TaLu TaLu komentáře u knih

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

V úvodu na mě moc kouzel a postupů, jak používat magii. Doufám, že všichni milovníci fantazy knih si uvědomují, že s magií v reálném světě si není možné zahrávat. Také obálky nejsou povedené, ale tím moje výhrady končí.
Co autorka vyloženě umí, jsou akční scény. Když došlo na výpravu do Hvozdu za účelem osvobození královny, kniha nešla odložit. Podobně při bojích v královském městě i na Věži. V tomto směru má kniha několik vystupňovaných vrcholů a výborně vybudovaný příběh. Naprosto hrůzný je motiv nekončících běd. Zajímavé, že tady je tím "peklem" Srdcestrom, a ve Smrtícím vzdělání Chřtán. Jsem zvědavá, zda na podobný obraz narazím i v dalších knihách autorky. Výborně napsaná fantazy to ale bezesporu je.

24.04.2023 5 z 5

Smrtící skalpel Smrtící skalpel Tess Gerritsen

Tentokráte napsala autorka spíše milostný román. Romantické lince je v knize věnovaná větší pozornost, než těm kupícím se mrtvolám. Alespoň mě to tak připadalo. Jako letní oddechovku určitě doporučuji.

30.08.2022 4 z 5

Sonáta pro Pavlu Sonáta pro Pavlu Jarmila Dědková

Autorka v příbězích vždy rozvine zajímavou linku, která má určitě co nabídnout i současným dívkám. Udivuje mě nízké hodnocení a tak zvyšuji a doporučuji :o)
U nás v knihovně je paní spisovatelka oblíbená. Ráda si přečtu každou její knihu. Už dávno nejsem cílová skupina, ale krásná slova a poutavé příběhy si přečte každý rád.

12.07.2022 5 z 5

Tak konečně jsem se mohla podívat na témata nové Čtenářské výzvy, protože jsem nejdříve chtěla splnit tu letošní. Diář budu určitě používat a myslím, že některé body příští Výzvy budou opravdu těžké.

08.12.2021 5 z 5

Lily a Momo Lily a Momo Katarína Macurová

Kouzelné ilustrace a velmi krásný text vyprávějící o hledání přátelství, o potřebě blízkosti a o tom, že "kdo chce hledá způsoby a kdo nechce hledá důvody " .....
Kéž by mi přišla poštou podobná bedna !
Testováno na babičce i vnučce, nadšené jsme byly obě.

31.03.2021 5 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Možná nejlepší díl série, i když mně se líbily všechny. Napínavé, dobrodružné, plné akce a pobíhání po temných uličkách. Díky autorovi se možná pár mladých dobrodruhů "naučí číst knihy" a to není vůbec málo. Ilustrátor by zasloužil své vlastní hvězdné hodnocení !
Stále si lámu hlavu, proč Prašina je tak zanedbané a hrůzostrašné místo, když na ní mají žít jen Ti, kdo si tento způsob zvolili dobrovolně. Jenže velké ideály na sebe mají tendenci nabalovat i pravý opak. A děti v tom soukolí jsou jen nevinnou obětí. Doporučuji.

01.02.2021 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Opět upozorním, že komentář obsahuje SPOILER, protože nevím, jak by bylo možné napsat názor na knihu bez vyzrazení některé klíčové, překvapivé myšlenky. Autor je natolik originální, že svým příběhem vyvolává emoce i zamyšlení. Jaký by byl svět bez smrti? Psychologie postav se rozvíjí spolu s dějem, nejprve pomalu, postupně nabírá na tempu, až vrcholí strhujícím závěrem, kde se ukáže, že smrt má mnoho podob a ani smrtky nejsou nesmrtelné.
Velmi ráda jsem se znovu ponořila do světa, který spisovatel vytvořil, s radostí jsem se potkala s osobami z prvního dílu a se zatajeným dechem je provázela na každé stránce. Úryvky z deníku smrtek vystřídaly tentokráte úvahy umělé inteligence, který nese jméno Nimbus. Bylo zajímavé sledovat, jak vývoj jeho „myšlení“ začíná obsahovat nespokojenost s lidmi jako takovými. Takže se nekoná překvapení – umělá vědoucí inteligence nás lidi ve všech dílech, které jsem přečetla, vždy po nějakém tom čase zavrhne jako nedokonalé a nepřizpůsobivé bytosti hodné vyhubení či převýchovy :o)
Jediné, co mi přijde nepravděpodobné, (ale to je jen můj osobní názor založený na osobní zkušenosti) je to, že se hrají hry Shakespeara, i když jejich emocím nikdo nerozumí, ale náboženství mimo jednoho splácaného ze všech směrů, nepřežilo.
Bez dohledu řízení společnosti Nimbem určitě zavládne chaos, takže kdo se v ponorce vydá hledat ?? Škoda, že na třetí díl si musím měsíc počkat.

