TaLu TaLu komentáře u knih

Pět minut před večeří Pět minut před večeří Iva Procházková

Křehký příběh orámovaný pěti minutami před večeří, který vypráví tatínek své holčičce. O seznámení s maminkou a o tom, jak někdo prohlédne dříve, než vidí.
Kouzelné ilustrace krásně dotvářejí popisované obrazy.

06.11.2018 5 z 5

Nikomu nevěř Nikomu nevěř Amanda Quick (p)

Když sáhnu po letní oddechové romantické knize a hlavní hrdinka na prvních stránkách objeví mrtvolu, je to, alespoň pro mě, důvod k radosti. Znamená to, že mimo romantiku se mohu těšit i na detektivní zápletku. Sympatická dvojice s trochou tajemství ve své minulosti, byla bonusem navíc.
Jen těch motivačních citátů a zdravého jídla bylo trochu moc.
Také začínám být mírně alergická na situace, ve kterých ze sebe padouch vysype svůj motiv přesně ve chvíli, kdy se chystá na své finále. Opravdu nevím, zda to tak skutečně funguje, a vlastně to ani nechci nikdy zjistit...., raději ať všichni padouši zůstanou zavřeni na stránkách knih.

28.06.2018 3 z 5

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Díky této knize jsem si pak nastudovala další informace o této úžasné vědkyni. Přitažlivým způsobem popsány její zápasy, naděje a sny, které s takovou "tvrdohlavostí" uskutečňovala. obdivuhodná žena, která to v té době neměla lehké, mimo jiné také proto, že byla ženou na poli vědy.

22.05.2018 5 z 5

Téměř bez šance Téměř bez šance J. D. Robb (p)

Na této knize jsem si uvědomila, co způsobí špatný překlad. Pokud bych tuto knihu četla jako první ze série, zřejmě bych k hlavním hrdinům nenašla bezprostřední vztah blízkosti. Protože je to můj 32. díl série, kterou čtu teď postupně, vnímala jsem to podobně, jako by někdo pomlouval mé blízké. Neumím jazyk, nikdy si nepřečtu rozhovory Evy v originále, ale přesto nedokážu pochopit, proč si překladatelka nenastudovala atmosféru předchozích knih a nepřenesla ji do svého překladu. Používání jiných přezdívek, než na jaké je čtenář zvyklý, je jen jednou z mnoha chyb.
Příběh je opět skvělý, jen se mi nezdálo, že by někdo, kdo udělal tolik chyb tak dlouho unikal odhalení. Nižší hodnocení za překlad jsem prostě dát musela, za to ale Eva ani její tým nemohou. Jak už jsem napsala, anglicky neumím, ale jsem hluboce přesvědčená, že Eva by rozhodně "nevrněla" a Roarke nemá "rošťácké" oči a "nebručí" . Řečeno ústy hlavní hrdinky, měla jsem chuť někomu nakopat ...

08.05.2018 4 z 5

Noc po Vánocích Noc po Vánocích Sabrina Jeffries

Velmi příjemný romantický příběh, zasazený do období Vánoc, což jeho kouzlo zvýrazňuje. Hlavním hrdinům čtenář přeje, aby se vše vysvětlilo. Postavy z předchozích knih série jsou zmíněny jen okrajově, ale i za těch několik vět jsem byla vděčná. Vždy se ráda dozvím alespoň něco málo z dalších osudů celé rodiny. Příběh je tentokráte především romancí a zápletka je spíše okrajovou záležitostí. Raději jsem moc nepřemýšlela o tom, že maminka to přece jen mohla vyřešit jinak, alespoň se pokusit o kontakt formou dopisů. Ale byla jiná doba, žena byla mnohem více pod dozorem. Vytáhnout mobil a poslat bleskovou sms zprávu nebylo možné :o)
Pro romantiky knihu doporučuji, tentokráte i obálka slibuje to, co v knize čtenář najde. Jen tam chybí brýle, to byl takový milý prvek.

