Placi Placi komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedno ze základních děl světové sci-fi literatury. Příběh o incidentu, který připraví lidskou populaci o schopnost více než důležitou pro naše běžné fungování a žití. Oslabení největší žijící šelmy na této planetě následně využijí Trifidi, rostliny původně pěstované pro cenný olej, které začnou v postapokalyptickém světě projevovat výjimečné schopnosti a dokonce i vlastní inteligenci, aby se pro člověka staly nebezpečným nepřítelem.

Velice nadčasová kniha pracující s konceptem pomíjivosti lidských životů a jejich výtvorů, kultury a společenských zvyklostí.

27.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tohle je zkrátka láska na celý život.

J. K. Rowling stvořila úžasný svět, který jsem si neskutečně zamiloval. Harry Potter je sérií, ke které se s oblibou a vřelým a hřejivým pocitem budu vracet zas a znovu až do nejdelších časů. I když byla napsána jiná literární díla, která považuji za kvalitnější, hodnotnější a lepší, sérii o kouzelnickém chlapci s jizvou na čele budu navždy chovat v srdci jako nejmilejší příběh, který mě zasáhl ze všech nejvíce.

Utrpení u Dursleyových, seznámení s Hagridem a vlastním původem, vstup do fantastického světa kouzel, nalezení přátel na celý život, příchod do Bradavic, hodiny čar a kouzel, létání na koštěti a hraní Famfrpálu, pátrání po Kameni mudrců - tento doslova čarovný příběh vás okouzlí v kterémkoli věku!

05.05.2020 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

V několik let starém rozhovoru s Danielou Kolářovou padla zmínka o osobním dopisu, který Daniela obdržela od Jaromíra Hanzlíka. Ten jí v dopise mimo jiné nádherně psal o tom, že se pro celou generaci (možná více generací) stali perfektním párem. Když čtete Léto s kovbojem, odvíjí se vám v hlavě film s dvojicí Kolářová-Hanzlík. To prostě jinak nejde. Přenádherný příběh o letním románku, který přeroste ve velkou lásku. Víc netřeba dodávat.

20.07.2023 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

"Být neutrální neznamená být lhostejný a bezcitný. Není třeba zabíjet v sobě city. Stačí v sobě zabít nenávist."

Počátek velkého příběhu o neobyčejné princezně, která se stala předmětem zájmu mnoha osob, ať už kladných, či těch s nekalými úmysly. Opět se setkáváme s hrdiny ze Sapkowského povídek, které jsou o něco kvalitnější, než první románový kus. I tak jde ale o skvěle napsaný příběh, který opět přináší řadu mravních pouček.

02.10.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nová detektivní série (pro mě), nové vyšetřovací oddělení a hlavně dvojice dvou zajímavých vyšetřovatelů a parťáků. Carl má skvělý přístup ke kolegům, nadřízeným i podřízeným, líbí se mi jeho hlášky. Assad mě vždy rozesmál, hlavně svou úpravou kanceláře na blízkovýchodní krámek s čím já vím. K sérii se rozhodně vrátím, doufám, že další případy budou ještě lepší.

13.07.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Nemůžu uvěřit, že přes svou lásku k seriálovému Herculu Poirotovi se mi celý život podařilo vyhýbat tomuto konkrétnímu detektivnímu příběhu. Až ve svých 25 letech jsem si ho přečetl a je to úžasná detektivka. Svou povahou, zápletkou a rozuzlením se tento román stává naprosto nezapomenutelným a nutně se vám po přečtení musí vrýt do paměti. Troufnu si tvrdit, že jde o jeden z nejlepších příběhů z pera velké Agathy Christie, pokud ne, rozhodně jde o ten nejznámější. Snad jen tato autorka dokáže vykouzlit tak úžasnou atmosféru s celou řadou podezřelých osob, kde musíte ze zločinu podezírat snad úplně každého. Klaním se královně detektivních románů a těším se na další setkání.

02.01.2020 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Tento způsob psaní románu zdá se mi poněkud brilantním. Takový styl psaní a užívání češtiny jako u pana Vančury nebo dále třeba u pánů Čapka a Basse se dnes již zkrátka nevidí. Děj je přitom jednoduchý a velice nadčasový. “Starší” pánové budou vždy obdivovat krásy mládí a bude to v nich vyvolávat nostalgii a představivost.

21.04.2019 3 z 5

Povídky z jedné a druhé kapsy Povídky z jedné a druhé kapsy Karel Čapek

Karel Čapek je jedním z nejlepších, možná dokonce tím nejlepším českým spisovatelem. Opět jsem se o tom přesvědčil při čtení povídek z obou jeho kapes.

Fascinuje mě, jak silné příběhy Čapek dokázal vytvořit ze zdánlivě obyčejných motivů. Čapek však pochopil, že v běžných lidských osudech se ukrývají příběhy nejkrásnější.

Při čtení jsem zjistil, že na sebe jednotlivé povídky vždy určitým způsobem navazují, respektive se vždy nějaká drobnost jedné povídky promítne i do povídky další.

