Petass Petass komentáře u knih

Paříž Paříž Marina Bohlmann-Modersohn

Průvodce na třídenní pobyt jsem sháněla na poslední chvíli. V knihkupectví jsem měla výběr ze dvou... Tento mi přišel lepší,protože měl na klopě kromě schéma metra i zjednodušenou mapu. Podrobnější mapa byla součástí. Ocenila jsem přesné adresy,využili jsme trasy doporučených procházek (na místa jsme chtěli stejně a takhle to bylo jednodušší). Informace o památkách, muzeích apod. jsou velmi stručné. Pokud vyžadujete od průvodce kompletní historické info, nebude Vám stačit. Pro rychlou orientaci a plánování byl akorát a vleze se do kabelky. Doporučuji!

03.10.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Nemám tyhle "doplňkové, natahovací" knihy hlavních sérii ráda. Většinou jde jen o marketingový tah, kdy autor "uspokojí" své čtenáře, než dopíše další díl a prodá spoustu zbytečně popsaného papíru. Tady mi to nevadilo. Novela nic zásadního neřeší, přibližuje nám jen pocity a pohnutky jednotlivých postav, "než vyjde další díl" :) Přesně to jsem ale od knihy očekávala. Chvíle navíc strávené s mými hrdiny... Pokud se Vám třetí díl nezamlouval, novelu nečtěte. Budete zklamaní. Pokud však máte rádi podivnou bandu, která tvoří Dvůr snů, klidně se do knihy pusťte. Strávíte s nimi příjemné odpoledne.

29.07.2022 4 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Bohužel nepatřím k nadšené většině čtenářů. Sám námět byl zajímavý a donutil mě googlit reálné informace. Příběh jako takový už mě tolik nebavil. Postavy byly povrchní a jednaly nepřirozeně, nevytvořila jsem si k nim žádný vztah. Prostředí mě nevtáhlo, husí kůže z děsivého sídla se nekonala... Není to ode mě fér, ale psát tohle někdo jiný, budu se bát jít v noci na záchod... Takhle mi to celé přišlo spíš směšné, naivní. Jak to dopadne jsem uhodla hned po pár stránkách. Dala bych jen dvě hvězdy, za udržení tří přehledných časových rovin přihazuji jednu navíc. Jako odpočinková četba fajn.

27.07.2022 3 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Strach ze srovnávání s HP byl velký, na druhou stranu "V zajetí zimy" se mi strašně líbilo. Scholomancie je míň pohádková, víc smrtící, taky víc YA a s Rowlingovou nemá nic společného. V jedné větě: středoškolské teenagerské intriky uprostřed školy, která se Vás ze všech svých sil snaží zabít. A trošku té romantické linky, aby to bylo komplet. A mě to bavilo. Svět byl zajímavý, neokoukaný, děj plynul a sem tam i ta vtipná replika padla na úrodnou půdu. S hlavní postavou to autorka možná až moc přepískla, ale je to úvodní díl, tak uvidíme. Třeba se nám v tom příštím trošku "zkazí" :) Doporučuji!

30.05.2022 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Emily a její věrný "Saturnin" jsou fajn dvojka otravných amatérských detektivů. Prostředí mě bavilo, (komu by se první republika nelíbila), ale vůbec mi k němu neseděly dialogy. Takhle se tehdy nemluvilo. Nepřirozeně působily také sem tam "nenápadně" zmíněné "zajímavosti" dobových událostí, slavné osobnosti atd. Emily s komorníkem jsou jako lepidlo, které drží tenhle roztříštěný příběh pohromadě a mají s tím plné ruce práce. Benevolence policie a zmínka o Al Caponem jsou podle mě za hranou uvěřitelnosti. Na pláž, nebo pod stan dobrý, nic omračujícího nečekejte.

01.05.2022 2 z 5

Lanýže Lanýže Lenka Horňáková-Civade

Líná, pomalá, osobitá Provence vonící levandulí. Něco jako "Čokoláda od J. Harris", ale o lanýžích... Malé městečko se svými svébytnými postavičkami a nově příchozí osůbka. Jaký má záměr, přijmou ji za svou a je to vůbec možné? Pomalu se nám odkrývá osobní příběh a spolu s ním i temná strana lanýžových pochoutek. Lucien má rád březen... Je sice "po sezoně", ale ve vzduchu "je cítit jaro". Jsem jako Lucien, cítíte to taky ve vzduchu...? Kdybych to nevěděla, nepoznala bych, že knihu napsala autorka s českými kořeny. Útlá knížečka na línou sobotu. Doporučuji!

