RADOST RADOST komentáře u knih

První musí zemřít První musí zemřít James Patterson

Četba na odreagování, pro kterou jsem si vytvořila vlastní kategorii "ženská detektivka". Ne proto, že jejími hlavními postavami jsou ženy, ale pro styl a hlavně další dějovou linii, milenecký příběh potíračů zla ve stylu červené knihovny.

09.02.2015 3 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Taková střízlivá detektivka, jejímž prostřednictvím trochu poznáte Bretaň, počasí, přírodu, kulturní zázemí, hrdost i povahu obyvatel. Vyšetřování probíhá klidně, pomalu a tradičně; upřednostňuje úsudek a intuici před technikou. Příběh má svou atmosféru, dobře se mi četl.

02.02.2015 3 z 5

Ten, který zabil draka Ten, který zabil draka Leif G. W. Persson

Komisař Evert Bäckström, ješitný zhýralý nadutec, rasista a alkoholik, vyšetřuje několikanásobnou vraždu, spojovanou s dalšími zločiny. Dobrá detektivka, ale především oceňuji autorův styl , popis Evertových nevyslovených myšlenek a suchý humor.

27.01.2015 4 z 5

Terapeutka Terapeutka Camilla Grebe

Příběh, který by se mohl stát. Postavy, které by mohly existovat. Postavy se všemi chybami, jak už to v životě bývá. Jen Siri působí trochu nereálně - je k neuvěření, že si neumí sladit své profesní vzdělání a praxi s vlastním životem, jedná jaksi protichůdně. Možná to tak bývá, že doktoři duše sami potřebují terapeuty a rádce.Kdo má rád psychologii a napětí, tomu by kniha mohla poskytnout příjemné chvilky, stejně jako mně.

12.01.2015 4 z 5

Prozrazení Prozrazení Sam Hayes

Kniha je jako zašmodrchané klubko uzlíkaté příze. Snažíte se najít správná vlákna, pochopit množství a strukturu uzlíků a získat novou přízi. Jenže i když se vám to podaří, zisk není bezvýhradný. Zůstalo nebezpečí nových uzlíků a snížená pevnost i odolnost. Celkový dojem : ne každý přivítá tolik šmodrchů a ne každý má trpělivost se v tom klubku hrabat. I já bych přivítala trochu střízlivější a méně záhadnou ukázku, kde všude číhá nebezpečí.

29.10.2014 4 z 5

Dívky z Montmartru Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchanan

Paříž na konci 19. století,těžký způsob obživy pro ženy, svět nuzoty a umění, zločinu i svědomí.Velmi dobře napsané, skvělá kniha!

03.10.2014 5 z 5

Labyrint Labyrint Sigge Eklund

Zajímavý příběh o hledání. Nejde jen o hledání ztracené jedenáctileté dívky, ale především o hledání sebe sama, hledání příčin a důsledků vlastního chování. Ten důraz na vnitřní život hrdinů mě zaujal. Křehkost našich niter a necitlivé zásahy do psychiky mohou mít katastrofální následky.

24.09.2014 4 z 5

Jsme přece sestry Jsme přece sestry Anne Gesthuysen

Dlouhý život - je požehnáním? Umí se člověk přizpůsobovat běhu doby, zbavovat se předsudků, zvolit si své místo podle své povahy a potřeb? Naučí se chápat, odpouštět, pomáhat? Co znamená pro jednotlivce rodina? Moc dobře se mi četla tato přesvědčivá kniha o konfliktech i sounáležitosti tří sester, o jejich rozdílných povahách, životních křivdách i vzájemném pochopení. Vnukla mi i myšlenku podebatovat se sestřenicemi a bratranci o životě našich matek (pěti sester) tak, jak se jevil každému z nás. Stejné rodinné události, různý pohled - bude to určitě zajímavé.

21.09.2014 5 z 5

Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Josef Košťál

Průměrný detektivní příběh z českého současného prostředí - tím je sympatická. Avšak celkovým zpracováním a stylem, bohatým na popisné věty s netypickou stavbou i často opakovanými přirovnáními, mně kniha stále více odrazovala. Podnětem ke čtení pro mně bylo hrdinovo příjmení Churáček, totožné s příjmením mých dávných známých. Ale příště budu tradičně vybírat četbu dle autora. Pravděpodobně už Josefa Košťála nevyhledám.

18.09.2014 2 z 5

Na dvoře si děti hrály Na dvoře si děti hrály Ondřej Sekora

Vzpomínka na dětství. Tuto knihu jsem milovala, přečetla několikrát, obdivovala Sekorovy ilustrace.

