Silencia Silencia komentáře u knih

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Líbí se mi, jak je to pochopitelně napsané a hlavně, že několikrát opakuje kdo je kdo, i když ta postava tam vystupuje již poněkolikáté. Člověk si pak ověří, že ví o koho jde. Obyčejné knížky jsou zjednodušovány na minimum postav, nicméně toto je psané podle skutečnosti a přehršel postav tam být prostě musí. A pak Vondruška se s tím popral bravurně. Kniha nenudí, neomrzí a hlavně nezmate. :)

15.08.2018 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Nemůžu říct, že bych to přečetla jedním dechem. Je to docela fuška vyznat se ve všech postavách a politických machinacích. Přesto je zde historie neuvěřitelným způsobem podaná tak, aby nenudila a byla pochopitelná. Trochu mě zamrzel rozdíl mezi míšenskými osobnostmi od pana Vondrušky a paní Ebertové (jejíž Porodní bába byla přece jen o něco málo čtivější), ale to se nedá nic dělat, jací opravdu byli už nikdo nikdy nezjistí. Avšak na rozdíl od německých knih tato popisuje naše české dějiny. :)

18.07.2018 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Neskutečně výstižně popsané fungování světa. Překvapilo mě, jak je i po 400 letech svět skoro beze změny. Začátek mě bavil, pak jsem se musela trochu prokousávat, ale konec labyrintu byl opět fajn. Oproti tomu s rájem srdce se zase tolik neztotožňuji. Ten bych dle svého zvládla upravit na "Buď spokojen sám se sebou, ničeho nelituj a jednoduše buď šťastný. Všechno je jak má být."

12.03.2016 3 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Gayle Forman

Není to nejlepší kniha na světě, ale stejně stojí za to. Stejně jako film. Je tak působivě věčná, zbytečně se nelituje, avšak ani nezlehčuje. Celá kniha je vlastně o smrti, přičemž to vůbec není citová ždímačka. To oceňuji nejvíc.

25.02.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Asi takhle. Bylo to depresivní, takovým pozitivním způsobem. Je to vůbec možný? :-) Moje Nesbo-prvotina na doporučení znalcem. Styl psaní mě překvapivě bavil. Je to takové drsné a suché, je vidět, že to psal chlap. Ženské popisují úplně jiné detaily a hlavně jinak. Navíc při psaní více přemýšlejí a jsou často nejisté, což po čase trochu omrzí. K tomuhle žánru se ale Nesbo-styl hodí perfektně a myslím, že nebude trvat dlouho a vyhledám nějaký další díl.

15.12.2015 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Kniha je velmi chytlavá, navzdory tomu, že po shlédnutí filmu jsem si řekla, že to číst fakt nepotřebuju. Příběh, děj, postavy, jejich svět.... vůbec nic z toho mě nezajímá, ale přesto čtu dál. Nevím proč. Snad to dočtu.

02.06.2015

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Výborná kniha, ale tak nějak jsem ji nemohla dočíst. Přes všechny ty odborné názvy se čte docela těžko.

20.05.2015 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tak konečně jsem se dostala k přečtení předlohy mého nejoblíbenějšího filmu a musím říct, že zklamána nejsem. Adaptace z roku 2005 perfektně vystihuje postavy jak vzhledem, tak chováním. Jedinou menší výtku bych měla k panu Collinsovi. Celá verze je příjemně zkrácena, nic důležitého nechybí, avšak některé pasáže jsou komlikovanější a není lehké je pochopit hned napoprvé, pokud děj neznáte. Však pro to dokonalé zobrazení pocitů, lásky a prostředí tomuto filmu odpustím vše. Avšak český dabing je příšerný. Ne hlasy a dialogy, ty sedí dokonale, ale překlad. Takové boty nemohu tolerovat, obzvlášť teď, po přečtení správného znění.
Verze z roku 1995 lépe vystihuje děj, ale postavy mi nejsou tolik sympatické. Elisabeth vypadá starší a vše bere s takovou samozřejmostí a nezájmem, že mě to udivuje.
Konec ódy na filmy :D Co se týče knihy samotné, ten příběh je super, vyprávění výborně vysvětlované a dialogy vtipné, i když kdo je zvyklý na moderní způsob psaní, nemusí mu to zrovna sednout. Mně se však líbil popis Elizabetiných pocitů, který tak skvěle odpovídá realitě.