14.03.2022 5 z 5

Žena jako meč Žena jako meč František Dlouhán Bulánek (p)

Eliška Krásnohorská pro mě znamená zejména jméno z hodin literatury a dějin hudby, jakožto autorka několika libret. Tato útlá knížečka mi ale představila silnou a velmi nemocnou ženu, které i já mohu být vděčná za možnosti, které dnes ženy mají. Beletristický příběh, který autor vystavěl na základě Eliščiných pamětí a korespondence Vám věrně představí počátky vzdělávání žen na našem území. Další střípek historie, o kterém jsem nevěděla, (nebo ho možná už zapomněla). Ač kniha vyšla v r. 1981 velmi příjemně se četla. Doporučuji!

03.10.2021 4 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx * antologie

Skvělý nápad a krásně zpracovaná kniha. Kvalita povídek a styl se samozřejmě u jednotlivých autorů liší. Oblíbenci zklamali, neznámí překvapili. Pravděpodobně by se příběhy mohly odehrávat kdekoliv jinde, Cejl jim ale slušel. Povídky samotné bych hodnotila na 3 hvězdy. Doporučuji číst novinové výstřižky až po přečtení dané povídky. Pokud přečtěte předem, jak jsou u povídek uvedeny, příběh ztrácí na zajímavosti. Hvězdu navíc za Úvod, grafiku, ilustrace a medailonky autorů. Krásný soubor po všech stránkách, který Vás nevystřelí do vesmíru, ale nebude ztrátou času. Brňákům bude určitě srdci blíž.

09.05.2021 4 z 5

Babky na divoko Babky na divoko Milena Holcová

Putování po Krétě s matkami v důchodovém věku a zdravotními problémy? No to nebude pro mě... A bylo! Příjemný humor, vztahy dospělých dcer s matkami a "divoké"putování Krétou. Bavila jsem se, ideální četba na letní dovolenou, nebo do korona-krize... Dala bych tři hvězdy, ale můj táta ji přečetl taky a byl tak nadšen, že přidám hvězdu i za něj. :)

17.04.2021 4 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Chtěla jsem číst v karanténě něco jednoduchého ( omezena také možnostmi místní knihovny těsně před uzavřením). Dočetla jsem se k stránce 225 a těsně před koncem si položila otázku "proč to čteš?". Každý večer otvírám knihu s nechutí, usínám u ní... "Jen chci vědět, kdo to byl". A víte co? Já to vědět nepotřebuju. Knihu zavírám, nehodnotím hvězdami a definitivně končím s panem Vondruškou. Historickou detektivku musí v téhle republice někdo umět lépe...

29.04.2020

Dort pro Fiškuse Dort pro Fiškuse Sven Nordqvist

Koupila jsem synovi, když začala karanténa, abychom podpořili nakladatelství Host a současně měli něco nového. Knížku miluje! Je to krásný vtipný příběh moc příjemně ilustrovaný. Hledáme na obrázcích oblíbené detaily, povídáme si o postavách a příběhu. Čteme stále dokola. Krása! Doporučujeme!

17.04.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Dočetla jsem jen proto, že jsem byla nemocná. Neuvěřitelná slátanina, děj tak překombinovaný, že se v něm začal ztrácet i sám autor a dělal do očí bijící chyby. Za vlasy přitažené jednání snad všech postav. Hlavní hrdinové už ztratili vše ze svého vtipu i důvtipu a začínají jednat proti smyslu svých základních charakteristik. Z historického hlediska jsem se nedozvěděla nic, spíš naopak. Příběh už vůbec nereflektuje středověkou dobu,působí to jako špatná parodie v papundeklových kulisách. Jedna hvězda za to, že jsem 2/3 odpouštěla a chtěla se dozvědět, jak to dopadne. Pak už jsem to jen chtěla rychle mít za sebou, stejně jako autor...

08.02.2020 1 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Sérii z ostrova Lewis kniha nesahá ani po kotníky... Ale trefila jsem se s ní do nálady a prostě jsem se bavila. Když člověk kašle a smrká každou minutu, potřebuje něco nenáročného, co mu pomůže ten nepříjemný fyzický stav překlenout. Kniha splnila, co měla. May prostě umí psát, i tady jsem měla hned před očima všechny popisované lokality, díky alespoň malé znalosti Paříže a Francie jsme nemusela tolik googlit (oproti hlavnímu hrdinovi). Obrazotvornost, kterou ve mně Mayův text vždycky vyvolá je až překvapivá. Prostě jsme si "sedli". Je tam spousta nelogičností až nesmyslů, ale mě to bavilo a několikrát jsem se i docela zasmála. Doporučuji zvlášť při ataku virózy.

