Slavomír53 Slavomír53 komentáře u knih

My ich ... ! My ich ... ! Sergej Chelemendik

Zaujímavé úvahy o budúcnosti Európy. Ešte zaujímavejšie je, že mnohé sa naplnili a iné sa plnia. Jedna poznámka, za ktorú mi, dúfam, nik nenahlási tento príspevok. Chelemendik píše o tom, ako bude v budúcnosti obyvateľstvo Európy rasovo premiešané, plné prisťahovalcov z Afriky a Ázie. Na jednej strane, sestra mi žije v západnej Európe a musím povedať, že tam sa Chelemendikove slová napĺňajú, ale na strane druhej, ako to, že Chelemendik nevidel, že to, čím straší svojich čitateľov, sa už dávno naplnilo v Rusku? Môj syn sa v roku 2017 hlásil na vysokú školu do Ruska, a bol si vybavovať štipendium v Centre ruskej vedy a kultúry. Hlásil sa do školy v Rostove na Done, a všetky postupy a rady si zapisoval. Zamestnankyňa ruského strediska mu povedala, iba tak medzi rečou, že po zotmení aby radšej nevychádzal z internátu, predsa len je to blondín, a to miestni Tatári a Čečenci veľmi nemusia, tobôž ak by bol s dievčaťom. Tak načo tu pán Chelemendík písal v roku 2003 o skazenej Európe, ktorá zmesou rôznych rás a národností vytesní pôvodné národy, keď v Rusku je to už dávno vecou prítomnosti, a nie možnej budúcnosti. Aj na tomto vidieť, ako mnohí Rusi hľadajú chyby v zahraničí (v ktorom žijú), a chyby vlastnej krajiny akosi podvedome prehliadajú. Tak či onak, kniha stojí za prečítanie, je tenučká a dobre napísaná, za večer ju prečítate a otvorí sa Vám časť ruského zmýšľania.

28.08.2022 3 z 5

Bohové dávných Slovanů Bohové dávných Slovanů Martin Pitro

Odkazy na pramene a spisbu v poznámke pod čiarou; pre tento námet (viera, o ktorej mnoho nevieme) výborne zvolený druh sprievodných obrázkov (ktoré nie sú samoúčelné); čítavo podané; široký záber použitých prameňov a spisby (i inojazyčnej). Zo súčasných prác na českom a slovenskom trhu rozhodne jedna z najlepších (spolu s veľmi odborne písanou Svět slovanských bohů a démonů). Kniha by si zaslúžila dotlač, pretože pod 1000 Kč je na internete nezohnateľná (ale rozhodne stojí aj za viac!). Vrelo odporúčam vyznávačom pôvodnej viery i poslucháčom odborov história, religionistika či etnológia.

28.08.2022 5 z 5

Svedectvo o Slovenskom národnom povstaní Svedectvo o Slovenskom národnom povstaní Gustáv Husák

Svedectvo jedného z pripravovateľov SNP stojí za to. Akurát teda niektoré časti sa čítajú ťažšie, lebo robotnícke hnutie a podobne, to ma veľmi nezaujíma. Ale zvyšok, to je Husákov pohľad na prípravy a priebeh povstania, výborné pre pochopenie vtedajších postojov ľavice. I nekomunistickí, exiloví, historici hodnotia Husáka ako šikovného osnovateľa „sprisahania“ – šikovne pracoval na rozhraní požiadaviek Moskvy a Londýna, a nemalou mierou sa zaslúžil o to, že v auguste k povstaniu došlo.
K tejto knihe rozhodne odporúčam Povstanie bez legiend (čo sa príprav povstania týka), Slovenské národné povstanie 1944 (Martin Lacko) a Z ďalekých ciest (aspoň strany 151 – 161). Netreba totiž zabúdať, kým a kedy bola kniha napísaná. V knihe si však prídu na svoje i odporcovia povstania, pretože Husák uvádza mnoho zaujímavostí (píšem o tom v diskusii).

