Purple7 Purple7 komentáře u knih

Polibek Polibek Anna Todd

Kdykoliv jindy bych to hodnotila 1-2* za snahu a nějaké společné rysy s mými milovanými Cruel Intentions. Jenže momentálně se mi tento příběh trefil do nálady takovým způsobem, že jsem knihu zhltla jako malinu, odmávla nějaké ty mouchy a hodnotím plným počtem. Žádné veledílo to není, naprosto nevhodné pro děti a mládež a i jako dívčí román je to hodně silné označení. Naprosto chápu to úplně protichůdné hodnocení a souhlasím s obojím. Co se ale upřít nedá, čte se to samo o sobě dobře.
Film jsem viděla první, takže jsem měla jakousi představu, která se během čtení knihy nenaplnila. Film vs. kniha = romantika vs. erotika (no, prakticky vzato porno). Takže tak k tomu i přistupovat.

30.03.2021 5 z 5

Wildcard: Divoká karta Wildcard: Divoká karta Marie Lu

Nevím, jestli to byla zrovna nejlepší volba na překonání čtenářské krize, ale asi to mohlo být i horší. Kniha měla spád, jsem moc ráda, že šlo o duologii, bylo to tak akorát. Zápletka nebyla tak jednoduchá, jak jsem se obávala, ale občas mi to přišlo strašně komplikované a ta krása z poznávání virtuálního světa z prvního dílu byla tatam. Nicméně stále to považuju v rámci žánru za ten originálnější kus a jsem s tím jakž takž spokojená. Ovšem první díl se mi líbil mnohem víc.

28.05.2019 3 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Ten pocit, když si rozečtete sérii a po dlouhé době jste na konci 1. dílu hrozně rádi, že nemusíte čekat na druhý díl a rovnou se do něj s chutí pustíte?
Ano, tak konečně jsem se dočkala fantasy série, která mě chytla po pár stránkách. Hlavní postavy mi nelezly na nervy a prostředí s fantaskními prvky tak akorát se mi líbilo. Záporačka perfektní, žádná blbka, to taky oceňuji. Hvězdičku strhávám za několik klišoidních situací. Hlavně za to, kdy mnozí pro hlavní hrdinku zametali cestičku, aby ona pak jako hrdinka roku mohla to nebo tamto. Stačilo skoro lusknutí prstu a už měla kamarády a přívržence na každém prstu ruky. To bylo teda slabší, ale odpuštěno. Celkově jsem si to tedy užila do sytosti.

03.04.2019 4 z 5

Když ji miluješ, není co řešit. Zkrátka Rowlingová a kouzelný svět... nemůžu jinak. :-) A film se mi taky líbil.

31.03.2019 5 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Zatímco dva předchozí díly jsem četla prakticky totálně neplánovaně, v době citových a nervových krizí, do třetího jsem šla ze zvědavosti. Jestli LJ dospěje, jestli a kam se celý příběh posune. Zkrátka, jestli už to nebude pouze neškodná kniha pro náctileté holčiny. Hm. Tak jsem se nedočkala. Nevím, jak to autorka dokázala, čtivé to je docela dost, ale děj prakticky nijaký.

29.03.2019 2 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Hlavní hrdinka sice na jednu stranu super schopná, svými vlastnostmi by se mohla zařadit mezi Avengers, ale na druhou super hloupá. Vztah-nevztah se Strážcem mě moc nebaví a celkově se celá série žene ve stylu one (wo)man show. Nicméně kniha měla docela akční děj a docela mě k sobě přece jen přitáhla. Nemusela jsem se učit nová pravidla, orientovala jsem se hned, a leccos se vysvětlilo, takže i přes mé výhrady tento díl považuji za nejlepší a jen díky němu nevzdávám pokračování, jestli někdy vyjde. Opětovná změna prostředí mi nevadila, spíš to knize prospělo, teda mně to tak přišlo. Jo a velké, byť nevýznamné, plus dávám za tu obálku, jojo, takovou barvičku já ráda...

10.03.2019 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Prvek duchů je pro mě těžko uchopitelný a tentokrát jsem nenalezla žádné body k dobru. Těžce předvídatelné, někdy naprosto nelogické a zbytečně natahované.