13.05.2020 5 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Jeden povzdech, který nepatří k bezprostřednímu komentáři a tak ho popíši o chvíli později. Kde jsou ty doby, kdy v knihách čtenář vzadu našel překlad cizí řeči. Tentokráte nejen angličtina, ale i španělština. Pro mě, jako úplně cizí řečí nedotčeného člověka, se tato skutečnost někdy stává obtížnou. Naštěstí tento oblíbený autor v kontextu vše vysvětlí, a tak jsem cizí věty vnímala jako barevnou kulisu. Ono to poletování po světě pro mě nebylo tak důležité, jako zprostředkování emotivního stavu všech zúčastněných. A právě to zpracování jsem hodnotila. Ne uvěřitelnost připraveného plánu, vypitý alkohol, nebo logiku.

23.04.2020 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

S knihami Eduarda Štorcha mám spojené dětství, kdy jsem prožívala dobrodružství hlavních hrdinů s krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana. A bylo mi úplně jedno, v které době se napínavá četba odehrává. Pan spisovatel totiž dokázal zprostředkovat dávnou dobu velmi srozumitelně. Doufám, že si jeho knihy ještě přečtu.

11.03.2020 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Bible je pro mnohé Knihou knih. Pro jiné zůstává zdrojem krásné poezie, filosofických vět, nad kterými se dá přemýšlet, poučení, například skrze Knihu Přísloví. A také zachycuje určitá historická místa a události. Je svědectvím jak žili různé národy v různých dobách. Je studiem vztahů, emocí a povahových vlastností, které zůstávají napříč dějinami velmi podobné. Stále věřím, že patří do všeobecného vzdělání. Dokonce je zařazena k maturitám, i když by mělo být vymezeno, jaké části by se měly číst, protože samozřejmě nejde přečíst celá.

03.03.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Směle přirovnám k prvnímu dílu série, který byl dosud mým nejoblíbenějším. Vyšetřování zlehka se rozbíhající, vztahy pomalu se komplikující. Zkrátka 700 stran výborného čtení, kterým úžasná spisovatelka přiměje čtenáře, aby se stal součástí příběhu. Pokud čekáte brutální scény, budete asi zklamaní. Pro mě bylo svátkem mít čas vzít knihu opět do ruky a posunou se s oblíbenými hrdiny v příběhu o kousek dál. Zajímavé zvraty ukazující na různé podezřelé. Tentokráte jsem ani netipovala, bylo mi celkem jedno, kdo to nakonec bude. Joanne K. Rowlingová totiž natolik zpříjemní cestu, že cíl se pro mě stává koncem příjemného setkání. Takže se těším na další díl. S příležitostným čtením je trochu problém ohledně objemu knihy, špatně se cpe do kabelky :o)

02.12.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moje třetí kniha od autorky. Patří jí velké díky za ty chvíle, které s jejími slovy mohu prožívat.
Vyprávění života, ve všech odstínech barev.
O každodennosti i výjimečnosti dnů.
O narození i smrti.
O omylech, chybách, vypočítavosti i obětavosti.
Před očima se mi opět odvíjel život mnoha lidí, které ona propojila s budovou "Hotýlku" ....od soukromého vlastnictví, přes druhou světovou válku, nástup komunismu, znárodnění, ve kterém si ale členové rodiny uchovali možnost správcování za cenu různých ústupků. Opět je velmi živě popsán rok 1968 a následná normalizace, což mi vždy připomene, že máme s autorkou zřejmě velmi podobné vzpomínky, díky podobnému ročníku narození. A nechybí ani doba po Sametové revoluci.
Postav a postaviček je tentokráte opravdu velké množství, ale i střípky osudů mají svou hloubku.
Dramatický úvod, poté vyprávění a znovu stejná událost, která uzavře kruh.
A uprostřed toho kruhu to chvílemi vře, ale povětšinou prostě plyne život....
Zasáhlo mě, a znovu jsem si připomněla, jak svými chybnými rozhodnutími ovlivňujeme životy druhých.
Kéž bychom měli dostatek času napravit naše "přešlapy" a kéž by po naší smrti nevyplavalo něco, co zničí náš obraz v srdcích našich drahých, protože již není prostor jim to vše vysvětlit.
Knihy paní spisovatelky se doporučují samy, já jen tiše s úžasem přikyvuji.

