Sandik Sandik komentáře u knih

Santini: Peklem duše k světlu světa Santini: Peklem duše k světlu světa Jaroslava Černá

Ach jo, to bude jistě zase anachronická pitomost. Autoři historických románů by měli povinně složit zkoušku z historie a dějin umění. Podobně jako to musí dělat turističtí průvodci, kteří přitom nasekají svými výmysly méně paseky.

12.10.2020

Architektura - svědectví dob Architektura - svědectví dob Bohuslav Syrový

Jako určitý základní přehled to není špatné, obsahuje to ale poměrně značné množství chyb a je to, vzhledem k šířce tématu, velmi stručné.

16.09.2020 3 z 5

300 let poutního kostela Jména Panny Marie na Lomci 300 let poutního kostela Jména Panny Marie na Lomci Jan Royt

Jako každý podobný konferenční sborník, i tento obsahuje jak příspěvky velmi podstatné, tak příspěvky které jsou spíše "do počtu". V tohle případě ale ty první převažují. Sborník rozhodně stojí za přečtení.

11.09.2020 4 z 5

Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách na příkladu třeboňského panství na přelomu 17. a 18. století Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách na příkladu třeboňského panství na přelomu 17. a 18. století Pavel Pumpr

Nesmírně pečlivě zpracovaná kniha u níž se rozhodně vyplatí číst i poznámky... Celkový dojem: 85%

11.09.2020 4 z 5

Aristokratický interiér doby baroka ve světle historických inventářů Aristokratický interiér doby baroka ve světle historických inventářů Eva Lukášová

Kniha je psána poněkud nezáživným způsobem, snad proto, že to je metodika NPU ;o) Informace, které obsahuje jsou ale cenné. Škoda, že kniha není obsáhlejší. Celkový dojem: 75%

13.06.2020 4 z 5

Biggles a černý slon Biggles a černý slon William Earl Johns

Příběh v podstatě standardní a připomínající jiné starší, v Africe nebo Jižní Americe se odehrávající bigglesovky. Potěšilo to, že příběh postrádá dříve obvyklé zauzlené odbočky a běží v podstatě přímočaře. Sympatické je i to, že do děje v určitou chvíli zasáhne další případ. U obou "zloduchů" bych ale ocenil propracovanější "osobní historii". Tajuplný fantóm a někdo, kdo aspiroval na "ovládnutí světa" by přece neměl skončit jako téměř anonymní mršina bez jediného vysvětlení. Na druhou stranu mě vlastně potěšilo, že ten druhý zločinec nebyl bývalým nacistickým pohlavárem. Pokud jde o Bigglesovo vyšetřování, schéma, v němž si několika dosti očividných souvislostí nikdo nevšimne a teprve Biggles je neomylně odhalí je úsměvné, ale budiž. Je to literatura pro mládež a ti potřebují superhrdiny. Nechť je mají ;o) Suma sumárum, není to špatné, ale určitě by to chtělo některé části příběhu dotáhnout. Celkový dojem: 65%

19.05.2020 3 z 5

Pražské paláce Pražské paláce Emanuel Poche

Spíše popularizační přehledová práce, obsahující až nepříjemně mnoho chyb. Vzhledem k počtu zpracovaných objektů je navíc poměrně stručná. Upřímně mě moc nenapadá, k čemu se podobná kniha hodí, což ale platí i o stejně nazvané knize, vydané asi o dvacet let později.

10.01.2020 3 z 5

Hospodářské dvory bývalých panství v Čechách Hospodářské dvory bývalých panství v Čechách Jan Žižka

Skutečně monumentální kniha. Navzdory tomu je, vzhledem k šíři tématu, vlastně poměrně stručná a právě proto nemůžu dát plný počet hvězd...

30.12.2019 4 z 5

Příběh gotické šablony Příběh gotické šablony Jan Royt

Rozhodně čtivá byť velmi útlá kniha. V katalogu postrádám informace o míře zmenšení oproti originálu či grafické měřítko.

27.11.2019 4 z 5

Dějiny staveb 2003 Dějiny staveb 2003 Zdeněk Fišera

Klasický konferenční sborník, který obsahuje celou škálu referátů od podstatných až po naprosto nezajímavé a marginální. Celkový dojem: 75%

12.10.2019 4 z 5

Architektúra seicenta Architektúra seicenta Petr Fidler

Skutečně zásadní práce o středoevropské architektuře 17. století. Že nevyšla před těmi 25 lety v Rakousku německy je vskutku s podivem. Každopádně je skvělé, že vyšla nyní alespoň slovensky. Pro zájemce o rakouskou ale i českou barokní architekturu je to prakticky povinnost. Celkový dojem: 90%

