Sarah11 Sarah11 komentáře u knih

Slunce je také hvězda Slunce je také hvězda Nicola Yoon

Sympatičtí hlavní hrdinové, příjemný styl psaní, moc jsem ocenila i pohledy a osudy vedlejších postav, které byly zdánlivě nepodstatné, ale bylo krásně ukázáno, jak můžeme i úplnou maličkostí ovlivnit ostatní a jak se všechno navzájem prolíná. Jasně, je to příliš sladké a nereálné, ale já jsem od knihy ani nic jiného nečekala. Naopak jsem dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Líbilo se mi, že jsem prostřednictvím hlavních hrdinů mohla alespoň trošku nahlédnout pod pokličku jiných kultur.
Některé pasáže se trošku táhly, hádky mezi hlavními hrdiny mi taky přišly trošku na sílu, jen aby se něco dělo, ale jinak vcelku příjemné oddechové čtení a ten konec moji romantickou duši naprosto dostal.

09.06.2020 4 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Příběh byl spíše zaměřen na psychologii a vztahy mezi dětmi než na katastrofu kolem nich, nicméně musím uznat, že i tak mě to vážně bavilo. Měla jsem trochu strach, že vzhledem k počtu postav budu mít problém s jejich rozpoznáním, což bývá u podobných knih kamenem úrazu, ale každá postava byla osobitá a měla svou charakteristickou povahu, takže už se po pár stránkách perfektně orientujete. Pár věcí mi tu sice nesedělo, třeba že by rodiče jen tak někam odletěli bez dětí nebo že by byli všichni přes to všechno, co se jim přihodilo, tak vyrovnaní (i když si myslím, že u těch menších dětí to reálné je), ale jinak je to skvělá odpočinková četba a je škoda, že se nedostala do povědomí více lidí, protože by si to podle mého názoru určitě zasloužila. Těším se na další díly.

11.08.2017 4 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Wow, tak tohle byla vážně jízda! Dashner opět nezklamal. Postavy byly, narozdíl od Thomase a Teresy z původní trilogie, velmi sympatické, příběh už měl od začátku spád a jsem vlastně v celku spokojená i s koncem, i když tu záležitost s Alekem si autor mohl odpustit. Ale v podstatě to byl asi jeden z nejlepších možných konců. Vím, že může být i hůř. Akorát jsem postrádala vysvětlení toho, proč si Trina ostatní nejdřív nepamatovala.
Jinak mi občas přišlo, že Mark byl trošku superčlověk. Nemyslím si, že normální člověk (navíc v jeho věku) by toho tolik ustál, ale to už prostě k podobným knihám tak nějak patří. Taky jsem měla někdy problém si některé věci představit (základna s otočnou přistávací plochou pro bergy, vnitřek bergu apod.), ale to je nejspíš jen chyba mé představivosti.
Jinak jsem z této knížky opravdu nadšená a moc se těším na druhý prequel.

18.11.2016 5 z 5

Na ledě Na ledě Hannah Grace

Erotika mi nevadí, šla jsem do toho s tím, že tam je, ale musí být opodstatněná. Pokud je to na úkor děje, tak je to průšvih.
Ano, hokejista a krasobruslařka, kteří musí spolupracovat není ten nejoriginálnější námět na světě, ale i tak měl příběh potenciál být zábavný. Bohužel spíše než název Na ledě by tady bylo příhodné použít název Na párty. Nevím, jestli by talentovaní sportovci s velkými cíli trávili většinu svých večerů opíjením se do němoty.
Takže máme párty, sex, párty, sex, hlavní námět, kdy mají Anastasia a Nathan spolupracovat, autorka odbyde během pár stran a pak už je to jenom sex a vzdychání nad tím, jak je ten druhý dokonalý. Nic, co by muselo být roztaženo na šílených 450 stran. A ten epilog? Ptám se proč? Proč do podobných knížek dávat něco, co se tam vůbec, ale vůbec nehodí?
Autorce se překvapivě do všeho toho balastu povedlo zakomponovat i několik těžších témat jako je porucha příjmu potravy, vysoké nároky ze strany rodičů nebo adopce, což bylo fajn, ale bohužel to nestačilo.