01.03.2019 2 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Věřím, že jsem pochopila tak 50 % a někdy mě napadá, jestli všemu rozumí i sama autorka. To je tak složitý svět! Není to úplně nejlehčí čtivo, spousta cizích názvů a koukat stále do slovníku mě úplně nebavilo. Kontextu jsem rozuměla, i když provedení někdy vázlo, ale to mi stačilo. Hodně dlouhou dobu jsem odhadovala, jak se všechny ty tři osudy propojí a výsledek jsem tedy vůbec nečekala, i když zpětně si uvědomuji, že jsem byla jen slepá, náznaky tam byly docela jasné. Fantasy prvky mě bavily dost, zase něco jiného.
Pozitivní pocity rozhodně převládají, dost se těším na další díl, ale zpočátku jsem myslela, že knížku úplně zavrhnu. Cca třetina knihy byla psána v 2. osobě jednotného čísla. A prvních pár vět první kapitoly zní: "Ty jsi ona. Ona je ty. Jsi Essun. Pamatuješ? Ta žena, které zemřel syn." Od té doby, co se mi narodil synáček jsem na takové věci dost přecitlivělá a dost těžko se mi něco takového čte. Zvlášť když knížnimu synovi byly 3 roky a tomu opravdovému doma jsou skoro 2... Tuto dějovou linku jsem tedy trpěla, ale zbylé dvě jsem si užila.

31.01.2019 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

No, slabší 3*. Začátek jsem pronadávala a chtěla tuto knihu odložit. Shluk pro mě nestravitelných jmen plus jsem ničemu nerozuměla. Střed mi přišel docela dobrej, četlo se to dobře, až... se objevilo moje "oblíbené" klišé - zase ty "šokující" rodinné vazby! Grrrr. Konec jsem si taky moc neužila, tlachání o ničem. Netuším, proč je tato kniha tak oblíbená, a už vůbec nechápu, jak mohla získat ocenění "Nejlepší norská fantasy za rok 2014." Nesedlo mi to. :(

09.01.2019 3 z 5

Tak jasně, není to starý dobrý klasický příběh, ale brala jsem do ruky scénář k filmu, a tak tomu i přistupuji zde v hodnocení. Dříve jsem viděla film, tak nedošlo k překvapení, nicméně já si to užila i tak. Nechybělo mi nic z obrovského nadání JKR. Doteď obdivuji její fantazii a jak dokáže udržet napětí s nečekaným koncem. Zkrátka mě baví, mám na ni slabost, a proto nemůžu jinak než plný počet.

28.12.2018 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Mám smíšené pocity. Do 3/4 mě to bavilo a kupodivu jsem přehlížela i některé klišoidní "zápletky". Děj má spád a celou dobu jsem byla napnutá, kdy to jednomu nebo druhému praskne. Svět superhrdinů s opravdu zajímavými schopnostmi jsem si užívala, žádné víly, princezny atd. Sketch a Nightmare mi přišli stejně sympatičtí, ale prakticky se to točilo jen kolem nich. Vedlejších postav tam bylo dost a se všemi těmi alias se mi i pletly, ale prakticky nic z toho. Až na dvě tam byly fakt jen do počtu, zbytečnost sama. Co mě ale popudilo nejvíc, tak to byly kapitoly týkající se toho zábavního parku. To už bylo přestřelené i na Renegáty... Jak trapně vykonstruované zjevení "hlavního padoucha", tak pokus o zahrání na útlocitná srdéčka náctiletých čtenářek. Na tento typ romantiky už jsem fakt asi stará. Každopádně i tak mi tato kniha příjemně plynula a druhý díl si zapisuji do wish listu.

27.12.2018 4 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

3,5* Obsahuje SPOILER.

Do půlky jsem to hltala a jen silou vůle a zdravého rozumu jsem knihu odložila na druhý den, jinak bych byla možná schopná číst až do brzkých ranních hodin. Pro mě celkem úkaz, jinou knihu tohoto typu jsem doposud nečetla, takže mi to sedlo. Jenže pak přišel zlom. Totožnost slavného Zera neodhalí jen YA sci-fi nepolíbený čtenář, a bylo naprosto jasné, že 100x vnucovaná "fakta" jen klamou a můžeme čekat přesný opak. Autorce jsem pak nevěřila ani slovo až do samotného konce, kde jsem se samozřejmě dočkala jednoho z klasických klišé. To se opravdu nedá zápletka vystavět nad něčím jiným, než na taj(em)ném příbuzenství?! Možná jsem jen už namlsaná, ale doprčic!, i důležité zvraty přece mohou záviset na nenápadné - opakuji nenápadné - drobnosti. Tady mi bohužel chybělo obojí - nenápadnost a důvěra v napsané...

