TaLu TaLu komentáře u knih

Smrtící posedlost Smrtící posedlost J. D. Robb (p)

Pamatuji si obsahy i atmosféru knih, jež jsem četla před lety. Je tedy s podivem, že sérii Smrtící čtu s mírným odstupem a vždy se velmi dobře bavím. S opětovným přečtením se mi připomínají mnohem jasněji souvislosti a s postupným odkrýváním děje v jednotlivých dílech se hlavní postavy stávají bližšími. Příběh Nixie tedy dostal další rozměr. Jak se v jejím osudu odráží i to, co zažili ostatní. Přidala bych další hvězdu, ale já tuto sérii hodnotím nekriticky již při prvním čtení.
Jen je mi líto, že budu muset na chvíli přestat s dalšími díly, protože jsem s velkým údivem zjistila, že tentokráte asi ani jednu z knih nebudu moci použít pro čtenářskou výzvu, která se mi v tomto roce zdá opravdu obtížná. Nu - právě proto je to výzva. Ale je to škoda. Třeba "kniha zabývající se problematikou klonování", nezní špatně a mohla bych se rovnou pustit do dalšího dílu :o)

05.01.2018 5 z 5

Smrtící imitace Smrtící imitace J. D. Robb (p)

S úsměvem jsem si přečetla komentář, který jsem tu zanechala, když jsem knihu četla prvně a to dokonce jako úplně první knihu série. Pamatuji se, jak se mi nevšední detektivka posunutá do mírné budoucnosti líbila, a zároveň mě překvapilo, že autorka se vydala i na tuto cestu, v tomto žánru. Od té chvíle uběhl nějaký ten čas a přečetla jsem mnohé knihy série. Eva Dallasová, její manžel, tým vyšetřovatelů, přátelé i komorník se mi stali opravdu blízkou partou, se kterou se ráda vydávám za dobrodružstvím. Knihy teď čtu postupně a nevynechávám ani ty z minulosti, což bylo dobré rozhodnutí. Při opětovném přečtení mohu vnímat další souvislosti. Minulost Evu vyčerpává tentokráte stejně, jako složitý případ. Navíc Peabodyová skládá zkoušky na detektiva. Úplně prvně můžeme našeho poručíka potkat ve slavnostní uniformě. Nedosažitelným (a vlastně fantasy) partnerem pro mne byl dosud pan Darcy, ale připouštím, že Roarke mu začíná tak trochu konkurovat, že by ten irský přízvuk ? :o)

04.12.2017 5 z 5

Smrtící portrét Smrtící portrét J. D. Robb (p)

Už nevím, jak to napsat, protože bych se opravdu opakovala, pokud znovu napíši, že jsem dočetla jeden z nejlepších dílů ze série Smrtící.
Příběh doslova napěchovaný akcí. Opět naprosto jiné prostředí, jiné motivy vražd, jiné provedení a tentokráte vraha netušíme.
Vyšetřování je komplikované úrazem Summerseta, který místo na dovolené končí na kolečkovém křesle, a nese to opravdu nelibě, což pocítí tentokráte nejen Eva.
A aby toho nebylo málo, Roarke se dozvídá podrobnosti ze svého dětství, které otřesou samými základy jeho pracně vybudovaného života.
V několika pozdějších knihách je zmínka o tom, čím si prošel Řacha, v tomto příběhu je to vysvětleno. Jediným nedostatkem bylo, že jsem knihu četla po kouskách na počítači, či vytisknutých listech, protože tento díl se mi dosud nepodařilo sehnat. Znovu mě udivuje, proč tuto sérii nikdo nevydává znovu. Tento díl by si zasloužil lepší obálku, ale to je tak jediný nedostatek. Doporučuji.

21.11.2017 5 z 5

Ilustrovaná bible pro mládež Ilustrovaná bible pro mládež Josef E. Krause

Krásně ilustrovaná, tak způsob vyprávění biblických příběhů získává další rozměr. Nejen pro děti. Mě ale při rovnání knihovny napadlo, že tuto knihu máme velmi dlouho. Podívala jsem se na rok vydání a je to rok 1982. Matně si pamatuji, že sehnat tuto knihu nebylo jednoduché, myslím, že byla dostupná jen přes někoho ( křesťanské společenství, známé kněze a podobně), ať vzpomínám sebeusilovněji, tak nevím, zda byla také volně prodejná. Přesto se tenkrát podařilo zprostředkovat tuto knihu alespoň někomu. Nebo se vozila ze zahraničí ? Chm...ach ta paměť. A není to vlastně krásné, že už zapomínáme tyto podrobnosti ? Jen nezapomenout úplně, aby se minulost nemohla opakovat. Ta minulost, ve které svoboda slova a vyznání nebyla samozřejmostí. Rozhodně děkuji za tuto chvíli, nad "starou" knihou, která vyvolala tyto myšlenky a hlubokou vděčnost za přítomnost. Se všemi chybami demokracie, je ta přítomnost svobodou.