16.08.2014 5 z 5

Prach jsi a v prach se obrátíš Prach jsi a v prach se obrátíš Chris Tvedt

Takové detektivky mám ráda. Inteligentní, dobře napsané, pátrající nejen po vrahovi, ale i po příčinách životních problémů ostatních zúčastněných. Nic není jen černé nebo jen bílé, mnohé spolu souvisí. Děj má více zajímavých vrstev, určitě upoutá.

11.08.2014 5 z 5

Kdo miluje jinak Kdo miluje jinak Karin Fossum

Další výborná kniha této autorky. Detektivka, která nabízí nejen zajímavý napínavý děj, ale zároveň i mnohá poučení a úvahy o sexualitě a zákonodárství v této oblasti v různých zemích. Hlavní důraz je kladen na psychiku všech postav. Detektivka, jejíž postavy chápete. Detektivka, u které a o které musíte přemýšlet.

19.07.2014 5 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

Autorka má dar vyprávět zdánlivě o ničem závažném, slova lehce plynou a čtenář stále čeká, co se z toho vyvrbí, o čem to vlastně je.
A najednou zjistí, že mu to bylo náznakem sděleno již pár stránek zpátky, mezi řádky. Vnímavého čtenáře tedy nepřekvapí závěrečné odhalení životní tragédie či křivdy nebo jiné závažné situace. Je to jak v životě - žijete ho a mnohé souvislosti si neuvědomujete nebo nechcete uvědomit. Teprve časem je přijmete.

18.07.2014 4 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Dennis Lehane

Detektivky tohoto autora jsou drsné a plné násilí, ale líbí se mi v nich autorova snaha odhalit kořeny - v tomto díle kořeny zla, hněvu, pocitu všemohoucnosti.

05.07.2014 4 z 5

Sbírka motýlů Sbírka motýlů Viktorie Besó

Kniha mě seznámila s životním stylem žen, které si soukromě řadím do kategorie "blbky". Takový život je dle mého názoru stejně nepřínosný a nudný, jako tato kniha.

30.06.2014 1 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Mozek je naše všechno; naše největší zbraň i největší slabost. Dodává nám sílu a někdy se za nás i stydí. Jsme v jeho rukou. Ale i on sám , náš mozek, je občas v něčích rukou. Kdo a jak ho ohrožuje? Přesvědčivě napsaný thriller na toto téma.

26.06.2014 4 z 5

Černá nenávist Černá nenávist Dennis Lehane

Drsným, akčním detektivkám z prostředí bojujících gangů (které je mi , díky bohu, zatím cizí) , se většinou vyhýbám. Tentokrát jsem však dočetla bez sebezapření a ani mi tak nevadila hrůznost děje a "nesmrtelnost" detektivů. Převládala totiž nosná myšlenka - co způsobuje nenávist, kde se bere, čím se živí, za co se schovává a zda či jak ji jde zmírnit.

23.06.2014 3 z 5

Drahý život Drahý život Alice Munro

Povídky psané jako život sám. Něco se odehrává, vy si neuvědomujete, co předcházelo, co bylo příčinou. Nevíte, co bude dál, jak to skončí, co to pro vás bude znamenat. Prožitek vás ihned nebo později něčím poučí; někdy utkví v paměti ani nevíte proč. Jsou to povídky o životních ztrátách. O nehmotných ztrátách.

25.05.2014 3 z 5

Život před sebou Život před sebou Émile Ajar (p)

Začnete číst a zajímá vás příběh, zvláštní životní podmínky Moma, Růženky a jejich svět. Jenže časem zvolníte a pomalu vstřebáváte a posuzujete myšlenky toho zvláštního dítěte, tu směs moudrosti, naivity, dětskosti i vyzrálosti, tu empatii. Zvláštní, ale hezká kniha. Některé pasáže si opravdu zaslouží zamyšlení .

06.02.2014 4 z 5

Město rozkvětu Město rozkvětu Beverly Swerling

Nejlepší díl série. Po boji o samostatnost, náboženské vyznání a zrušení otroctví nastupuje boj stejně urputný. Boj hospodářský, boj nečistý, boj věčný. Nedůvěra k technickým vymoženostem se zmenšuje. Nadšenci a vizionáři vkládají práci i majetek do rozvoje města. Rozšiřuje se síť gangů a parazitů, kteří se chytře a zákeřně obohacují. Místy je to velmi napínavé čtení.
Přála bych si, aby autorka napsala další pokračování.

26.01.2014 5 z 5