petr_ petr_ komentáře u knih

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Dobrodružství Catona a Macrona ve službách Narcissuse se mi vždy líbily. Opět autor nalezl zajímavě prostředí pretoriánské gardy, kde si může čtenář udělat obrázek o vlivu vojska na volbu a udržení císaře u moci. Zároveň je popsána snaha jednotlivých mocenských skupin mít v pretoriánské gardě svoje lidi, takže i uvnitř pretoriánů se odehrávaly mocenské půtky, které mohly ovlivnit politiku císaře.

08.10.2020 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti Roark Bradford

Pro mě je kniha čtivá a zajímavá, ale prosím nebavte se o ní s věřícími lidmi, nepochopili by ji.

Malované počasí Malované počasí Ondřej Sekora

knížka mého dětství, rád si na ni vzpomenu. Genialita autora, jednoduše vysvětlit dětem poměrně složitou problematiku.

19.09.2020 5 z 5

Kawa 9 Kawa 9 Karel Cubeca (p)

Kniha je skvělá protože si dělá legraci ze studené války a ze špiónů a jejich práce. Kawa je protikladem Jamese Bonda. Svými akcemi sype písek do soukolí vojenské mašinérie v USA a hlavně v Rusku. Celá kniha mi trochu připomínala film "Konec agenta W4C" který je plný spousty nedorozumění a trapných špionážních akcí a vlastně o ničem, které všichni chtějí, aniž tomu rozumějí. Nemá cenu rozebírat scény se zahrabanými pytlíčky a ruskými obrněnými vlaky, ale mě přišly poměrně reálné.
Pokud tato kniha někomu připomíná film "Kameňák" (který opravdu nemám rád), tak velký rozdíl vidím v lepší propracovanosti a provázanosti děje. Možná, že neznám všechny staré vtipy, ale možná znám spoustu jiných, které zase neznají jiní lidé. A necítím se proto nijak trapně, protože dobrý vtip musí vyznít ve správném kontextu a době, pak je dobrý.

19.09.2020 5 z 5

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Simon Scarrow

Co se mi na celé sérii líbí je popis života legionářů. Člověk začne chápat, že byli dobří protože jednali jednotně a byli sehraní. Pokud dostali mizerného velitele tak byli bohužel nahraní. V tomto díle série vyniká právě význam generálů a legátů, kteří nebyli pouze veliteli vojsk, ale také museli být schopni diplomaticky jednat ve jménu Říma, proto to byli nejčastěji lidé, kteří začínali jako senátoři a nejlépe jako tribuni.
Děj byl také zajímavý, ale daleko zajímavější mi připadala realita římanů v Británii.

19.09.2020 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Lion Feuchtwanger mě nezklamal,ačkoliv četba jeho knížek je náročná a pokud vydržíte až do konce, víte že to stálo za to. Realisticky popsal problémy Španělska v době kdy zde vládly dvě (až tři) náboženství a neustálé kulturní i politické kontakty.
Děj je popisování z hlediska Kastilie, kdy se židovský ministr snažil udržet celé království v míru a tak docílit jeho hospodářský vzestup. Zde působí kontrast jeho moudré politiky a živelnost kastilského krále, který často svými projevy mařil diplomatického úsilí svého okolí.
V knize je dobře popsán vztah Kastilie a Aragonie. Není popsán stav kalífátu, ale ani tam nebylo vše ideální.
Smrt ministra a jeho dcery jako by byla předobrazem pozdějších dějin Španělska, kdy byli židé násilně křtěni, nebo upáleni a maurové násilně asimilování do španělské společnosti.

06.09.2020 5 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Tuto knihu beru jako dovětek ke knize "To nemyslíte vážně..." . Nejzajímavější pro mě byla část, kde popisuje vyšetřování katastrofy raketoplánu.

