rozina351 rozina351 komentáře u knih

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Taková oddechovka, ale grády jako Zbavte se nepořádku s feng šuej od K. Kingston ani na Marii Kondo to nemá.

15.04.2020 3 z 5

Třikrát detektiv Kalle Třikrát detektiv Kalle Astrid Lindgren

Příjemná napínavá detektivka pro starší děti.

07.11.2019 5 z 5

Líný učitel: Cesta pedagogického hrdiny Líný učitel: Cesta pedagogického hrdiny Robert Čapek

Inspirující, trefné, úderné.

30.05.2019 5 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Kvalitní a nadčasové dílko, které zaujalo i puberťáky na ZŠ. Já jako správná nerdka jsem ty verše milovala od dětství.

11.07.2022 5 z 5

Adventní pohádky Adventní pohádky Dana Doležalová

Název i obálka jsou silně zavádějící - pohádky jsou sice krásně ilustrované, ale jedná se o 24 kraťoučkých autorských pohádek bez jakékoli adventní tematiky. Dětem se ale pohádky líbí, já hodnotím jako velmi průměrné. Pokud si chci užít kvalitní vánoční četbu, nikdy mě nezklamou Vánoční příběhy od Astrid Lindgrenové, případně si přečtu Zrcadlo z Erisedu v HP a přiznávám i svou úchylku - Vánoce na Starém bělidle a Štědrý večer od Erbena.

11.12.2021 3 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Jako letní brak to nebylo úplně špatné, ale klišé bláznícího génia už je trochu otřepané.

24.08.2021 3 z 5

Úžina mořských bouří Úžina mořských bouří Alexandr Grin (p)

Tak tato kniha byla pro mě překvápko, ale velmi se mi líbila a nalákala mě na další knihy tohoto autora. Povídky jsou takovým prazákladem fantasy žánru, jsou velmi dějové a psány krásným jazykem a všechny v sobě mají něco, co vás nutí přemýšlet o lidech a jejich vztazích ještě dlouho po přečtění.

29.03.2021 5 z 5

Kluci netančej Kluci netančej Olga Stehlíková

Příběh se mi moc líbil, nejedná se o nic komplikovaného, kniha velmi laskavým způsobem nastiňuje téma odlišnosti i první lásky. Takové milé, hřejivé čtení!

01.03.2021 5 z 5

Zdivočelé pohádky Zdivočelé pohádky Roald Dahl

Jako nešťasný hodnotím pokus tyto pohádky rýmovat v češtině. Věřím, že v originále se jedná o typicky dahlovsky břitké a vtipné příběhy, ale v češtině se to čte fakt blbě. Jednotlivé verše sem tam nedávají smysl a často se musím zastavovat a dítěti vysvětlovat těžší a nesrozumitelné lexikum, čímž se zcela vytrácí jakákoli původní pointa či vtip.

31.01.2021 2 z 5

Loučení k panně Loučení k panně Ludvík Vaculík

Já toho Vaculíka fakt nedávám. Cokoli od něj čtu, vnímám jako dokonale šovinisticky blbé a trapně plebejské. Jednou za pár let se snažím své předsudky odhodit a dát mu šanci, a ano - několik povídek jsem přelouskala bez znechucení - ale jeho většími prózami jsem vždy děsně zpruzena.

31.01.2021 1 z 5

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Za mě bomba a obrovské překvápko! Připomínalo mi to svou atmosférou prózy Prospera Mérimeé. Čtení jsem si opravdu užila.

30.08.2020 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Dahl válí, kniha ideální na rodinnou dovolenou, pokud máte v dosahu cukrárnu. Dahlovská ironie potěší i dospělé, cukrářské téma zase všechny čokoládoholiky. Pro děti je čtení napínavá fantazijní jízda. A už dost, jdu si šňupnout kakaa.

