stavlamich stavlamich komentáře u knih

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

Halt a Crowley jsou dobrá dvojka. A Morgarath je fajn zloduch. Trochu mě štve, že se tu jako náhodou potkáváme se všemi postavami, které ve svých funkcích pak vydrží dalších dvacet let :D

14.06.2019 4 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Pavel Tigrid - jedna z těch inspirativních osobností druhé poloviny dvacátého století. A přesto se mi díky téhle knize jeví jako člověk. Připouští, že není žádný hrdina. Ono celý Kapesní průvodce je jeden velký otazník, polemika s dějinami, snaha přijít na to, kdy se to zvrtlo, kdo za to mohl a co má dělat mladá generace, která žije život poznamenaný rozhodnutími svých rodičů. Z historického hlediska to pro mě žádná novinka nebyla, autor citoval prameny, které mám přečtené. Ale z hlediska filosofického to mělo velký přínos.

08.05.2019 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Ty jo, trochu jsem se bála, že to bude nuda, když čtu dvanáctý díl takhle bezprostředně po jedenáctém. Ale vůbec ne. Je to zase hodně nové, hodně jiné. Maddie podstupuje hraničářský výcvik a učí se, mění se, dospívá. Je to zase skvělé, dobrodružné a končí to dobře, i když tam máme pár temnějších prvků. Ale hlavně mě bavil právě ten návrat na začátek - Will se stává Maddiiným učitelem a vzpomíná při tom na své první roky u Halta. A právě první díl série pro mě byl osudový, takže jsem se k němu ráda prostřednictvím dvanáctky vrátila. :)

06.01.2019 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

No, musím se přiznat, že jsem trochu zklamaná. Jako asi se dalo čekat, že s příchodem Maddie coby nové postavy hraničářské učnice se příběh trochu změní, už jen proto, že tam prostě bude v hlavní roli holka. Je to super, že se autor rozhodl nasadit nějakou genderovou vyváženost a napsat, že holky mohou být úplně stejně dobré jako kluci. Ale v tomhle díle to bylo dost bláznivé. Ochránci mužského dědictví trůnu, něco jako zemanovci odsuzující feministky. Navíc se tu dost naráželo na ideologie dvacátého století. Mně nikdy tohle "brakování" historie a zeměpisu nevadilo, ale tady mi to přišlo tak jako zvláštně překombinované. Navíc autor prozradil zápletku série Bratrstvo, kterou jsem si teprve chtěla přečíst. A hlavně! Třináctý díl je dost poznamenán změnou překladatele. Neříkám, že nová překladatelka je horší, ale změnila spoustu základních pojmů a dost mě to v první polovině knihy rušilo a štvalo. Jo a taky mi tady chyběl Will. A štvala mě Kassandra, jak se z ní mohla stát taková nemožná osoba? Jo a v minulém díle byla Maddie zasažena do stehna a teď má bolavý bok, to se mi nezdá. :D

06.01.2019 3 z 5

Audience / Protest / Vernisáž Audience / Protest / Vernisáž Václav Havel

Nechápu, jak se to stalo, že jsem se k vaňkovkám nedostala už dřív. Já, sluníčkářka. Nicméně jsem ráda, že teď jsem měla příležitost. Nedokážu říct, která ze tří jednoaktových her mě zaujala nejvíc. O každé by se dalo dlouze přemýšlet a debatovat. Ale popravdě Vernisáž mi přijde asi nejaktuálnější.

04.11.2018 5 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Tohle je vážně skvělá knížka. Můžu prozradit, že stojí za to. Je to příběh trochu podobný tomu o Harry Potterovi, ale ve své podstatě se od něj liší a pokud spíš než na kouzla věříte na pokrok technologií, vážně si to přečtěte. Více napíšu v recenzi na blogu. A doufám, že budou další díly. :)

15.10.2018 5 z 5

Artyčoková srdíčka Artyčoková srdíčka Sita Brahmachari

Nečekala jsem moc a dostalo se mi skvělé knížky. Pokud rádi hloubáte, doporučuji. :)

10.04.2016 4 z 5

Kreativní kreslení pro pejskomily Kreativní kreslení pro pejskomily Gemma Correll

Po Destrukčním deníku a Antistresových omalovánkách se mi do rukou dostala právě tahle kreativní knížka a řeknu vám, opravdu je to pro pejskomily to pravé ořechové. Pokud nejste mistři ve výtvarce a milujete psy, určitě se vám to bude líbit a užijete si to. :)

08.03.2016 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Čtu si ho před spaním. Nebo před písemkama. :D

07.02.2016 5 z 5

Král Lear / King Lear Král Lear / King Lear William Shakespeare

Krále Leara mám radši než Hamleta.