05.09.2020 4 z 5

Black Hills Black Hills Dan Simmons

Krásná kniha o novodobých dějinách Ameriky. Popisuje boj indiánů s populací přistěhovalců, který je však marný. Popisuje asimilaci indiánů a jejich zařazení do mašinérie civilizace. Různé děje, jako je budování Mount Rushmore, stavba Brooklinského mostu, světová výstava dokreslují tehdejší svět.
Dalším zajímavým objevem (alespoň pro mě) je spojení Bitvy u Little Big Hornu s moderní dobou v osobnosti Paha Sapy.
Další pěknou epizodou je poznání Paha Sapy, že běloši nedělají nic jiného než-li dělali indiání po svém příchodu do ameriky, t.j. využívali pro sebe přírodní prostředí tak, že vyhubili všechna velká zvířata na kontinentu, kde pak zůstali pouze bizoni. Válčili mezi sebou. Od přistěhovalců nemohli očekávat nic jiného. Setkání s židovskými přistěhovalci tak jen doplňuje souvislosti s tímto poznáním, že takové věci se dějí stále a kdoví, jestli jim někdy bude konec.
Samotný průběh života Paha Sapy, který přišel o svůj domov a kmen, přežil svoji ženu i syna a potloukal se po spojených státech, mi trochu připoměl knihu "Muž se srdcem kovboje", který se vlastně odehrával v Deadwoodu v Černých horách. S tím rozdílem, že Paha Sapa, nebýl takový samotář a jeho vztah k rodině a ke svému původu určoval jeho život.

05.09.2020 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

O rivalitě Michelagela a Da Vinciho se toho napsalo a nafilmovalo dost. Proto mě tato kniha potěšila. Je zajímavé, že na jednom místě (a možná i v jednom čase) vznikla dvě světoznámá díla.
Velmi se mi líbila část knihy, která popisuje přesun Davida na místo vystavení a to hlavně popis technické stránky, této strastiplné pouti. Pěkné je to, že ačkoliv oba umělci byli velmi sebevědomí, tak považovali dílo svého soupeře za dokonalejší. A protože to byli oba velcí umělci, tak si myslím, že to tak i mohlo být ve skutečnosti. Kdo jiný by mohl ocenit mistrovské dílo.

05.09.2020 4 z 5

Legenda o zničeném městě Legenda o zničeném městě Perč Zejthuncjan

Historický román z Arménie. Jaké šance má národ, který žije mezi dvěma navzájem znepřátelenými velkými říšemi. Tento stav se projevuje i uvnitř království, kde jsou knížata rozdělena na příznivce Persie nebo Byzantské říše. V podstatě lze konstatovat, že vše je marnost. A vše končí špatně. Obávám se, že zkušenosti Arménů následujících letech až do současnosti nejsou o mnoho lepší.

A vlastně to nekončí ani dnes. Podívejte se co se dnes děje na Náhorním Karabachu, aniž bych posuzoval podíl viny jednotlivých zúčastněných národů.

02.08.2020

Sestřenice Běta Sestřenice Běta Honoré de Balzac

Moje první kniha od Balzaka a velmi se mi líbila. Udivila mě ta bezvýchodnost jednání jednotlivých postav, které vědí, že se řítí do propasti, ale nic proti tomu neudělají. Pro současnost je inspirující úžasná finanční negramotnost některých postav, které riskují život svůj i své rodiny jenom pro to, aby si udrželi svoji společenskou prestiž a žonglují s penězi tak dlouho, dokud to jde. Když se dnes kolem sebe dívám, tak vidím totéž, reklamy na levnější spotřební půjčky a statistiky zadluženosti obyvatelstva. Hrdinové knihy vlastně ničeho nedocílí Crevel, ani Hulton si užijí svých pár chvilek štěstí a pak jeden zemře a druhý se znemožní, Valerie a Lizbet zemřou, Václavův konec není v knize jasný, ale umělec se z něho nestal. Jednou ze stálic je baronka, která se snaží udržet rodinu pohromadě i když ví o Hultonových záletech, dokonce je ochotna hodně slevit ze svých zásad, když je rodina v krizi.
Sestřenice Běta zde vystupuje jako šedá myš, která má svoje komplexy a plány, má ve všem prsty a nikdo kolem ní netuší jaký má přehled a že má ve všech problémech prsty. Snaží se manipulovat s lidmi ve svém okolí za vydatné pomoci Valérie.
Všechny postavy jsou velmi pěkně vykreslené a určitě si od autora ještě něco přečtu.

30.07.2020

Cesta za hedvábím Cesta za hedvábím Tash Aw

V knize jsou zajímavé momenty z Malajsie v období II.sv. války. Popisuje podhoubí začátků komunistického odboje. Autor popisuje děj z pohledu více lidí, ale jednotlivá vyprávění se střetávají pouze v určitých dějových uzlech. Ději chybí nějaká pointa, zpočátku je děj zajímavý, ale postupně ke konci je čím dál méně zajímavý.

