simca9342 simca9342 komentáře u knih

Emil je smutný Emil je smutný Aurélie Chien Chow Chine

Přečteno v knihovně 1/3
Další příběh o Emilovi s barevnou hřivou, která mění své barvy podle emocí nadpřirozeného tvora.
V tomhle díle minisérie o malém jednorožci se Emil pohádal s kamarády a je moc smutný. Co mu poradí okolí?
Knížky obsahujicí dechové techniky jsou vhodné také pro děti a dospělé s PAS pro porozumění emocí, co v určitou chvíli jedinec prožívá a nemusí to být zrovna zvíře.

03.04.2023 5 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

"vikendovka"
Byl to okamžik, kdy se už necítily ženami. Jako by ani nepatřily k lidskému rodu. "

Mrazivá výpověď opět podle skutečné události je příběhem slovenské Židovky Heleny Citrónové a nacisty Franze Wunsche.
Láska se zrodila na místě mezi lidmi, kteří ji buď jako vězni neměli šanci poznat nebo neměli pro milostné vzplanuti cit , protože jako nacisté byli osoby bezcitné rozhodující o životě jednotlivých vězňů na základě ideologie a touze po ovládnutí území. Jejich činy jsou neodpustitelné a mnohé z nich byly naštěstí potrestané , ale v přežívšch navždy zapsané. Helena si po zbytek života pamatovala zimu, pruhované mundury, třídění oděvů a setkání, které ji změnilo život. Její sestře také, protože obě jako jediné z rodiny přežily díky člověku, který za ně byl zodpovědný.
Silný a dojemný příběh dnes už také ve formě opery.

02.04.2023 5 z 5

Dráček Mráček Dráček Mráček Daniela Krolupperová

Je malý dráček opravdu ještěrka? Dvanact krátkých kapitol spojených v jeden příběh pro děti. To jestli potkal opravdového draka zjistí kluk Míša. A nejen to, že draci chápou vše doslova

"já bych moc rád zažil nějaký zázrak..."
Míšu něco napadlo. " no, když budeš pěkně sekat dobrotu, třeba nějaký opravdu zažiješ." řekl dráčkovi.
Všichni draci v pohádkové zemi mají ostré a hbité ocásky. Na sekání, přirozeně. Také dráček Mráček měl velký sekaci talent. Přišel blíž ke koláči. Zamířil, rozmáchl se a sekl. Skvělý úder! Během chvilky byl celý koláč rozsekaný do úhledných kostiček. :)

,ale mnohem vice...

Sněhová víla Sněhová víla Daniela Krolupperová

Je to bílé, studené a lidským okem neviditelné. Co je to?

Ano hádanku jste uhodli - sněhová vločka. Na sníh včetně rampouchů ale musí někdo dohlížet. Dělá to sněhová víla Apolenka. Každým rokem je vše stejné , ale letos jakoby byla větší zima. Za mráz nemůže nikdo jiný než zlý čert. Apolenka se snad pomocí nedočká, kvůli neustálému chladu nemůže pracovat. Štědrý den je dnem zázraků a právě v ten den se objeví kluk Petr.
Čáry a kouzla se nedějí jen v pohádkách.
Ve vánoční pohádce se objevují hrátky se slovy , kdy záměna léčivé rostliny s obyčejným jménem může kdekoho zmást a pobavit :)

Myšák jménem Julian Myšák jménem Julian Joe Todd-Stanton

Příběh o přátelství mezi zvířaty mi připomíná známou Ezopovu bajku Vrána a liška, ve které liška představovala tu mazanou zvěř s cílem dostat se za každou cenu své kořisti. Tenhle příběh to mírně kopíruje- Myšák Julian netuší že ho někdo sleduje, do doby, kdy mu v domečku uvízne hlava. Koho , asi vysvětlovat nemusím :)
Lišák chce pomoct , ale myšák začíná být rád za návštěvu. Jak plaché zvíře zvládne hladovou návštěvu?

Chlapec v kufru Chlapec v kufru Lene Kaaberbøl

Druhý nejnapínavější thilriller, který jsem kdy četla! Na nádraží má Nina na starost jeden kufr. Jeho obsah během vteřiny komukoliv změní život . Hlavně Nině, kterou přepadne zvědavost...
Malý chlapec, bez domova , bez oblečení, bez rodičů? Proč skončil v kufru a proč je po něm taková poptávka?
Děj je doslova nasáklý tématem dnešní doby - únosu děti a jejich prodejem tzn. Obchod s bílým masem, chcete- li něco
"peprnějšího" přečtěte si knihu. Zhnusení nad zneužíváním děti zaručeno.

Prázdniny pošťáka Myšáka Prázdniny pošťáka Myšáka Marianne Dubuc

Hodnocení série : Myšák velký dospělák nejen cestuje s rodinou po světě a sbírá zkušenosti a různé zážitky z kultur , ale také doručuje dopisy všem zvířatům z okolí. Je libo dopis nebo balík expresem na saních anebo se bude stačit potopit do hlubin moře?