30.11.2014 5 z 5

Autorka si mě nejvíc získává tím, že popisuje budoucnost, a přitom se vyhnula trapnýmu vysvětlování všemožných technických věciček. Zásadní téma je nejprve současná situace a pak vzdor. Autorka je povznesena i nad téma lásky, které jinak zaujímá nejdůležitější části ve většině napsaných knih. Jasně, jsou tam dva kluci a milujou jednu holku. Musí to tam být, jinak by to nebylo realistický. Katniss to ale neřeší, protože má na starosti úplně jiný věci a v zásadě je jí úplně jedno jestli s některým skončí nebo bude sama.

03.12.2013 5 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Tristan mi byl asi sympatičtější, než Montgomery. Naopak zase pro Annabelle jsem měla větší pochopení, než pro Lucii. Každopádně příběh byl skvělý. Moc mě to baví. Autorka výstižně popisuje pocity lidí.

02.08.2024 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

(SPOILER) Neustálé rozhodování mi nevadilo, spíš jsem byla na mrtvici z toho, že si myslela, že vyhrazení největšího tajemství je v pohodě. A další její rozhodnutí. Zuleeka dokázala překvapit a Caldon je prostě nejlepší. Čte se to snadno, člověk se nedokáže odtrhnout. Dějově je to asi zajímavější, než jednička. 4,5*

26.05.2024 4 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Nepřišla mi tolik táhlá jako druhý díl, naopak se tam toho docela dost dělo. I když hlavní hrdinka stále dokola přemýšlí o stejných věcech. Dám si chvilku pauzu a pak se vrhnu na další díl. 4,5*

12.01.2024 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Docela mě to příjemně překvapilo. Není to nudné, ale zajímavé. Fňukání, na které si jiní stěžují, jsem trochu zaznamenala až v poslední čtvrtině. Jsem naopak překvapená inteligentním humorem, upřímností a výstižně popsanými pocity a emocemi. Člověk už nikdy neuvidí svatbu Williama a Kate stejně, když si vzpomene, co se zrovna hlavou honilo Harrymu. :))

26.11.2023 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Hlavní hrdinové jsou asi nejvíc kompatibilní, co jsem zatím četla. Ani Dvory neměly tak propojenou hlavní dvojici. A to jí měly doslova propojenou, ale bylo to tím pádem trochu nejistější. Tady je to jasné a rozuzlení není překvapivé. Uvidíme, co přinesou další díly.

30.10.2023 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Kniha mě chytla, i když od začátku jsem se trochu ztrácela v tom, co si Feyre o vílách jen myslí, co je pravda a co bych měla vědět. Jediné, co bych vytkla je přespříliš jednoduchá hádanka, kterou Feyre luštila půl knihy.

10.09.2022 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Bývala jsem dotčená názory, že je to lepší něž Skleněný trůn. Po přečtení musím dát zapravdu. Pořád srovnávám a Dvory jsou prostě jednodušší, přehlednější, citovější, uvěřitelnější a představitelnější. Tamlin i Rhysand jsou mi sympatičtější než Jeřáb. Líbí se mi zvraty, které by na začátku knihy nikdo nečekal. Na konci už dávají smysl. Skvělé.

28.08.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

No, asi jsem Ilan minule přechválila. V tomto díle už se chová jako jiné hysterky a vydává se bezhlavě vstříc nebezpečí. Navíc se už docela ztrácím v básničkách, tajemstvích a odkazech. Občas nevím jestli něco nevysvětlili nebo jsem to jen nepochopila. Jsem ale zvědavá, co bude dál, snad to bude rychle.

30.09.2021 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

(SPOILER) Musím ocenit, že autorka se skvěle drží charakterů postav, což není úplně obvyklé. Často v knihách každý zázračně zchytří a úplně se změní, což není tak docela reálné. Tady naopak byla Scarlett hloupá, povýšená a čím dál bezohlednější a k prozření došla až úplně na konci, přičemž opět to bylo pouze na kratičký moment, jak vidno z posledního odstavce. Vše, co se Scarlett stalo, by se jí v klidu mohlo stát i v reálném životě, v knihách jsem se s tím však téměř nesetkala. Bohužel jsem ale romantička a takhle realistický příběh se mi proto nemohl úplně líbit. Skvělá kniha, ale pochybuji, že se k ní ještě někdy vrátím. :)

02.06.2020 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Super díl. O maličko lepší, než pár předchozích. 4,5*

17.02.2019 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Opravdu se to hrozně táhlo, ale i tak to bylo lepší než druhý díl. Hlavně že konec je takový, že nutí číst dál :)

13.07.2017 4 z 5