petr_ petr_ komentáře u knih

Písní tě chválím Písní tě chválím Mary Challans Renault

Ani se mi nechce věřit, že Homérovy eposy a básně se šířily mnoho let pouze ústně.
Jak dlouho muselo trvat, než-li se pěvci tyto básně naučili aby je mohli bezchybně předvést. Děj knihy na toto poukazuje. Pěvci si museli vše pamatovat a nic nezapisovali do písemností.
Dalším zajímavým poznatkem z této knihy je fakt, že umění bylo vzácné, nebylo to spotřební zboží, jako dnes, ale šířilo se jako médium obsahující důležité myšlenky a názory a tak působilo na posluchače i morálně. Otázkou je, zda má tyto atributy umění i v dnešní době. Ano, i dnes existují známé celebrity v umění, ale je otázkou, zda jsou také příkladem pro své příznivce.

27.06.2022 5 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

Výborný román, (alespoň tento díl). Velmi přehledně popisuje historické události a konečně se dozvídám jak vznikla válka růží, ačkoliv jsem na toto téma četl více románů (které však pouze popisovaly jen určité výseky událostí).
Věřím, že ostatní díly budou stejně dobré a už se na ně těším.

27.06.2022 5 z 5

Osudová přitažlivost gravitace Osudová přitažlivost gravitace Martin Rees

Je to výborná kniha o moderní astronomii. Čtenář nemusí všemu rozumět, ale i tak tam najde mnoho zajímavých a věcí o gravitaci, černých dírách a kvasarech.
Zároveň je vidět, jak fyzika i astronomie od doby vydání této knihy pokročily, protože některé zmíněné projekty již jsou funkční, jako třeba LIGO.
Je to knížka, kterou nepřečtete jedním dechem jako dobrodružný román, ale přečíst se dá po jednotlivých kapitolách a pravděpodobně ne jenom jednou. Pokud si někdo chce doplnit znalosti doporučuji některou z přednášek profesora Petra Kulhánka na YouTube.

25.06.2022 5 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Výborná kniha, děj volně plyne a nedovolil jsem si při četbě předvídat kam. Takové příběhy mám rád. Příběh je akční, ale obsahuje mnoho i filosofických aspektů o soužití strojů a lidí. Moc se mi líbily úvahy taktice robotů a UI. Pointa celého příběhu je přímo skvělá.
Určitě se podívám po dalších knihách tohoto autora

23.05.2022 5 z 5

Plošina Plošina Roger Levy

Kniha mě zpočátku zaujala, ale postupně mi složitý děj začal vadit. Pak jsem zjistil, že některé části románu jsou retrospektivní, což jinak není tak zřejmé. Konec mi připadal špatný a hlavně bez řádné pointy.

24.10.2021 3 z 5

Ztracený syn Říma Ztracený syn Říma Robert Fabbri

Mohu se přidat tím, že tato série knih má stále dobrou čtenářskou úroveň. Realita možná byla jiná, ale jedná se o historický román, ve kterém se zjevně objevuje mnoho historických reálií, i když laik těžko rozezná, co je historicky podloženo, a co je jenom tradovaný výmysl.

03.09.2021 4 z 5

Nepřátelé lidstva Nepřátelé lidstva Mika Waltari

Skvělá kniha, není tak známá jako Egypťan Sinuhet, ale je stejně propracovaná. Když jsem knihu četl, uvědomil jsem si, že ji znám a že ji vlastně čtu podruhé. Ale s chutí jsem ji celou dočetl a jak tak vidím. Někdy se k ní zase vrátím. Je to jedna z knih, ke kterým se lze vracet, protože nezevšední.
Zajímavé je , že Waltariho knihy, jako je Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Pád Cařihradu i tato kniha, mají hrdiny, kteří chybují, zaplétají se intrik a na nich vydělávají, nebo prohrávají, často způsobují tragédie tím, že nedokážou vzdorovat zlu. Ale hledají svoje místo ve společnosti a vztah ke svým blízkým. Nakonec jsou ale schopni se postavit za své zásady a s nimi i umřít.
Děj nemá smysl rozebírat, protože je složitý a čtenář si ho musí sám prožít. Tady je třeba poděkovat i za kvalitní překlad.

25.08.2021 5 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Zase jedna kniha ve které si hrdinové začnou uvědomovat čeho všeho jsou schopni. A řekl bych, že Gustýna vede, protože dokáže inspirovat jak Liu, s kterou spolupracuje v noční kuchyni, tak Haštata a Sráže. Nakonec ač z noční kuchyně, se prosadí i mezi mágy, kteří si začnou uvědomovat jaké osobnosti pro ně pracují. Stejně tak Sráž, má vliv na Haštata, který se promění z libového frajírka v zodpovědného muže. Najednou si tito lidé uvědomáí, že nemusí čekat co jim život nabídne (a jestli se tak stane), ale začnou si vytvářet vlastní příležitosti a měnit svět kolem sebe. Tyto proměny se však dějí i v dalších přtíbězích ze Zeměplochy a to se mi líbí a vždy to osvěží celý děj.