20.03.2018 4 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Kniha, kterou dokážete slupnout jako malinu a zůstane ve Vás příjemný pocit. Dobrodružný děj, stále se něco děje, zajímavé prostředí starého hradu na pozadí historických událostí, které autorka na začátku knihy popíše - to vše zabaleno v hezké obálce a hlavně popsáno slovy, která nám jsou blízká a tančí po řádcích lehce a srozumitelně. Autorčiny knihy čtu velmi ráda, je jedno, zda jsou ze současnosti, či mají děj zasazen do nějaké etapy v minulosti. Všimla jsem si, že často hrdinové bývají spojeni s událostmi ve Francii, zřejmě má autorka k této zemi a její historii vztah. Kniha zanechá tak milý a příjemně odpočinkový dojem, že velmi ráda prominu i malinké nesrovnalosti. Podle mě by si dvojčata ( kluk, holka) nebyla tak podobná, jak je uvedeno a hlavně by mě zajímalo, kam se z posledních stránek knihy vytratila předtím často zmiňovaná tetička. Ale to jsou jen takové malinkaté mušky a je klidně možné, že jsem četla vyvrcholení příběhu tak rychle, že jsem tetičku přehlédla sama :o)

14.02.2018 5 z 5

Bylo osvěžující ponořit se do světa, jež svými slovy tvoří Joanne Kathleen Rowling. Všechny její knihy vnímám jako slova navlečená na nit, sbíhající se a proplétající, až vytvoří cestu, po níž čtenář dokáže jít a žasnout nad obrazy, které se zpoza těch slov vynořují. Proto mi tentokráte bylo trochu líto, že jsem film viděla dříve, než jsem přečetla tuto knihu. Téměř doslovný popis mi vyvolával obrazy z filmu, včetně postav, které bych si ve fantazii vytvářela třeba trochu jinak. Přesto jsem si po dočtení vychutnala opětné shlédnutí filmu a s překvapením zjišťovala, jak věrně se tento scénář přenesl na filmové plátno. Chvíle u knihy i filmu doporučuji. Nejen fanouškům Harry Pottera. Tento kouzelný fantasy svět se bude doufám líbit i milovníkům pohádek a kouzelných příběhů. Hrabák ve výloze opravdu stojí za vidění :o)

19.11.2017 5 z 5

Nemůžeš mě milovat Nemůžeš mě milovat Julie Garwood

Julie Garwood píše knihy naplněné romantikou, kde detektivní zápletka většinou "jen" pomáhá hlavním hrdinům poznat, kdo je ten pravý a jediný. Písklata jsem si oblíbila již při prvním čtení a tentokráte si ještě více všímala všech souvislostí. Čtenář prostě nemůže jinak, než přát dívkám, aby se vše v dobré obrátilo. A že na své klopotné cestě nacházejí i někoho, kdo bude mít sílu s nimi tento úděl nést? Není právě toto naděje, jež bývá obsažena v manželském slibu, který jsme mnohá vyslovily na prahu života, aniž bychom tušily, co všechno nám společný život přinese v každodenním prožívání ? A není naděje právě to, co potřebujeme, když těch všedních dnů je tolik, že poněkud zaprášily původní postoj " v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví...." Proto si myslím, že přečíst si podobný příběh může být přesně to, co v letním podvečeru potřebujeme. Navíc autorka dokáže psát tak, jako by s námi seděla u hřejivého ohně, s hvězdami nad hlavou a vyprávěla příběh, který v nás vzbudí naději, že i my jsme pro někoho nejdůležitější bytostí na světě.

01.09.2017 5 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Přečetla jsem již dávno, pamatuji si, že nejvíce jsem se smála, když Bridget psala vánoční pohledy v podroušeném stavu a pak je odeslala :o)) Nevím, v kterém je to díle, ale podle mne tato scéna ve filmech chybí. Filmy má ráda moje dcera, ty jsem viděla opakovaně a určitě se na ně podívám znovu.
Ale kniha mne bavila rovněž.
Překvapilo mne, že tady nemá vyšší hodnocení.

11.05.2017 4 z 5

Mansfieldské panství Mansfieldské panství Jane Austen

S trochou překvapení jsem si přečetla komentáře. Právě jsem knihu dočetla a moc jsem si její čtení užila. Ale je pravda, že hlavní hrdinka je z těch, se kterými se jako čtenáři máme problém ztotožnit - to není jen o jiné době ( protože emoce jsou si podobné v každé době), ale zřejmě o tom, že poněkud nevýrazná, milá a poddajná hrdinka nevzbuzuje tolik odezvy, jako je tomu u hrdinek silných, bojujících a vítězících. Přesto jsem po dočtení knihy vzala okamžitě do ruky další román od autorky a určitě se vrátím i k jejímu románu Pýcha a předsudek, který jsem přečetla před mnoha lety.
Proč? Nu...protože - Jane Austen píše způsobem, jež nezestárne, své hrdiny provádí situacemi, které jsou sice na hony vzdálené současnému přetechnizovanému světu, ale je v nich něco, co se dotýká něčeho velmi vzácného v nás samých.
Zajímalo by mne, jak by spisovatelka vnímala dnešní dobu - chci věřit, že by její hrdinky vstaly čas od času od počítače ( místo od vyšívání) a bojovaly za lepší vztahy a život svých blízkých a nevzdávaly se naděje na pravdivou lásku.
A nemohu než doporučit, vždyť její hraní se slovy je prostě naprosto úžasné : " Návštěva podle obecného soudu proběhla příjemně, jelikož mezi přítomnými byl vyvážený počet těch, kdo se rádi vypovídali, a těch, kdo raději poslouchali" ....naslouchejme tedy :o)