Menej rozšírený pohľad na povstanie, vychádzajúci nie z pamätí, lež z archívneho výskumu: https://www.databazeknih.cz/knihy/neuveritelne-sprisahanie-vojenske-a-politicke-akcie-proti-slovenskej-republike-v-roku-1944-219099

20.07.2022 4 z 5

Básne SK/CZ 2021 Básne SK/CZ 2021 * antologie

Po prečítaní niekoľkých básnických zbierok z minulých storočí som chcel nahliadnuť aj do súčasného veršotepectva. Som skutočne neuveriteľne sklamaný. Zborník je výsledkom súťaže, do ktorej sa posielajú básne či básnické cykly po slovensky a po česky, desiati porotou zvolní získajú nemalé peniaze a miesto v zborníku. Buď boli všetky do súťaže zaslané básne otrasné, alebo má porota čudný vkus, neviem, ale ak je toto výkvet slovenského a českého básnictva... Nebudem hodnotiť hviezdami, lebo nájdu sa aj básne za 4 či 3 hviezdy (Gluštíková, Krásenská, Štěpařová), ale aj odpad. A najväčšmi ma prekvapuje, že najväčším odpadom sú básne víťaza (!), pána zo Slovenska (Mikuláš). Na stránke literárneho klubu je víťazná vrajbáseň voľne dostupná, takže si ju môže ktokoľvek prečítať. Tá báseň je umením asi ako banán izolačkou prilepený na stene (nečakajte krásny jazyk, umelecké prostriedky, no zato sa pripravte, že nebudete chápať, a pri tých na webe nezverejnených no v zbierke prítomných básňach vám bude až na vracanie). V zbierke nechýba pobyt s pansexuálkou, nechránený pohlavný styk s rovnakým pohlavím a s tým spojená pohlavná choroba... Jednoducho básnická zbierka 21. storočia.

A na dôvažok doplním, že vydavateľ by si mal zohnať lepšieho zodpovedného redaktora, lebo mimo básní sa píše o československej literárnej súťaži a o československej poézii. Snáď česko-slovenskej, či? :-)

01.09.2023

Historické cintoríny – Palárikovo Historické cintoríny – Palárikovo Imrich Szabó

Ak bádate po predkoch zo Slovenského Mederu, toto je neoceniteľná pomôcka. Vrelo odporúčam.

23.08.2023

Pokrstené pohanstvo Pokrstené pohanstvo Dennis Crews

Hviezdičkami hodnotiť nebudem, ale je to zaujímavé dielko, do hodiny som to mal prečítané. Pôvodca je kresťan, ktorému sa nepáči, že kresťanstvo si osvojilo mnohé predkresťanské sviatky a začalo ich vydávať ich za svoje (to sa nepáči ani mne, hoci nie som kresťan). Svätenie nedele, oslava Vianoc či Veľkej noci je podľa neho rúhaním, keďže napr. deň narodenia Ježiša nie je známy.

04.07.2023

Pribina Pribina Pavol Stancel

Narozdiel od iných románov o Pribinovi (Chovan, Cecko-Kubernát), tu je viac opisu než priamej reči, čo na jednej strane pomalšie hýbe dejom, no na strane druhej sa dokonalo ponoríte do 9. storočia prostredníctvom opisov prírody, bojiska, hradiska, výstroje a výzbroje, ba i bežného života. Slabší román, musím povedať, ale dal sa dočítať. Najzaujímavejšia je asi predposledná hlava, kde sa mi doslova tlačili slzy do očí. Ale inak taký priemer, rovnaký priestor ako Pribinovi je venovaný mladému rybárikovi, z ktorým sa navyše máloktorý čitateľ dokáže stotožniť (detinský, sebecký, ale kladný). Ale sú tam aj zaujímavé časti, zaujímavé postavy, kniha mi teda niečo dala.

27.06.2023 3 z 5

Ministri prvej Slovenskej republiky (1939 – 1945) a miesta ich posledného odpočinku Ministri prvej Slovenskej republiky (1939 – 1945) a miesta ich posledného odpočinku Martin Lacko

Knižočku som prečítal tak za hodinku, nejde o náročné čítanie. Po stručnom úvode nasledujú stručné (jedna strana/osobnosť) životopisy jednotlivých ministrov, priložené sú fotografie miest ich posledného odpočinku. Vrelo odporúčam.

08.04.2023 5 z 5

Milan Rastislav Štefánik vo svetle talianskych dokumentov Milan Rastislav Štefánik vo svetle talianskych dokumentov Milan Stanislav Ďurica

Slovenskému vydaniu tejto krátkej štúdie predchádzali dve talianske a dve anglické vydania, keďže jej pôvodca, Ďurica, je exilový slovenský historik dlhý čas pôsobivší v Taliansku. Nejde teda o nejaký neodborný protičeský výkrik do tmy na okraji záujmu odbornej verejnosti (to poznamenávam, pretože i takéto práce sa v spojitosti s nevyjasnenou smrťou generála objavujú). Text knihy je na 40 stranách, zvyšok sú prílohy (menej známe fotografie Štefánika, fotokópia dobových prameňov, talianskych dokumentov apod.). Kniha sa odvoláva na pramene i spisbu, porovnáva ich, vyvodzuje závery, kladie zo záverov plynúce otázky. Nenárokuje si na pravdu (Ďurica ani neuvádza jediné možné vysvetlenie havárie), len sa snaží sa k nej priblížiť. Knižočku vrelo odporúčam.