07.02.2016

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Jak už jsem napsala v recenzi na blogu i pro nakladatelství Omega, jak už jsem nesčetněkrát řekla svým přátelům a prohlásila, kdykoliv se to hodilo, tahle knížka, potažmo série, je skvělá a úžasná a já se jen těším na další díly. :) ♥

07.02.2016 5 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Úžasná, skvělá, milionová. Autorka skvěle poeticky a s dokonalými výrazy a slovními spojeními líčila všechny možné děje, nebála se sáhnout do psychiky člověka, podívat se na socialistický svět očima podle vlastních názorů a nezdráhala se používat v intimních scénách nejen odvážná a peprná slova, ale i po duši hladící prvky. Zkrátka a dobře, kniha je skvělá od začátku až do konce. Fialčin příběh každého dojme - její přátelství s Patrikem, její proměny a znovuzrození, její blízký vztah k vzdálené Sáše, její první láska, její vášeň pro autostop, focení a kouzlo okamžiku... Milovala jsem tuhle knihu a všem ji stoprocentně doporučuji. :)

03.06.2014 5 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Pěkná knížka a dokonce i film je povedený! :-)

09.08.2013 4 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Nádherná kniha, hlavně proto, že je v ní vytvořen kouzelný svět: NARNIE! :-) :-*

09.08.2013 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Prostě dětská klasika, kterou každý malý školák musí znát! :-)

09.08.2013 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knížka mne dojala především díky konci. Jinak můžu jen kroutit hlavou nad strašlivými událostmi druhé světové války...

09.08.2013 3 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Tahle knížka je fakt dobrá. Jo, byla to docela vlna, když ji vydali, ale myslím, že to bylo po té záplavě produktivity, efektivity a konců prokrastinace strašně potřeba. Na mnoha místech s autorem opravdu souhlasím, někdy mohu potvrdit z vlastní zkušenosti - třeba že cestování (třeba jet studovat do zahraničí) je docela osamělá, vykořeňující záležitost nebo že čím víc toho zvládneme, tím víc máme pocit, že něco musíme zvládnout + to, co jsme zvládli, nás vlastně ani neuspokojuje. Jo a Oliver Burkeman nahrál velice roztomilý vzkaz českým čtenářům!

01.10.2022 5 z 5

Nebe nad námi Nebe nad námi * antologie

Slovinští básníci mě velice mile překvapili, tohle je krásný objev z antikvariátu na Národní třídě. Nejjednodušší bude zase si tu zaznamenat básně, které mě zaujaly nejvíc (i když je to těžký výběr):

Dane Zajc: Nevyjdeš-li jí naproti, Za všechno zaplatíš
Kajetan Kovič: Romance, Uplývání, Bez nápovědy, Věno, Země oliv, Odchod, Vlaky
Veno Taufer: Doslova, Po zdi
Miroslav Košuta: Balada o poznamenaném, Pronásledování, Otevřený dům, Bílý a prázdný list

05.03.2022 4 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Celá rodina se zasmála a zavzpomínala si na tu všehochuť bizáru z uplynulých let. Některé memes jsou lepší, některé jsem moc nechápala, každopádně je to dělané vážně dobře a troufám si tvrdit, že TMBOOK spojuje lidi (protože to je, nebo by mělo být, funkcí humoru).

13.02.2022 3 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Fajn knížka, možná si i přečtu druhý díl, ale vyloženě nadšená jsem z ní nebyla, což se projevilo i na tom, že jsem ji četla strašně dlouho. Nevím, jestli to bylo podivným překladem a špatnou korekturou, nebo obecně prostě tím, že už jsem na YA moc stará. Nedokážu ani říct, co přesně mi na knize vadilo, ale i "líbila se mi" je trochu přehnané. Spíš jsem ji prostě přečetla a zkrátila jsem si tak ranní cesty metrem do školy. That's all.

30.10.2021 3 z 5