RADOST RADOST komentáře u knih

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Tak tento příběh znal v padesátých letech asi každý. Děti, které nepřečetly, alespoň povinně viděly v kině na promítání pro školy. I když zaujal a především kluci obdivovali hrdinství Meresjeva, mělo to i negativní dopad. Protože čeho je moc, toho je příliš - i přehnané propagandy. Meresjev i autor Polevoj, jehož jméno se přímo nabízelo ke slovním hříčkám, se tak stali terčem vtipů, zábavy, parodií a klukovských her.

20.08.2021 3 z 5

Až tohle skončí Až tohle skončí Clare Mackintosh

Nikdo z nás netuší, co přinese budoucnost. Můžeme se rozhodovat jen podle toho, co cítíme právě tady a teď.
Emočně velmi náročné čtení o situaci, kterou by neměl zažít nikdo z nás.
Opět hluboký ponor do psychiky hlavních postav, jak už je pro autorku typické.
Je dobré takové knihy občas číst. Ale raději dávkovat, hrozí deprese.

16.08.2021 4 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Nástup fašismu. Holokaust Židů. Terezín, Osvětim. Wintonovy vlaky převážející děti do bezpečnějšího Spojeného království. RAF. Norimberský proces. Život a politický vývoj v poválečném Československu.
Toto vše tato kniha poutavě zprostředkovává čtenářům líčením životního příběhu jedné anglické a jedné české rodiny. Kniha postrádá přímé popisy násilí a hrůz, ale přesto velmi působivě a bolestně zasáhne čtenáře. Varující kniha o bezpráví, zvůli, zmařených nadějích, plná smutku a psychických dilemat.

10.08.2021 4 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Moravia zde skvěle popsal rozdíly v ženském a mužském chápání morálky, životních cílů a možnosti jejich dosažení.

01.08.2021 4 z 5

Domove líbezný Domove líbezný Jaroslav Seifert

Tuto knihu jsme měli doma. Zprostředkovala mi základní seznámení s českou poezií. Jako malá školačka jsem jí často listovala a vybírala i básničky na různé recitační soutěže. Kniha, ke které jsem se neustále vracela, se poděla nevím kam. Stejně jako mé dětství.

29.07.2021 4 z 5

Bidýlko Bidýlko Emil Vachek

Úsměvná exkurze na žižkovskou pavlač za starých časů. Naprosto jiný svět, ale povahy lidí se až tak nemění.

10.07.2021 3 z 5

Nalakuj to narůžovo Nalakuj to narůžovo Martina Formanová

Ke knize jsem přistupovala s despektem a minimálním očekáváním. Jak jsem se mýlila! Bylo to příjemné počtení o prázdnotě po odchodu životního partnera, o překonávání žalu a cestě dál. Napsáno s mírným nadhledem, protknuto vzpomínkami.

06.07.2021 3 z 5

Čichač Čichač Eduard Fiker

Začátek se mi líbil, sliboval osvěžující a absurdní scifi. Jenže pak mě ten detektivní případ vůbec nezaujal, nedovedla jsem se vžít, soustředit, nudil mě. Možná je chyba na mé straně. Nebavilo mě to.

13.06.2021 2 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Uzavřený prostor, malá skupina lidí, nepříznivé podmínky, tragédie či vražda? Obehrané téma, průměrně zpracované, s takřka neodhalitelným motivem. Autorce se podařilo navodit tísnivou až hrůzostrašnou atmosféru, původce všeho zla jsem si tipla až dosti za polovinou - přesto mě kniha nebavila. Četla jsem jen ze zvědavosti, chyběl ten prožitek. Tak snad u jiného autorčina díla to bude lepší.

28.05.2021 3 z 5

Zlomení lidé Zlomení lidé Leah Konen

Kniha mi připadala jako puzzle, jehož kousky stále padaly pod stůl a navíc měnily barvy. Dokonce některé částečky dosti drhly a nechtěly do sebe zapadnout. Dílky ničím neoslňovaly a celkový obrázek stále působil disharmonicky. Dokonce ani po složení není obrázek líbivý, zajímavý a přesvědčivý - autorka ho jaksi přeplácala.