16.01.2023 5 z 5

Pravidlá slovenského pravopisu s abecedným pravopisným slovníkom Pravidlá slovenského pravopisu s abecedným pravopisným slovníkom Václav Vážný

Táto kniha ma zaujala už na gymnáziu, hoc slovenčinár jej nevenoval zvláštnu pozornosť. Pravidlá slovenského jazyka, ktorých pôvodcom je Václav Vážný, a ktoré vyšli v Prahe. Na knihu som, pravda, pozabudol, ale keď som sa k nej dostal, zarazilo ma, že toto mohlo vyjsť, a úplne som chápal odpor matičiarov a ľudákov k tejto knihe. Počešťovali sa číslovky, slovenské slová slovanského, nemeckého i maďarského pôvodu, a nahrádzali sa za české, či aspoň počeštené (dvadsiaty na dvaciaty). Napr. novotvar láhva namiesto nášho fľaša, či české slová zedník a zvesť namiesto murár a chýr. Pravidlá sa našťastie neujali, a i spoločenský a politický vývoj prerušil snahu o počeštenie. Z jedného hľadiska ide o odsúdeniahodný pokus o sprznenie slovenčiny, ale v súčasnosti ide o výborný prameň, dopĺňajúci naše chápanie čechoslovakizmu v medzivojnovej republike.

15.01.2023 odpad!

Encyklopédia ruskej duše Encyklopédia ruskej duše Viktor Vladimírovič Jerofejev

Výstižná, časová, miestami prehnane oplzlá kniha. Kto v Rusku bol (mimo Moskvy, Petrohradu a miest určených pre výletníkov), kto Rusov zažil, príp. kto čítal archívne pramene o činoch Rusov na našom, poľskom či ukrajinskom území (napr. počas 1. a 2. svetovej), ten uzná, že Jerofejev vystihol ruskú povahu dokonalo. Kto pozná Rusov iba zo Slovenska (ruská rodina v Tatrách, pekná študentka, urastený zamestnanec veľvyslanectva) a z čs., sov. a rus. filmov, ten bude pohoršený, čo si to ten Jerofejev dovolil napísať. Knihu vrelo odporúčam širokej verejnosti, historikom, kulturológom, sociológom.

K slovenskému vydaniu som sa nedostal, dovolím si z českého:
„Oškrábejte Rusa, a najdete Tatara.“
„Mladá holka může vřeštěním reagovat na milostné uplatnění síly. Vdané ženy už nevřeští, těm už je všechno jedno.“

15.01.2023 5 z 5

Křižácké hrady ve Svaté zemi : 1192-1302 Křižácké hrady ve Svaté zemi : 1192-1302 David Nicolle

Podobne ako v ostatných knihách nakladateľstva Grada je text sprevádzaný množstvom plnofarebných nákresov, text je rozumne členený a zaujímavo písaný. Bolo zaujímavé zistiť, ako politický a architektúrny vývoj v ďalekých krajinách ovplyvňoval stavbu hradov v Európe. Oproti prvému dielu je kniha zaujímavejšia preto, lebo moc križiakov začala v období skúmanom v tomto diele upadať, a úloha hradov bola o to dôležitejšia, takže dochádzalo k ich vylepšovaniu. O knihe som sa dozvedel vďaka časopisu Historická revue (pracovníci SAV), a knihu teda naozaj odporúčam.

10.01.2023 5 z 5

Obranný úsek Plesnivec: Horúca jeseň 1944 v Priestore Vernár - Telgárt - Šumiac - Pohorelá Obranný úsek Plesnivec: Horúca jeseň 1944 v Priestore Vernár - Telgárt - Šumiac - Pohorelá Marcel Maniak

(SPOILER) Encyklopedické spracovanie bojov na obrannom úseku Plesnivec (rozmer knihy väčší ako A4). Rozkazy, novinové články a pamäti v pôvodnom znení, farebné fotografie zbraní a súčasného stavu pomníkov, čiernobiele fotografie účastníkov, rozdelenie obranného úseku na podúseky, mená vojakov a ich veliteľov, príbehy dopĺňajúce celistvý obraz onej horúcej jesene. Strhujúci príbeh obrancov slovenských Termopýl priblížil pán Maniak sťa skúsený románopisec.

