TaLu TaLu komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nezapomenutelné příběhy o tom, jak pejsek s kočičkou zažívali obyčejné situace neobyčejným způsobem. Pro mne byla opravdu kouzelná ta představa, jak se sušili na šňůře na prádlo a na střídačku se věšeli :o)

04.09.2015 5 z 5

Na kočičí svědomí Na kočičí svědomí Markéta Harasimová

Kočku máme venkovní, svobodnou. Přijde na baštu a pro pohlazení, ale spí raději na seně a prohání se v přírodě. Tato kniha vypráví o každodenních starostech a radostech kočky domácí, ke které její panička přišla náhodou. Postupně si na sebe zvykají a jejich životy se proměňují. Paní spisovatelka napsala příběh s lehkostí, stránky ubíhají samy. Jen nedoporučuji těm, kdo mají na zvířata alergii, při čtení by jim určitě vyskákaly pupínky.

24.01.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Tak se na mě atmosféra knihy nalepila jako temnota. Nebo bažina. Uf.

Kniha na odpočinek to tedy není.

Život jedné rodiny od roku 1985 po rok 1995 a s epilogem 2020.

Jako by nestačily obtíže spojené s životem v totalitní společnosti, rodina se zmítá v neustálých vztahových problémech, ničivě se na ní podepisuje alkoholismus otce, věčná ukřivděnost matky a soužití s prarodiči. Oživení v podobě Sametové revoluce a naděje s tím spojené, netrvaly dlouho. Přemýšlela jsem zda se některé z postav nepodobám, a rozhodně jsem si nic podobného nepřála.
Příběh je uvěřitelný, ....o to je čtenáři hůř. Paní spisovatelka mi připomněla řadu událostí, které jsem prožívala v podobném věku jako dívky. Zbývá jen doufat, že se někdo poučí a někomu se podaří zhojit jizvy....i když nevím, nevím.

22.01.2024 4 z 5

Ráj je daleko Ráj je daleko Stanislav Rudolf

V rámci Čtenářské výzvy jsem se vrátila k autorovi mého dětství. Příběh z doby, kdy krásná výplata byla několik málo tisíc, kdy k platbě za tři lidi stačila stovka, kdy fackované děti nevolaly linku bezpečí a drogy byly něčím tajemným na okraji společnosti.

Lepší než teď?
Horší?
Zkrátka jiné.
Od autora jsem nejvíce milovala jeho něžné příběhy z dob ještě vzdálenějších, na nich jsem vyrůstala a i díky nim věřila, že počkat si na toho pravého, stojí za to.

12.12.2023 3 z 5

Strom života naší rodiny Strom života naší rodiny Monika Kopřivová

Kniha čeká, až konečně do ní zanesu všechny fotografie a informace. Už jsem si koupila speciální pero :o)
Velmi krásně udělaná kniha sloužící k zaznamenání informací o předcích. Dříve se tyto informace psaly do rodinné Bible.
Použila jsem jako dárek a určitě ještě někdy nějaké rozdám. Udělala velikou radost.

19.09.2023 5 z 5

Iko Iko Marissa Meyer

Měla jsem takovou radost, že se vracím k hrdinům z Měsíčních kronik, že jsem si pomalu ani nestačila uvědomit, že jde o grafický román. IKO si rozhodně zasloužila svůj příběh. Líbilo se mi, že se dozvídáme o dalších osudech přátel. Linka s vlčími vojáky, kteří škodí na zemi je pochopitelná, bylo třeba se s nimi nějak vyrovnat. Zdařilé ilustrace, přehledný děj. Moc se mi to celé líbilo.

25.08.2023 5 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Příběh je více pohádkový než jsem ve fantasy žánru zvyklá. Prokletí, dobrodružná cesta v utajení, soudržnost sourozenců, kteří to opravdu nemají lehké. U nás máme sedm havranů, toto je více exotické. Zajímalo by mě, jak prokletá princezna vlastně vypadala. Třeba bude někdy film. Překvapující rozzuzlení ohledně macechy. Druhý díl v podmořské říši s draky si určitě přečtu.

14.08.2023 4 z 5

Gregor a město pod městem Gregor a město pod městem Suzanne Collins

Kniha je určená pro mladší čtenáře.
Většinou se ráda nechávám znovu překvapit a nesrovnávám s předešlými knihami.
Příběh je velmi dobře vymyšlený, hrdinové zajímaví, mluvící zvířata úžasná.
Já si knihu moc užila, malá Gregorova sestra uprostřed švábů nemá chybu. Záměrně dávám plné hodnocení, protože si myslím, že v rámci žánru a věku cílové skupiny, je kniha podle mne podhodnocená.