27.03.2023 5 z 5

34 dní 34 dní Anita Waller

Anna a Ray nemají šťastné manželství, okolí si toho už všimlo. V den jejich výročí svatby se Anna rozhodně od manžela odejít. Odejde, pronajme si byt je v kontaktu s dětmi a vnoučaty. Její život vypadá snad úplně bezproblémově, ale není . Ozve se ji snacha Jenny , kterou neviděla řadu let. Důvod proč se ji stranila pochopí po tom, co se ji svěří s traumatizujicím zážitkem. To, co po Anně později chce je šílené. Chce zabít Raye a aby ji Anna poskytla alibi. Potřebuji 34 dni a plán pomsty začíná...

365 pohádek o králičcích 365 pohádek o králičcích Francisca Fröhlich

"Z pravěku"
Krátké pohádky o zvířatkách z kotce , ale i volně pobíhajících . Nejsem si jistá jestli ve volné přírodě, ale na stranách této knihy určitě. Vaří, chodí do školy a žijí životy nás lidí. Nenáročné čtení na večer.

3333 km k Jakubovi 3333 km k Jakubovi Petra Braunová

"Z pravěku"
Příběh o dlouhé cestě nejen životem a jeho překážkami jak dobrými tak špatnými. Na kolech! Mirek nám bude vyprávět jak náročná, ale zároveň poznávací cesta do cizího státu s otcem na kolech nacpanymi zavazadly může někdy být.

2x mistři klasického hororu 2x mistři klasického hororu Bram Stoker

Přečteno před lety.
2 hororové příběhy od nejslavnějších autorů.
Bram Stoker: Klenot sedmi hvězd = dcera panovnice z Egypta po útocích na svého otce zavolá komisaře, lékaře a taky advokáta Malcolma Rosse. Ten se do ní okamžitě zamiluje, ale musí vyřešit dávné rodinné tajemstvi a prokleti egyptských předků. To, co zjistí jim vyrazí dech... Připomínalo mi to hodně Psa baskervilského.
J. S. Le Fana- Carmilla: Sny se někdy můžou vyplnit. Hororová story o vztahu svobodné komtesy Laury se záhadnou dívkou Carmillou,kterou má spojenou s traumatuckym zážitkem z dětství. Podaří se ji prolomit stará kletba jejich předků ze šlechtického rodu?

Uzavřený kruh Uzavřený kruh Danielle Steel

Knize bych určitě změnila název na Začarovaný kruh. Jean se s manželem těší na příchod dítěte. Ani jeden z nich nevi, že Andy svou dceru už neuvidí, že se Jean nikdy neprovdá a jeho teď už dospělá dcera si projde něčím nepředstavitelným. Taně nikdo nevěří, ani vlastní máma ne. Prožila nezapomenutelný večer hlavně po psychické stránce. I přes strachu z můžu a jejich blízkosti zkouší hledat pořád dokola, ale láska ji nepřeje. Až jednou...

Dražba Dražba Danielle Steel

Mít osobní vlastnictví uložené v bance není v dnešní době nic zvláštního. Pokud ale člověk zemře nebo neodpovídá na výzvy, schránka se za přítomnosti notáře musí otevřít. V případě zemřelé hraběnky Marguerity di Son Pignelliové je kromě druhé možnosti po čase pravdivá ta první. Lidé,kteří vyřízení nejen totožnosti, ale i pozůstalosti dostanou na starost - soudní praktikantka Jane a odborník na šperky Phillip- zjišťuji o záhadné osobě, co se dá. Třeba to proč nemá žádné děti, příbuzné ani dědice nebo jaká je spojitost s Phillipovými předky a hraběcím rodem. Příběh je opět psaný v historickém kontextu. V díle slavné spisovatelky je zmínka o r. 1942 a válečné éře, protože paní M. v té době žila a emigrovala. Kromě toho jsem se při četbě dozvěděla něco o právu a dedictvi z hlediska financí. Opět krásný román, doporučuji.

Prsten Prsten Danielle Steel

Život půvabné ženy bankéře se změní ve chvíli, kdy se zamiluje do úspěšného spisovatele. Jeho původ a doba jim brání nejen ve štěstí, ale ve zcela normálních věcech jako je vydání Dolffovy knihy nebo ohroženy život Kasaandry. Důvod je více než jednoznačný: Dolff je Žid a děj je troufám si říct úmyslně zasazený do 2. sv. války. Valka a zlo nacistů si bohužel vybírá své daně - Kassandra se kvůli lživému článku v novinách zabije . Její děti ji skoro neznaly, teď je však na změnu pozdě. Dcera Ariana dostane matčin prsten jako pouto mnohaleté lásky. Nic však netrvá věčně...