06.05.2016 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední kniha v sérii. Poslední a završující příběh Harryho a jeho blízkých. Je málo knih, ke kterým se budu ( doufám) opakovaně vracet.
Na opětovné přečtení všech těchto knih se opravdu těším, a to vlastně mluví za vše.
V jednom komentáři tu zaznělo, že si autorka mohla více pohrát s epilogem a s tím docela souhlasím.
Pokud jde o mne, nevadilo by mi ani sepsání nějaká další minisérie - například z doby, kdy se z Harryho stane bystrozor :o))

05.08.2015 5 z 5

Objevujeme svět hrou! ZOO Objevujeme svět hrou! ZOO Nathalie Choux

Kniha pro nejmenší čtenáře a jejich rodiče, nebo pro kohokoli, kdo bude schopný donekonečna točit kolečkem. Zkušenosti z naší knihovny napovídají, že podobné knihy jsou velmi oblíbené. Točí se a točí, dokud není kniha bez koleček :o)

12.08.2024 5 z 5

Hranice nevinnosti Hranice nevinnosti Abbi Glines

Opravdu nenáročné romantické čtení. Připadala jsem si jak na šachovnici. Když šlo o posouvání příběhu a chování lidí v práci i jinde, šlo o velmi příjemné a zajímavé čtení. Když došlo na erotiku, přišlo mi, že to napsal někdo další. Obě ty roviny se střídají pravidelně a s velkou intenzitou a mě to prostě nezapadalo do sebe. Jako by šlo o dva různé světy. Kdysi dávno, když se nepředávaly informace o sexu a v mnoha rodinách se na toto téma nemluvilo, bych asi tuto knihu uvítala, protože bych se dozvěděla "o čem to je", ale ta doba je pryč. Odhalení rodinného tajemství bylo překvapující a další díly, pokud se k nim dostanu, si přečtu, protože mě na sériích zajímá vývoj postav. Čtenářky určitě bude zajímat, jak to bylo dál. Vždyť konec romantiky potěšit nemohl. Takže další díl...a uvidíme.

26.03.2019 3 z 5

Jeruzalémská Bible Jeruzalémská Bible neznámý - neuveden

Když Jeruzalémskou Bibli zlevní na polovinu, tak jsem musela stále myslet na to, že bych ji ráda měla v knihovně. A protože na mě Kniha knih v knihkupectví počkala, tak se myšlenka proměnila ve skutek. Tak a teď si ještě vyhradit čas na pravidelné čtení. Zatím jsem si něco zjišťovala o tomto překladu. A stojím opět jednou na prahu. Vím, že v hebrejštině si Bibli nikdy nepřečtu, ani v aramejštině, ani v řečtině, ani...prostě jazyky nás v mládí nikdo neučil ( jen nám vtloukali ve škole do hlavy poměrně neúspěšně, nenáviděnou ruštinu) a teď to již nedoženu. Přesto stojím na prahu. Stačí otevřít dveře - smyslem dveří přece je, aby se otevíraly, ne? Z nedávné životní zkušenosti jsem si bolestně odnesla, že když Bibli čtete a snažíte se tam najít potvrzení pro svou nevíru, tak toho tam najdete hromady. Pokud ale stojíte na prahu a chcete číst tak, jako jsem čítávala v dětství i mnohem později- chcete číst a žasnout nad Bohem, hledajíc mezi řádky právě Jeho, tak....
Na překlad se těším, ale překlad Bible rozhodně není tím, co by pro mě určovalo význam těchto vět. A znovu musím napsat, že jsem daleka tomu, někomu Bibli vnucovat. Pokud platí svoboda volby, tak rozhodně tady platí mnohonásobně. Máme svobodu.

