petr_ petr_ komentáře u knih

Cesta do Jeruzaléma Cesta do Jeruzaléma Jan Guillou

Nádherný příběh o vzniku Švédska, o křižáckých válkách, kde je hlavním hrdinou Arn.
Když jsem rozečetl tuto knihu, zjistil jsem, že jsem viděl tento příběh zfilmovaný a moc se mi líbil. Na rozdíl psané verze je ale o dost jednodušší, takže doporučuji si knihu přečíst. Knihu však nyní nebudu hodnotit. Počkám si, až seženu i ostatní díly.

16.01.2023 5 z 5

Oceán prachu Oceán prachu Bruce Sterling

Nějak mě to neoslovilo, příběh popisuje mnoho podivností, ale děj pokulhává a konec mi přišel, jako by byl o ničem.
Možná že nejsem ten správný čtenář na takovou četbu.

16.01.2023 2 z 5

Spáč Spáč Mackenzie Cadenhead

K této knize mě nalákal komentář na přebalu, ale obsah mě zklamal. Je to taková směs sci-fi, šikany na střední škole s trochou stolkingu. No nic moc, možná spíše pro mládež.

03.01.2023 2 z 5

Válečná štěstěna Válečná štěstěna Patrick O'Brian

Tímto dílem jsem zklamán, protože mi tam chybí trochu živější děj (možná na konci). Ale jinak mi to přijde jako snůška společenských drbů. Chybí mi tam historické souvislosti i když je to možná tím, že jednotlivé díly čtu tak jak se mi dostanou do ruky a ne po pořádku. Řekl bych však že to je spíše chyba autora, protože jednotlivé díly by měly představovat jednotlivé alespoň trochu ucelené příběhy.
Tato kniha se mi četla velmi obtížně, protože mi vůbec nedávala smysl o čem je. Proto snižuji ohodnocení.

19.12.2022 2 z 5

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Snížil jsem ohodnocení, protože si myslím, že by dva díly úplně stačily. V posledním díle mi přišlo, že se jedná o přemílání témat I. a II. části trilogie a jenom jsem čekal kdy konečně dojde, k nějakému rozuzlení.
Líbila se mi poslední kapitola, která trochu napravila celkový dojem.

09.12.2022 3 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Řekl bych, že si příběh i v tomto díle zachovává svoje tempo a poměrně dobře se mi četl. Nezbývá mi než doufat, že v posledním díle vyústí nějaké dobré finále.

07.12.2022 4 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Už jsem trochu odrostlý a nejsem mládež, pro kterou je kniha napsaná, ale dobře se mi četla, a tak doufám, že až seženu ostatní díly,tak budou na stejné úrovni a děj se bude dále někam vyvíjet.

04.12.2022 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Nečetl jsem první díl, pouze jsem viděl zfilmovaný příběh, takže jsem měl představu jak příběh začíná, ale budu si muset první část přečíst, protože knižní vydání, na mě udělalo rozdílný dojem. Zatímco film mi přišel jako pohádkový příběh , tak kniha na mě udělala dojem drsného thrilleru a to proto, že hrdinové jsou děti se zkušenostmi dospělých, kteří se dostávají do velmi drsného světa, kde je smrt na denním pořádku.

09.11.2022 4 z 5

Dvojice Dvojice John Lange (p)

Už je to dlouho, co jsem tuto knihu četl jako mladík. Vnímal jsem ji jako sci-fi i když z nedaleké budounosti, ne-li z přítomnosti. Líbila se mi, ale až dnes vidím, že obsahuje zajímavé prvky, které tenkrát pro mě byly fantastické, jako internet po telefonu a připojování se na počítačové terminály, což u nás v té době totality vůbec nepřicházelo v úvahu. Dnes vidíme, že ty technologie vypadájí dnes trochu jinak. O binárních neurotoxinech se však v té době vědělo.
Je to zajímavé a čtivé dílko, rád jsem se k němu vrátil.

01.10.2022 4 z 5

Zvrat Zvrat Bill Baldwin

Scifi, které se ke konci zvrhne na alternativní historii. Kniha je celkem dobře napsaná, děj mi přijde trochu jednoduchý jak ze sedmdesátých let. Proto jsem dal tři hvězdičky.