Vojaci na tomto obrannom úseku si zaslúžili knihu i preto, lebo takých ako oni veľa nebolo. Počas povstania síce došlo k viacerým stretom, no s výnimkou niekoľkých málo bitiek (napr. na Hornej Nitre pod velením stot. Adolfa Weinholda) povstalci po krátkom nápore Nemcov ustupovali. Doteraz je pre mnohých cudzincov, neznalých domácich pomerov, záhadou, ako mohli Nemci takto v horách pri svojich počtoch tak rýchlo povstalcov poraziť. Keďže vojakov do povstania mobilizoval nie prezident či vláda, ale akýsi podplukovník v Banskej Bystrici, veľmi sa im nechcelo bojovať. Mobilizácia vyhlásená 30. augusta však bola povinná, vyhýbanie sa jej bolo trestané smrťou. Mnohí slovenskí vojaci, stanúc sa už vojakmi „Československej armády na Slovensku“, nechápali, za čo bojujú, radšej ustúpili či zbehli, a preto už 13. septembra vyšiel rozkaz, v ktorom okrem iného stálo, že „treba, aby velitelia skupín si pripravili a mali pohotove za každou podskupinou vojenskú políciu (niekoľko odvážnych a odhodlaných strelcov z automatov), ktorá pri úteku jednotlivcov z bojov a od frontu ihneď bez milosti každého potrestá trestom smrti.“ Rozkaz podpísal náčelník povstaleckého štábu Nosko (Golianov podriadený). Presne o týždeň podobný rozkaz podpísal sám Golian, pričom zdôraznil, že treba „odstreliť podriadeného“, ktorý ustúpi. Slovenskí vojaci tak počas obrany Slovenska v Malej vojne, ako i počas východného ťaženia dokázali, že dokážu bojovať, no ak sa vojak ani trochu nestotožňuje s cieľmi svojej armády (zničenie SR a návrat do ČSR), ťažko bude oduševnene tieto ciele s nasadením života hájiť. O to väčšmi treba oceniť odvahu a mužnosť vojakov na úseku Plesnivec, ktorí ako jedni z mála držali obranné postavenia, ba dokonca prešli i do protiútoku. Čisto z vojenského hľadiska ide o nasledovaniahodný príklad mužnosti a bojovnosti.

30.12.2022 5 z 5

Neuveriteľné sprisahanie: Vojenské a politické akcie proti Slovenskej republike v roku 1944 Neuveriteľné sprisahanie: Vojenské a politické akcie proti Slovenskej republike v roku 1944 František Vnuk

(SPOILER) Vydanie z roku 1993 je iba na pár miestach upravené, inak ide o vydanie z roku 1964 (napísané i vydané v exile).

Sám pôvodca na začiatku knihy, na strane 13, píše, že si je „vedomý, že práca trpí všetkými nedostatkami diela písaného zďaleka a s obmedzeným prístupom k primárnym zdrojom informácií.“ No zároveň je kniha „ukážkou, ako Slováci pozerali na povstanie tam, kde sa dala písať jeho história bez cenzúry, bez ideologického usmerňovania, bez strachu, čo na to povie sused, brat, alebo obávaný prokurátor.“

Dielo pôsobí doslova osviežujúco, nebolo písané pod ničím tlakom, a hoc pôvodca bol už v roku 1989 pristarý (podľa vlastných slov uvedených inde) na kutranie sa v domácich archívoch, kniha má čo ponúknuť i súčasnému čitateľovi. Mnohé tvrdenia z knihy, za ktoré bol tak za minulého, ako i za súčasného zriadenia Vnuk neraz osočovaný, sa už vyskytujú i v súčasných, nikým nespochybňovaných prácach (Jablonický, Majewski, Hruboň, Lacko), a celkovo doteraz nik Vnukove tvrdenia a závery nevyvrátil – boli iba taktne obchádzané, či vysmievané (Mičev).

Pravda, niektoré čísla si dnes zasluhujú úpravu, ale na celkový výsledok valný dopad nemajú: napr. z necelých 100 000 Židov prežilo ich vojnu 10 000, a nie 20 000, ako uvádza Vnuk; i počty povstalcov a partizánov sú presnejšie v novšej spisbe (Hruboň, Lacko).