30.07.2020

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

První dva díly se mi líbily, ale tato část je tak dějově roztříštěná, že jsem měl problém jí dočíst.

30.07.2020 3 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Příběh mnoha protikladných světů. Svět žen a mužů, civilizace a džungle, světy studené války, atd.atd. Co vlastně ti vědci chtěli vyzkoumat na divném tvorovi, když ho fyzicky ničili. To jsem nepochopil. Výzkumné středisko bylo střežené, ale bídně, když si tam uklizečky dělaly co chtěly. Kniha je plná nelogických dějů, které nějak nezapadají do sebe, motivace některých postav je nejasná. Jedinou rozumnou osobností je zde Striclandova žena, která nehodlá být něčí figurkou a zařídí si život podle svého. Autor si zřejmě spletl lásku s porozuměním.

26.07.2020 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Kniha je napsána trochu suchopárným způsobem jako ze společenské rubriky viktoriánské doby. Autorka zpočátku zaujme dějem vývoje magie v době napoleponských válek, přitom se mi líbilo jak elegantně vysvětlila Massénův postup špatnými cestami, k čemuž jim pomohl Jonathan Strange. Další (dalo by se říci prostřední) je dějově dosti roztříštěná, jako by čtenář pročítal drby v bulvárním tisku a dělal si tak obrázek o celkové situaci. Ovšem finále je krátké, překvapující.
Když jsem knihu četl, připoměla mi jinou knihu od Marka Twaina "Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše". Uvědomil jsem si, že zatímco v Twainově knize technicky zdatný člověk překonává magii a z Merlina dělá ubohého břídila, tak v této knize je to naopak. Magie je objevována pro věk techniky ale bohužel tak jako yankee způsobil více zmatků, tak angličtí mágové, třebaže dosáhli mnoha úspěchů, se často dostali tam kam nechtěli.
A pokud jsme i u jiných autorů, které mi připoměla tato kniha, tak bych se ještě odvolal na Terryho Prachetta, protože ten také tvrdil, že elfové jsou zlotřilá a nevyzpytatelná čeládka.

20.07.2020 4 z 5

Nejtemnější cesta Nejtemnější cesta Guy Gavriel Kay

Tento díl se moc nelišil od druhého. Stále se v mišmaši děje objevovaly nové nadpřirozené i přirozené bytosti, přičemž Artuš, Lancelot a Guenevera mi přišly jako naprosto mimo a zbytečné postavy o ničem. Je znát , že se jedná o autorovo rané dílo a já ho tak beru. Ale trochu jsem si s touto trilogií zkazil chuť.

04.07.2020 3 z 5

Potulný oheň Potulný oheň Guy Gavriel Kay

Knihy autora mám rád, ale tato je z nich nejslabší. Děj není konzistentní a často jsem se dostal do částí, kdy jsem se musel vrátit, abych pochopil nějakou návaznost. Děj této knihy jsem si nedokázal prožít, jako je tomu u jiných knih.

04.07.2020 3 z 5

Velrybí cesta Velrybí cesta Robert Low

Souhlasím s tím, že je to normální dobrodružná kniha, která se dobře četla, ale obsahovala jakýsi mišmaš dobrodružství, která postrádala často určitou logiku, nebo logickou návaznost. Vikingové hledali poklad, ale čert ví proč se proto museli dát do služeb ruského knížete. Hilda také zpočátku nevěděla kde je poklad a pak ho našla atd. atd.

23.06.2020 3 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Knížka je moc pěkná a proto (ač to není mým zvykem dávám plný počet bodů). Je to kniha o válce. O té první i druhé světové. Vypráví o lidech, kteří bojovali na frontě i za ní a i o postižených civilistech. Všichni mají společný problém a to je, jak se vyrovnat s válečnými zážitky.
Román je však také o přátelství, které lze najít všude a vždy, jen je třeba být na něj připraven.
Nechci rozebírat děj knihy, ale doporučuji si ji přečíst. Je možné, že se k tomuto dílu někdy ještě vrátím.

21.06.2020 5 z 5

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Když jsem začal číst tuto knihu, tak mě napadlo, že se jedná o rané dílo autora, které mi dosti připomínalo Letopisy z Narnie. Prní polovina knihy mi přišla strašně popisná, což se mění v druhé půlce, kde se děj začíná vyvíjet a gradovat. Zatím si netroufnu tuto knihu hodnotit, protože se jedná o první díl z trilogie, ale zaujala mne.

12.06.2020 4 z 5