05.09.2019 4 z 5

Hluboká Hluboká Jan Ivanega

Výborná kniha, plná nesmírně zajímavých zjištění a přitom čtivá a bezpochyby přístupná i laickým zájemcům o historii! Vytknout jí lze pouze několik drobností ohledně dispozičního řešení zámku Hluboká a pak občasné překlepy... Celkový dojem: 85%

02.06.2019 4 z 5

Biggles a záhada uloupeného zlata Biggles a záhada uloupeného zlata William Earl Johns

Upřímně řečeno, von Stalhein je trochu jako Stalin z toho vtipu, kde se člověk bojí otevřít konzervu. Navíc v tomhle příběhu už byl úplně zbytečný, stejně jako to nesmyslné hajlování. Jinak to ale opět není špatně vymyšlený příběh. I ve svých 43 letech se jím rád nechám strhnout ;o) Celkový dojem: 75%

26.04.2019 4 z 5

Dějiny staveb 2001 Dějiny staveb 2001 Zdeněk Fišera

Základním nedostatkem sborníku je jeho stručnost. Příspěvky zpravidla svým rozsahem připomínají obšírnější anotace, pouze některé z nich jsou rozsáhlejší a sdělnější. Vydavatel či redakční rada se zřejmě obávali přílišných nákladů, což se zpětně, z hlediska informační hodnoty publikace, jeví jako chyba. Mnohé příspěvky jsou přesto velmi podstatné a rozhodně stojí za pročtení.

25.04.2019 3 z 5

Lovecký zámek Ohrada. Stavební dějiny. Lovecký zámek Ohrada. Stavební dějiny. Jan Ivanega

Výborná práce, přinášející řadu cenných informací především o výstavbě. Samozřejmě pár výtek se našlo, ale ty jsem Honzovi řekl osobně ;o)

12.04.2019 4 z 5

Karel Sabina: „epigon“ a tvůrce Karel Sabina: „epigon“ a tvůrce Michal Charypar

Čtivě napsaná odborná kniha, jíž jistě nepohrdnou i neodborníci se zájmem o historii či literaturu. Celkový dojem: 85%

03.12.2018 4 z 5

Dějiny staveb 2017 Dějiny staveb 2017 Zdeněk Fišera

Jak to u podobných sborníků bývá, obsahuje kvalitativně dosti různorodé příspěvky. K těm nejzajímavějším patří příspěvek Elišky Nové o "třech litoměřických radnicích", Maroše Volovára o Východoslovenském amerikánském domu či Dany Novotné o "stavebním ruchu" za První republiky. Objevné jsou příspěvky V. Razíma o opevnění Rabštejna nad Střelou, M. Falty o dvou románských kostelech či J. Dluhoše o vesnických stavbách tzv. České Kanady. Naopak zcela mimózní jsou texty Z. Fišery o domnělé komendě v Přibicích či J. Dluhoše o "záhadných plastikách" na zámku v Jindřichově Hradci... Celkový dojem: 70%

15.07.2018 4 z 5

Klaunovy rozpravy Klaunovy rozpravy Miroslav Horníček

Kniha je z větší části složena z různých příležitostných textů, které Horníček v průběhu více než třiceti let psal převážně do různých časopisů a ta příležitostnost je na nich opravdu znát. Na jedné straně se v nich některé myšlenky opakují, nebo je už známe z jiných knih, zároveň tu chybí větší koncentrovanost na nějaké konkrétní téma. Přečetl jsem například i Horníčkovy "Poznámky o divadle" a jakkoli je text někdy trochu rozvláčný, nenudil jsem se nikdy a tendenci přeskakovat odstavce jsem rozhodně neměl. Tady ovšem docela často ano... Celkový dojem: 65%

26.05.2018 3 z 5

Historická sociologie Historická sociologie Jiří Šubrt

Kniha která trochu klame názvem. Nejde o soudobou aplikaci sociologických metod na historické události či období, například na společnost 18. století, ale prostě o nešikovně nazvané dějiny sociologie, nebo v tomto případě ještě přesněji, o přehled jednotlivých zakladatelů a historických představitelů sociologie... Dílo velkého kolektivu autorů poněkud připomíná například konferenční sborník. Jednotlivé kapitoly mají rozdílnou úroveň a způsob zpracování, místy jsou psány velmi zajímavým způsobem, jindy poněkud těžce a složitě. Nesociologovi se zjevně kniha bude číst obtížně. Jako dosti hutný přehled hlavních postav sociologie v minulosti to svůj účel jistě splní... Celkový dojem: 75%

28.04.2018 3 z 5

Čtyři plavby Kryštofa Kolumba Čtyři plavby Kryštofa Kolumba Josef Janáček