20.03.2023 5 z 5

Nepřítel ve větvích Nepřítel ve větvích Julian Gough

Objevit dětskou knihu, ve které se proplétá vtipný a moudrý text s kapkou poučení a špetkou vyučování a ještě navíc s naprosto jedinečnými obrázky, to vám je taková radost!
Tento díl jsem četla jako první a je možná tím nejkrásnějším ze série. Pohled z vrcholu stojí za to. Asi bychom na nějaký ten strom měli čas od času vylézt spolu s Brumlou.

16.05.2022 5 z 5

Věk dinosaurů: Kouzelná okénka Věk dinosaurů: Kouzelná okénka Paolo Mancini

Pro nejmenší milovníky dinosaurů. Kniha s otevíracími okénky je zábavou a dobrodružstvím sama o sobě. Vtipné ilustrace. V naší knihovně bude leporelo slavit určitě úspěch. Okénka jsem zvědavě otevírala také :o)

09.05.2022 5 z 5

Dřív, než půjdem spát Dřív, než půjdem spát Petr Wagner

Knihy pro nejmenší mívají roztomilé a krásné ilustrace. S textem to bývá někdy horší. Tato kniha má nejen milé, laskavé a krásné obrázky, ale také velmi hezký slovní doprovod. Vypráví o tom, kam a kdy chodí zvířátka spát.
Přesvědčivé....sama bych zavřela oči, ale zabývala jsem se hledáním slunéčka sedmitečného na každé dvojstraně.
Pro nejmenší je to rozhodně krásný dárek.

14.10.2020 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Velké překvapení. Čekala jsem ženský román a dostala jsem mnohem, mnohem více. Vyprávění o životě porodní báby, která v sobě ukrývá nelehká tajemství uplynulého života. Při čtení jsem měla mít po ruce tužku a papír, protože mnohé věty doslova obohacovaly život. Přitom jde o prostý popis po sobě plynoucích dnů oživený narozením dětí. Příchod na svět je vždy originální, tak jako člověk, který se prvně nadechne. Zkrátka dočetla jsem a "....přemýšlím nad smrtí, přemýšlím nad narozením a tím nádherným zmatkem uprostřed." .....
Svěží, opravdové a naplněné otázkami i odpověďmi. Příběh přibližuje i dobu, kdy soužití komunit lidí s různou barvou pleti nebylo bez problémů. Určitě doporučuji.

22.10.2019 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Na tento příběh jsem se moc těšila, protože jsem náznaky vytušila z dalších dílů. Proto, pokud máte možnost, doporučuji číst sérii postupně.
Strhující úvod, plno zvratů, napětí střídá jen další zápletka, takže si čtenář moc neoddechne. Maura statečně bojuje, má sympatickou pomoc, zatímco její přátelé ztrácí a znovu nalézají naději. Škoda zbytečných úmrtí, udivilo mě, že k těm zvratům docházelo v průběhu knihy, kdy už má čtenář "něco odžito" a najednou ...bum, vše je jinak. Trochu překombinované a chvílemi neuvěřitelné zakončení s radostí odpouštím, protože jsem četla v každé volné chvíli. Určitě doporučuji. Bude vám zima! Zatím nejlepší díl série z těch, co jsem četla.

21.08.2019 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Klasický román, jež jsem nikdy nečetla. Autorka dokáže svými slovy vykreslit barvitý obrázek pochmurných blat plných zrádných bažin s neméně drsnými a zrádnými lidmi. Myslím, že mnozí současní spisovatelé thrillerů by se měli čemu učit. Temné sídlo hospody Jamajky, kam se dostává hlavní hrdinka po smrti své matky, ukrývá mnohá hrůzná tajemství. Musím se přiznat, že děj je sice barvitý, ale nejvíce jsem si užívala zprostředkování atmosféry tíživě plynoucích dnů plných mlh, deště a větru. Záhadou mi je, jak mohli obyvatelé všechno vydržet a nedostat ani rýmu. Jen mě mrzelo, že ni jedna postava mi nepřirostla k srdci, což u jiných hrdinek v podobných dílech bylo jiné. Třeba v knihách Jane Austenové nebo u Jany Eyrové jsem neměla ani trochu problém se s hrdinkami ztotožnit. V případě Mary z Hospody Jamajky to nešlo. Její motivy a jednání mi byly stále tak trochu cizí. Přemýšlela jsem, proč nemá žádné peníze, když na začátku prodává hospodářství, proč tak dlouho setrvala v hospodě a i v závěrečném rozhodnutí bylo až mnoho otazníků. Přesto jsem moc ráda, že jsem se seznámila s touto knihou a mohu ji určitě doporučit.