Keďže o dvojici Ďurica-Vnuk šíria sa rôzne polopravdy a lži, odcitujem zo strany 87, kde pôvodca ostro kritizuje nemeckú teóriu „o nadľudskosti preloženej do praxe a degradujúcej Židov a Slovanov na úroveň otrokov.“ Vnuk takisto kritizuje prezidenta Tisu, ktorý, ako stojí na strane 53, „aj v ťažkých kritických okamihoch hľadel na problematiku, obrazne povedané, z okna bánovskej fary,“ a nezakročil proti rozkladným živlom v armáde, ktorá sa následne nedokázala vysporiadať so sovietskymi záškodníckymi jednotkami vysadenými na území štátu (A. S. Jegorov, P. A. Veličko, A. A. Snežinský...), a ktoré aj podľa tvrdení pamätníkov i súčasnej odbornej spisby (Jablonický, Lacko, Majewski) dopúšťali sa ohavností tak voči civilistom, ako i povstalcom. Takisto pôvodca z nemeckých archívov cituje dobové sťažnosti slovenských úradov či slovenského ministerstva zahraničia, adresované nemeckej strane, a ostro kritizujúce počínanie si nemeckých vojsk na Slovensku – čo nezničili partizáni a povstalci, to si prisvojili Nemci.

Vnuk jednoducho neoznačuje prídavnými menami a prívlastkami ako hrdinský, za slobodu bojujúci apod. ani partizánov 32 národností, ani k povstalcom pod hrozbou smrti zmobilizovaných vojakov slovenskej armády, ba ani nemecké či sovietske jednotky. Stroho, stručne a jasne, bez emócií a na základe prameňov opisuje bôľ a strádanie svojho národa.

Preklepy:
Strana 43, riadok 9: „1. augusta“ treba zameniť za „11. (s platnosťou od 12.) augusta“
Strana 62, riadok 7: „sovietskych“ treba zameniť za „nemeckých“ (nejde o prekrúcanie, pretože zo súvislostí je jasné, o čom je reč, ale neodborníka to môže dopliesť).

Viackrát spomenutý Majewski, viď:
MAJEWSKI, S.: Karpatsko-duklianska operácia Červenej armády a SNP. In: Acta historica neosoliensia, tomus 3, 2000, s. 140 – 147.

Na Slovensku sa strelo 5 rôznych postojov k približujúcemu sa frontu (v knihe to takto súhrnne napísané nie je, iba pre orientáciu):
- vládne a provládne sily = zachovať štát a až do konca bojovať proti ZSSR
- Čatlošov plán prechodu Slovenska na stranu ZSSR, ale so zachovaním Slovenského štátu i po vojne, s dočasnou Čatlošovou vojenskou diktatúrou
- plán čs. vlády v Londýne pripraviť povstanie, ktoré vráti Slovensko do lona Československej republiky (Beneš požadoval Čatlošovu popravu)
- partizánske hnutie riadené z Moskvy, cieľom ktorého bolo vyprovokovať zásah Nemcov a znížiť úspešnosť povstania riadeného z Londýna (aby bolo Slovensko obsadené Červenou armádou, nie vlastnou)
- ľahostajnosť

29.12.2022 5 z 5

Slovenské územie v historickom kontexte Slovenské územie v historickom kontexte Richard Marsina

Zborník príspevkov od slovenských historikov. Hneď na začiatku poteší úvod pred dvomi rokmi zosnulého pána prof. Marsinu, ktorý načrtáva problematiku názvoslovia slovenského dejepisectva vo vzťahu k dejinám Slovenov (od 15. storočia Slovákov) a Maďarov. Pán Homza napr. uvádza zaujímavú skutočnosť, a síce, že Slovania nazývali Pečenehov besy, alebo že Arpádovský kráľ Ladislav mal synovca Svätopluka (čo dokazuje prežívanie veľkomoravskej tradície v Uhorsku), a v podobnom duchu sa nesie i príspevok od Ivana Mrvu. Jedným z najzaujímavejších je príspevok zostavovateľa zborníka, pána Letza, ktorý o. i. približuje i snahy Moravanov o pripojenie k Slovensku v 30. rokoch minulého storočia. Knihu môžem iba odporúčať (ako povinné čítanie na stredné školy).