19.08.2024 2 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Od Shustermana bych si nakonec stejně pravděpodobně přečetla i nákupní seznam, přesto jsem měla mírné obavy z povídek, protože mnohem více mi vyhovuje románová forma a povídky vlastně jinak vůbec nečtu. Můžu ale s klidným srdcem říct, že k obavám nebyl důvod. Ano, některé mě zaujaly více, jiné méně, ale tak to zkrátka bývá. Autor si nicméně pořád drží vysokou úroveň.
Líbilo se mi, že zprvu jsem vlastně vůbec nevěděla, kam se daná povídka bude ubírat, což mě nutilo číst stále dál a dál. Maličko jsme mohli nahlédnout pod pokličku postav nám již známých, ke kterým jsem se ráda vrátila, ale objevily se tu i postavy nové a neméně zajímavé.
Nejvíc se mi líbila Marsovská minuta, která se zabývá mládím a, dá se říci, zrodem jednoho z největších záporáků, což vlastně zjistíte až v úplném závěru, Vytrvalost paměti, kde se špičkují smrtky Gaudí a Dalí, a potom povídka (nevybavím si teď z hlavy název) o tom, jak si musela své místo mezi smrtkami vydobýt smrtka Curieová.

08.11.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Nevím, jak to ta autorka dělá, ale paradoxně mě od ní nejvíc vzaly za srdce knihy z míst, které jsem nikdy navštívit netoužila - Irsko je jedním z nich.
Moc se mi líbila kouzelná atmosféra venkova a rodinné farmy, a i když to pro některé recenzenty zavánělo ekoterorismem, na mě to tak vůbec nepůsobilo. Naopak se mi moc líbila myšlenka udržitelnosti, soběstačnosti a toho, že je dobré se zajímat o to, odkud pochází to, co jíme, a pokud si jídlo vypěstuji a připravím vlastníma rukama, budu si ho o to více vážit.
Hannah jako hlavní hrdinka mě bavila a Conor vlastně taky. I když se občas choval jako nabubřelý frajírek, Hannah ho uměla celkem slušně usadit.
Našla se tu i špetka tajemství a napětí, i když samozřejmě nebylo tak úplně těžké uhodnout, kdo má všechny ty naschvály na svědomí.
Za mě skvělá oddechovka a troufám si říct, že pro mě se Domek v Irsku zařadil na druhé místo v oblíbenosti hned po Pekárně v Brooklynu.

05.09.2023 4 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

V první řadě nesmíte ke knize přistupovat jako k nějaké divoké jízdě, která vás na začátku vcucne a vyplivne až na konci. Přistupujte k ní jako k milému, vtipnému příběhu z běžného života, který si nejspíše nějakým způsobem prožil nebo prožije každý z nás. Co si budeme povídat, život je většinu času stereotyp. Chodíme do práce, do školy, trávíme čas s rodinou... Pokud ke knize budete přistupovat tímto způsobem, myslím, že, stejně jako já, nebudete zklamaní. Je to takové pohlazení po duši v dnešní hektické době.
Řekla bych, že Lara Jean v poslední knize dospěla a získala sebevědomí, což se mi líbilo. Obzvlášť, když to vpálila Peterovi, protože já sama jsem měla chuť ho občas proplesknout. A bylo jich tu víc, kteří by potřebovali pár facek - Margot, která je vším, jen ne nejstarší podporující sestrou, ale nejvíc Pererova matka, která se montovala do vztahu svého dospělého syna. Bože, to mi tak pilo krev!
Nicméně celkově jsem si knihu moc užila a musím se přiznat, že mi celá ta parta bude chybět.