04.03.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha mi byla doporučena a prý ať si přečtu knihu dříve, než uvidím film.
Když o sobě řeknu, že jsem vyloženě technický analfabet, tak se obávám, že se ještě nadhodnocuji,.....proto tak úplně nechápu, jak je možné, že jsem se zanořila do popisování technických postupů a ani písmenko jsem nepřeskočila.
Ale je to tak.
A nejen to - navíc jsem se od první do poslední stránky skvěle bavila.
Takže jediné vysvětlení je to, že je ta kniha tak brilantně napsaná, že i člověk jako já, čte a čte, dokud se příběh hlavního hrdiny ( a nejen jeho, ale i všech okolo) neuzavře.
Pokud by mohl někdo přežít tak dlouho na Marsu, musel by to být někdo hodně podobný jemu - inteligentní, s obrovskou dávkou humoru.
Celkově uvěřitelný, hluboce lidský příběh, vypovídající něco o tom, že když nám lidem konečně dojde, že jde o životy, tak se většina z nás dokáže chovat lidsky.
Což je pro mne poselství této knihy.
Těším se na film.

09.02.2016 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

První díl Harryho Pottera jsem přečetla, když jsem zjistila, že můj syn doslova "zhltnul" už asi třetí díl. Takže jsem se seznámila s tímto fantastickým fantasy dílem, díky tomu, že jsem chtěla vědět, s čím že to můj syn vyrůstá. A nikdy jsem nelitovala. První díl i první film má ještě hodně pohádkový nádech, ale vždy jsem obdivovala, jak autorka udrží tu říši pohromadě v souvislostech. To co zapsala v prvním díle platilo i v těch následujících.

04.07.2015 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Nejlepší druhý díl fantasy série, který jsem četla. Druhé díly bývají takové vysvětlující, rozvíjející, seznamující. Toto všechno, ale ještě napětí, vybudovaný příběh, vývoj postav a strhující zápletky nabízí Zlatá klec. První díl z vězení byl zajímavě rozehraný, druhý bere dech. Vnitřní zápasy Kivy mezi svědomím, touhou po odplatě a sílícími emocemi jsem sledovala s vědomím, že právě proto mám ráda fantasy žánr. Autor může do těchto "vymyšlených" světů zabudovat otázky, které si nepřestáváme pokládat celý život. Kiva zjišťuje, že se vlivem bolesti a strádání během prožitých let ve vězení, změnila. Zaskočí ji, nakolik se za tu domu změnili i její sourozenci. Chce k nim patřit, bude ale ochotná podporovat jejich pomstu, které hlavně sestra zasvětila život? A kde zůstaly pohřbené dávné sny?
Moje oblíbená postava je Coldon, otevřený, přátelský, schopný nasměrovat. A jedna scéna s polibkem vydá za celou romantickou knihu. Zkrátka se máte na co těšit. Trochu závidím všem , kdo mají tuto sérii teprve před sebou.

24.07.2023 5 z 5

Tajemství rodiny M. Tajemství rodiny M. Pavlína Jurková

Příběh rodiny, ve které se stále něco děje. Problémy dospívání, sourozenecká rivalita, komplikace v podobě tragické nehody a postupná láska ke sportu. Trochu mi drhly vzájemné vztahy, vlastně netuším, proč by se rodiče v noci hádali z popsaných důvodů, to bych spíše rozuměla tomu podezření na rozvod, ale proč ne. Vždyť pohled na dospívání, když ho prožíváme a nebo ve vzpomínkách, má každý jinak. Ohledně ilustrací jsem se nemohla rozhodnout, ale detaily mě přesvědčily. Pavoučci a potkani nemají chybu.

07.06.2023 4 z 5

Křídový panáček 1/7 Křídový panáček 1/7 Vojtěch Matocha

Ilustrace naprosto přesně vybarvují slova, a čtenář se opět ocitá na Prašině. Elektřina sice funguje, ale ta zář, která se rozlévá, s ní nemá nic společného.

20.04.2023 4 z 5

Náruč plná lásky Náruč plná lásky Linda S. Howington

Mám ráda ženské romány s detektivní zápletkou. Od autorky jsem zatím nepřečetla žádnou knihu a po prvních stranách jsem se zaradovala, že k romantice dostanu porci napětí. S vývojem příběhu to vypadalo, že dobrodružná zápletka bude fungovat jako špetka šafránu. Ale i špetka okoření výsledek. Hlavní postavy si mě získaly a bylo zajímavé i nevšední povolání Sáry. V poslední třetině knihy se toho událo opravdu hodně. V rámci žánru mohu určitě doporučit, ráda si přečtu další knihy autorky.

17.04.2020 5 z 5