09.08.2021 4 z 5

Motýl Motýl Katarzyna Puzyńska

Řekl bych že se jedná o klasickou detektivku, která od ostatních nijak nevybočuje. Detektivky moc nečtu, ale občas, podle komentáře si nějakou vypůjčím. Řekl bych, že komentář k této detektivce je zavádějící. Jako hlavní postavu určuje psycholožku Weroniku Nowakowskou, která se přestěhuje na venkov. Ale stejně by to mohla být tanečnice, obchodnice, malířka, či kadeřnice, protože psychologii vůbec nepoužívá a během děje, použije pouze jednou a to ještě špatně. Hlavním hrdinou v této knize může být kdokoliv. Jednotlivé místní postavy jsou zajímavě popsané se svojí charakteristikou. Děj má spád a graduje ke konci knihy. Co se mi nelíbilo je také to, že se autorka snaží vyřešit na konci knihy problémy všech postav ve stylu pohádky, kdy se měli dobře až do smrti.

Překlad nekomentuji, protože originál neznám.

21.06.2021 3 z 5

Longinovo kopí Longinovo kopí Louis de Wohl

Příběh se mi líbil, připomínal mi knihu "Quo Vadis", popisuje rané křesťanství a to z pohledu římanů, židů i farizejů. Jedná se o velmi zajímavou sondu do tohoto období.

11.06.2021 4 z 5

Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

Je to kniha, kterou jsem se velmi pracně prokousával, takže moje hodnocení je velmi individuální. Vlastně dvě třetiny knihy obsahují různé poznámky a plky příslušníků dvora Jindřicha VIII.
Ale až když se tím čtenář prokouše, pak teprve zjistí, že tyto drby, poznámky tvoří ucelenou mozaiku, která spojuje celý děj. Takže můžeme sledovat změny názorů na osud a konec Kateřiny Aragonské, vliv Anny Boleynové v království, konec jejího vlivu, až po konstrukci její obžaloby. Šlechta na královském dvoře posuzovala a komentovala jednotlivé události a nic nebylo zapomenuto. V závěru knihy naopak jsou tyto různé komentáře použity proti šlechticům, kteří byli obžalováni (nebo obětováni) z velezrady v souvislosti s popravou Anny Boleynové.
Líbil se mi také popis událostí, které vedly ke zranění Jindřicha VIII. na turnaji a které mělo pro něj trvalé následky. Tato kniha je vlastně názornou ukázkou, jakými způsoby byla uplatňována politika ve své době.

04.06.2021 3 z 5

Čtenářka Čtenářka Traci Chee

Zatím dobrý, uvidíme co bude v dalších dílech.

02.06.2021 4 z 5

Medikus z Heidelbergu Medikus z Heidelbergu Wolf Serno

Příběh byl pro mě zajímavý, protože popisuje život studentů a lékařů své doby. Samotná zápletka děje mi přišla příliš překombinovaná. Zato se mi líbil popis života v městě zasaženém morovou ránou. Pointa příběhu se mi zdá nedokončená.

30.01.2021 3 z 5

Rtuť Rtuť Neal Stephenson

Na knize jsem ocenil popis atmosféry své doby. Nikdy jsem si nedával dohromady například vliv na Jana Ámose Komenského na činnost královské akademie. Je tam spousta známých historických osobností jako je Newton, Libniz, Vilém Oranžský, či Ludvík XIV. Autor se snažil docela dobře vystihnout historické události té doby, ať už je to zotavování Anglie po občanské válce a obnovení monarchie, nebo soupeření mezi Francií, Anglií a Holanském. Můžeme si představit, jak vznikala moderní věda, baroko, kapitalismus a další. Je to vlastně začátek moderní doby, tak jak ji známe dnes.

Tato kniha není dobrodružný román, k tomu abyste ji ocenili je třeba si doplňovat znalosti o historii a pak její obsah oceníte.Chvílemi jsem se musel zastavit v četbě a udělat si poznámky, protože jsem v knize nácházel spoustu zajímavých historických souvislostí. Už se těším na další knihy od autora.

26.12.2020 4 z 5

Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka Michal Šanda

Velmi milá knížka, která vypráví o tom, z jakých kořenů Dvořák vyšel. Některé recepty určitě vyzkouším.