Nejvíce se mi do paměti vryly patrně Šlépěje, Tajemství písma a Příběh sňatkového podvodníka.

14.01.2019 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Pro mě jeden z nejlepších detektivních případů velkého Hercula Poirota. Opět se neubráním zmínce o nepřekonatelném seriálu s Davidem Suchetem v hlavní roli. Vraždy podle abecedy pro mě mají velice silný nostalgický význam, protože si vždy vybavím, jak jsem tento díl viděl poprvé s bráchou u dědy, když jsme byli malí.

U Agathy Christie málokdy přijdete na skutečného vraha s tím, abyste současně odhalili i jeho motivy a plán. Je to skoro nemožné. Vraždy podle abecedy byly tak chytře provedeny, že to opravdu mohl vyřešit jen Hercule.

Skládám nekonečný obdiv mistryni žánru a velké královně detektivek.

11.01.2022 5 z 5

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

“Když nastoupí Metráček, dostanete na fráček!”

Jeden z oblíbených filmů mého dětství. Vždy jsme na to s mamkou rádi koukali. Mám rád atmosféru toho příběhu. Jitka, která o sobě říká, že je nemožně tlustá, se stane místní sportovní “hvězdou” a talentem. Knihu jsem si prostě musel s nostalgií přečíst.

10.07.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

“Rytíř bez jizvy je kokot, a ne hrdina!”

Sapkowski stvořil úžasnou postavu Geralta z Rivie s velice zajímavým životním posláním, chcete-li zaměstnáním, kterým si vydělává na chléb. V povídkách je silně patrný otisk pohádek, bájí a legend a musím říct, že je to výborné a auře zaklínače a jeho dobrodružstvím to dodává na přitažlivosti, tedy alespoň podle mě. V povídkách je mimo jiné dost patrná jedna myšlenka, a to ta, že “nelidská obluda” nemusí být vždy nutně tím největším monstrem a může v tomto ohledu zaostávat za kdejakým lidským jedincem.

Povídky se čtou dobře a svižně. Děj je jednoduchý a snad o to více přitažlivý. Rovněž je zde přítomen vtip. Dávám za ***** a těším se na další knižní osudy Geralta a jeho přátel.

29.07.2018 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

K této knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě 2019 a jsem tomu rád, nevím totiž, jestli bych si ji jinak někdy přečetl. Díky výzvě jsem však měl možnost seznámit se s pozoruhodným vyprávěním o cestě indického chlapce napříč Tichým oceánem za přežitím. Rozuzlení příběhu mě opravdu překvapilo a je jen na nás čtenářích, jak celý konec románu uchopíme. Jedno je však jisté, Pí Patél skutečně bloudil na malém člunu po nekonečném oceánu s divokou a životu nebezpečnou šelmou.

02.01.2020 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Mé první setkání s tímto autorem a když nad tím tak přemýšlím, patrně i první setkání s jakýmkoli autorem dálně východním. Dílo vykresluje milostný život mladého muže v Japonsku 60. let minulého století. Autor v díle rozebírá osudy několika lidí, kteří se během studentských let a krátce po nich objeví v životě hlavního hrdiny Tóru Watanabeho a ovlivňují ho. Hlavními motivy jsou touha, láska a přátelství, avšak ve stínu silných psychických otřesů a problémů, které vyústí až do několika bolestivých událostí. Tóru je trochu zvláštním mladým mužem, který se však v autorově podání dobře poslouchá a čte. Úžasná je povaha a vystupování dívky jménem Midori, tu jsem si velice oblíbil. Kniha se i přes vážná a bolestná témata čte výborně, asi i proto, že jsou nám tato témata blízká. Souhlasím s komentářem z dodatku knihy, že se Norské dřevo vymyká klasické japonské tvorbě. Ano, četl jsem jen jednu japonskou knihu, ale je pravda, že kdyby nebylo uváděno, kde se kniha odehrává a japonská jména postav, mohlo by klidně jít o příběh mladých lidí z Paříže, Londýna nebo New Yorku. Právě proto nebyl Murakami mezi klasickými japonskými autory tolik oblíbený. Název Norwegian wood odkazuje na píseň skupiny The Beatles, kterou měla velice ráda Tóruova osudová láska.

25.12.2019 4 z 5

Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Viktor Suvorov (p)

Do paměti se mi navždy vryl úryvek jedné knihy o Norimberském procesu, kde se psalo, že muselo být přerušeno přelíčení s nacisty ohledně jejich válečných zločinů na polském území, neboť v komisi seděli také Sověti. Toto je tak do očí bijící a všeříkající.

Dějiny 20. století nám mnohokrát naznačily, možná i více než jen to, že SSSR byl nebezpečným agresorem s dobyvačnými cíli. Bolševici se na světovládu chystali již od převzetí moci v Rusku.

Suvorov nám poskytuje nepřeberné množství technických a strategických dat, ke kterým bychom se my nedostali (alespoň já ne). Nechává promlouvat sovětské důstojníky, generály a maršály. Je zcela jasné, že nelze vše brát jako dogma. Suvorov ví, co píše a také, proč to píše. Jsem však ochoten leccos mu odpustit.

