RADOST RADOST komentáře u knih

Sonjin deník Sonjin deník Pavla Smetanová

Příjemné čtení na letní dny. Obdivuji autorčinu tehdejší nevázanost a odvahu i pohotovost a bdělost jejích "strážných " andělů.

23.07.2014 3 z 5

Nalezenec Nalezenec Kateřina Janouchová

Ne rodinný thriller, jak je uvedeno na obálce knihy, ale čtení pro ženy. Milovnice tohoto žánru budou jistě spokojené, kniha je čtivá, rozebírá problémy rodinné i pracovní, nimrá se v pocitech. Kniha je však zbytečně rozvláčná, mnohé je opakováno stále dokola. Hlavní hrdinka, několikanásobná matka, působí poněkud nevyzrálým dojmem, její manžel nemá daleko k trpělivému světci. Nereálné črty života velké rodiny znásobuje i samotný závěr, který šmahem na několika stránkách šťastně vyřeší všechny problémy předcházejících 300 stran.

21.07.2014 3 z 5

Vyšinutí Vyšinutí Michael Katz Krefeld

Drsná detektivka, napsaná s citem pro gradaci. Dějem nás provází nejen zkrachovalý kriminalista Havran, ale prostřednictvím několikaletého deníku i prostitutka Máša. Je šílené, čeho jsou lidé schopni - pro peníze nebo pro své zvrácené choutky. Ne všichni jsou vyšinutí, ale chovají se tak.

14.06.2014 4 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Poutavě napsaný příběh z možné budoucnosti, upozorňující na důsledky uzurpování moci nad přírodou i lidmi. Kniha o nepostradatelnosti vody, ale i zodpovědnosti, přátelství a víry v nalezení nových cest a východisek. Kniha ekologická, výchovná, napínavá,čtivá.

02.06.2014 4 z 5

Mrkev pro vězně Mrkev pro vězně Monika Petrlová

Dobré, různorodé, zajímavé, aktuální, mnohdy překvapivé, pátrající - občas po pachatelích, občas po příčinách, ale vždy po pocitech lidí v různých situacích. Doporučuji.

17.05.2014 3 z 5

Na čem záleží Na čem záleží Emily Giffin

Šťastné manželství - on, ona, děti. Co nastane, když se toto štěstí téměř neviditelně vytrácí? Co probíhá v myslích zúčastněných, jaké budou důsledky a jaká najdou řešení? Dobře napsaná kniha o tom, co by bylo, kdyby. A také o tom, jak dál.

07.05.2014 4 z 5

Platýz v drogerii Platýz v drogerii M. M. Cabicar (p)

Série krátkých vtipných a rádoby vtipných postřehů z rodinného života.

17.04.2014 2 z 5

Pavoučí orchidej Pavoučí orchidej Celia Fremlin (p)

Svěží dílko o vztazích - otec, dcera, milenka a pár lidí okolo. Psáno s nadhledem, mírnou ironií a pochopením. Kdo z nich je tou pavoučí orchidejí, která všude pronikne, okouzlí svou krásou a zničí svou poživačnou existencí? Napínavý, mírně předvídatelný příběh, v němž hrají hlavní roli lidské povahy a rozdílný dar odhalit jejich slabosti či sílu manipulovat.

15.04.2014 4 z 5

Obyvatel Obyvatel Francis Cottam

Při četbě jsem se téměr nebála a brzy odhadla co, proč a jak se tam děje. Přesto jsem četla se zájmem, takřka na jeden zátah. Napsáno poutavě, doporučuji především ženám.

05.04.2014 4 z 5

Pomsta Pomsta Jane Casey

Dobře udělaná detektivka, napětí se stupňuje i přes pokroky ve vyšetřování. Přínosné je upozornění na rizika virtuálních přátelství. Kniha je psána tak, aby zaujala široký okruh čtenářů. Je tam vyšší stupeň brutaliy (pro muže), ale i milostný příběh (pro ženy), psychologie, pracovní prostředí a vztahy, svět virtuální i skutečný svět pachatelů, obětí i vyšetřovatelů.

