Petra00 Petra00 komentáře u knih

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Phoebe Morgan

Bohužel mě to nebavilo. Žádné napětí, část věcí jsem odhadla, zdlouhavé.

23.05.2023 2 z 5

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Moc fajn knížka, u které jsem ale bohužel v polovině odhadla konec, a to mi celý zážitek trochu pokazilo. Jinak je to ale přesně ten typ knížek, co mě baví. Povedený psychothriller.

21.04.2023 3 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Z této knihy mám dost smíšené pocity.
Od autorky jsem četla Vypravěčku, která byla opravdu skvělá, proto jsem se na další knížku od ní těšila. Zároveň mě velmi zaujalo téma.
Knížku jsem četla hrozně dlouho a nic mě netahlo se ke čtení vracet. Retrospektivní vyprávění mi vůbec nesedlo, ani po dočtení jsem nepochopila smysl, možná kdyby byl děj vyprávěn chronologicky, čtenář by se více těšil na to, co se bude dít. Takhle jsme věděli co se stalo a jen se dozvídali věci o postavách, které byly často dost náhodné, zbytečné, nezajímavé...
Velmi zajímavý je pohled na potraty ze dvou stran a rozhodně je to téma, o kterém by se psát mělo, takže to je určitě plus. No a konec kde byly dva alespoň trochu překvapivé momenty byl fajn.
Nelituji přečtení, ale jsem rada, ze už jsem dočetla.

04.03.2023 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Moc fajn thriller, nebo možná spíš rodinné drama. Od knížky jsem moc nečekala, ikdyž Matčina hra od autorky se mi líbila. Nakonec jsem ale byla moc mile překvapená, a nebýt určitých detailů a (podle mně) rychlého/nedotaženého konce, tak bych hodnotila pět hvězd.
Hodně se mi líbilo sledovat vztah sester, bavily mě i jejich životy. V knize jsou zakomponovaná témata nevěry, násilí ve vztahu, těhotenství a podobně, což pro mně příběh dělalo ještě zajímavější.
Hlavním nedostatkem byl ten konec, kde mi zkrátka něco chybělo. Ale jinak můžu určitě doporučit.

13.02.2023 4 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Knížka mě zaujala kombinací tématu španělské chřipky a porodnického oddělení.
Co se týče období španělské chřipky, nedávno jsem četla knížku Sběratelka sirotků, která se také odehrává v té době, a už tam jsem zjistila, jak to v té době chodilo. Španělská chřipka a vlastně celá ta doba byla velice podobná pandemii COVID-19, což mě chvílemi až děsilo. Roušky, karanténa, zákazy veřejných akcí, umírání lidí. Hrůza. V knize Volání hvězd ale navíc sledujeme tuto chřipku u těhotných žen. Kniha je ale věnována zejména porodům a osudům matek a jejich dětí. To jsem možná nečekala a některé detaily na mně byly možná až moc podrobné a taky dost drsné. Celkově byla knížka velmi náročná, drsná, smutná.
Knížka je rozdělena do čtyř částí, jinak nemá vůbec kapitoly. I přesto se mi ale četla docela dobře. Je poměrně krátká, takže čtení bylo i celkem rychlé.
Nejvíc jsem si oblíbila Bridie, která mi byla opravdu moc sympatická a líbilo se mi sledovat její životní příběh. Sestřička Julie mi taky byla sympatická, zejména její přístup k práci a pacientům. Co mi ale vadilo, byla romantická linka, nebo jak jinak to označit, aniž bych napsala spoiler. To tam bylo opravdu navíc a přitažené za vlasy.
Konec byl dobrý ale celkově mě knížka nijak zvlášť nenadchla. Pokud někoho zaujme anotace, zkuste, špatné to není.

23.09.2022 3 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Průměr. Konec byl tedy opravdu povedený, šokující, překvapivý. Jinak mě ale knížka nijak extra nenadchla, byla zdlouhavá a konec už to nezachránil.

06.06.2022 3 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Bohužel zklamání. Příběhy jsou napsané hodně jednoduše, vůbec mě to nebavilo číst, nechtělo se mi ani moc číst dál, protože jednotlivé příběhy jsou skoro stejné, stejně napsané...Nejlepší byl konec, kde byly v rozhovorech shrnuty různé postřehy a informace například od kriminalisty a dalších osob. Tato část mohla být klidně delší.

06.06.2022 2 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Tak tahle knížka je za mně bohužel velké zklamání. Možná jsem měla přehnaně vysoká očekávání, ale nějak mi zkrátka nesedla. Zpočátku jsem neměla vůbec pocit, že se jedná o thriller. Nuda, dlouhé popisy... A takto to bohužel pokračovalo. Nic napínavého se nedělo, postavy popsané povrchně. Konec byl sice zajímavý ale už to nějak nevylepsilo celkový dojem z knížky.

03.06.2022 2 z 5

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Skvělá knížka! Zpočátku chvíli trvalo, než jsem se začetla ale potom se to rozjelo a nemohla jsem přestat číst. Tolik zvratů a napínavé do samého konce.

