simca9342 simca9342 komentáře u knih

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Přečteno před lety.

Ya román o hudbě a lásce.
Story hudbou celá prolezlá! Lily Abottová bydlí s mámou a bratry, o kterých si mysli, že aspoň někdy by se mohli chovat normálně. Chodí do školy, kde se někdy ztrácí v textech svých oblíbených písní. Baví jí si vymýšlet skladby, poslouchat hudbu. Když přijde další ráno do třídy s mizernou náladou , uvidí dopis. Od koho? Kluk, holka? Neví. Na scénu vejdou obyčejné věci i tužka a papír, bez kterých by se komunikace těch dvou asi neobešla.

16.03.2024 5 z 5

Helenka a Princezna Helenka a Princezna Eduard Petiška

" Z pravěku"

Fantaskní vyprávění pro děti o přátelství malé holky s kočkou. Pomohou staré paní, na kterou po letech dcera nějak zapomněla. Příběh s krásnými ilustracemi o opětovném setkání a přátelství se zvířaty.

16.03.2024 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Napínavý YA román o knihách, ale i osobních věcech je skvělý na začátek jarních prázdnin.

Hlavní hrdinka si splnila svůj sen dříve než já! Přála jsem si a doteď si přeji být zavřená v knihovně aspoň přes noc.
Někomu se to povedlo na celý víkend! Vite kolik knih by se dalo přečíst?
To je případ Autumn, která ale skončila uvězněná v knihovně nešťastnou náhodou spolu s cizím klukem k tomu.
Všichni spolužáci/kamarádi odjeli kempovat na tři dny a Autumn si jen chtěla odskočit. Malé rozhodnutí se během vteřiny změní na pocit prázdnoty, zlost a smutek nad uplynulými dny plné zábavy s partou. Být mezi knihami je k vzteku. Ale ne napořád.

" Knížky! Někdo by to mohl dokonce považovat za svůj sen."

Jakoby mi vymyšlená postava z knihy četla myšlenky. Ale zase bych nechtěla, aby mě od čtení rušilo (zde spíše vadilo) nejen to, že nemám připojení na WiFi a tím pádem ani mobil, ale třeba přítomnost někoho jako je Dax.
Čtenáři se naskytne životní příběh kluka, který se stejně jako Autumn (i ona má své tajemství v podobě prášků na úzkost) ukrývá v knihovně, ale z jiného důvodu. Také jim současná současná situace v knize ukáže pocit kamarádství v izolaci a postupné sblížení neznámých lidi prostřednictvím her dostupných v knihovně.

14.03.2024 5 z 5

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

" Z pravěku"
Pan a paní Prevítovi mají dost neobvyklé jméno. Ale sedí k nim dokonale,že?
Dům bez oken, opice na vlastní cirkus a nechutná jídla. Z čeho si ani nechtějte představit. Ve snu už vůbec ne.
Když si chtějí vychutnat svůj nejoblíbenější nákyp (ano klasické přísady v ní nenajdete) zjistí, že jim došla hlavní surovina. Jako obyčejní lidé nejdou do obchodu, ale na pole. Co tam dělají ví jen opičí rodinka z klece . Zachrání své kamarády důmyslnou pastí- až si ti dva sednou na lep. Doslova. A asi tam pěkně dlouho budou.

28.02.2024 5 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Přečteno před lety .

"Každý z nás si na kůži, ve způsobu chůze, dokonce i v tom, jak roste, nese mapu vlastního života."

Slova otce Isabelly mají něco do sebe. Jeho generace dědí mapy, on sám je kartograf, i když chudý, ale přivydělává si tvoření map svého kraje. O sobě říká, že mu tělem proudí černá inkoustová krev. A jeho dcera má po něm výborné pozorovací schopnosti. Právě svůj talent využije, když se v zapomenutém kraji, který je součástí guvernérova sadu a kam nikdo nesmí, ztratí její kamarádka Cata. Napínavý román, nechybí ani dobrodružství. Myslím, že právem získal ocenění v britské Knize roku a překonal tak Harryho Pottera.

18.02.2024 5 z 5

Život není psina Život není psina Carolyn Crimi

Roztomilý dětský příběh o psech mi svým provedením zapadl do dalšího tématu letošní výzvy č. 15. Kniha s měkkou/brožovanou vazbou .