Sovětským plánům na obsazení Evropy věřím. Že byly předběhnuti Hitlerem se mi také zdá jako dosti reálné. Těžko říci, jak bychom dopadli, kdyby byl tenkrát bolševik rychlejší, respektive Hitler pomalejší.

A my si tady dodnes volíme KSČM, která se nestydí lhát nám o minulosti a dějiny vykládat tendenčně. Doufám v lepší zítřky.

24.06.2019 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Když jsem před několika lety viděl filmovou adaptaci Ranhojiče, děj mě opravdu zasáhl a velmi zaujal. Posléze jsem zjistil, že jde jako většinou o filmové zpracování knižního románu, tedy musel jsem si knihu přečíst.

Námět je prostý. Chlapec ze středověké Anglie zatouží po poznání a medicínském umění, aby mohl pomáhat lidem, neboť vědomostí o léčení je bídně málo. Po zvládnutých základech péče o lidi, které získal od potulného bradýře-ranhojiče, se vydává do daleké Persie, aby mohl studovat u skvělého ibn Siny, skutečné historické postavy.

Kniha je moc krásná. Ukazuje nesmyslná náboženská nařízení, zákazy a pověry, které Robert Cole překonává, ale ne vždy překonat jdou. Je to kniha o přátelství a lásce k učenosti.

Film je zakončen poněkud hollywoodsky a od knihy se tedy liší v řadě bodů, ale myšlenka zůstává. Přečtěte si knihu a pusťte si i film!

05.08.2018 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tento klenot všech klenotů veškeré světové fantasy literatury a patrně i literatury vůbec se nedá hodnotit jinak, než s nejhlubší poklonou Panu Tolkienovi (ano, Panu s velký P). Neříkám, že napsat kvalitní knihu ze světa fantasy je něco jednoduchého a že to dovede každý druhý. To, co dokázal Tolkien, je však něco, co je za hranicemi mého chápání. Tento génius stvořil celý svět, historii tohoto světa s přihlédnutím k celé řadě národů a ras, dokonce kompletně stvořil i mytologii Středozemě, ale co si zaslouží největší poklonu je to, že dokázal zkonstruovat i specifické jazyky a písmo daných ras a národů. Tolkienovi se povedlo zažehnout ve čtenářích pocit, že Středozem je skutečné místo, které skutečně existovalo.

Atmosféra příběhu je naprosto úžasná. Okamžitě na začátku si zamilujete Hobity a celý Kraj. Správný příběh si žádá odvahu, přátelství, obětování a boj proti vyššímu zlu. To vše Společenstvo prstenu má. Kdo viděl filmy dříve než četl knihy jako třeba já, měl by si knihy rozhodně přečíst. Filmy, i když jsou pro mě posvátnou záležitostí, a na kterých jsem vyrůstal, neobsahují z pochopitelných důvodů vše, co nabízí kniha.

Zkrátka:

Jeden Tolkien vládne všem.

29.05.2018 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krásně napsaná kniha se smutným příběhem. Obyčejný projev lidskosti se promění v lásku dvou mladých lidí, kteří se potkají ve smutné době protektorátní Prahy. Potkat se jindy, možná by se jen minuli...

26.11.2017 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na knize se mi líbí propracované osobnosti a příběhy prakticky u všech postav, které se dějem i jen mihnou. V tomto je Rowlingová opravdu výborná. O tyto popisy by prakticky mohl být celý detektivní příběh kratší, ale mě tyto popisy životních osudů vedlejších postav nevadily, naopak, i když někomu to vadit může. Jako vždy jsem se během čtení po celou dobu snažil přijít na vraha a jeho motivy k vraždě, u této knihy jsem byl ale úplně vedle a rozuzlení mě překvapilo. Dvojici hlavních postav jsem si opravdu oblíbil a těším se na další díly.

13.07.2017

Při čtení této humoristické knížky si člověk uvědomí, jak musela být tato doba pro značnou část tehdejších obyvatel Československa složitá. Kolik tisíců mladých chlapů si muselo projít tímto nesmyslem? Moje generace čte Černé barony s nohama na taburetu, náramně se baví a baví se právem. Knížka je úžasná, plná nádherně humorných scén. Současně ale tato kniha slouží jako připomínka časů, které ovlivnily životy mnohých. Můžeme říct, že ta doba ovlivnila celé generace, protože i dnes na naší společnosti cítíme vliv téhle dávno zašlé doby.

19.07.2023 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Nejprve jsem před lety viděl filmové zpracování, ale knižní předloha je mnohem lepší. Koncept na lůžko upoutaného vyšetřovatele dává celému příběhu jiskru, obzvlášť, když za něj v terénu vyšetřuje mladá a talentovaná kráska. Příběh má spád. Myslel jsem si, že si pamatuji, kdo je vrahem, ale to jsem se zmýlil. Alespoň jsem byl na konci překvapený, jak to má u správné a kvalitní detektivky být.

19.07.2023 5 z 5