26.12.2020 3 z 5

Natchez v plamenech Natchez v plamenech Greg Iles

Na knize se mi líbila gradace děje. Jednotlivé části děje na sebe plynule navazují. Chvílemi jsem musel knihu odložit, abych děj trochu vydýchal a mohl pokračovat dál. I když osobně nemám rád termín thriller, tak tato kniha tomuto termínu odpovídá, je to prostě napínavý děj.
Vzhledem k tomu, že se jedná o první část série, tak bych řekl, že je děj první části málo uzavřený.
Mám takový pocit, že vzhledem k tomu, že město Natchez bylo koncem knihy prošpikované federálními agenty, tak jim pod nosem unikala jedna vražda za druhou, což mi trochu připadalo mimo realitu.

18.11.2020 4 z 5

Aréna Aréna Simon Scarrow

Nebyl to úplný propadák, ale děj je moc překombinovaný, chudák Macro, místo aby si užíval svého pobytu v Římě je zasypáván prací, kterou dělá tak dobře, až je to špatně, protože nějakým způsobem překazí plány propuštěnců císaře Claudia. Už jsem začal chápat proč je Macro tak nesnášel.

26.10.2020 3 z 5

Black Hills Black Hills Dan Simmons

Krásná kniha o novodobých dějinách Ameriky. Popisuje boj indiánů s populací přistěhovalců, který je však marný. Popisuje asimilaci indiánů a jejich zařazení do mašinérie civilizace. Různé děje, jako je budování Mount Rushmore, stavba Brooklinského mostu, světová výstava dokreslují tehdejší svět.
Dalším zajímavým objevem (alespoň pro mě) je spojení Bitvy u Little Big Hornu s moderní dobou v osobnosti Paha Sapy.
Další pěknou epizodou je poznání Paha Sapy, že běloši nedělají nic jiného než-li dělali indiání po svém příchodu do ameriky, t.j. využívali pro sebe přírodní prostředí tak, že vyhubili všechna velká zvířata na kontinentu, kde pak zůstali pouze bizoni. Válčili mezi sebou. Od přistěhovalců nemohli očekávat nic jiného. Setkání s židovskými přistěhovalci tak jen doplňuje souvislosti s tímto poznáním, že takové věci se dějí stále a kdoví, jestli jim někdy bude konec.
Samotný průběh života Paha Sapy, který přišel o svůj domov a kmen, přežil svoji ženu i syna a potloukal se po spojených státech, mi trochu připoměl knihu "Muž se srdcem kovboje", který se vlastně odehrával v Deadwoodu v Černých horách. S tím rozdílem, že Paha Sapa, nebýl takový samotář a jeho vztah k rodině a ke svému původu určoval jeho život.

05.09.2020 5 z 5

Sestřenice Běta Sestřenice Běta Honoré de Balzac

Moje první kniha od Balzaka a velmi se mi líbila. Udivila mě ta bezvýchodnost jednání jednotlivých postav, které vědí, že se řítí do propasti, ale nic proti tomu neudělají. Pro současnost je inspirující úžasná finanční negramotnost některých postav, které riskují život svůj i své rodiny jenom pro to, aby si udrželi svoji společenskou prestiž a žonglují s penězi tak dlouho, dokud to jde. Když se dnes kolem sebe dívám, tak vidím totéž, reklamy na levnější spotřební půjčky a statistiky zadluženosti obyvatelstva. Hrdinové knihy vlastně ničeho nedocílí Crevel, ani Hulton si užijí svých pár chvilek štěstí a pak jeden zemře a druhý se znemožní, Valerie a Lizbet zemřou, Václavův konec není v knize jasný, ale umělec se z něho nestal. Jednou ze stálic je baronka, která se snaží udržet rodinu pohromadě i když ví o Hultonových záletech, dokonce je ochotna hodně slevit ze svých zásad, když je rodina v krizi.
Sestřenice Běta zde vystupuje jako šedá myš, která má svoje komplexy a plány, má ve všem prsty a nikdo kolem ní netuší jaký má přehled a že má ve všech problémech prsty. Snaží se manipulovat s lidmi ve svém okolí za vydatné pomoci Valérie.
Všechny postavy jsou velmi pěkně vykreslené a určitě si od autora ještě něco přečtu.

30.07.2020

Životy císařů Životy císařů kolektiv autorů

Není to žádné kratochvilné čtení, ale je to kniha ze které se lze dozvědět mnoho zajímavého. Jak o císařích, tak i o celé říší a jejím vývoji. Kdo četl životopisy 12 císařů, zjistí, že to byly dosti zkreslené informace, které se staly folklórem (viz. kniha Claudius a Claudius bůh a jeho žena Mesalina).

Autor vysvětluje vznik některých "pomluv"a vrací fantazii, například o Neronovi, či Caligulovi na zem.
Pokud někdo četl knihy "Plavba do Sarantia" a "Pán císařů" a pozorně si přečte životopis Justiniána, tak tam najde mnoho podobného.

30.05.2020 3 z 5