07.07.2018 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Strhující tempo podtrhují krátké kapitoly. Brutální vraždy se vrství. Kim ani její tým ještě nikdy nic podobného neviděli. Vrah se snaží zřejmě ze svých obětí vynutit mučením informace. Ale jaké?
Velmi jsem uvítala vedlejší linku s novinářkou Tracy, která se snaží pomocí svých článků zvrátit veřejné mínění a usvědčit vraha.
Autorka se stále zlepšuje, už se těším na další díl.
Tajemství obětí jsem odhalila hned, důvody vraha k mučení nevinných mi přišly nesmyslné. Ale skvělé čtení.

16.09.2023 5 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Opět jedna série, ve které budu určitě ráda pokračovat. Seržantka Madie je od nadřízených "uklizena do bezpečí", na nové místo, a zažívá nudu, kterou do té doby ve své práci neznala. Plete se tedy do vyšetřování jiným, hlavně mlčenlivému inspektoru Harrymu. Přibývá otázek a na včasně nalezených odpovědích závisí nejeden život. Kam se ztrácejí ženy, které spojuje setkávání anonymních alkoholiků ?
Mám problém jen s tím, že v Anglii příslušníci určitých složek ( nevím kterých) nenosí zbraň. Některé scény by pak vypadaly úplně jinak. Přijde mi to jako hazardování se životy detektivů.

02.06.2023 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Hynek Tas se s životem pere po svém, život se s ním ovšem také nemazlí. Dobrodružný děj plný akce zasazený do temných dob husitských nájezdů. Muselo být šílené se pokoušet žít normální život v nenormální době, kdy nic nebylo jisté a jistí jste si nemohli být hlavně životem. Často si říkám, jak jsme jako lidská rasa mohli přežít až do současnosti, opakují se stejné scénáře s bojem, válkou, násilím. Snad jediná naděje byla, a je, hledat v tom všem touhu po lásce, rodině, domově. Hynek svůj domov brání, ale zda ubrání, se dozvíte v tomto posledním díle série.

09.05.2023 4 z 5

Proč si musím čistit zuby? Proč si musím čistit zuby? Katie Daynes

Krásné ilustrace, hezký text. Pod okýnky ukryto mnoho informací. Stále je možné v životě něco objevovat. Kdo má nejvíce zubů jsem nevěděla. Nebo zapomněla. Celé je to o tom, abychom nezapomínali na čištění zubů. Nebo dopadneme jako babička v textu. Trochu nespravedlivé vůči babičkám, jinak bez chyby. :o)
Tedy doufám, že v poučeních chyby nejsou. Vyviklaný zub je napsán správně !

03.08.2022 5 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Ilustrace zvedají knižní příběh ještě více.
Naprosto originální záchodového putování se spoustou úkolů pro čtenáře. I zajímavé poučení se najde, například jak správně krmit labutě.
Slovní přestřelky bráchů a jejich vnímání je přesné. Věčné dohadování mezi sourozenci si pamatuji z dětství dětí, a určitě se bude opakovat ve vztazích vnuků.
Jediné s čím váhám, zda číst právě vnukům, je jazyk." Zadku" si ještě neříkají, a jak je znám, slovník by si rádi doplnili o pár slov.

06.06.2022 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Cesta rytířů je završena.
Líbilo se mi, jak to vše dopadlo. Drsná doba dobrým koncům moc nepřeje. Hledání další životní etapy v tichu a stranou všeho politikaření, je možná to nejlepší řešení pro všechny. A v další autorově sérii se prý s rytíři opět tak trochu potkáme. Budu se těšit.
Jediné, co autorovi nemohu odpustit je podrobné a zbytečné připomínání událostí minulých dílů. Ať si to, co bylo, propána přečte každý čtenář sám v předchozích dílech, a autor ať nám nabídne větší porci akce a posun v ději. I proto se těším na novou sérii, protože tam opakování nebude.

08.02.2022 4 z 5

Obchod s orgány Obchod s orgány Tess Gerritsen

Přečíst, a pak být dlouho zdravá, hlavně se obloukem vyhnout nemocnicím. :o)
Zajímavé, napínavé, stále se něco děje. Svižné tempo neničí ani poměrně časté odborné popisy probíhajících zákroků. Snad jen konec byl trochu nepravděpodobný, zařazením dětského hrdiny. Sympatické postavy lékařky i vyšetřovatele. Jen mě mrzelo, že jsem nemohla číst plynule, v předvánočních dnech na to nebyl prostor.
A díky všem lékařům, pro které člověk znamená víc, než peníze.
A takových máme určitě u nás dost a dost.

29.12.2021 4 z 5

Možnost zavzpomínat na dobu, kdy mě diáře provázely v práci i doma. Jsem ráda, že zase použiji něco skutečného k zapisování. A jeden mám v zásobě jako dárek pro někoho pod stromeček. Díky.

21.10.2021 5 z 5