04.08.2020 5 z 5

Strašidelné prázdniny Strašidelné prázdniny Ivana Peroutková

Příjemné prázdninové čtení! Není to sice žádná osudová kniha, ale určitě potěší, pobaví a jistě neurazí :-)

04.08.2020 5 z 5

Prsten od vévodkyně Prsten od vévodkyně František Novotný

Rozhodně napínavé a čtivé, ale přece jen taková "blbina". V knize byly autorsky nezamýšleně groteskní momenty, děj byl místy opravdu dost ujetý, ale jako oddechovka to nebylo špatné.

16.07.2020 3 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Roald Dahl

Naprostá hororová pecka :-) Mám mírně otrlejšího chlapečka, kterému přesně takový styl sedí, nevím, jak by na podobnou knihu reagovaly útlocitné holčičky, ale Dahl opět válí: napětí, barvitost, magičnost, fantazie, lehká, dětem srozumitelná ironie, žádná výchovná klišé - knihu si báječně užijí dospělí i děti.

23.06.2020 5 z 5

Dráček s červenýma očima Dráček s červenýma očima Astrid Lindgren

Podle mě je obrovskou chybou Albatrosu, že knihu určuje dětem k prvnímu čtení. Děj knihy je totiž velmi mnohovrstevnatý a Lindgrenová zde tematizuje opouštění dětství, což údajně prožívala velmi bolestně (viz Margaret Strömstedt, Astrid Lindgrenová https://www.databazeknih.cz/knihy/astrid-lindgrenova-zivotopis-181380) Opravdu to není čtení pro velmi malé děti, ale doporučila bych pro 2. stupeň, ale klidně i puberťákům :-)

S Madame Chic doma S Madame Chic doma Jennifer L. Scott

V době koronavirové velmi příjemné čtení o tom, jak si užít život doma. Mně to pomohlo zorganizovat sebe a děti ve chvíli, kdy jsem místo poklidného popíjení vína měla nutkavou potřebu spíše rozbíjet vinné skleničky :-)) Najdete zde zajímavé, inspirující i tisíckrát otřepané nápady na organizaci, reorganizaci i sebeorganizaci. Kniha je psána velmi nenáročným, oddechovým stylem, zvládnete ji číst, i když doma pobíhají a pořvávají rozjívená děcka a dopomůže k dodání optismismu, když už rezignovaně pochybujete o smyslu těch opakujících se připitomnělých činností typu myčka-pračka. Dodávám motivační video a karanténě zdar! https://twitter.com/ghost_wales/status/1242467534059626497?s=20&fbclid=IwAR2H7ttAzFKpiK0pEbyvl8HSlMee4Ku3HLDR32HkYQb3ryHcDCxRjPsFlhQ

Dračí polévka Dračí polévka Alena Ježková

Za mě moc fajn kniha, kterou bych doporučila dětem na 2. stupni. Poutavě a lidsky vylíčený příběh vietnamského chlapce přibližující fascinující kulturu vietnamské komunity. Kniha nabízí prostor pro konfrontaci s vlastními postoji, nutí k zamyšlení nad palčivými otázkami tolerance, předsudků a potřebě konformity.

Cílovníci Cílovníci Eva Papoušková

Kniha pro mě byla milým překvapením, s napětím jsem ji poslouchala jako audio na ČRo. Líbí se mi, jak autorka zpracovala velké dějinné téma - knížka je v první řadě napínavá, vtipná a svěží, zároveň otevírá velmi složité a kontroverzní otázky. Je skvělé, že historické události jsou čtenářům předloženy zcela přirozeným a hlavně čtivým způsobem. Téma knihy je i z hlediska dnešních geopolitických záležitostí výsostně aktuální. Velmi doporučuji!

Pankrác Budecius, kantor Pankrác Budecius, kantor Antonín Sova

Hodně dlouhé, hodně nudné, místy nelogické - Sova je prostě daleko lepší básník, než prozaik!

06.02.2020 2 z 5