07.11.2017 5 z 5

Kletba milionů Kletba milionů Vlasta Javořická

Moje babička měla na půdě ve staré skříni knihy od Vlasty Javořické. Půda byla poměrně těžko přístupná, po strmých dřevěných schodech. Když jsem tak vysoko šplhala v nedělním letním odpoledni, kdy si dospělí povídali a já se modlila, abych co nejdéle zůstala nenalezena a ve světle jediného malého okna mohla prožívat příběhy ukryté v těchto knihách, tak mne rozhodně nikdy nenapadlo, že tam ty knihy mohly být ukryty, protože paní spisovatelka nebyla režimem povolená. Mohlo to tak být. Skrze tuto četbu se ve mně také ukrylo semínko neopakovatelné atmosféry, krásné řeči slov ( ach, ta nádherná čeština), ze kterého vyrostla celoživotní láska k psanému slovu. Narodil se čtenář. Vlasta Javořická byla toho svědkem i jednou z příčin a za to ji nepřestanu děkovat.
U této konkrétní knihy jsem sice nechápala, jak si někdo může komplikovat život jen proto, že je příliš bohatý a znuděný, ale to je vlastně celkem jedno.

06.11.2017

Smrtící setkání Smrtící setkání J. D. Robb (p)

Čtu sérii teď od prvního dílu. Stále se velmi dobře bavím. Nudit jsem se nezačala ani náznakem. Příběhy, které jsem v minulosti již četla, nevynechávám. Vzhledem k postupně odhalovaným skutečnostem je čtu s novým pohledem. Provázanost hlavních i vedlejších postav se s každou další událostí upevňuje. Ta parta, jež se kolem poručíka Evy vytvořila, je opravdu sympatická, hlavně aby všichni přežili. Znovu kniha, kde vraha známe téměř od první stránky. O to víc vynikne umění spisovatelky, jež nás drží v napětí od první do poslední stránky. Jsme svědky mravenčí vyšetřovací práce, znovu originální mysl zločince. A jako bonus jeden návrat Evy na místa spojená s její dávnou minulostí. Sečteno a podtrženo - paráda. Doufám, že moje nechuť na sklenku šampaňského bude jen přechodná :o)

05.11.2017 5 z 5

Smrtící soud Smrtící soud J. D. Robb (p)

Jsou knihy, které nám nabídnou odpočinek, napětí i romantiku zároveň. Při čtení této knihy jsem si uvědomila, že tam vše z výše jmenovaného je. A zároveň je tam to "něco" navíc, pro co se mi stala tato série blízkou.
Mezi řádky lze nalézt myšlenky a názory, které bych popsala stejně, pokud bych to uměla. Autorka se vlastně stává mou "mluvčí" - sděluje vztahy, osudy a příběhy formou, u které se mi chce alespoň někdy zavolat ANO. Tentokráte to vnitřní propojení vzešlo z myšlenky, že pomsta, jakkoli se zdá oprávněná, ničí nejen svého nositele, ale velmi často semele i další nevinné lidi, kteří by pak sami mohli považovat za spravedlnost další mstu. Přes všechno těžké, někdy až hrůzné, co život přináší, musí mít někdo odvahu říci dost. Vnitřní sílu přerušit řetěz zla, který se na svém počátku jevil jako dobro. Hrana mezi dobrem a zlem může být někdy tak tenká, že je obtížné ji rozpoznat. A o tom je tento díl. A nejen o tom. Děkuji autorce za chvíle s její knihou, i když její pojetí světa v mírné budoucnosti je opravdu úsměvné. Ale kdo by to řešil, až se za 50 let knihy vydají znovu, tak se letopočet klidně může posunout a třeba se jednou něco z toho popisovaného stane skutečností :o)

19.10.2017 5 z 5

Smrtící svědectví Smrtící svědectví J. D. Robb (p)

Jak já se těšila, až se začtu do dalšího dílu. Dalo by se říci, že se mi po Evě a jejím týmu už stýskalo. Pěkně návyková záležitost - přímo Smrtící.
Tentokráte bylo obtížnější knihu obstarat v podobě pro čtení. Zajímalo by mně, zda se někdo ujme vydávání těchto knih, již jsem psala i do vydavatelství a zatím neuvažují. No nevadí, moje sbírka tím získává na ceně :o)
Příběh nás zavede opět do zajímavého prostředí - herci, divadlo, vražda v "přímém přenosu", Eva s manželem očitými svědky - co víc si můžeme přát. Postupně se vše řádně zamotá, aby náš poručík měl co rozmotávat. A jiskření mezi ústřední dvojicí i v týmu pokračuje. Obdivuji autorku s kolika zápletkami dokáže pracovat, musí mít obdivuhodnou fantazii.
Já se opět skvěle bavila. Doporučuji.

