RADOST RADOST komentáře u knih

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Svět se stále mění. A co kdyby nás uvrhl do chtěné slepoty? Preventivní slepoty. Protože všude číhá zabijácké NĚCO. Kniha o tom, jak žít a přežít. O jednotlivcích i malých společenstvích. O rezignaci i odvaze. Příběh plný hrůzy i odhodlání.

02.04.2021 4 z 5

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

Drama s velmi pochmurnou atmosférou. Souboj vášně a umírněné lásky, následky dávných životních ztrát. Poslouchala jsem jako mluvené slovo v podání našich předních herců. Přesto mě dílo příliš neoslovilo, emoce byly až moc vyhraněné.

24.03.2021 3 z 5

Pan Biedermann a žháři Pan Biedermann a žháři Max Frisch

Doporučuji poslechnout si skvělou nahrávku tohoto zábavného a až neuvěřitelného příběhu človíčka Biedermanna. Určitě vás osloví i svým varováním - pozor na strach, slušnost, lhostejnost a apatii! Pozor na klid za každou cenu! Jsou věci, které je třeba řešit v zárodku a nenechat si je přerůst přes hlavu. Protože vás zahubí. Platí to v každé době.

15.03.2021 4 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

Vyprávění o ženě, která měla smůlu? Která byla obětí? Která neuměla zvolit správnou cestu?
Ode všeho trochu. Ale jak mám určité výhrady ke knize samotné, tak i k ní. Byla vždycky ve vleku něčeho nebo někoho a o řešení se pokoušela až příliš pozdě, neadekvátně, nedostatečně nebo vůbec. Ano, takový je život. Nebývá lehký ani spravedlivý. Ale podle mě se s ním mohla popasovat lépe pokud by včas postřehla varovné signály a řešila je, nenechala se unášet.

09.03.2021 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Hurá, dočteno! Očekávala jsem horký povzbuzující čaj s rafinovanou chutí a kořeněnými přísadami. Ale autorka mi naservírovala vlažný odvar z nevýrazných bylin, které nerozproudily mou krev, ani mé myšlenky, ani mou představivost. Chtěla jsem se v zimních večerech tak trochu bát a přenést se do světa mystična. Ale stále jsem byla pevně ukotvena v realitě svého křesla a zmáhala mě nuda. Z mého pohledu se kniha nepovedla, ale písmenek má nadmíru...

07.02.2021 3 z 5

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Václav Čtvrtek (p)

V knihovně po mých dětech jsem objevila dávno zapomenutého Dubového mužíčka. Je to hotový poklad. Obyčejný, ale dobrodružný a poučný dětský příběh. Napsaný krásnou češtinou. Srozumitelný, spjatý s přírodou, oplývající osobitým kouzlem. Kousek jsem vnoučatům přečetla a knihu si přestěhovali k sobě domů. S maminkou dočetli a moc chválili. A těší se, až pod velkým dubem u mého domu budou zase žaludy.

02.02.2021 5 z 5

Tajemství obrazárny Tajemství obrazárny Emil Vachek

Prvotina starší sedmdesáti let - nemůže vzejít vítězně v porovnání se současnou detektivní tvorbou. I přes nostalgii vykreslených dávných let a kvalitní audionahrávku hodnotím slabě, podprůměrně.

28.01.2021 2 z 5

Pohádky za druhou oponou Pohádky za druhou oponou Kamil Bednář

Krásná kniha, která ve mně v dětství probudila lásku k divadlu a hudbě.

23.01.2021 4 z 5

Oko za oko Oko za oko Laura Griffin

V této knize je vše. Napětí, chyby z minulosti, msta, neodhalený pachatel, láska. Příběh jako celek se sice docela dobře čte, ale působí podbízivě. S cílem zaujmout všechny čtenáře bez ohledu na jejich preference. Já bych se například obešla bez té milostné linky.

03.01.2021 4 z 5

Nepřítel lidu Nepřítel lidu Henrik Ibsen

Věčná pravda o tom, že i dobré činy mohou být (sebe)zničující. Napsáno před více než sto lety, ale působí to jako reportáž z dnešních dnů.

02.12.2020 4 z 5

Práče Práče Jan Mareš

Vánoce - bratr jásá nad svou kupičkou knih, rychle vybírá tu nejprvnější, do které se ihned zakousne. Práče - co to znamená? Svítí celou noc, ráno nadšeně sděluje své dojmy. No nevnutil mi ji, na takové příběhy já nebyla. Přečetla jsem si ji až mnohem později, až po zhlédnutí filmu. Ten se mi líbil moc. Jeho fragmenty mi uvízly v paměti, i vzpomínka na společné rodinné sledování na malé televizní obrazovce.

26.11.2020

Zlá minuta Zlá minuta Emil Vachek

Příběh ze starých časů. Zločin v době, kdy se velmi dbalo na dobrou pověst, i když podstata lidí a jejich činy se zas tak nelišily od těch dnešních. Vyšetřování bez techniky, jen logika a znalost psychiky. A jakási lidskost. Jak jinak, když spolu u kávy hovoří známí a svědomí je neviditelné.

25.11.2020 3 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

K tomuto kulturnímu dědictví mám velkou úctu, ale nedovedu ho náležitě ocenit. Nelíbil se mi jako studentce a nedozrála jsem k němu ani jako babička. S tím asi už nic nenadělám.

23.11.2020 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Mám ráda tajemno, napětí, psycho - ale tato konfrontace světa živých a neživých mi jaksi nesedla. První polovina knížky se mi líbila, ale postupně natolik ztrácela na možné věrohodnosti a také na kvalitě, že hodnotím jen jako lepší průměr. Nelíbí se mi ani zařazení knihy do kategorie pro děti a mládež, ale za to myslím tato nadějná autorka nemůže.

15.11.2020 3 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

"Kéž by ženy přestaly dělat z mužů ideály !"
Klasika, dialogy mají stále své kouzlo, autor to napsal dobře, v něčem i nadčasově. Jenže já už se jaksi nedovedu přenést do té dávné doby, nevidím její kouzlo a nepůsobí na mě.

01.10.2020 3 z 5

Skládačka Skládačka Ed McBain

Tradiční detektivka, minimum technických prostředků při vyšetřování. Jen výslechy, dedukce, trocha psychologie - a dokonce i já jsem odhalila vraha. Audionahrávka z roku 1987 v podání Milana Neděly nezklamala. Poohlédnu se po dalších.

11.09.2020 3 z 5

Falešná stopa Falešná stopa Jilliane Hoffman

Napínavé a tak trochu jiné. Zaměřuje se nejen na hrůzné zločiny sadistického psychopata, ale i na specifika soudního procesu a legislativu, která brání nastolit spravedlnost.Zabývá se i psychikou obětí, vinných i "nevinných" , zneužívajících i zneužívaných.

15.08.2020 5 z 5

Nikdy nelži Nikdy nelži Hallie Ephron

Čtivá, mírně napínavá a tajuplná oddechovka pro letní dny. Občas neškodí takto uniknout do příběhu, jehož samotný základ je těžce uvěřitelný, ale docela zajímavý.

30.07.2020 3 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Devátý díl série je vlastně o smutku. O tom, zda a jak se s ním dá vyrovnat. O vlastním podílu na jeho vzniku. Příběh i kniha opět dobré, ale ne skvělé.

14.06.2020 4 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Podstata příběhu mě zaujala, ale rozvláčnost i určitá morbidnost a překombinovanost mě nakonec odpuzovala a unavovala. Určitě dobrá kniha, ale ne úplně pro mne.

30.05.2020 3 z 5