11.02.2014 4 z 5

Mimořádná událost Mimořádná událost Jiří Pehe

Dva odlišné životní příběhy a jedna mimořádná událost, která je spojuje, činí tuto knihu čtivou a napínavou. Jenže nejde o ty příběhy, ale o útok na váš životní stereotyp. Zasáhne vás a musíte přemýšlet nad dnešním světem, nad společností a svým místem v ní, nad pomíjivostí hodnot, které uznáváte..

27.01.2014 4 z 5

Město naděje Město naděje Beverly Swerling

Opět strhující čtení i zdroj historického poučení. Oceňuji především náhled do života, zvyků a myšlení čínských přistěhovalců, kontrast mezi národnostmi a vyznáními i důvody a cesty k soužití .

25.01.2014 5 z 5

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Nedosahuje kvality prvního dílu, přesto poutavé i poučné. Rozkouskování a přeskakování mezi místy děje a jejich aktéry v krátkých intervalech během několika dnů sice umocňuje dojem chaotické a nepřehledné situace, ale jako čtenáři mi nevyhovovalo.
Hrdinnost a obratnost handikepovaného Joyfula Turnera zaváněla supermanovstvím. Autorka se odvolává na pravdivost příběhu, jen drobná přikrášlení. Myslím, že občas to přikrášlení přehnala.

14.01.2014 4 z 5

Letmá známost Letmá známost Helena Němcová

Žena vzpomíná na svou mimomanželskou známost, na sílu svých citů tehdy v mládí, když ji prožívala. Tehdy byla tato zakázaná láska prioritní. Ve stáří jsou bývalí milenci ovdovělí, znovu se sbližují, zdánlivě jim nic nebrání ve štěstí. Jenže vlastní životní priority se u ženy již změnily... Soudím, že nejlepší na knize je její obálka.

05.01.2014 2 z 5

Malý nepřítel Malý nepřítel Milan Čechura

P A R Á D A ! 27 tajemných povídek na pouhých 110 stranách. Stručné, věcné, děsivé - souhlas s konstatováním Vladimíra Novotného v doslovu.

12.12.2013 5 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Bylo to jako exkurze do jiného světa. Jsem ráda, že jsem četbu po první šokující povídce nevzdala. Problémy homo světa jsou stejné jako v hetero vztazích; všichni hledáme lásku, pochopení, souznění - nejen sex. Střídáním stylů a provázaností povídek autor tlumočí odlišnost a osobitost svých postav a zároveň jejich menšinovost, která vede k určitému omezení výběru. Čtvrtou hvězdičku dávám autorovi za odvahu takto téma publikovat.

11.12.2013 4 z 5

Strom - V koruně naděje, v kořenech smutek Strom - V koruně naděje, v kořenech smutek Judy Pascoe

Je opravdu těžké ztratit někoho blízkého, vyrovnat se se smrtí a žít dál. Neutápět se ve smutku, ale nezapomínat. Je to kniha plná symbolů - strom je jako smrt; pohlcuje, rozbíjí. Přesto upoutává, nepouští. Ničí domov. Ale i po jeho odstranění není vše zažehnáno, není klid. Stále něco chybí, stále se něčeho nedostává. Dá se žít bez stromu, ale zapomenout nelze.

07.12.2013 3 z 5

Hráči fan-tanu Hráči fan-tanu Julian Lees

Příběh Bělorusky a Skota, žijících v Macau první poloviny 20. století. Kromě sledování jejich napínavého osudu kniha seznamuje i se způsobem života a historickými událostmi, které násilně a nelidsky zasáhly do jejich života.

30.11.2013 3 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Tak mě Rudišův Vandam poučil o životě. Učinil tak čtivě, osvěžujícím stylem. A já mu děkuji za pohled do mně vzdáleného životního stylu.

23.11.2013 3 z 5

Co bude dál Co bude dál John Katzenbach

Výborné - napínavé, čtivé, snad i reálné, s bonusem psychologických poznatků. To je přesně to, co u detektivek hledám.

30.10.2013 5 z 5