RADOST RADOST komentáře u knih

2113 Román(ek) z budoucnosti 2113 Román(ek) z budoucnosti Josef Duben

Jedna z vizí možné budoucnosti Evropy. Nastiňuje hodně otázek a úvah o poznávání historie, náboženském smíru, komunikaci, lidské agresivitě, důsledcích válek nebo dlouhodobého míru. Místy nepřesvědčivé, neobratné a málo propracované, ale za přečtení a zamyšlení určitě stojí

24.09.2013 4 z 5

Bylo to tak? Bylo to tak? Ludmila Romportlová

Je zajímavé přečíst si deníkové vzpomínky středoškolačky a vysokoškoláka na svůj všední život v období 2. světové války. Přesto se mě více dotkla jakási, možná nechtěná nadhodnota - podvědomé porovnání tehdejší a dnešní mládeže. Za těch 75 let došlo k tolika změnám a vlivům, že ta dřívější generace se jeví jako naivní, nevyspělá, akromná, poslušná,s divným jazykem a omezenými možnostmi. A přesto pak v životě výborně obstála, profesně i lidsky. Jak obstojí mládež současná, mnohem lépe pro život vybavená?

14.09.2013 3 z 5

Odplata Odplata Anders Roslund

Skvělá napínavá kniha o vině a nevině, o problematice trestu smrti, politice i svědomí.

11.09.2013 5 z 5

Pojistka Pojistka Patrick Lynch (p)

Dobrá detektivka s podtextem k zamyšlení: Kde všude a v jaké míře se dají genetické poznatky zneužívat? Bylo to čtivé a napínavé, určitě si přečtu i další Lynchovy knihy.

10.09.2013 5 z 5

Peří v průvanu Peří v průvanu Jarmila Pospíšilová

Několik těžkopádně skloubených odlišných životních příběhů, oddychová poklidná četba. Trochu mě nudila, trochu ukonejšila ve smyslu važ si toho, jak žiješ, i jiní se v tom plácají...

26.08.2013 2 z 5

Cukr a sůl Cukr a sůl Táňa Keleová-Vasilková

Problémy se mají řešit hned v počátku, partneři nemají mezi sebou soupeřit, ale hledat východisko vyhovující celé rodině. To je snad autorčino poselství čtenářům. Jen to nemuselo být sepsáno jako červená knihovna nízké stylistické kvality.

16.08.2013 2 z 5

Láskyplné povídky Láskyplné povídky Ida Sebastiani (p)

Výborně napsáno, skvělý výběr témat, vyvážení napětí v povídkových sděleních. Byla jsem mile překvapena.

03.08.2013 5 z 5

Judita Judita Sándor Márai

Podle mě je to román především o životních postojích. Velmi mě zaujal výstižný popis měšťáctví, za to jsem přidala tu čtvrtou hvězdičku.

01.07.2013 4 z 5

Pan Burák Pan Burák Adam Ross

Síla této knihy je v psychologii, to mám ráda. Přesto jsem tuto knihu poprvé odložila a vrátila se k ní až po dvou týdnech. A opět jsem byla jaksi zmatená -- co je pravda, co je fantazie? Ztrácela jsem se. Připouštím, chyba je asi ve mně, kniha mi jaksi "nesedla".

28.06.2013 3 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Dojímavý příběh o životě v Indii, o pocitech adoptované dívky i jejích rodičů, biologických i adoptivních. O rodině, o střetu rozdílných kultur. Nutí k zamyšlení.

18.06.2013 4 z 5

Zvrácené myšlenky Zvrácené myšlenky Andrea Kane

Romantický thriller o zvrácené lásce vedoucí k šílenství. Napínavá, čtivá, drsná pohádka pro dospělé.