15.03.2019 5 z 5

Šťastný Lucky Šťastný Lucky Sandra Brown

Jednoduchý romantický příběh, kde dějová linka nabývá na síle až v závěru. Osobně mám raději ty spisovatelčiny knihy, ve kterých je detektivní zápletka hlavní a romantická linka vedlejší. Ostatní členové rodiny byli zajímavější, než ústřední dvojice, a proto si přečtu i další díly série. Romantikům doporučit mohu. Jde o takovou červenou jednohubku. Knihy se hodí do letošní Čtenářské výzvy.

08.01.2019 3 z 5

Polárka, Vločka a Kulička Polárka, Vločka a Kulička Sally Grindley

Napínavý příběh ze života ledních medvědů pro nejmenší děti. Obrázky jsou věrohodné a něžně opravdové. Líbí se mi, že na konci příběhu, kde maminka medvědice vybojovala vítěznou bitvu za záchranu svých medvíďat je připojeno pár vět o životě ledního medvěda. Malé děti si příběh zamilují, mám to vyzkoušené.

13.08.2018 5 z 5

Ivanka lepí náplasti Ivanka lepí náplasti Kateřina Janouchová

Kouzelné obrázky.
Ivanku si zamilují nejen nejmenší děti, ale určitě i dospěláci, kteří předčítají. U mě to fungovalo. Jen pozor, budete muset investovat do dětských náplastí s obrázkem.
Olepeného medvídka jsem si oblíbila nejvíce. A smála jsem se u čtení nahlas.

13.08.2018 5 z 5

Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Pavel Kosatík

Z této řady se mi tento díl líbil nejvíce.
Forma koláže je opravdu zajímavá, informace kolem vzniku Charty 77 také.
Musím se přiznat, že pokud mě něčím ovlivnila propaganda minulého režimu, tak to bylo v pohledu na "máničky" ....nelíbila se mi vzdorná hudba, a přišlo mi, že opravdu berou drogy.
Snad proto se mi velmi líbil úryvek z tohoto komiksu:
"Jan Patočka: Protože co je to svoboda, pánové?
Je to schopnost vyznávat a uskutečňovat pravdu, kterou člověk vnitřně poznal. K tomu, aby to dokázal, musí překonat strach z následků. A kdy ten strach překoná? Když dojde k názoru, že mu pravda za tu oběť stojí.....Mistr Seifert mně řekl: Mně se ta jejich hudba nelíbí. Ale kdoví, jestli jim se líbí mé verše. "

02.08.2018 4 z 5

Měj se na pozoru Měj se na pozoru J. D. Robb (p)

Opětovným přečtením, jak tomu u této série bývá, jsem si vychutnala detaily, které minule prošly bez povšimnutí. Například zapojení vyšetřovatelů z jiných jednotek, se kterými se čtenář seznámil při řešení dřívějšího případu.
Tentokráte je toho vyšetřování opravdu trochu více, ale tu mravenčí práci vyvažuje počet obětí.
Zločin v tomto rozsahu si možná zasluhuje právě tento typ popisu vyšetřovacích metod.
Eva a Summerset dokonce pomyslně zakopali válečnou sekeru a spolupracovali. Ty dva okamžiky, kdy "zasedli ke společnému stolu" byly emotivní a možná se mi z celé knihy líbily nejvíce. Ale to bude opravdu tím, že postavy ze série jsou už pro mě "jako staří známí" ......
V knihovně mám již všechny díly série a ani trochu nelituji. Naopak lituji, že tady má kniha jen 74 hodnocení. Je to tak trochu udivující, ale uvědomuji si, že pro mě se stala série Smrtící natolik oblíbenou, že jsem již dávno přestala být objektivní :o)

07.07.2018

61 hodin 61 hodin Lee Child

Na každé stránce, někdy častěji, leží věta: zbývá tolik a tolik hodin. Začíná se na 61 hodinách ( název knihy) a pokračuje sestupně. Celé to působí, a zřejmě i má, jako odpočítávání.
Nejprve si čtenář užívá volnější tempo vyprávěného příběhu. Jak ale běží odpočet, děj se stupňuje, mrtvých přibývá a vy očekáváte ničivý závěr.
Podle mě je to velmi dobrá myšlenka, která splnila svůj účel. Četla jsem a četla.
Moje druhé setkání s Jackem Reacherem a rozhodně ne poslední. On je totiž opravdu sympaťák.
Tip na pachatele mi vyšel, což vždy potěší.
Čtenářům bych doporučila uvařit si horký čaj, nebo něco silnějšího ( ale ne metamfetamin toho budete mít dost a dost :o), protože autor popisuje probíhající zimu tak opravdově, že máte pocit, že mrznete spolu s hrdiny.

13.04.2018 5 z 5