24.12.2022 5 z 5

Válka s Góty Válka s Góty Prokopios z Kaisareie

Vďaka prekladateľovi veľmi čítavé dielo, napriek tomu, že vzniklo pred poldruhým tisícročím. Prokopios bol naozaj nie letopisec či kronikár, lež naozajstný historik, hoci miestami utieka sa i básnickým opisom – jeho spôsob predostierania dejín prirovnal by som k pánovi Dvořákovi a jeho Stopám dávnej minulosti :) Obzvlášť ma zaujali slová na strane 211 o Perúnovi, ktorému Slovania obetujú býky, či o tom, ako hľadia na osud.

24.12.2022 5 z 5

Přemyslovský stát kolem roku 1000 Přemyslovský stát kolem roku 1000 Dušan Třeštík

Môj prvý priamy stret s dielom pána Třeštíka. Azda nieto knihy o ranostredovekých Čechách, ktorá by sa na Třeštíka neodvolávala. Najväčšmi ma zaujala kapitola Státy a otroci ve střední Evropě: naozaj zaujímavé, ako otroctvo ovplyvnilo upevnenie moci českých Přemyslovcov, vďaka ktorým si český národ udržal výsostné postavenie v Českej kotline. Knihu určite vrelo odporúčam.

21.12.2022 4 z 5

Hradiská - Svedkovia dávnych čias Hradiská - Svedkovia dávnych čias kolektiv autorů

Na obálke knihy síce stojí hradiska.sk, Dolná Mariková, ale nejde o nejaký počin neodborných nadšencov. Kniha vyšla s podporou ministerstva kultúry, na konci každej kapitoly je množstvo použitej odbornej (a zväčša takmer nedostupnej) spisby, články dopĺňajú čiernobiele fotografie a náčrty. Plnofarebná obrazová príloha a nové 3D obrazy starých hradísk sú úchvatné. Hradiská na Slovensku, od tých, čo vznikli v bronzovej dobe, až po tie z čias Avarov. Knihu naozaj vrelo odporúčam.

19.12.2022 5 z 5

Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu II.(1941-1944) -Zaisťovacia divízia a železniční pionieri Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu II.(1941-1944) -Zaisťovacia divízia a železniční pionieri Pavel Mičianik

Naozaj jedinečné dielo: obsah i prevedenie na 100 %. Hutná a obsažná kniha, pritom sa dobre číta. Takto si predstavujem odbornú spisbu. Temer na každej strane sú pod čiarou odkazy na archívne pramene, text sprevádzajú mnohé doteraz nezverejnené fotografie. Je zaujímavé čítať o prebehlíkoch v ideologicky nezaťaženej práci, kde je prebehlíctvo ani nie vyzdvihované, ani nie hanené, lež čisto vedecky posúdené = a človek zisťuje, že to nebolo celkom tak s tými húfmi Slovákov prebehnuvšími k nepriateľovi. Tento diel knižného radu o východnom ťažení naozaj temer vyčerpal námet zaisťovacej divízie a železničných pionierov. Vrelo odporúčam.

Takisto je zaujímavé, aké je všeobecné povedomie o pôsobení slovenských vojakov za druhej svetovej vojny na Ukrajine či v Rusku, a aké je oproti tomu povedomie o pôsobení sovietskych vojakov na Slovensku (kniha sa, pravda, tomuto priamo nevenuje, len na základe knihy už jesto s čím porovnávať spomienky našich starých rodičov).

18.12.2022 5 z 5

Kozáctvo. Poslední nástup a zánik Kozáctvo. Poslední nástup a zánik Stanislav Auský

Pán Auský, podobne ako ruskí historici (prekladaní do češtiny) Viktor Suvorov či Mark Solonin, odborne a čítavo rúca báje sovietskej (po)vojnovej propagandy, a poodhaľuje nám smutný osud kozáctva, ktoré sa postavilo nie proti Rusku či Rusom, lež proti boľševizmu, pod dohľadom ktorého „v priebehu občianskej vojny, dvoch hladomorov a represií 30. rokov bolo dohromady fyzicky zlikvidovaných až 70 % kozákov“ (strana 814 https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-ruska-20-stoleti-dejiny-ruska-20-stoleti-1-dil-222090). Možno sa potom vari čudovať, že sa Kozáci pridali k nemeckému ťaženiu? Treba si uvedomiť, že oni nevedeli, aké zámysly má nacistické vedenie s dobytým územím. Dobové fotografie + názorné mapy postupu a ústupu vojsk.

04.12.2022 5 z 5