18.10.2017 5 z 5

Záležitost srdce Záležitost srdce Mary Balogh

Autorka píše vtipné dialogy, nechává své hrdiny procházet zkouškami, aby posléze došli k romantickému "konci". Co víc si přát na odpočinkové letní dny?
Ocenila jsem jejich důvtip. Byla to neotřelé zápletka. Některé knihy autorky jsou propracovanější. Toto je taková jednohubka.

14.07.2017 4 z 5

Smrtící sláva Smrtící sláva J. D. Robb (p)

Netušila jsem, s jakým potěšením se budu prvně shledávat s postavami, které znám z dalších dílů. Na scénu vstupuje Peabodyová a mihne se Řacha. Vztahy s ostatními se zabarvují více než v úvodu - začíná mi docházet, že vztahy se Summersetem byly opravdu oprávněně napjaté, skrze vzájemnou nedůvěru. Dosud jsem si myslela, že se s Evou haštěřili jen tak "ze sportu". Jsem opravdu ráda,že se jejich vztah posunul v dalších dílech právě jen k tomu škádlení ze setrvačnosti, a že potřebují jeden druhého více, než dávají najevo. To doufám prozradit mohu. Sám příběh opět velmi podařené detektivní vyšetřování. Jen je mi líto, že další díl série zatím nevlastním. Budu číst šestý díl a pak se opět vrátím v čase. Ale díly se dají číst jako jednotlivé detektivky - to je vzkaz pro čtenáře, které by odrazovalo množství.

12.07.2017 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Neodolala jsem a znovu se vrátila ke knize, kterou jsem přečetla již před časem a to na základě přečteného prvního dílu. Nějak se mi nechtělo "odejít ze Stamic" a chtěla jsem v hluboce lidském příběhu Kamily pokračovat.
Nelehké osudy - ano, to jsem si pamatovala z dřívějška. Velmi lidsky a opravdově zpracováno mou oblíbenou autorkou - také nic nového. Ale tentokráte jsem si víc uvědomovala SÍLU OKAMŽIKU v životech hrdinek i lidí, jež jsou součástí jejich života.
A vzpomněla jsem si na jeden okamžik ve svém životě, kdy jsem si bolestně a přesto velmi silně uvědomila, že i hvězdy z nemocničního okna vypadají jinak. Co všechno ztratí význam,....
...a co všechno získá na důležitosti ! A JAK jinak vypadá rozkvetlý šípkový keř.
Chtěla jsem tu vypsat několik slov, pak jsem si uvědomila, že by to byly celé věty, či odstavce a tak raději místo citací doporučuji k přečtení !

28.02.2017 5 z 5

Nic nebude jako dřív Nic nebude jako dřív Karin Slaughter

Hlavní hrdina mi je opravdu blízký - dokazuje, že při stejných a to velmi těžkých výchozích podmínkách, nemusí život dopadnout vždy špatně. Samotný příběh nemá žádná hluchá místa. Tentokráte mne opravdu zaujal pohled do jednotlivých lidských osudů. Spisovatelku mám velmi ráda, protože u jejích knih nezůstávám jen na povrchu, ale skutečně nad příběhem uvažuji, jako by byl součástí mého života. Také jsem ocenila Epilog, protože autorka měla odvahu napsat "jak to bylo dál" - ono je jednoduché ukončit příběh vrcholnou scénou, ale po ní nastávají všední dny, ve kterých se zúčastnění museli naučit znovu žít. K samotnému ději nebudu nic prozrazovat, doufám že nikdy nikdo nebudeme muset prožívat nic podobného. Doporučuji k přečtení !