01.10.2022 3 z 5

Pohřbené zrcadlo Pohřbené zrcadlo Carlos Fuentes

Zajímavé čtení popisující vliv vliv, křesťanské, maurské a židovské kultury na kulturu Španělska. A tato směs kultur významně ovlivnila latinskou Ameriku, přičemž se vliv latinské Ameriky vtiskl zpět do kultury Španělska.
Z knihy vyplývá jaký vliv mělo dění ve Španělsku na celou Evropu i na jihoamerickou historii. Tato kniha nepopisuje dějiny, ale snaží se popsat dopad některých událostí na události následující a vysvětlit vzájemné propojení.

13.09.2022 4 z 5

Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Jeff Lindsay (p)

Dávám méně hvězdiček, ale jenom proto, že to není zrovna typ četby, který bych preferoval. Jako styl bych tyto tři příběhy označil jako fantasy detektivku.
Že se autor vyhnul příliš drastickým popisům a zaměřil se na psychiku postav, bych označil spíše jako pozitivum, protože toto thriller není. Prostě jako nápad mi přijde postava Drextera dobrý, ale pokud autor napsal, nebo napíše další díly tohoto příběhu, nechci se k němu vracet, nejedná se o knihu, kterou bych si po určité době přečetl znovu a to je pro mě měřítko dobré knihy.

27.08.2022 3 z 5

Orlové v bouři Orlové v bouři Ben Kane

Příjemně živý a čtivý román o germánských válkách. Germanikus je můj oblíbený historický hrdina a v tomto příběhu je sympaticky popsán. Asi to nebyl takový lidumil, a nakonec jeho zacházení s germánskými zajatci tomu nasvědčuje, ale co byste chtěli od římského generála. Vzhledem k tomu, jakou měli legionáři úctu k orlům a dalším symbolům legií, dá se předpokládat, že jejich vztah k legátům a generálům musel být také úctyhodný, už jenom proto, že si dokázali vybrat z legionářů ty správné důstojníky, aby byli na taženích úspěšní.

09.08.2022 4 z 5

Půlnoční Dáma Půlnoční Dáma Kateřina Koudelková

souhlasím s Skeeve, takovéto knihy mě dokážou odradit od toho abych četl fantasy. Opravdu dobré fantasy je málo, autoři toho napíší minimálně 600 stran a to jim ještě nestačí, tak dopíší dalších 5 dílů a čtenář doufá, že se z toho něco vyvine a ono nic.

25.07.2022 odpad!

Gravitace Gravitace Daniel Suarez

Jako velmi dobrou knihu bych tento příběh neoznačil, ale číst se dala. Příběh je dobrý, ale trochu přeplácaný technologiemi, což trochu kazí konec.

21.07.2022 3 z 5

Giacomo Casanova: Sonáta zlomených srdcí Giacomo Casanova: Sonáta zlomených srdcí Matteo Strukul

Určitě mám Casanovu rád jako historickou osobnost. Ale tento příběh ho vykresluje příliš jednoduše. Inkvizitor i vedení Benátek mělo určité více starostí, než-li se starat jen o Casanovu.

21.07.2022 1 z 5

Stockholm Delete Stockholm Delete Jens Lapidus

Také jsem se ztrácel v postavách a dějích, problém byl, že se jednalo o první 2/3 knihy, což je dost. Na posledních 50 stránkách se konečně něco zajímavého děje, ale tak světoborný konec to není.

11.07.2022 3 z 5

Čas minulý Čas minulý Maxine McArthur

Není to úplně špatný příběh, ale měl jsem problémy se v něm lépe orientovat a chybělo mi v něm lepší finále.
Když jsem ho četl, tak jsem obtížně rozlišoval lidi od mimozemšťanů a už vůbec mi nešla pod nos kontinuita času, tak jak je popsána v příběhu.

11.07.2022 3 z 5

První Tudorovci První Tudorovci Joanna Hickson

O válce růží slyšel každý, ne každý má přehled o tom co se tehdy dělo a událo. A přiznám se, že mi to není jasné ani teď po přečtení knihy. Budu si muset trochu doplnit vzdělání.
Příběh Jaspera je ale pěkný a zajímavý a čtivý.

19.06.2022 5 z 5

Nezdejší Nezdejší Jana Rečková

Knihu jsem nedočetl, protože autorka nedokázala chvíli udržet ucelený děj. Příběh neustále chrlí množství nových, nejasných a nevysvětlených pojmů. Pro mě z toho vyplývá, že pokud chcete ve fantasy vytvořit superhrdinu, tak ho musíte zkřížit z alespoň dvou národů a pak ho nechat skoro umřít a přerodit. Hadi se k tomu dobře hodí, ale můžete použít i radioaktivní odpad.
Myslím, že autorka mohla tento příběh nechat v šuplíku i nadále.

12.06.2022 odpad!