Stilico Stilico komentáře u knih

Obřad Obřad Leslie Marmon Silko

Indián, co by člověk spjatý s přírodou a zemí, která mu byla odňata. Sám se stal cizincem ve vlastní zemi, kterou překryl stát, jenž se podílel na potlačení a téměř vyhlazení jeho předků. Neradostné vyhlídky na budoucnost a snaha začlenění do většinové společnosti.
V románu se vyskytuje mnoho indiánských veteránů z 2. světové války, která se jim zdála být nabídkou na zrovnoprávnění. Po návratu domů jsou sice označeni za hrdiny a mohou se pochlubit vyznamenáními, ale to je tak jediné, co jim zbylo společně s pocitem rovnoprávnosti s ostatními vojáky, který se po návratu domů vytratil. Žijí vzpomínkami a alkoholem. Odcizili se, pouze obřad jim může pomoci, aby se opět staly lidmi.

02.01.2013 4 z 5

Keltské duchovní tradice Keltské duchovní tradice Caitlin Matthews

Trochu jsem se bál, že se bude jednat o druidský lexikon a zaručeně poznané pravdě skrze keltskou ezoteriku, až na poslední kapitolu jsem se naštěstí mýlil. Autorka, ač zkušená druidka, se snažila věcně držet jen ověřených faktů z keltského duchovního odkazu.

19.07.2012 3 z 5

Metoda archeologie Metoda archeologie Evžen Neustupný

Dříve stačilo archeologům nálezové situace sledovat a dokumentovat především empiricky. Nyní potřebujeme hromadu teorie a převádět slovní popis nálezových celků do čísel. Má se tím prohloubit vědeckost oboru a zamezit spekulativním závěrům. O co jsou ale meně spekulativní závěry vyjádřené desetinnými čísly? Stejně se musíme rozhodovat, kde končí nenáhodnost. Navíc musíme zpětně závěry nějak slovně popsat... Místy působí archeologická metoda pseudovědecky...

18.05.2012 4 z 5

Na čem mi záleží Na čem mi záleží Jan Heller

Zajímavá zamyšlení nad vybranými otázkami ze starého zákona. Nejvíce mne ale oslovovali rozhovory nad obecnými problémy víry a osobním přístupu pana Hellera k víře.

23.04.2012 4 z 5

Dějiny náboženského myšlení. I, (Od doby kamenné po eleusinská mystéria) Dějiny náboženského myšlení. I, (Od doby kamenné po eleusinská mystéria) Mircea Eliade

Přehledně chronologicky popsán vývoj náboženského myšlení. Od paleolitu přes neolit a mezopotámská náboženství k judaismu a řeckým kultům. Člověk může vidět paralely mezi jednotlivými náboženstvími. Na druhou stranu se nemohu ubránit dojmu, že mnoho shodných paralel je vytvořeno dodatečně námi a nejvíce se na ní podepisuje naše vlastní zkušenost, která mnohdy vychází z křesťanské tradice. Dalo by se tak mnohokrát hovořit o křeštanské symbolice i u neolitických rituálů, ale není to způsobeno samotným faktem, že i sám autor byl z křesťanského (pravoslavného) prostředí?

18.04.2012 4 z 5

Bombardér Bombardér Len Deighton

Četl jsem tu knihu jako hodně malej, ale pocit sklíčenosti coby pilota bombardéru, který nemá úniku, mne přepadá dodnes.

18.02.2012 3 z 5

Lvi v průsmyku Lvi v průsmyku Leon Uris

Tato kniha mi dala nahlédnout a z části pochopit boj Izraelců za vlastní stát v šestidenní válce, ale v retrospektivních pohledech i postavení Židů v Evropě a to nejen za 2. světové války.

17.02.2012 3 z 5

Mýty kmene Čechů Mýty kmene Čechů Dušan Třeštík

Je zajímavé vidět kolik z pradávné mytologie se odráží i do našich zvyků a pověr.

Věk barbarů Věk barbarů Eduard Droberjar

Období velkých změn a pohybů, ač období pro nás již čitelné pouze z archeologických nálezů, tak v mnohém můžeme vidět analogie v dnešním světě.

Brigádní generál Josef Bartík Brigádní generál Josef Bartík Pavel Kreisinger

Přehledná a čtivá kniha, která ve stručnosti nastiňuje všechny dramatické zvraty v dějinách českého národa na příkladu životních zkušeností brigádního generála Bártíka, který není moc znám a přitom patřil mezi přední představitele československého odboje za 2. světové války.