03.06.2022 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Nejprve jsem se do knížky nemohla moc začíst a celkově je to z mého pohledu jedna ze slabších knížek od Colleen - řekla bych ale, že je to spíš tím, že mi přijde určena pro mladší čtenáře. Postavy i prostředí jsou velmi zvláštní a netypické. V knize bylo opět obsaženo spoustu vážných a důležitých témat, což se mi líbilo. Celkově mě nakonec knížka bavila, ale nezařadí se k mým top od autorky.

25.08.2024 4 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Toto je už myslím má třetí kniha od autora a musím říct, že jeho styl mi asi úplně nesedl. Nevím proč, ale jeho knížky pro mě nejsou nic extra, spíše průměr. Toto jsem si velkou část čtení myslela i u této knihy, navíc nemám moc ráda duchařiny, konec to ale zlepšil. Celkově to byla fajn promyšlená záležitost, u které jsem se často i bála.

09.03.2024 4 z 5

Říše Říše Izabela Michlian Straková

Tohle bylo super. Nechápu, že má kniha tak málo hodnocení, na Goodreads dokonce žádné. Přitom je to originální námět, který jsem ještě nikde neviděla. Postavy super, kratší kapitoly, velmi čtivé, napínavé. Konec překvapivý a šokující.

05.12.2023 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Fajn oddechovka, krátké kapitoly, takže se to četlo super. Bavilo mě téma vaření a jídla. Co mě na knížce lákalo nejvíc, bylo mateřství v nízkém věku, ale ve finále se tomu knížka věnovala spíše okrajově. Navíc mě iritovalo, že hlavní postava svou dceru namísto jménem oslovuje neustále "Holčička". Vůbec mi to v textu nesedělo. Takže celkově fajn, spíše asi pro mladší čtenáře. Neurazí, nenadchne.

10.09.2023 3 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Irena Obermannová

Taková fajn průměrná oddechovka, neurazí, ale ani nenadchne. Co mě bavilo, bylo prostředí a doba. Bavilo mě sledovat, jak to tenkrát fungovalo, jak se lidi chovali, co se dělalo, kupovalo a tak. Bohužel chování postav mi někdy přišlo nepochopitelné a divné. Konec byl taky zvláštní... Nebylo to špatné, ale další knížky od autorky asi číst nebudu.

29.03.2023 3 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Hodnocení této knihy pro mně bylo hodně těžké.
Dříve jsem četla převážně knížky s tématikou druhé světové války, tudíž mám dost načteno. Zároveň jsem z důvodu současné situace ve světě tyhle knížky přestala v podstatě číst. Rozhodla jsem se ale po delší době, že sáhnu právě po Dívce v zeleném svetru.
Knížka mi asi úplně nesedla, což může být právě z výše zmíněného důvodu. Neseděl mi ani styl psaní a kapitoly byly velmi dlouhé, což nemám ráda. Nemohla jsem se vůbec zacist a neměla chuť číst dál, musela jsem se spíš do čtení nutit.
Na druhou stranu se jedná o velmi silný příběh, o to víc, že je napsán přímo hlavní hrdinkou. Příběh je až neuvěřitelný. Je strašně smutný, ale zároveň je zde cítit neskutečná síla a naděje. Udělalo mi radost, že konec dopadl dobře.
Takže pro mně průměrná knížka z literárního hlediska (možná spíš lehce podprůměrná), ale tím nechci vůbec snižovat hrůzu a důležitost tématu.

23.01.2023 2 z 5

Pokřivená zrcadla Pokřivená zrcadla Diana Urban

Knížka se četla dobře, super bylo střídání minulosti a současnosti, dodalo to na čtivosti. Četlo se to vážně rychle. Bylo to takové jednodušší a oddechové čtení, nic závratného ale celkem mě to i bavilo. Po nějaké době mi přišlo, že už se ty kapitoly ze současnosti trochu točí v kruhu a říkala jsem si, že už by se mohlo začít něco dít.
Konec byl pak za mně z celé knížky nejhorší. I když se jedná o YA thriller, kde už nejsem úplně cílovka, relativně mě bavil, ale ten konec to teda zabil... Skončilo to hrozně rychle, nijak mě to nešokovalo... Hvězdy dávám zejména za čtivost a témata jako šikana a úmrtí v rodině, které do knížky přinesly něco navíc. Pro mladší čtenáře to bude ale určitě moc fajn knížka.

07.07.2022 3 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

(SPOILER) Velmi čtivá knížka, místy až nechutná, nebylo mi z ní občas úplně dobře. Základním tématem je zde totiž pedofilie a zneužívání. Je napsaná velmi jednoduše, za mně by mohla být trochu delší, vše bylo popsáno spíše povrchně. I tak ale velmi povedená knížka, kterou bych doporučila každému, komu nevadí číst o vztahu mezi "malou holčičkou" a mužem, který by mohl být možná i její děda.
Pro mně bylo nejhorší asi sledovat matku, která v podstatě nijak nezakročila a ještě vztah podporovala.

06.06.2022 4 z 5