06.03.2022 5 z 5

První První Kiera Cass

Tak na tohle už vážně nemám jiný výraz než "velký špatný". Postavy, které jsem si v prvním díle docela oblíbila se mi tak neskutečně zhnusily svým chováním, že jsem se opravdu modlila, abych už to měla konečně za sebou, protože další vyznání lásky a následnou hádku bych asi nezvládla. Ale hlavně si pořád sobecky udržujme náhradníka, kdyby to s tou životní láskou náhodou nevyšlo. Připojme pár rebelů a úmrtí, abychom nezapomněli, že vlastně čteme dystopii a ne nějakou stupidní tureckou telenovelu, nakonec zabijme všechny postavy, které se nám už prostě nehodí do krámu a buďme šťastní až do smrti. Jedna hvězdička za obálku.

15.02.2021 1 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Tak jsem se s poměrně velkým zpožděním konečně dostala k této, myslím, že mohu říct již kultovní YA sérii, a i když musím přiznat, že jsem měla trošku obavy, kniha předčila mé očekávání. Samozřejmě, není to nějaký literární objev, ale to snad ani nikdo nečekal.
Dostala jsem milou, romantickou jednohubku s překvapivě sympatickou hlavní hrdinkou a princem, který je tak trošičku ťunťa, ale roztomilý ťunťa.
Co mi ale přišlo vyloženě na sílu a jen, aby nám autorka připomenula, že se vlastně jedná o dystopii, byly útoky rebelů. To mi tam vážně nesedělo. Celkově se asi moc nezabývala nějakým budováním světa, i když nějaký náznak tu máme.
Sečteno a podtrženo, pokud hledáte milý romantický příběh s princeznami, nebudete zklamaní. Pokud ale hledáte dobrou dystopii, zabrousila bych spíš do jiných vod.

12.02.2021 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Kudy ke hvězdám není kniha, která vám změní život. Ale rozhodně je to kniha, která vám zlepší nejeden večer (mně jen jeden, protože jsem se nemohla odtrhnout) a u které se budete hloupě usmívat. A ta obálka? To je opravdu mistrovské dílo.
Určitě nesouhlasím s názorem, že je to typické YA klišé. Ano, máme tady úmrtí v rodině, máme tu bohatou nejlepší "kamarádku" a určitě by se našlo ještě několik motivů, které se v YA contemporary často objevují, ale už jste někdy četli o hrdnice, co se zajímá o astronomii, o kempování, o expertovi na přežití v divočině a o dvou mamkách, které vlastní sexshop? Nemyslím si. A když zabředneme do těch těžších témat, nevěra mezi rodiči a rozvod mi určitě nepřijde jako motiv, který by se v podobných knihách běžně objevoval. Určitě ale považuji za důležité o těchto věcech mluvit, protože, ať chceme nebo ne, dějí se. A ne zas tak ojediněle.
Hlavní hrdiny jsem si oblíbila, obzvlášť Lennona, to bylo prostě zlatíčko. Vůbec by mi nevadilo se s ním na pár dní ztratit v divočině. :-) Intimní scény byly napsané citlivě a uvěřitelně (oceňuji zmínku o ochraně), i když v jednom momentě už jsem měla pocit, že je toho trošku moc.
Jinak víceméně nemám co jiného vytknout, čtení jsem si moc užila a pokud se CooBoo rozhodne vydat i jiné knihy od autorky, rozhodně se po nich podívám.