30.11.2018 3 z 5

Zámek v oblacích Zámek v oblacích Kerstin Gier

Po poslední dočtené knize jsem potřebovala něco nanejvýš milého, což Zámek v oblacích splňoval. Trochu mi chyběly nějaké výraznější nadpřirozené prvky, jak jsem u této autorky zvyklá, ale de facto jsem dostala to, co jsem očekávala. Četlo se to skoro samo, i když se akce rozjela až na samotný závěr. Ani mi nevadilo, že pár stránek bylo doslova o h****, a že to občas sklouzávalo do jednoduché romance. Ale co jsem úplně neocenila, tak docela dost nedovysvětlených událostí a nepochopitelných lidských jednání. Jaksi se nemůžu spokojit pouze s tím, že to byla náhoda a nadále zůstavá pár otazníků. Závěr překvapil jen napůl, padoucha jsem neodhadla, ale happy end čekal asi každý.

28.11.2018 3 z 5

Migrační strategie: Město, předměstí a vesnice na panství České Budějovice ve druhé polovině 18. století Migrační strategie: Město, předměstí a vesnice na panství České Budějovice ve druhé polovině 18. století Josef Grulich

Jako historička jsem nadšená, je zatím vidět obrovská práce, pečlivost a erudovanost. Určitě je to další krok k poznání společnosti i jednotlivce v 18. století a rozhodně je o čem přemýšlet. Za autorovu databázi, díky které toto dílo vzniklo, by mnozí vraždili.
Jako genealožka nadšená zas tolik nejsem, i když mé výtky jsou marginálního charakteru. Důkladnou a namáhavou práci, které se většina genealogů raději vyhne (o to víc je hodná obdivu), snižuje nepřesné a nejednotné užívání křestních jmen a odborných termínů (Uršula místo Voršily, Matouš místo Matěje, Růžena místo Rozálie, Sebastian místo Šebestiána, nevlastní bratr místo polorodého bratra atd.). Přesto ti, kteří mají zájem o dějiny Českobudějovicka, případně zde žili jejich předci, by tuto knihu rozhodně měli zařadit do své domácí knihovny.

08.10.2018 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Při mém tempu čtení této ságy jsem si říkala, že bude vydán i závěrečný díl, než otočím poslední stránku Tance draků, což se bohužel nestalo. V této knize se naprosto proměnily mé oblíbené postavy. Zatímco jsem byla vždy fanda Daenerys a v Hostině pro vrány mi vysloveně chyběla, tak zde to byly ty nejhorší pasáže. V těch šílených jménech a názvech společností jsem se dokonale ztrácela. Naopak jsem si oblíbila Theona, kterému jsem dřív nemohla přijít na jméno. Plný počet hvězd dát nemůžu, to by tam nesměla chybět Sansa...

24.07.2018 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Zatracená Emma Stone!

20.01.2018 4 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

Tuhle sérii miluju, ale závěr této knihy mi přišel trošku hollywoodsky řešený - ve spěchu a hodně na efekt. Proto ta hvězda dolů, jinak pecka. Jediné, co se mi +- podařilo odhadnout byl důvod odstranění Noviny rodiny, jinak jedno překvapení za druhým, zase o level výš než ostatní YA knihy. Narcissa, Phobia a epilog!!! K tomu není co dodat, to jsem si užila moc.

02.07.2020 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Asi už opadlo nadšení z nápaditosti předchozích dílů.

30.03.2020 3 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Od knihy jsem nic moc nečekala, proto nejsem zklamaná. Nastavený formát mi víceméně vyhovoval - trocha sentimentu, ale mnohem více seriózních kapitol. Kniha mi přinesla spoustu nových informací a díky nim se na Přátele budu dívat už i jinýma očima. Očima, které vidí onen kontext vzniku, pozadí skutečného života a další souvislosti, které mi dříve unikaly. Zkrátka, že to není jen sitcom z filmového studia naprosto odtržený od reality, nene...
Nicméně, co mi na jinak čtivé knize celkem vadilo, že autorka dokázala spojit nespojitelné, odstavce kolikrát na sebe logicky naprosto nenavazovaly. Rozepisovala se např. jak probíhalo vyjednávání o 10. sérii a pak střih, a ani nevíte jak, ale už se v dalším odstavci propírá následná filmová kariéra Jennifer Aniston. To jsem nepochopila a takových pasáží tam bylo bohužel víc.
Ale i tak jsem si čtení užila, což vypovídá i fakt, že jsem knihu zvládla prakticky na dvě posezení, po dlouhé něco, co mě bavilo a udrželo mou pozornost.

14.10.2019 4 z 5

Spoutávač Spoutávač Sebastien de Castell

Bez tech dvou to nebylo ono...

12.10.2019 3 z 5