Stilico Stilico komentáře u knih

Objevování Bible Objevování Bible Israel Finkelstein

V mnoha ohledech inspirativní kniha, především v otázkách vzniku Starého zákona a možných motivací sepisovatelů starozákonních příběhů, které se odrazilo v hodnocení vlastních panovníků a okolních kmenů. Velice čtivě a přehledně napsáno. A hlavně se na rozdíl od mnoha jiných badatelů biblických dějin nesnaží přesvědčit o své neomylnosti.

17.02.2012 4 z 5

Jsem jaký jsem Jsem jaký jsem Jacques Prévert

na youtube k dohledání přednes některých básní v podání Serge Reggianiho, což je taky úžasný zážitek

25.09.2020 5 z 5

Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích II., 1. sv. Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích II., 1. sv. Milan Buben

Kniha vyšlá v ediční řadě nakladatelství Libri Naše dědictví od autora M. Bubna nechtěně dokumentuje i jedno neblahé dědictví, které si naše společnost nese. Je jím předpojatost a určitá náboženská nesnášenlivost.
Knihu nelze brát za historickou práci, neboť nepracuje kriticky se zpracovávanými zdroji informací. Pokud ji budeme považovat za duchovní literaturu, která se zabývá duchovní vývojem a odkazem klášterů, tak nabydem dojmu, že v období od husitských válek do Bílé hory vypovídá o kvalitě opata pouze aktivita v boji proti protestantům a v ostatních dobách pouze zisky klášterního majetku u dobrých opatů a ztrádání mnichů až živoření u špatných opatů.
Jaksi bych čekal od autora, který sám působí v řádu maltézských rytířů reflexi toho, že se svými ekonomickými úspěchy mnohdy jednotlivé kláštery vzdalovaly původnímu ideálu. Naopak bych si troufal říci, že naplnit původní směřování odříkavého života s modlitbou k Bohu byla dopřána (vnucena) ekonomicky méně úspěšným kanoniím.

10.03.2014 2 z 5

Příručka českých církevních dějin IV. Příručka českých církevních dějin IV. Bohumil Zlámal

Církevní dějiny pohledem římskokatolického faráře B. Zlámala obohacují pohled na českou historii. Sice zkresleně pohledem skrze dogmatiku katolické církve, ale který výklad dějin není zkreslený?
Co nechápu, je ale důvod proč člověk, který prošel koncentračním táborem je ochoten obhajovat správnost rozsudku nad Janem Husem. Sice se snaží být nestranný, když napsal i Husovy názory, se kterými souhlasí, ale pak již rozebírá do detailu rozpory s katolickou církví, které nelze překlenout a přijmout, což je správné (názory se prostě liší), ale proč následně obhajovat rozsudek a spokojit se s konstatováním, že se jednalo o běžnou tehdejší praxi. Dá se na to odvědit, že se stejným zápalem a přesvědčením se snažili stejnou technikou očistit církev husité, když zabíjeli a pálili mnichy a ostatní, kdo se nepodřídil jejich výkladu Bible. Toto by naopak mohl hájit protestantský historik a stejně tak by to nebylo správné. Je sice pravda, že bez Žižky a jemu podobných by zanikl Husův odkaz. Jak by dané dění vnímal Hus? Paradoxně všechny bojující v jeho jménu by odsoudil. (Zde si jen dovolím poznamenat, že ač se cítím jako protestant, hrdý na vše dobré co přinesla reformace, nemohu opomíjet i excesy, které sebou daná doba nesla. Odsuzuji všechno násilí, které provázelo husitství i reformaci v ostatních zemích.)

08.03.2014 2 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana John Donne

Především velice dobře pojaté vydání, kdy je zařazen nejen krátký životopis básníka, ale i časová linie doby života básníka s důležitými událostmi a to, jak s politickými, tak i kulturními a vědeckými, mnohdy přiblíženy dobovou korespondencí,

Samotné básně ne vždy zaujmou, alespoň ne mne, který nedokáže ocenit každou vyjímečnost a novost oproti tehdejší tvorbě. Hodně myšlenek se tak opakuje neustále dokola, především provokativní náhled na nestálost žen, kterou naopak vyzdvihuje, oslava smyslnosti a tak podobně. Zajímavé jsou postřehy ze světa vědních názorů a odraz politických událostí a především jeho obrat v tvorbě o sto osmdesát stupňů, kdy začal skládat duchovní poezii a stal se knězem. I zde se odráží lehkomyslný život plný kratochvíl, ale již s jiným důsledkem pro aktera.

Rozporuplná a zajímavá osobnost, tak jako samotná doba okolo roku 1600.