12.02.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Nečekala jsem žádný zázrak, protože ani sama autorka knihu tak neprezentuje, ale tohle bylo prostě málo. Na tomhle typu knih/filmů si tak trochu ujíždím, i když jsem už věkově trošku jinde, takže asi chápeme, že není úplně těžké mě ohromit, ale musí to mít nějakou zápletku. No, tahle kniha ji bohužel nemá. Hlavní hrdinka je roky zamilovaná do nejlepšího kamaráda, potom se s ním políbí, zjistí, že už zamilovaná vlastně není, on to přejde téměř bez mrknutí a jede se dál? To samé vztah s Avou. Jsou nejlepší kamarádky, ale Mei netuší, jaké má zájmy nebo kolik má sourozenců? Narážky na seriály/filmy a podobně by mi až tak nevadily, i když nejsem fanoušek ani jednoho ze zmiňovaných, ale tady toho bylo prostě AŽ MOC. Tak nějak všeho bylo až moc. Čokolády bylo až moc.
Nápad s útržky z chatových konverzací, ač není úplně revoluční, je fajn, kniha má vymazlenou obálku i zpracování, ale co bylo totální peklo, byla ta vazba. Možná proto jsem ji četla tak dlouho, protože držet tohle víc jak hodinu je zkrátka nemožné, nebo minimálně extrémně nekomfortní. :-D Samozřejmě v tomhle směru neviním autorku, ale přišlo mi vhodné to zmínit.
Je mi líto takového hodnocení, protože Olu ráda sleduju, sedí mi její humor a všechno, ale tohle tohle mi prostě nestačilo. Určitě doporučuji pro jinou věkovou kategorii - tak 13-15, my 20+ už si z toho na zadek asi nesedneme.

01.12.2020 3 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Tohle mělo TAKOVÝ potenciál. Přiznávám bez mučení, že jsem se toho trošku bála, protože k českým autorům jsem mírně skeptická, ale jakmile jsem knihu otevřela a pustila se do čtení, hned mě přemohl takový ten pocit "jo, tohle bude fakt dobrý". Bylo to správně propletené, syrové, krvavé, plné suchého humoru, což je mi víc než blízké, nicméně když už jsem se prokousala téměř polovinou knihy a stále jsem nevěděla, která bije, začínalo nadšení trošku upadat.
Jak už jsem zmínila, styl psaní mi více než vyhovoval, ale po všech těch nadšených recenzích plných překvapení jsem stále čekala na nějaký ten "wow moment", na nějaký plot twist, který mě naprosto šokuje a dostane, na to, jak se to všechno propojí a dílky, co mi nedávaly smysl, do sebe zapadnou, ale to se, bohužel, celou knihu nestalo. Ano, něco, čemu by se dalo říkat "zvrat" tam bylo, ale to jsem tak nějak tušila celou dobu...
Už je to nějaký měsíc zpátky, co jsem knihu dočetla, a pořád nevím, jak ji mám hodnotit. Jestli dát čtyři hvězdy za ten neskutečný a komplexní svět, postavy, propletenost, humor... nebo tři za marné čekání na zvrat, který se nestal. Nejlépe bych knihu vystihla asi hodnocením 3.5/5* a beru ji spíš jako úvod do dobře našlápnuté série.

15.12.2019 3 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Já se na to tak těšila! Má očekávání ale bohužel zůstala nenaplněna. Po akcí a zvraty nabitých předchozích dílech přichází naprostá absence děje, napětí a vlastně všeho, čím mě tato série uchvátila. Pochopila jsem, že epické mimozemské bitvy asi nebyly účelem, že šlo víc o skrytou myšlenku, že jsme si všichni rovni a tak podobně, ale filozofické úvahy bych přenechala jiným. Závěr totálně vycucaný z prstu, čekala jsem, že z toho autor vybruslí nějak lépe a smysluplněji. Ráda jsem se do tohoto světa vrátila, ale třetí díl je jasným důkazem, že v nejlepším se má skončit.