10.06.2013 4 z 5

A poslední přišel kat A poslední přišel kat Petr Ritter

Velmi dobré a zajímavé novely o lidech nespokojených s vlastním životem. Tři rozdílné příčiny, rozdílné povahy, rozdílná východiska. Stejný výsledek - smrt. Čtenář si vychutná propracovanou psychiku postav, jejich úvahy i gradaci každého příběhu.

27.05.2013 4 z 5

Matky Matky Pavol Rankov

Tragický osud hlavní hrdinky, jednání matek ve vyhraněných situacích. Dopad tohoto jednání na okolí a na jejich děti. Absence otců.
V jakém poměru je mateřství namícháno z emocí a racionality? Velmi silné téma, dobře zpracované. Boční dějová linie studentky Lucie ukazuje, že matky své mezní situace prožívají v každé době, z různých důvodů. Pouhé naznačení nevyrovnaného vztahu Lucie a její matky, dvou nositelek mateřství, má zde větší výsledek, než vysvětlení a vykreslení jejich životního příběhu. Čtenář musí přemýšlet, odpoutat se od vylíčeného dávného osudu Zuzy a porozhlédnout se kolem sebe, zamyslet se nad matkami současnými. Nad jejich rozhodnutími, která pak utvářejí život jejich dětí.

21.05.2013 4 z 5

Klaudie na rozcestí Klaudie na rozcestí Beáta Matyášová

Jednoduše napsaný příběh mladé vzdělané a pracovité současné ženy. Ví, co chce od života - normální rodinný život, vlastní dítě. Ale se svými partnery toho nemůže docílit, nenalézá naplnění ani štěstí. Snad nakonec zvolila dobré řešení. Příběh může být útěchou nebo radou těm, které jsou v podobné situaci. Ve svém okolí jich vidím překvapivě mnoho.

17.05.2013 3 z 5

Nevěra Nevěra Valja Stýblová

Psychologická studie, důsledky neracionálního jednání. Působí však trochu těžkopádně.

11.05.2013 3 z 5

Černý pes Černý pes Stephen Booth

Detektivka, v níž je stále něco nevyřčeno, stále něco probleskává pod povrchem. Detektivka o střetu slušnosti, citu, hrdosti a morálky s jejich protipóly. Konfrontace přátelství a využívání lidí pro svůj prospěch. Střet stáří s mládím - kdo má větší lidské kvality?

02.05.2013 4 z 5

Vidím tě Vidím tě Karen Rose

Moje první kniha od této autorky. Napínavá, dobrá detektivka. Jen zamilovaný příběh, který se tam rozvíjí, se mi zdál trochu předimenzovaný, v závěru nevěrohodný. Chvílemi mi přímo vadil.

28.04.2013 4 z 5

Analytik Analytik John Katzenbach

Kniha o napínavé psychologické "hře" o přežití. Mstitel si hraje se svou obětí a nutí ji k zoufalému konci. Oběť využívá svou největší zbraň - psychoanalýzu a postupně se mění také ve mstitele. Ovšem ani zlo ani msta nemusí být vždy ve svém důsledku stejné.

20.04.2013 5 z 5

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Autorka umí dobře psát, pomalu odhalovat katastrofický příběh ve dvou časových rovinách, dávkovat napětí, pohrávat si s metaforami a mytologií. Přesto mě tato kniha nevtáhla do děje a nezaujala tak, jako třeba Cesta ( Cormac McCarthy) nebo Tak padne náš svět (Megan Crewe).

24.03.2013 3 z 5

Slepá bohyně Slepá bohyně Anne Holt

Dobrá detektivka, psaná se znalostí policejní práce i politického zázemí v Norsku. Napínavé vyšetřování pomalu napovídá, kdo je pachatelem, ale skutečný motiv je záhadou až do samého konce. Kdy se lze řídit heslem "účel světí prostředky"? Nikdy? Vždycky?
Kniha je autorčiným debutem a dává příslib další dobré četby ze série o inspektorce Hanne Wilhelmsenové.

12.03.2013 4 z 5