Tamten Tamten komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Působivý a odstrašující nástin absolutní totality. Kniha však místy příliš zabředává do filozofických úvah, které nejsou moc čtivé a opakují se.

18.05.2016 3 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Jedná se o jeden souvislý příběh rozdělený do dvou svazků, má tedy smysl hodnotit jako celek. Ze začátku poměrně čtivé, zábavné a navozující spoustu očekávání. V druhé půlce sice pokračuje spád, ale situace se tak trochu opakují. Spousta z naznačených otázek odejde do vytracena a jako i u jiných knížek závěrečné souboje díky přehnaným vlastnostem se sice hemží zbraněmi, ale vytrácí se z nich přehlednost na napínavost.

20.02.2016 4 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

I když to má poměrně pomalý rozjezd a příliš akce v první půlce není, závěrečná třetina vše vynahradí. A velké plus je v této knize fakt, že hlavní hrdina není nějaký supernabušený cool zabiják, ale prakticky normální člověk.

03.01.2016 4 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

(SPOILER) Zakončení trilogie. Stejně dobré jako předchozí díly a poměrně překvapující. Kniha je výrazně víc "temná", než bych u ní čekal. Těžko říct, jestli se vlastně jednalo o happy end. Pokud ano, tak takový realistický, kdy sice nepřítel byl poražen, ale za velmi vysokou cenu. A pro mne toto dělá knihu lepší, neboť fantasy, kde si můžete být jisti, že sebešílenější akce všichni zdárně přežijí, jsou ve výsledku nudné. Tady nikdy nevíte, kdo přežije následující stránky, a to dělá kniho napínavou.

28.08.2024 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Slabší kousek ze série. První půlka je slabá dějem i stylem psaní, druhá půlka se o něco zlepší, ale stále žádná sláva.

16.02.2024 2 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Vlastně poměrně "standardní" (tzn. zábavné a dobře čitelné) příběhy Koniáše a Baklyho, které jsou v jedné knížce jen proto, že na dvě samostatné knížky by příběhy byly moc krátké. Jinak se v ničem neprotínají.

02.02.2024 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Čtivý styl, pěkně vykreslené prostředí a postavy. Bohužel děj není úplně nejlepší a závěr to úplně nezlepší.

08.11.2023 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Další slušné pokračování, udržuje Kotletův styl, tentokrát místy vulgárnější. Dějově jak bychom od takovéhle knížky očekávali. Tedy nečekejme zázraky, ale solidní přisprostlou zábavu.

02.11.2023 4 z 5

Méně známé nestvůry 21. století Méně známé nestvůry 21. století Kim Fu

Moc nerozumím názvu knihu, do fantazy bych zařadil velmi málo těchto povídek. Některé spíš tak do béčkového hororu. U některých nechápu smysl sdělení, u některých nechápu pomalu ani jednotlivé věty. Zaujali mě tak maximálně 2 povídky.

25.09.2023 1 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Je to takové ... naivní. Načrtnutý svět (město) by takto nikdy nemohlo fungovat a je těžké se pak vžívat do příběhu, který je vystaven na nesmyslných základech. Na druhou stranu je to napsané čtivě a nenarazíte na nudnou pasáž.

03.08.2023 3 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Příliš prvoplánové zaměření na to, jak jsou na tom ženy špatně a že když ale chtějí, tak mohou zvítězit nad hroznými muži. Sice to má být vymyšlený svět, ale ta autorčina frustrace z toho hrozně kouká. Navíc ke konci se některé postavy z ničeho nic začnou chovat nelogicky. A kdo nemá asijské nadšení pro transformery, godzilly a jiné obří monstra, ten si taky může přičíst mínus bod.

23.06.2023 2 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Celý děj připomíná klasickou střílečku a la Doom. Hlavní hrdina jde, neustále se objevují nepřátelé, aniž by dávalo smysl, proč že se objevují, a on je likviduje. Ze začátku slabí nepřátelé, ale postupně se hrdina stává silnějším a silnějším (aniž bychom věděli proč) a nepřátelé také, až vše vyústí ve finálního bosse. Na odreagování si na počítači trochu zastřílet, proti tomu nic nemám, ale proč by to proboha člověk měl číst?

02.03.2023 1 z 5

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Lze hodnotit pouze všech osm dílů najednou, neboť se jedná o jeden příběh rozdělený do 8 knih jen kvůli tlouštce.
Rozhodně zajímavý svět, jeho fungování, principy, prokreslené postavy atp. Ale tato všechna pozitiva jsou na úkor děje, kterého je relativně málo. A přitom když už se nějaký objeví, tak bývá napínaví a čtivý. Ale v těch osmi svazcích je děje poměrně málo. Spíše se řeší stále dokola pohledy různých postav na tutéž věc a o knížku dále znovu dokola a dokola. Kdyby se redundance vyhodili a celé se to smrsklo třeba na trilogii, mohlo se jednat o vynikající fantasy. Takto je to spíše trénování vůle čtenáře, jestli vydrží až do konce.

25.01.2023 3 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Pro mě slabší než první díl. Jednak svět už není "nový", ale hlavně se jedná spíše o běžný příběh "vojenské jednotky" a je dost jedno, do jakého prostředí je zasazená. A navíc mi přišlo, že člověk, který roky přežívá střety v bojích, tak tady najednou je každá bitva překvapivá.

17.05.2022 3 z 5

Milenec z temnot Milenec z temnot J. R. Ward (p)

Příliš sladké, bezproblémové a přímočaré. Ale styl je poměrně čtivý, takže kdo hledá přímočaré sladké a bezproblémové fantasy románky, tak je to pro něj.

17.04.2022 3 z 5

Dcera železného draka Dcera železného draka Michael Swanwick

Velmi originální svět, velmi zajímavý styl psaní. První půlka knihy je super, pak se ale zcela vytratí děj (kterého sice ani zezačátku není extra moc, ale je patrné, co se asi tak děje) a dále jsou jen náhodně popisované lokace s postavami, které nevíte, jestli v knize ještě nebyli, nebo jestli jste to zapomněli - o ději už rozhodně mluvit nelze. (S těmi explicitními sexuálními scénami to není tak žhavé - lidi, co někdy četli Kotletu, tak si toho ani nevšimnou)

29.11.2021 3 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Pro děti vynikající, dospěláci to sice přežijí, ale díky jednoduchost a průhlednost příběhu to pro ně nebude nijak skvělé.

19.02.2021 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Originální zpracování tradičního námětů, pěkně propojený pohádkový námět se sci-fi a k tomu čtivě napsané.

21.12.2020 5 z 5

Kenozoikum Kenozoikum Sergej Lukjaněnko

Kriminálka ve světě, ve kterém je možné cokoliv, takže ať si čtenář myslí cokoliv, ve výsledku je vše úplně jinak. Z toho důvodu jsou vlastně 3/4 kniha zcela zbytečné a daly by se přeskočit. Zachraňuje to jen vcelku čtivý styl Lukjaněnka. Navíc akce je také pomálu, je to hlavně o filozofování.

17.04.2020 3 z 5

Den draka Den draka Richard A. Knaak

Nezáživné, jasně nalajnované, bez emocí, bez napětí. A když člověk navíc nezná svět Warcraftu, tak se ze začátku dost těžko orientuje.

26.01.2020 2 z 5