17.10.2016 5 z 5

Hřbitov nadějí Hřbitov nadějí Karin Slaughter

Ke knize jsem se dostala později, než ke Kriminálníkovi, tak to byl "krok vzad" - hlavně ve vývoji vztahů hlavních postav. Přesto mi to nevadilo a velmi ráda jsem se podívala spolu se Sárou do bývalého města a poznala její rodinu i vzpomínky na manžela, protože já sérii s ním nečetla. Zápletka se mi líbila, vyšetřovací metody také. Dějově místy pomalejší tempo jsem si spíše vychutnávala. Ono toho napětí tam bylo také dost. Já si užila každou stránku a jsem ráda, že jsem měla opět možnost přečíst za několik málo dnů - podle mne knihám této autorky svědčí, když můžeme příběh vnímat jako rozvodněný potok ( ano, také na něj v knize narazíte :o) bez zbytečného rozptylování a přerušování.
Já mohu jedině doporučit !

26.04.2016 5 z 5

Lásky princezen kuronských Lásky princezen kuronských Otomar Dvořák

Kniha inspirovaná historií a psaná jako napínavý román.
Překvapilo mne, jak jsem se ponořila do děje. Po dočtení jsem měla chuť sednout do auta a jet na zámek Ratibořice. Dokonce jsem si postavy a jejich osudy vyhledala na Internetu v encyklopediích a viděla, že román se drží zjištěných faktů. Přesto jsem si znovu uvědomila, že historie a její popis je jen obrazem, či odrazem doby. Protože každý člověk se svými emocemi, rozumem, intelektem a citem v daném okamžiku prožívá určitou událost jako jedinečnou. A to historie nezaznamená. Proto si myslím, že by bylo naprosto úžasné navštívit salón princezen kuronských naživo.
Propojení s knihou Boženy Němcové Babička se mi také líbilo - číst ty známé věty v jiné knize a vidět události jinýma očima. Doporučuji.

16.10.2015 5 z 5

Odkud vane kouř Odkud vane kouř Sandra Brown

Autorka píše své příběhy buď s detektivní napínavou zápletkou, nebo jako milostný román s příběhem.
Alespoň dosud mi to u čtení jejich knih tak připadalo.
Přiznám se, že já se mnohem více bavím u těch příběhů, které autorka píše s prvky thrilleru.
U této knihy bylo tolik zvratů a dobrodružství, že se to místy zdálo nejen neuvěřitelné ( to není u odpočinkových knih nic proti ničemu), ale i překombinované.
A to mi tak trochu vadilo.
Spolu s tím, že tady to rozdělení není jednoznačné. Jako kniha plná napětí obsahovala tolik milostných scén, že mi tentokráte přišlo, že oba žánry autorka v této knize zapletla cele do sebe.
Proto jsem měla dojem, že čtu dva romány najednou.
Nakonec se mi ale chvíle s tímto konkrétním románem docela líbily, a proto moje hodnocení není nižší, i když některé jiné knihy autorky považuji za lepší.

05.10.2015 4 z 5

Píseň slonů Píseň slonů Wilbur Smith

Moje první kniha od autora a přiznám se, že jsem po ní sáhla, protože na nic nenavazuje. Nepatří do sérií a já si řekla, že se seznámím s autorem, který je oblíbeným v knihovně aniž bych "musela" číst těch knih více.
Kniha je místy až strhující, slovo napínavá není dost silně vystihující to tempo některých scén.
Afrika do níž autor svá díla často zasazuje byla krásným prostředím pro zajímavý příběh.
Zřejmě se časem začtu i do dalších knih, byť by to znamenalo přečíst sérii :o)

04.09.2015 4 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Další z rodiny zažívá svůj příběh.
A opět velmi příjemné chvíle s knihou, přečtenou znovu během několika dnů.
Už nebudu opakovat všechna ta pochvalná slova o sérii, která jsem napsala jinde, snad jen zmíním, že v této knize jsem vnímala mnohem více maminku sourozenců. Díky dialogům s dcerou.

26.08.2015 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Pro mne nejpovedenější kniha celé velmi povedené série.
A to mluví za vše.

26.08.2015 5 z 5

Hraběnka Hraběnka Zuzana Francková

Opravdu tak trochu jiné čtení od autorky, o které jsem si zvykla přemýšlet jako o autorce dívčích románků.
A o to větším překvapením byla tato kniha.
Velmi dobře zpracováno.
Doporučuji.

11.08.2015 5 z 5

Silvie Silvie J. Z. Svoboda (p)

Tak tato kniha patřila v mém dívčím věku k těm opravdu oblíbeným. Nebylo to jen přečíst a odložit, s touto knihou a několika dalšími, jsem po dobu čtení s hlavními hrdiny prožívala jejich životy. A vlastně i po přečtení se mnou zůstávali.

11.08.2015 5 z 5