13.05.2021 3 z 5

Úklady a láska Úklady a láska Friedrich Schiller

Pokud bych hodnotila toto dílo z pohledu tehdejšího diváka, pak bych volala Bravo a neúnavně tleskala. Za jazyk, obsah i obhajobu nižších stavů. Ale dnes, téměř 240 let po jeho vzniku, zůstává jen hlavní poselství a všechny okolnosti a úklady akce působí už dosti vyčpěle. Dílo však dokazuje, že lidstvo se zase až tak nemění a uvažuje a činí stále stejně, jen ne tak pateticky a průhledně.

12.05.2021 3 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Těšila jsem se na druhý díl. Na popleteného inspektora, jeho suchý humor, odpočinek u svěží četby. Ale nestalo se. Inspektor "vyzrál" a z pozorovatele a improvizátora se stal předvídavý policista - likvidátor. Svěží vyprávění se změnilo v těžkopádnější sled událostí. Z dialogů se vytrácí dvojsmyslnost, nadhled a suchý humor. Z odpočinkové četby se postupně stala četba únavná. Loučím se s Inspektorem Prévitem, na jeho velký mozek už nejsem zvědavá. Je mi to líto.

11.05.2021 2 z 5

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

Bavilo mě poznávat zvrácenou mysl Cilliana, jeho způsob uvažování a schopnost vždy pohotově zareagovat. Jeho činy, promyšlené i ty improvizované, fascinovaly. Jsem ráda, že s takovým člověkem jsem se snad ještě nesetkala. Ale možná jsem jen stejně slepá jak obyvatelé toho činžáku. Skvěle napsáno. Člověk se nakonec vcítí i do takového psychoupíra.

30.03.2021 5 z 5

Strašidla Strašidla Henrik Ibsen

Všechna čest Ibsenovi. Ten se nebál poukázat na nešvary, zkostnatělé myšlení, pokrytectví, zpátečnictví církve, zbabělost a neochotu nazývat věci pravými jmény. Dílo staré více než sto let, přesto stále pokrokové.

21.03.2021 4 z 5

Gypsová dáma Gypsová dáma Pavel Buksa

Gypsová dáma - vznešená a krásná. Jen je třeba nedívat se na ni příliš zblízka. Nevidět to množství šrámů, které jí stále zasazují. Všichni. Zločinci i její "ochránci". Zneužívají ji, fikaně, zjevně i skrytě.Umí ji zraňovat i umně zahlazovat jizvy. Udržovat vcelku tu křehkou gypsovou tvář spravedlnosti. Přitom stačí mnohdy jen na ni fouknout a nadobro se rozsype.
Svěží kriminální povídka o nespravedlivé spravedlnosti a lidské "vyčuranosti".

14.03.2021 3 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Poslouchala jsem jako kvalitně zpracované mluvené slovo - za to dávám třetí hvězdičku. Tento příběh se však A. Christie nepovedl. Nezaujal, působil povrchně, nevěrohodně. Škoda.

13.03.2021 3 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Taková "klidná" Dánovka, řešící dvě silvestrovské tragédie. Obě tak trochu nepochopitelné a nepravděpodobné. Poprvé mi tam občas překáželo vtipkování "vraždárov". Přesycení? Nebo mi už vadí určitá šablonovitost?

07.02.2021 3 z 5

Soudce a jeho kat Soudce a jeho kat Friedrich Dürrenmatt

Děkuji čtenářce sgjoli za její komentář. Navnadila mě, zmiňovanou nahrávku jsem si vyhledala a strávila s ní příjemné chvíle. Není co dodat - souhlasím se slovy sgjoli a také doporučuji.

25.01.2021 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

S touto knihou jsem měla problémy. Četla jsem ji loni v předvánočním období a nudila mě a zároveň odpuzovala. Putovala na můj seznam nedočtených. Letos, po roce, jsem si ji zase vyhledala ve čtečce s předsevzetím, že tentokrát ji zvládnu. Zvládla, doplnila i zhlédnutím působivého Zemeckisova filmu. Nejsem však schopna optimálního hodnocení. Můj postoj k Dickensovi je už od mládí spíše negativní a zřejmě mi v tomto směru není pomoci.

13.12.2020 3 z 5

Emil a detektivové Emil a detektivové Erich Kästner

Po přečtení Luisy a Lotky jsem hledala další knihy E. Kästnera. Touto knihou ve mně probudil celoživotní vášeň pro detektivky.

26.11.2020 4 z 5