PetraBery PetraBery komentáře u knih

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Z této série je to moje druhá kniha, takže brutalita byla očekávána. Jinak povedená detektivka s hlavní hrdinkou inspektorkou Katie Maguireovou. Příběh opředený keltským rituálem, uvěřitelný motiv a trochu překvapivý vrah, osobně jsem měla jiný tip.

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Stejně jako jiné knihy autora je i tato psaná krásnou češtinou, s laskavým humorem typickým právě pro pana Svěráka. Dopisy bývalého učitele Smrčka, který je tou dobou strážcem nádrže Magdy jsou pohlazení, pobavení i poučení. Za mne určitě ano.

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Skvělý první díl fantasy trilogie. Autor nás přivádí za třemi sourozenci, kteří se po vraždě svého otce císaře musí postarat o další chod celé říše. Kaden, Valyn i Adare každý po svém bojují nejen o svůj život, ale snaží se rozeznat, kdo je „ten“ dobrý a kdo zlý. Moc se těším, jaká bude jejich další cesta.

28.12.2018 5 z 5

Chlapec, který přestal plakat Chlapec, který přestal plakat Ninni Schulman

Reportérka Magdalena je i ve volném pokračování prvního příběhu nápomocná policii při vyšetřování případu – tentokrát zapálených domů. Četlo se mi to dobře, pachatel mě i napadl, ale zmátly mě hovory u psychologa, takže jsem ho postupem četby vyloučila. Ne tak dobré jako první kniha, ale i tak čtivé, takže 3,5 hvězdy.

28.12.2018 3 z 5

... takový je život - Povídání s průkopníkem neonatologické péče Milošem Velemínským ... takový je život - Povídání s průkopníkem neonatologické péče Milošem Velemínským Ivana Karásková

Příjemný čtivý rozhovor s lékařem – pediatrem, profesorem Milošem Velemínským. Rozhovor s autorkou je prokládán skutečnými příběhy pacientů, se kterými se tento lékař setkal. Útlá knížka, která pohladí na duši, poznání, že i lékař může mít citlivou duši.

Někde před peklem Někde před peklem Nicolas Tackian

Kniha se zajímavým námětem, přesto já jsem z ní úplně paf nebyla. Celou dobu opravdu dobře popsané dojmy ze setkání mezi životem a smrtí, kde se ocitla hlavní hrdinka Anna. Byla přímou svědkyní vraždy a je schopná popsat nejen vraha, ale je to všechno pravda? Nebo to bylo jinak? Konec dokázal vše vysvětlit, přesto úplně spokojená nejsem.

28.12.2018 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Do čtení knih pana Hartla jdu s tím, že jde o oddechovou četbu, kde si životy hlavních hrdinů plynou stejně jako životy naše. Někdy jsme dole, někdy nahoře. A tato kniha to splnila naprosto podle očekávání.

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Krásné zakončení trilogie. Lou, tentokrát v New Yorku, hledá své místo v životě. Někdy se daří a někdy méně, ale hrdinka se se vším, co jí život naložil, pere po svém. Svérázná, zajímavá žena, o které jsem ráda četla. Není to sladkobolná červená knihovna, je to životní příběh, který v sobě nese hlavně naději. 4,5 hvězdy.

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Pro mne opravdu veliké překvapení, jak silný a krásný příběh se skrývá v několika málo stránkách. Příběh s hlubokou myšlenkou i přesahem jsem rozhodně nečetla naposledy a v mojí knihovně nebude chybět.

01.12.2018

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Autorka má dar psát neuvěřitelně čtivé knihy, které se prostě čtou jedna báseň. Téměř vždy dokáže do příběhu zakomponovat vážné téma, podané čtivou formou. Květinářka Lily, její manžel neurochirurg Ryle a její první láska Atlas jsou stěžejní postavy výborně vystavěného příběhu o tom, že někdy nám nejvíc dokážou ublížit lidé, které nejvíc milujeme. Vysvětlení autorky na konci knihy zvedlo mé hodnocení na plných 5 hvězd.

01.12.2018 5 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Pohádkový příběh o malém strašidlu jménem Bubu, přezdívaným Stráša. Pěkné ilustrace a pohádka s poučením se líbila nejen mně, ale hlavně šestiletému synovi, kterému jsem knihu četla před spaním. Opět jsem se přesvědčila, že s touto autorkou prostě vedle nesáhnu.