01.05.2019 3 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Tahle kniha není bůhvíjak obohacující je to spíš taková jednohubka, když si chcete odpočinout a máte chuť na něco jednoduššího, nicméně svůj účel plní skvěle, proto jsem byla zprvu rozhodnutá, že dostane pět hvězd. V rámci žánru to bylo přesně to, co jsem očekávala. Myslím, že všichni jsme podobný příběh četli nebo viděli ve filmové podobě milionkrát, ale alespoň mě nikdy nepřestane bavit a vždy u toho skvěle vypnu. Moje nadšení ale zkazilo přibližně posledních dvacet nebo třicet stran, které jsou vlastně jen popisem toho, jak si hlavní hrdinové strkají jazyky do krku a jak to Elle "vibruje na místech, o kterých ani nevěděla". Za další, ale už o něco méně závažnou chybu, považuji náhlý obrat od úplné nenávisti ze strany Royalovic bratrů k naprosté lásce a oddanosti a taky to, že Ella očividně nemohla pomoct svému rozkroku a pořád ji to táhlo ke klukovi, kterého skoro nezná a vlastně ho strašně nesnáší. Ani nemluvím o tom, že hlavní hrdinka se neustále ohání tím, že dělala striptérku, aby uživila sebe a nemocnou matku, ale jakého člověka, který to má alespoň trošku v hlavě srovnané, běžně napadne jít ve finanční tísni tančit do stripklubu nebo točit lechtivé snímky? Vážně není jiná možnost? Nicméně to asi k podobnému typu knih patří, takže jsem schopná to tolerovat, dokonce mě to ani nějak neotravovalo, jen mě to donutilo k zamyšlení. Jsem zvědavá na další díly.

12.01.2019 4 z 5

Lov stínu Lov stínu AdriAnne Strickland

Poslední dobou přicházelo v rámci žánru YA sci-fi z prostředí vesmíru jedno zklamání za druhým (když samozřejmě vynecháme Illuminae), takže jsem se do knihy pouštěla trochu s obavami, ale zároveň i očekáváními. A jo, musím říct, že tohle se povedlo!
Postavy se mi líbily, zajímavým elementem byl tak trochu tajemný Basra, jakožto zástupce genderfluid lidí (jo, musela jsem si vygooglit ten správný výraz, abych tady někoho nepobouřila, protože se v téhle genderové problematice moc nevyznám) a jeho vztah s Arjanem, ale i odvážná a odhodlaná Qole, která by pro své blízké udělala vše. Nápad se Stínem byl rozhodně poutavý a neotřelý, ale možná bych se o něm chtěla dozvědět trochu víc, třeba kde se vzal, jak vznikl a jaká je jeho přesná podstata. Tak snad v dalších dílech. Další věc, která je určitě pozitivem a která se v YA literatuře zas tak často nevidí, je absence milostného trojúhelníku, nebo ještě lépe několikaúhelníku. Musím se přiznat, že mně to v knihách zas až tak nevadí, ale rozhodně to byla příjemná změna. Taky se mi líbilo, že se tam nějaká romance ukazovala jen tak v náznacích a autoři zbytečně netlačili na pilu a nesnažili se z toho za každou cenu udělat druhého Romea a Julii.
Jediné, co mi přišlo trochu přitažené za vlasy, bylo to, jak snadno si partička mladých lidí poradila s obrovskou přesilou nepřátel se speciálním výcvikem, a to dokonce několikrát, ale to už prostě k tomuhle žánru tak nějak patří. Korektura by ještě měla zapracovat na záměně mužského a ženského rodu - všimla jsem si, že docela často tam bylo sloveso v mužském rodě a mělo být v ženském a naopak. Jinak jsem ale více než spokojená a těším se na další díl/díly.

05.06.2018 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Pro mě teda spíše zklamání. Napsat knihu o pět set stranách tak, aby čtenář zůstal stále v napětí, je zkrátka velké sousto a autorce se to nepovedlo, bohužel. Pořád jsem si říkala, dobře, tak teď už se to snad pořádně rozjede, ale když už jsem byla někde za dvoustou stranou a stále se nic zásadního nedělo, pomalu jsem přestávala mít chuť číst dál a začínala jsem se neskutečným způsobem nudit. Kniha má bezpochyby skvělý námět, ale myslím si, že to šlo uchopit mnohem lépe. Přišlo mi to celé takové dětské, každému všechno jednoduše prošlo bez větších zádrhelů a o nějakém napětí taky nemůže být moc řeč. Asi bych ocenila větší reálnost. A méně nepodstatných popisů a zbytečných vycpávek! Přes to všechno musím říct, že ke konci si mě autorka po počátečních rozpacích opět získala, ale spíše u mě převažují ty negativní pocity. Konec jsem taky prohlédla poměrně brzy. No, uvidíme, co autorka vyvede s druhým dílem. Každopádně jsem docela ráda, že při dnešním trendu trilogií a "vícelogií" se autorka rozhodla jen pro dva díly.