Lottie je mladá slečna, která má nejen v srdci místo pro každého opuštěného pejska , ale také u sebe doma. Cizím psům dává lásku a naději, ale hlavně pocit bezpečí a toho , že je má někdo rád.
Čtyřnozí vrtichvosti se postupně představují a smečka se rozšiřuje o nové spolubydlící.
Gus je vůdce celé "rodiny", vždy všude první. Místo velitele však začíná obsazovat nový přírůstek, který si asi o sobě moc myslí. Decker se na tuto pozici nemusel ani připravovat. To zda si Gus nechá poroučet od nějakého usmrkance se uvidí. Vyprávění o lásce k psům podobně jako film Psí poslání se vrací zpět do minulosti jednotlivých psů, odkrývá pozadí příběhu.

14.02.2024 5 z 5

Příběhy o koních a ponících Příběhy o koních a ponících Luise Holthausen

Danka, Míša, Pavlína nebo třeba Luky.
Děti mladšího školního věku zažívají v krátkých ilustrovaný příbězích spoustu neobyčejných dobrodružství. S kým jiným než s koňmi.  Kniha o dětech a koních pro děti. Dozvíte se například jakou námahu dá naučit se cvik na koni, co se stane, když kůň onemocní nebo to, že pokud má někdo rád koně, není se za co stydět :)

12.02.2024 5 z 5

Robinson Robinson Petr Sís

Vyprávění s hlubokými, ale skrytými myšlenkami. Takové jsou příběhy Petra Síse. Tenhle také není výjimkou.
Autor zasadil sebe do hlavní postavy , své příhody z dětství. Konkrétně jednu, při které zažil nepěkné odpoledne na maškarním bále. Kostým nedopadl nejlépe, ale spíše spolužáci nepochopili za jakou legendu Petr přišel. Odešel brzy, skončil doma s horečkama.
Ve snech se stal trosečníkem, ale ne tím v převleku. Opravdu ztroskotal na pustém ostrově. Neměl nic, neviděl nikoho a nikdo za ním nepřišel. Že ne? Spolužáci! Ale už ne ve snu. Doopravdy :)
Doslov Petra Síse je opravdu pomyslnou třešničkou na dortu. V knížce je skryto více než se zdá.

31.01.2024 5 z 5

Dvě tváře - Soukromý život osvětimských vrahů Dvě tváře - Soukromý život osvětimských vrahů Nina Majewska-Brown

Opět kniha, která je s tématem války a zároveň splňuje páté z témat letošní čtecí výzvy.

Vyprávění života Ann, manželky člena německé válečné jednotky z jejího pohledu. Všichni spolu žijí v barácích nedaleko Osvětimi které kdysi sloužily jako ubytovny příslušníkům SS a jejich rodinám.
Nacistické myšlení si zběsile razí cestu vpřed a zanechává za sebou vymyté mozky. Lidé včetně Ann slepé věřili tomu, co slyšeli, četli nebo viděli. Ann byla ženou někoho kdo denně vraždil nevinné, ale měla celou dobu za to, že jde o trestné stíhané lidi . Včetně Židů a ostatních "vězňů v tom pruhovaném."
Dostávala dary v podobě drahých kusů oblečení a šperků, ale nevěděla, že pocházejí od Židů "levně" za cenu jejich pracovního nasazení a života.
V knize najdete fotografie vyobrazující život velitelů KT a interiér tábora a předměty používané nacisty za druhé světové války.

06.01.2024 5 z 5

Hugo a Vánoce pod psa Hugo a Vánoce pod psa Sophie Pembroke

Jakoby se v posledních dnech s recenzemi roztrhl pytel.
Jedna z přečtených včerejšího dne loňského roku.
Tahle recenze je z trochu jiného pohledu.
Hugo, Holly, Daisy, Jack a zákeřná kočka Pertida. Vánoční příběh jako vystřižený z filmu Sám doma.
Klapka, akce, stop! Doladíme detaily a můžeme pokračovat. Místo Kevina a jeho šilených sourozenců sem dáme hladového buldoka Huga, který by v jednom kuse do něčeho kousal a bude polovinou příběhu.
Nikdo nikoho zapomínat doma nebude, ale vánoční výlet bude plánovaný. Cíl cesty nebude Miami, ale Paříž, město eiffelovky a chystané návštěvy zámeckého sídla. Vypadá to, že Hugo bude v teple hryzat francouzské kuřátko, ale komplikace začaly už v autě. Mohla za to Pertida, jak jinak...
"Tak jo. Máme všechno?"
Ne Daisy a Jacku. Zapomněli jste na Kevina! Teda Huga!
Ten teď stráví Vánoce zřejmě sám doma (většinu z nich u sousedky s přitroublou kočkou) a hladový. Ale to by nebyl on , aby něco nevymyslel. Ozdoby pozor a perníčky vy se raději schovejte :)

01.01.2024 5 z 5

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

"Z pravěku"
Zajímavosti ze světa zvířat formou celoročního zpravodaje s doplňujícími obrázky zvířat.