04.02.2020 3 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Hlavologie, sen-buddhismus, trpasličí chléb, drobné odzbrojující poznámky Smrtě, předělávky pohádek a k tomu skvěle fungující magické předměty jako Bábino koště a Magrátina hůlka. Pratchett jak lusk! Doporučuji!

09.01.2020 4 z 5

Už to nějak není ono... Stále stejné postavy, stále stejné vtipy... Zápletka sice nová, ale nijak převratná. Jako oddechovka na dovolenou použitelné. Pokud vás nezaujal nijak zvlášť předchozí díl, tento už neotvírejte...

04.08.2019 2 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Lehké Spoilery!
Knihu jsem si vzala z knihovny, aniž bych znala anotaci či film. Začetla jsem se velmi rychle a kniha mě vtáhla. Příběh byl velmi zajímavý, neměla jsem o historii tohoto tématu žádné informace a docela mě překvapilo, že podobné věci lékaři řešili už tehdy a společnost se k tomu dokázala docela tolerantně postavit. Kniha postupně ztrácela na tempu, pasáže vracející se zpět děj brzdily, dotvářely sice postavy a jejich postoje, ale hlavní linku to spíš rozbíjelo a nadšení opadalo... Závěr jsem tušila a už jsem jen "chtěla dočíst". Skutečný příběh tohoto malířského páru byl možná i trošku zajímavější, než tato "fikce". Nebýt této knihy, tak bych se o nich ale pravděpodobně nikdy nedozvěděla. Oceňuji pohled na vnitřní rozpoložení hlavní postavy. Za přečtení určitě stojí.

14.01.2019 3 z 5

Bubny podzimu Bubny podzimu Diana Gabaldon

Bylo to skvělé! Pro mě asi nejlepší díl série! Nové postavy, prostředí... Opět je tu mnoho nečekaných zvratů, ale hlavních postav je více a tak se prekérní situace hezky rozložily mezi všechny a příběh tak nestál jen na Claire a Jamiem. Dost často jsem se smála a dost často jsem se rozplývala nad Jamiem... a Rodgerem ;) Mám chuť to přečíst hned ještě jednou a užít si nejlepší pasáže. Asi celou sérii pořídím, nikdy by mě nenapadlo, že zrovna tento druh literatury budu chtít mít doma :D Oproti předchozímu dílu ubylo chyb v textu, objevují se, ale je jich výrazně méně. Škoda, že Cizinku nevydal někdo jiný s lepším přístupem k editaci. Nutně potřebuji další díl! Hořící kříž by měl vyjít v novém vydání ještě letos!

08/2018

07.09.2018 5 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Prostě ho miluju, opět nezklamal. Povídky o životě, o tom jací jsme, jací bychom mohli být... Věřím, že jsem "hráč" a občas se snažím strhnout ostatní, jinak by život vůbec nebyl sranda :) Doporučuji, ideální jako vsuvka mezi jiné knihy, můžete odkládat a číst po částech. Jako vždy Fulghum baví i nutí k zamyšlení.

18.08.2018 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Nikdy jsem nic podobného nečetla, je to moje první velká fantasy série. Nestačím se divit, jak je příběh spletitý, postavy složité, prostředí rozmanité... A přesto je vše tak moc "reálné'. Tentokrát jsem neměla tolik času a knihu dost odkládala, proto jsem se začala ztrácet v intrikách a postavách... Závěr byl ovšem skvělý. Hned jsem sáhla po pokračování. Jak tohle dopadne?!

26.05.2018 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

No páni! Geralta jsem si v tomto díle moc neužila, ale bylo to skvělé! Jsem moc zvědavá, kam až se Zaklínač rozvine. Pletichy jsou opravdu spletité a abych řekla pravdu, absolutně nemám přehled kdo koho podporuje, nebo jen špehuje, nebo jen využívá... A i tak je to všechno uvěřitelné, "reálné". V kouzelnickém světě jsem měla trochu problém s orientací v postavách, jména jsou komplikovaná, ale časem jsem si to srovnala. S doslovem o propracovanosti postav nelze než souhlasit. Knihy mám zatím půjčené z knihovny, ale tahle série se časem určitě objeví i v mojí knihovně. Geralta a Ciri prostě musím mít nablízku ;)

10.04.2018 5 z 5