01.06.2018 3 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Jestli jsem u Illuminae váhala ohledně hodnocení, tady na to rozhodně není prostor. Suverénních pět hvězd, a kdyby to šlo, neváhám a dám jich šest. Nejdříve jsem měla trochu obavy z hlavní hrdinky, ale naštěstí se srovnala a další vesmírný nášup mohl začít. A že toho bylo požehnaně. I přes tu až děsivou tloušťku jsem knihu zhltla za pár dní a musím říct, že pro mě bylo velmi těžké ji odložit a jít něco dělat, protože se stále něco dělo a stále bylo co objevovat. A opět... V této sérii nikdy nic není tak, jak se na první pohled zdá, o čemž jsem se, hlavně ke konci, několikrát přesvědčila. Jak už jsem psala u Illuminae, ze začátku jsem se obávala formy, kterou je tato série psaná a teď je mi až líto, že se zase na nějakou dobu budu muset uchýlit ke klasickým knihám, protože tohle je naprostý skvost a must have pro všechny milovníky sci-fi.

12.02.2018 5 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Tahle kniha neurazí, ani extra nenadchne. Pokud ale potřebujete něco trochu naivního, nad čím nemusíte moc přemýšlet, myslím, že je to dobrá volba. Vzhledem k tomu, že toho teď mám opravdu hodně a nemám náladu na složité knihy, jsem si ji užila, ale asi bych neočekávala nic světoborného. Oceňuji originální nápad a prostředí, ale jsem přesvědčená, že by se z toho dalo vyždímat mnohem víc a dát tomu větší šťávu.

21.01.2018 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Slabé, hodně slabé. Tři sta stran v podstatě o ničem. Postrádala jsem pořádnou akci, pořádný děj. Už první díl mě zrovna nenadchl, ale měl alespoň takovou svoji temnou atmosféru​, která se tady ale bohužel vytratila a nahradila ji spousta prázdného filozofování. Navíc bylo všechno strašně zmatené, kolikrát jsem si některé části musela přečíst víckrát, abych vůbec pochopila, co se děje. Přišlo mi, jako by autor rozepsal nějakou myšlenku a pak ho najednou napadlo něco jiného, tak tu předchozí prostě usekl a začal psát o něčem jiném. Postava Saši tomu ještě dodávala korunu - s takhle naivní a nesnesitelnou postavou jsem se snad ještě nikdy nesetkala. Doufám, že další díl bude lepší, protože tohle bylo vážně utrpení.

29.04.2017 1 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Námět zní skvěle, ale provedení za mě trochu pokulhávalo. Bavilo mě příběh sledovat z více úhlů pohledu, ale souhlasím s tím, že kdyby autor nevyzradil hlavní záměr tvůrců hned na začátku, ale dávkoval nám ho v postupně v náznacích, měla by kniha o dost větší wow efekt.
Bylo pro mě také velmi těžké si oblíbit alespoň jednu z postav, přišlo mi, že všechny se chovaly přinejmenším zvláštně a na svůj věk dost dětinsky a nevyspěle.
Ani toho sci-fi tady není moc a prostředí vesmíru opravdu slouží jen jako zajímavá kulisa, což mě, jako čtenáře sci-fi trochu mrzelo. Pokud ale naopak zrovna neholdujete popisu vesmírných lodí a dalším technikáliím, pak vás tato kniha rozhodně potěší.
Jsem docela zvědavá, jakým směrem se budou ubírat další díly, ale určitě snížím očekávání.

28.04.2024 3 z 5