17.02.2012 4 z 5

Pravěk českých zemí v evropském kontextu Pravěk českých zemí v evropském kontextu Jan Bouzek

Stručná, přehledná kniha s mnoha zajímavými informaci především pro studenty archeologie, ale i pro ty kteří vidí kouzlo v archeologických nálezech.

Dneska se stanu mužem Dneska se stanu mužem Dagmar Sedlická

Upřímně, až na pár náznaků, tak jsem na žádné básně nenarazil.

08.09.2023 1 z 5

NeSkutečné příběhy NeSkutečné příběhy Zdeněk Rafael Budil

Nevím, snad někomu tyto příběhy pomohou najít tu správnou životní cestu nebo východisko z těžké situace. Jinak by snad vůbec neměly smysl. Žádná originalita. Nic hlubšího se v příbězích neskrývá. Dokola popisováni lidé, kteří se orientují na hmotnou stránku a najednou objeví duchovní hodnoty. Kniha mne ani nepřesvědčuje, že by autor rozuměl lidským pohnutkám a touhám, takže ani obrácení k víře nevyzní skutečně. Opravdu neskutečné příběhy.

01.03.2014 1 z 5

Kréta Kréta Andreas Schneider

Nemohu porovnat s jinými průvodci, ale zdál se mi po faktické stránce přesný a přínosný. Informací je zde dost, ať již k historii či společnosti, a zároveň ne příliš, aby se v tom člověk ztratil. Mohu doporučit.

07.09.2013 4 z 5

Had leze z víry Had leze z víry Richard Škvařil

Musíme ke knize přistupovat s určitým nadhledem. Vznikla docela brzy po revoluci, kdy k nám přišlo mnoho náboženských proudů, které si v ateistické zemi slibovali velké naděje na zisk nových oveček, což se odrazilo v až urážejícím popisu těchto takříkajíc sekt. Ale i přesto je to velice důležité čtení, protože nám přiblíží praktiky, které se snadno přehlédnou a ještě hůře se z nich pak dostává.

21.02.2013 5 z 5

Keltské bájesloví Keltské bájesloví James MacKillop

Očekával jsem knihu s původními irskými legendami, které budou okomentovány autorem. Možná ale naštěstí se jedná pouze o převyprávěné příběhy. Je pravda, že ve středověkých záznamech keltského bájesloví by se těžko jeden orientoval.

03.08.2012 4 z 5

Uvnitř neolitické mysli: Vědomí, vesmír a říše bohů Uvnitř neolitické mysli: Vědomí, vesmír a říše bohů David Lewis-Williams

Čtiví text, který se snaží nabídnout odlišný pohled na vývoj lidstva. Oproti běžným modelům staví nad ekonomické a klimatické modely náboženské představy pravěkých lidí. Podotýkám, že autor má o náboženství ryze ateistické představy, neboť považuje každou víru za snahu o vyrovnání se člověka s nepochopitelnými informacemi, které nám občas náš vlastní mozek vysílá. Místy jsem jen nemohl vydržet až moc detailní fabulaci o průběhu těch kterých náboženských rituálů. Tak detailně by to nedokázal pojmout ani přímý účastník.. Ale rozhodně stojí za přečtení a popřemýšlení.

06.06.2012 3 z 5

Výstřel z kazatelny / Páže Gustava Adolfa / Pokušení Pescarovo Výstřel z kazatelny / Páže Gustava Adolfa / Pokušení Pescarovo Conrad Ferdinand Meyer

Za přečtení stojí pouze Pokušení Pescarovo.

24.03.2012 3 z 5

Proměna Proměna František Hrubín

Zajímavý nápad o spojení antické tragédie s tragédií součastnosti. Osobní drama s dramatem celospolečenským. Propojením příběhu o Ikarovi a Daidalovi s událostmi v Hirošimě v kontrastu s poklidným průběhem nedělního odpoledne. Báseň určitě nutí k zamyšlení nad mnoha současnými celospolečenskými problémy,ale přesto nemohu říci, že by ve mne nějak hlouběji rezonovala.

15.03.2012 3 z 5

Po všechny dny života Po všechny dny života Eyvind Johnson

Mysteriózní román o lásce a osudovosti, který se neodehrává pouze v jednom lidském životě, ale který trvá po všechny dny života.

18.02.2012 5 z 5