Dvojník Dvojník Danielle Steel

Mé první seznámení s autorkou před dvěmi lety dopadlo dá se říct na výbornou.
Víte jak to je - manžel opustí ženu a nechá samotnou s dětmi, aby kromě výchovy a domácích prací ještě uživala rodinu. Hrdince krátkého, ale srdcervoucího příběhu Stephanii se to stane. Ta se s tím ale vyrovná po svém. Na výletě ve městě Eiffelovky a baretů potká muže svých snů. po čase si myslí že je konec, když se ozve zvonek u dveří, který skrývá tajemství...

17.03.2023 5 z 5

Hausfrau Hausfrau Jill Alexander Essbaum

Německý výraz tohoto slova znamená v češtině hospodyně. Tak se přesně cítí Anna. Kromě výchovy tří dětí a náročných let po stěhování z Ameriky do Švýcarska má i po devíti letech problém komunikovat. Věci ohledně spoření má na starosti manžel, sama nevlastní ani kartu. Bruno své zrnr nedokáže dát najevo, co k ní cítí, Anna tráví mnoho času o samotě nebo na kurzu němčiny pro cizince, kde místo kultury a krás jazyka objevuje muže. Má jich několik, ale žije s jedním z nich. Archie však jejich vzájemné soužití vnímá jako vztah z románů pro dívky. Bylo jasné, že dlouho nevydrží. To ani život jednoho ze synů.

Příběh zachycuje rozhovory mezi Annou a její psycholožkou o jejich problémech a starostech spolu s otázkami z oboru psychologie.

16.03.2023 4 z 5

Dva kluci, oba z jiného časového "pásma"
dopisy ve schránce času. Takhle bych popsala první setkání dvou příbuzných, kteří nejen, že o sobě vůbec nevědí, ale nikdy předtím se neviděli, ani vzhledem k dobám by to nikdy nebylo možné .
První světová- mé druhé oblíbené téma hned vedle druhé svetové a budoucnost.
Jak rozdílné světy a nejen z hospodářského ekonomického hlediska.
Co je to email nebo mobil?

12.03.2023 5 z 5

Leonardo Da Vinci - Renesanční člověk Leonardo Da Vinci - Renesanční člověk Dan Danko

Nejen, že se něco naučím o umění , ale mám splněno druhé téma výzvy - kniha s tématikou ze 16.století
Francie, muzeum Louvre - slavný obraz Mony Lisy přitahuje pozornost turistů ze všech koutů světa. Malba skrývá tajemství a sklízí úžas a zvědavost, ale přináší s sebou prokletí...
Život a doba nejslavnějšího renesančního malíře a vynálezce Leonarda da Vinciho.

08.03.2023 5 z 5

Drama Drama Raina Telgemeier

Hodí se mi do dětské výzvy, téma 7- kniha, která má více než 222 stran .

" Chtěla bych ,aby publikum věřilo, že herci opravdu žijí ve světě na jevišti."

Callie spolu s kamarády z divadelního kroužku, školy a nejen z ní ukazuje čtenářům, žezaprvé jeviště a celkově divadelní prostředí není tak nudné jak si ostatní myslí, a jak může vypadat a zadruhé, že i obycejné představení/zkoušení na školní hru může být zábavné, když na něj není člověk sám.
Graficky zpracovaný román představuje nejen klasické přátelství mezi kamarády, ale i tzv. comming - out (odhaleni , přiznání se k homosexualitě/ životě v registrovaném partnerství)

07.03.2023 5 z 5

Zažehnutá jiskra Zažehnutá jiskra Kristine Barnett

Evidentně to nebyla poslední kniha s tímto tématem.
" Autismus si podmaní celou rodinu. Jíte s ním, dýcháte s ním a ukládáte se s ním ke spánku."
Autorka knihy a zároveň matka autisty Jacoba ví o čem mluví. Její syn uměl z vatových tyčinek sestavit to, co nikdo jiný, puzzle většinou pokrývaly celou podlahu. Kristine mu nikdy nečetla, abecedu ho jako malého neučila, naučil se vše sám. Ale při oslavě, kde byl hluk, se věnoval potichu svým písmenkám a na zavolání nereagoval. Na testech neprošel, kvůli vysoké inteligenci si odborníci mysleli, že je Jake asperger, to ale později přehodnotili. Doma s ním rodiče absolvovali terapie, ale nic se nezměnilo. Zlom nastal ve jednou, ve třech letech mluvil Jake ve hvězdárně odborně o vesmíru. V té době Kristine jako trojnásobná matka už řadu let vedla školu a napadlo ji oslovit rodiče autistických děti. Čekala několik rodičů, nakonec dostala stovky žádostí, aby se jejich děti mohly vzdělávat. Čemukoliv, od pečení perníčků až k tvorbě vlastní knihy. Fantazii se meze nekladou. Ani téhle knize ne.

03.03.2023 5 z 5