07.01.2014 3 z 5

Příběh rodu Homo Příběh rodu Homo Robin Dunbar

Co nás odlišuje od ostatních tvorů? Systém hodnot, který je pro nás mnohdy představován náboženstvím. Tohoto jediného stadia nedospěl žádný ze živých tvorů kromě člověka. Vše ostatní se dá ve zvířecí říši dohledat - zárodky řeči nebo i kultury.

Kniha je poutavým čtením o objevování lidských předků a zkoumání chování lidoopů a opic. Snaží se dobrat vývojových stadií - řeči, myšlení, chování.

05.10.2013 4 z 5

Míša Kulička v zoo Míša Kulička v zoo Josef Menzel

Krásná poetická kniha pro děti s nádhernými ilustracemi od Trnky.

17.07.2013

Koncert na ostrově / Halleyova kometa / Odlévání zvonů Koncert na ostrově / Halleyova kometa / Odlévání zvonů Jaroslav Seifert

Komplet tří básnických sbírek z pokročilého básníkova života. V mnoha básních se ozývá stáří, bolest a životní ztráty. Přesto všechno v básních cítím, že měl Seifert život rád a dokázal ho svými básněmi uchopit.

04.08.2012 5 z 5

Hry Osvobozeného divadla 1 Hry Osvobozeného divadla 1 Jan Werich

Humor, který Voskovec a Werich vnesli na divadelní jeviště a filmová plátna, je nadčasový, i když zrovna pojednává o zcela určité době. Důkazem toho je i tento výběr her, kde hlavní problematiku tvoří hospodářská krize 30. let a radikalizující se Evropa, která směřovala k válce.

28.07.2012 5 z 5

Utopie Utopie Thomas More

Jedna z prvních představ ideální společnosti. V mnohém daleko přívětivější a lidštější jak v Platonově Ústavě.

18.02.2012 3 z 5

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Z jiráskových knih, které jsem četl, patří mezi méňe poutavé.

18.02.2012 3 z 5

Mezi proudy I. - II. Mezi proudy I. - II. Alois Jirásek

I když je Jirásek kritizován za historické nepřesnosti, tak pro mne byl vždy prostředníkem do dávných dob a přiblížil mi mnohé z české historie jako například zde předhusitské období.

18.02.2012 5 z 5

Kosmas Kosmas Vladislav Vančura

Kosmas jako člověk a ne pouhý pojem z učebnice literatury.

17.02.2012 5 z 5

Morava v době knížecí: 906 - 1197 Morava v době knížecí: 906 - 1197 Martin Wihoda

Přehledné a systematické. Čtenář se obeznámí se základními informacemi o Moravě v 10. - 12. století a jejího vztahu k Čechám

17.02.2012 4 z 5

Hrátky s čertem Hrátky s čertem Jan Drda

Krásná česká pohádka, kterou snad každý alespoň jednou viděl před Vánoci v televizi. Ač jsem ji znal téměř nazpaměť, tak jsem sáhl po knižní podobě a mohl si ještě hlouběji užívat Drdových hrátek s českým jazykem.

17.02.2012 5 z 5

Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti Jaroslav Václav Polc

Kniha by se spíše měla jmenovat Jan Hus v představách šesti staletí a Jaroslava Polce.

22.02.2017 4 z 5

Idea českého státu v proměnách staletí Idea českého státu v proměnách staletí Jaroslav Pánek

Trochu mne mrzí, že jsou příspěvky psány až moc historicky. Hodně faktů a souvislostí, ale málo úvah. Přitom bych dle názvu očekával především naši dnešní reflexi dobového myšlení o státu a ne, když to přeženu, pouhý výklad historických událostí.
Přesto je dobře, když takovéto knihy vznikají a měly by být čteny.

15.10.2013 3 z 5

Profesor Ulipispirus a jiné pohádky Profesor Ulipispirus a jiné pohádky Tomáš Špidlík

Jsou to zajímavé příběhy s morálním ponaučením a velkou hloubkou, ale nevím, zda je považovat za pohádky. Chybí jim jaksi dětská vroucnost.

05.10.2013 4 z 5

Nikdo není daleko Nikdo není daleko Richard David Bach

Souhlasím s autorem, že lidé, které máme rádi, nejsou nikdy daleko. Ale neznamená to, že bychom se neměli snažit se s nimi vidět, pokud to jen trochu jde. Vždyť jeden z největších darů, který jim můžeme dát, je ta námaha, kterou absolvujeme, abychom se s nimi setkali.

23.05.2013 4 z 5

Síť víry Síť víry Petr Chelčický

proč číst tuto knihu - protože je velice zajímavá vzhledem k době, ve které vznikla a o které ledacos vypovídá
proč nečíst tuto knihu - protože je těžké se jí prokousat
určitě by ji měl každý, kdo absolvoval střední školu znát, ale určitě je lepší se s ní seznámit z nějakého rozboru, ať už konkrétně této knihy či díla Chelčického

14.02.2013 5 z 5