Raksa.A Raksa.A komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Mám ráda tuhle knihu. A taky jejího autora. Ale musím říci, že mě překvapilo mnoho komentářů. Shinie si myslí, že Jack London byl naprosto bez vzdělání a je překvapená jeho rozsahem znalostí. Je pravda, že formální vzdělání neměl, ale to, co dokázal nassát neformálně bylo obdivuhodné. Pro všechny podobně překvapené čtenáře doporučuji Irvinga Stonea - Námořník na koni. A všechny, kdo si myslí, že Jack London byl spisovatel jen dobrodružných románů a povídek, bych ráda ujistila, že to opravdu tak není. JP kritizuje Londonovu agresivitu, jakoby si myslel, že se jedná o autobiografii - opravdu to tak není, je to jen příběh, ale zřejmě až příliš dobře napsaný..

13.05.2013

Steward Steward Edgar Wallace

Jako všechny povídkové knihy E.Wallace je chytrá a čtivá - co povídka to nápad. A v dnešní době i poučení.

23.10.2012 4 z 5

První Američan První Američan C.W. Ceram (p)

Kniha je to úžasná, jedna z mála, které mi opravdu rozšířily vzdělání a vědomosti o věcech, o kterých jsem do té doby věděla minimum. A jedna z těch, které bych nikdy neprodala. A pro fanoušky sci-fi bych obzvlášť doporučila epilog - Poslední Američan z doby kamenné. Pomůže jim pochopit, proč slavná autorka Ursula K(roeber). Le Guin napsala a píše, to co píše.

25.08.2012

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Je to vůbec fantasy? Teď koukám na Kalouska v Otázkách Václava Moravce, a ze všeho nejvíc mi to připomíná interwiew Nadosaha Pozlátka pro Kometu.

24.06.2012 5 z 5

Smrtící mlha Smrtící mlha Jevgenij Jakovlevič Guljakovskij

Ačkoliv tahle knížka vyšla v češtině 2x (jednou zkrácená jako příloha v nějakém časopise) její první část česky nevyšla. Jmenuje se Bílé zvony Reany a je to vlastně úvod celé serie. A ta podle mne stojí za přečtení...

03.03.2012 4 z 5

Buňka, medúza a já Buňka, medúza a já Lewis Thomas

Miluju Lewise Thomase a jeho eseje a opravdu mě překvapuje, že jsem první komentátor. Jeho přemýšlení a psaní o věcech biologických i jiných mě vždycky potěší, a když je mi zle na duši, vždycky se k němu vracím.

16.01.2012 5 z 5

Stará Kréta Stará Kréta Ludwika Press

Jelikož mi, bůhví proč, nefunguje hodnocení na hvězdičky, tak oznamuji, že kniha je opravdu zajímavá, neuvádí pouhé výmysly, ale věci opravdu zjištěné, eventuelně podložené hypotézy.

02.01.2012 4 z 5

Jazz Jazz Emil František Burian

Nevím, jak tuhle knihu ohodnotit. Báječně jsem si početla a myslím, že jsem se dost dozvěděla. Ale vzhledem k mé hudební nevzdělanosti mi notové záznamy nic moc neříkají - takže jsem přece jen o něco ochuzená.

02.12.2011 3 z 5

Poledne, XXII. století Poledne, XXII. století Arkadij Strugackij

Pravda je, že kdybych si mohla vybrat budoucnost, ve které bych chtěla žít, je to tahle.

30.11.2011 5 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Tuhle knihu miluju, ale má to háček. Mám ji v originále. Protože jsem chtěla, aby si ji přečetli moji ruštinu příliš nemilující synové, koupila jsem si tenhle překlad. A když jsem to četla, skoro mě kleplo. A tak jsem díky dobrým vztahům s knihkupcem milý překlad zase vrátila - konec konců, když na to přijde, ať si ti moulové zopakují azbuku.

30.11.2011

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Je to perfektně napsané - jednak mám pocit, že tomu skoro rozumím, a jednak se mi ten vesmír líbí.

03.11.2011 5 z 5

Zkazky z planety Země Zkazky z planety Země Arthur Charles Clarke

Tyhle povídky mám ráda, Ale myslím, že nejvíc k zamyšlení je Reklamní kampaň. Zkuste to aplikovat ne na mimozemšťany, ale na naši současnost - ohavné, že ano?

25.10.2011 4 z 5

Soukromý život Heleny Trojské Soukromý život Heleny Trojské John Erskine

Jedna z mých nejoblíbenějších. Chytrá, vtipná - škoda, že dneska tak málo čtená.

05.10.2011 5 z 5

Zlaté náušnice Zlaté náušnice Jolán Földes

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Kontrast škrobeného anglického plukovníka z vyšších vrstev a přímočaré Lydie je neodolatelný. Zde uvedený obsah je sice pravdivý, ale o půvabu knihy v podstatě nic nevypovídá.
Pokud budete mít možnost, opravdu vám doporučuji přečtení.
Raksa.A

30.08.2011