tatafa tatafa komentáře u knih

Útěk za láskou Útěk za láskou Petra Martišková

Na další knihu této spisovatelky jsem se velmi těšila, protože jsem již řadu let hrdou fanynkou jejích příběhů. A po přečtení musím říci, že mám značně rozporuplné pocity. Na jednu stranu se opět ukázal příjemný a čtivý styl, který autorka ve svých knihách používá, a který je v Čechách poměrně unikátní (zvláště trefnými slovními přestřelkami mezi hlavními hrdiny). Na druhou stranu mne ale poměrně zklamala zápletka i téma. Předešlé knihy od autorky (např. můj oblíbený Tanec v srdci) byly vždy tvořeny situacemi ze života a popisovaly okamžiky se kterými se dospívající dívky opravdu mohou setkat. Útěk za láskou mi však více než reálný příběh připomíná "umělé" romány a filmy pro dospívajících, které k nám čím dál více přicházejí z anglicky mluvících zemí a které jsou mezi mladými lidmi velmi oblíbené. I když je pravda, že už se nedokáži zařadit mezi cílovou skupinu, a tak mi jisté kouzlo knihy možná uniká.

30.08.2017 4 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Ačkoliv jsem se na knihu velice těšila, protože kávu a kavárenské prostředí mám velice ráda, musím říci, že u této knihy jsem překvapivě chuť na kávu necítila, což je poměrně překvapivé. Espressologie je knížkou, která mne opravdu silně zklamala. Už od počátku jsem nečekala žádnou výraznější zápletku, šokující odhalení nebo literární hodnotu, ale přesto takový propadák jsem opravdu nečekala. Když jsem zahlédla téma espressologie, představila jsem si zajímavé téma o hledání partnera pomocí kávy a třeba i nějaké praktické tipy o tvorbě kávy pro čtenáře. Namísto toho se v knize skrýval příběh, jehož největší zápletkou bylo drobné nedorozumění mezi hlavní hrdinkou a její nejlepší kamarádkou, které se velice rychle napravilo. Myslím si, že kávu a espressologii autorka použila pouze jako zajímavou kulisu a námět, ale rozhodně nedokázala využít její potenciál.

20.08.2017 2 z 5

Cukrová panenka Cukrová panenka Laura Lane McNeal

Cukrovou panenku jsem objevila před časem v knihkupectví, když jsem se chtěla odměnit po náročné zkoušce. Na první pohled mne zaujala hlavně zajímavá a možná i tajemná obálka s domem zakrytým listy. Když o tom tak přemýšlím, naprosto netuším, jaký racionální důvod mne vedl k této knížce, protože jsem zjistila, že se nejedná tak úplně o žánr, který bych obvykle četla.

Z tohoto důvodu jsou také mé pocity po přečtení značně rozporuplné. Příběh je nádherný, propracovaný a natolik realistický, že jsem kolem sebe cítila zatuchlinu domu i náladu té doby. Knížku jsem přečetla dá se říci na jeden zátah a nebylo mi z ní psychicky nijak dobře, což rozhodně svědčí o její kvalitě. A možná právě proto se asi nikdy nezařadí na místo mých "top" knížek, protože mi v ní chyběla lehkost a romantika, kterou mám u příběhů moc ráda. Ale jsem vděčná, že jsem si ji mohla přečíst, protože do jejího přečtení jsem neměla představu, jak velký a bolestivý byl rasový konflikt a nesnášenlivost na jihu Spojených států, takže mi knížka značně otevřela oči, což se myslím obzvláště dnes, kdy jsou vztahy mezi rasami a náboženstvími čím dál více vyhrocené.

12.08.2017 5 z 5

Prsten princezny Judity Prsten princezny Judity Hana Parkánová-Whitton

První historický román, který jsem četla, a proto jsem nečekala nic světoborného, a o to více mne však autorka i její kniha překvapily. Román se mi četl velice dobře a přečetla jsem jej během jediné cesty vlakem, což se moc často nestává.
Asi nejvíce mne překvapilo, jak snadno se dá propojit krásný romantický příběh s reálnými historickými postavami a událostmi. Po přečtení jsem zjistila, že o éře Přemyslovců vím podstatně více než předtím, a tak to má u správné knihy být ...

07.08.2017 5 z 5

Moudré z nebe Moudré z nebe Richard Skolek

Knihu bych velice pochválila za nápad a zpracování, protože přečíst si, jak malý kluk může vidět svět, je bylo pro mne velmi zajímavé.
Myslím si, že kniha může čtenáře značně poučit, že je někdy lepší vysvětlit dítěti situaci, tak aby ji pochopilo, než jen používat fráze, kterým mi dospělí sice rozumíme, ale děti z nich utvoří úplně něco jiného. Jediné co bych knize vytkla je, že se mi docela těžko četla, protože se mi oko zastavilo na každém nespisovném výrazu, a že jich je v této knize opravdu požehnaně. Ale na druhou stranu musím uznat, že pokud by kniha byla psána spisovně, již by nebyla tak dobrá a ztratilo by se podstatně její kouzlo.