01.12.2018 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Hlavní hrdince knihy Alici, padesátileté profesorce na Harvardu, spokojené aktivní manželce a matce tří dospělých dětí, je diagnostikována časná forma Alzheimerovy choroby. Začíná se roztáčet kolotoč zapomínání, bloudění a ztráty sebe sama. Rychlý nástup a typické příznaky této nemoci jsou v knize vykresleny opravdu dobře. Depresivní a smutné čtení, přesto hodně zajímavé a k zamyšlení.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Konečně jsem si i já přečetla knihu mnohokrát zmiňovanou v jiných dílech a zjistila důvod, proč tomu tak je. Příběh vyprávěný malou Čiperou ukazuje svět na americkém venkově začátkem minulého století. Dětské vnímání výborně vykresluje atmosféru městečka i jeho obyvatel a hlavně soudní proces, kde jako obhájce vystupuje její otec Atikus. Poselství knihy je jasné, za spravedlnost stojí bojovat.

01.12.2018

Den, kdy jsem tě ztratila Den, kdy jsem tě ztratila Fionnuala Kearney

Kniha o úzkém rodinném poutu mezi matkou Jess a dcerou Annou, která tragicky zahyne. Zůstane po ní malá dcerka Rose, která je jedním z důvodů, proč se musí Jess vzchopit a vrátit se zpět do života. Postupné odhalování dceřiných tajemství překvapí nejen Jess, ale i ostatní zúčastněné. Čtivé a dobře napsané.

11.11.2018 4 z 5

Neplakej Neplakej Mary Kubica

I já se řadím k těm, kterým tato autorčina kniha přijde nejslabší. Více jak půlka je utahaná a celkový dojem vylepšil až konec. Střídání kapitol mezi Quinn, které se ztratila spolubydlící Ester a Alexem, který potkává a poznává mladou ženu „Perlu“ je dobrou volbou, dva zdánlivě nesouvisející příběhy se dobře doplňují. V souhrnu to nebylo špatné čtení, ale ani to nejlepší.

11.11.2018 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Zvláštní kniha o jedné „bolavé“ ženě Anně, která se živí sbíráním léčivých bylin. Ponurá, na druhou stranu nádherně popsaná atmosféra venkova, samotného sběru, vnitřní běsy a bolesti hlavní hrdinky i její štěstí nalezené právě ve sbírání bylin. Po přečtení jsem měla celkem těžko na duši, ale od autorky si ještě něco ráda přečtu.

11.11.2018 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knih o této kruté době mám načteno již více, takže hodnotím spíše pocitově. Hlavní hrdina Lale je v Osvětimi tatérem, pod jehož jehlou tvořící nesmazatelná čísla na předloktí, končí všichni příchozí. V táboře potká svojí životní lásku Gitu. Oproti jiným příběhům se mě příběh nedotkl tak, jako jiné knihy, spíše jen klouzal po povrchu. Možná je to dané milostnou linkou, možná tím, že oproti jiným měl Lale větší dostatek nejen jídla, ale i možnosti udělat něco pro jiné. A dokázal a nebál se toho využít.

11.11.2018 3 z 5

Domů ze slunečných stepí Domů ze slunečných stepí Uri Orlev (p)

Další příběh z válečné doby viděný očima malého chlapce. Eljuša se v začátcích války s maminkou a sourozenci přesouvá do Kazachstánu, kde žijí v naprosto odlišných podmínkách než do této doby. Na konci války zase rodina směřuje do státu Izraele. Skvěle napsaná kniha, vhodná nejen pro děti, ale určitě potěší i dospělé.

29.10.2018 5 z 5

Nezavírej oči Nezavírej oči Holly Seddon

Příjemně čtivé dílo o rodinných vztazích dvojčat Robin a Sáry, jejich nevlastního bratra Kala a rodičů. Kniha vyprávěná z dvou pohledů, vracející se do minulosti a končící v překvapivé přítomnosti. Jaký osud každou ze sester čekal poté, co se jejich cesty rozešly? Stejně jako předchozí kniha autorky se mi tato líbila.

29.10.2018 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Příběh Malky, jejích adoptivních rodičů Iny a Jaromíra, který napsala česká autorka, je sondou do života jedné rodiny. Dalšími postavami v knize jsou Roman a Alice, kterým se nedaří mít vlastní dítě. Různé vnímání situací jednotlivými postavami je psáno s citem a přece dost syrově, takže si o každé postavě lze udělat dostatečný obrázek. Pro mne celkově knižní překvapení s naprosto nečekaným koncem, knihu jsem četla na doporučení a jsem za to ráda. 4,5 hvězdy.

29.10.2018 4 z 5