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

"Z pravěku"

Příběh o smutném životě chlapce, který sedí v podkroví a brečí za svou mámou. Chybí mu hodně, ale nic mu jí už nevrátí. Svůj stesk utápí v knihách, které mu dělají po dlouhé dny a večery společnost. Jednou k němu začnou promlouvat a přenesou ho do říše kouzel, které panuje král. Ten ukrývá své tajemství v tajné Knize ztracených věcí. Tajemno a napětí dýchá ze stránek a David hledá své štěstí.

Lázeňská kúra Lázeňská kúra Ivanka Devátá

Přečtená před lety.
Hlavní hrdinka Johana se snaží vyléčit z rozchodu. Kurýruje se v lázních po dobu několika týdnů. Co se z toho všeho vyklube nám prozradí lázeňská povalečka :)

Princ a Skřivánek Princ a Skřivánek Valja Stýblová

"Z pravěku"
Povídání o dvou klucích, kteří prožívají těžké chvíle.
Každý jinak, ale společným tématem se zakrátko sblíží.

31.12.2023 5 z 5

Nezvaní hosté a jiné strašidelné povídky Nezvaní hosté a jiné strašidelné povídky * antologie

"Z pravěku"
Výběr povídek nahánějících husí kůži o dětech a jejich setkání s duchy různými způsoby. Strašidelné domy, panství, školy,..
Ducha lze najít vlastně kdekoliv , stačí jen hledat .

Moje kamarádka je koza nebeská Moje kamarádka je koza nebeská Patricia Schröder

"Z pravěku"
Příběh jednoho kamarádství, dvou holek a velké hádky, která změní vše.
Joey se změní k nepoznání a Míří neví, co se s ní stalo.
Když ale navíc obě zamilují do toho stejného kluka , svět může zbláznit.

Hledej hasiče Hledej hasiče Francisco Arredondo

Jak vypadal hasičský vůz v roce 1800, proč jsou na ulicích hydranty a jak vypadá záchrana z mrakodrapu?
Zajímavé podané informace na třiceti stranách o práci hasičů a samotných začátcích ohně.

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Přečtená loni.

Londýn 1920: slavná houslistka Helen jednoho večera následuje nějaký podvědomý hlas. S houslemi v rukou stojí na cestě, po které jede auto...
Berlín 2011: Lilly zemřel manžel, je sama. Aby neustále nemyslela na poslední chvíle se svým nejmilejším pracuje v antikvariátu. Jednou dostane tajuplný dárek od neznámého. Pouzdro s houslemi a ještě záhadnější skladbu nazvanou Zahrada v měsíčním svitu. Kdo ji je poslal čtenáři tuší, jen Lilly se musí vydat stovky kilometrů za tajemnou minulostí. Nebude sama, ale v dobré společnosti- dlouholetá kamarádka Ellen a expert na hubení dějiny a hudbu celkově Gabriel Thornton.

Máme kostru ve skříni Máme kostru ve skříni Jana Štroblová

Trocha poezie nikoho nezabije,
špetka strachu, nikoho nepřivede do krachu.
Čeká na Vás a vaše děti, kterých je jistě jako smetí,
soubor říkanek, rozpočítadel je plný strašidel!
Mít kostlivce ve skříni znamená něco úplně jiného,
každý ho máme, co je na tom divného?

Jak pohlídat dědečka Jak pohlídat dědečka Jean Reagan

Přečtená loni.

Vtipná kniha, velké písmo, málo stran.
Jak zabavit, unavit, nakrmit dědečka? A hlavně jak ho pohlídat? Pomyslný knižní rádce pro děti nabízí celou škálu vtipných způsobů jak předejít trapasům nebo ještě horším nehodám a správně se postarat o staršího člena rodiny , když rodiče nebudou doma.