07.08.2017 4 z 5

Zlatý syn Zlatý syn Shilpi Somaya Gowda

Musím říci, že na tuhle knížku jsem se velmi dlouho chystala a taky jak se patří těšila. A autorka opět nezklamala, naopak mne dokonce oslovila ještě více, než Tajná dcera, kterou jsem od autorky také četla. I když ani jeden z románů není úplně můj šálek kávy, přesto si mne svou otevřeností a taktem získaly, protože přeci jen se hned tak nevidí, aby si hrůzné a citlivé informace čtenář přečetl s chutí a nepohoršili nebo jej psychicky vysála. Osobně mám velice ráda, když se při čtení romantické knížky seznámím s něčím novým, co jsem do té doby neznala, ale zároveň když si mohu odpočinout u příběhu se šťastným koncem, což rozhodně romány této autorky splňují.

07.08.2017 5 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Velice zajímavá a čtivá knížka, která popisuje hrůzy a pocity z války chlapeckýma očima, do jisté míry se mi asi líbila více než první kniha, protože přeci jen nebyla tak naivní a optimistická, ale spíše děsivá a mrazivá.

05.08.2017

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Jak už to tak často bývá, tak i u této knihy mám po přečtení značně rozporuplné pocity. Myslím si, že román má velký potenciál a originální tématiku, ale na druhou stranu mu ubírá na zajímavosti málo propracovaná/vygradovaná zápletka. Při čtení jsem celou dobu čekala, kdy přijde nějaký konflikt nebo výraznější problém, a najednou byl konec knihy, takže celý příběh vyzněl poměrně sladce a nezajímavě.

25.07.2017 2 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Musím říci, že asi žádná kniha mi neležela na seznamu k přečtení tak dlouho jako tato - více než 3 roky - ale to čekání stálo za to! Tento příběh mne velice mile překvapil, protože jsem čekala nějakou jednoduchou romantiku ve stylu např. Lenky Lanczové, který má sice dramatické pozadí, ale čtenáře zápletkou nijak výrazně nepřekvapí. To rozhodně není případ této knížky, která svůj závěr neodhaluje hned na počátku, ale čtenáři si na rozuzlení musí chvíli počkat a nakonec se dočká i očekávané sladké romantiky. Zároveň mne velice překvapil takt a reálnost se kterou se autorka věnuje rakovině a smrti, což je přeci jen velice citlivé téma pro mnoho lidí.

25.07.2017 4 z 5

Půlstoletí s Cimrmanem Půlstoletí s Cimrmanem Zdeněk Svěrák

Samotná knížka úplně nesplnila očekávání, protože jsem čekala více článků, vzpomínek atd. Mé výhrady k ní ale značně zmírnila energie a pocity, které z textů vanuly až ke čtenáři. Vždycky jsem věděla, že DJC je něčím své a originální, ale i tak mne velice mile překvapily vztahy a vazby, které tam panují a které dokáží herci přenést i na diváka/čtenáře. Asi nejvíce si na knize i na divadle vážím a obdivuji to, s jakou energií stále rozšiřují velice příjemný a inteligentní humor a pravou češtinu, která se v dnešní době moderních technologií pomalu, ale jistě vytrácí z běžné komunikace mezi lidmi. Sice bych ocenila více textových pasáží a podrobnosti, ale na druhou stranu i bez toho má kniha velké kouzlo, které by jinak asi neměla.

Vřele všem doporučuji!!!

25.07.2017 5 z 5

Sázka na lásku Sázka na lásku Petra Martišková

Velice čtivá knížka, která příběh, na rozdíl od řady romantických knížek, poutavě a zajímavě zaplétá a postupně odhaluje, takže čtenář od první kapitoly neví, jak příběh bude pokračovat, případně končit. Myslím si, že touto knihou nepohrdnou nejen náctiletí, kterým je určena, ale i starší milovníci romantických příběhů ... vřele tuto knížku všem doporučuji!

19.01.2017 5 z 5

Vaříme podle Herbáře 4 Vaříme podle Herbáře 4 Kateřina Winterová

Velice zajímavá a poučná knížka plná nápadů, které lze v obyčejné domácnosti skutečně aplikovat, a které nejen že fungují, ale také dobře chutnají. Vřele doporučuji!!!

09.01.2017 5 z 5

Vaříme podle Herbáře Vaříme podle Herbáře Kateřina Winterová

09.01.2017 5 z 5

Dobrá zpráva o velké radosti - Denní čtení pro adventní čas Dobrá zpráva o velké radosti - Denní čtení pro adventní čas John Piper

Kouzelná kniha, ve které je sousta zajímavých myšlenek o křesťanství

07.01.2017 5 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích Vítězslava Klimtová

krásný a jedinečný nápad, vřele doporučuji!

07.01.2017 5 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Vítězslava Klimtová

krásný a jedinečný nápad, vřele doporučuji!

07.01.2017

Polní žínka Evelínka Polní žínka Evelínka František Nepil

Mach a Šebestová Mach a Šebestová Miloš Macourek

07.01.2017 4 z 5

Malované počasí Malované počasí Ondřej Sekora

Krásný, jedinečný příběh. Také jedna z knížek mého dětství.