Teckovana Teckovana komentáře u knih

Nejvtipnější kocour Nejvtipnější kocour Petr Fischmeister

Pro děti tenhle kocour tak úplně není, jsou to spíš dobrodružné báchorky pro dospělé. Každopádně má kocour Leoš bujnou fantazii a smysl pro nadsázku a navíc je to krajan z Brna (bydlí v Černých Polích). Nejlepší je asi povídka Držet rytmus. :-)

07.11.2016 4 z 5

Myko: Kompletní zpravodaj ze světa hub Myko: Kompletní zpravodaj ze světa hub Jiří Dvořák

Pokud jste někdy uvažovali, co jsou houby zač a zdali a jak vnímají nás houbaře, tohle je kniha přesně pro vás. Vydařené ilustrace a poutavé texty autorů Danteho Pečárky a Funga Imperfecta potenciálního mykologa rozhodně chytí a nepustí. Chtělo by to další ročník tohoto houbího periodika. :-)

04.09.2024 5 z 5

Plující ostrov Plující ostrov Liao Chung-ťi

Staří zenoví mistři a poustevníci odcházeli obvykle do hor, tchajwanský autor si vybral rybářskou loď. Dlouhé odloučení uprostřed oceánu bere jako skvělou příležitost k přemýšlení a cvičení vůle. Současně ale nezapomíná pozorovat, co se kolem děje - létající ryby, delfíni, albatrosi i samotní námořníci a jejich jednotvárný život na lodi autora fascinují a velmi barvitě to vše popisuje.
Jednoznačně zde platí, že cesta může být cíl.

01.01.2024 5 z 5

Nebe Nebe Piia Leino

Velmi zajímavá kombinace Orwella a Ready Player 1 dohromady. Autorka skvěle vypíchla současné globální problémy a předkládá svou verzi nepříliš růžové, ale o to uvěřitelnější budoucnosti. Další parádní kousek z finské dystopické školy.

26.09.2023 5 z 5

Štěstí Štěstí Rosa Montero

Trošku romance, trošku krimi, ale asi nejvíc tam cítím oslavu života a jiskřičku naděje. Celou dobu mě napadalo: Tohle by mohl zfilmovat Pedro Almodóvar, měl by skvělý scénář.

31.07.2023 4 z 5

Vlastný životopis zla Vlastný životopis zla Pavel Vilikovský

Malý exkurs do historie 20. století se Vilikovskému jednoznačně podařil. Jazykově brilantní záležitost plná vtipných dialogů (alespoň pokud jde o slovenský originál) s mnoha vrstvami, které mě bavilo odhalovat. První polovina knihy je něco jako špionážní thriller z prostředí STB, druhá se tváří jako pátrání po nevyřešeném případu, ale jde spíš o soubor esejů na téma kriminologie a zlo. Citovány jsou zde i úryvky z deníku Josepha Goebbelse a tento nacistický pohlavár je tu a tam srovnáván s českým sériovým vrahem Václavem Mrázkem. Stručně řečeno: Krásný příspěvek k dějinám radosti. ;-)

21.08.2022 5 z 5

Tři struny tajných přání - Estetika v japonském erotickém umění Tři struny tajných přání - Estetika v japonském erotickém umění Petra Veselá

Studie, která přináší docela zajímavý pohled na tradiční japonskou estetiku a její přesahy do současnosti. Výběr ilustrací potěší, obrázky jsou barevné. Zásadní problém je přepis japonských jmen a pojmů (asi přes angličtinu), takže najdete "Meiji" místo Meidži, navíc se jména použitá ve větách téměř neskloňují, což působí trochu jako copy z facebooku. Jazykový redaktor knihy by zasloužil za uši. :-)

09.08.2022 4 z 5

Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi Viktor Pelevin

Není úplně snadné sledovat Pelevinovy myšlenky, které v dialozích hodně odbíhají a košatí, ale stojí to za to. Pro příznivce konspiračních teorií a špionážních hybridních konfliktů je to opravdová lahůdka. :-)

16.06.2022 4 z 5

Čapajev @ Prázdnota Čapajev @ Prázdnota Viktor Pelevin

Román, který se dá jen velmi obtížně zařadit, ale rozhodně stojí za přečtení. Prolínají se zde časově i místně odlišné děje a autor záměrně zpochybňuje, co je sen a co je reálné. Nejvíc mě zaujal příběh pana Srdíka, který se chtěl nechat zaměstnat u tradiční japonské firmy. Jediná vada v českém překladu je přepis japonských slov z azbuky do češtiny (saenara, dřeváky heta atd.).

14.10.2021 5 z 5

Senzibil Senzibil Markéta Pilátová

Něco mezi Lukjaněnkovou Noční hlídkou a Murakamiho magickými romány. Velmi čtivý a napínavý román z prostředí paranormálních jevů.

27.07.2021 5 z 5

Sedm bratří Sedm bratří Aleksis Kivi

Něco mezi protialkoholní agitkou a hrdinským eposem. Kniha na svou dobu nepochybně zajímavá a čtivá, ale přece jen příliš idealistická, prvoplánová a černobílá. Kniha angažovaná, obrozenecká a buditelská, z doby, kdy se ještě lidé domnívali, že stačí naučit lidi číst a dát jim správné knihy, aby se svět změnil k lepšímu. :-)

22.07.2021 4 z 5

Silberputzen - Leštenie starého striebra Silberputzen - Leštenie starého striebra Pavel Vilikovský

Vynikající fiktivní deník gymnaziálního studenta z počátku 20. století. Těžko říct, zda je lepší audiokniha, nebo dobovými ilustracemi vyzdobená předloha. Obojí je velmi vtipné.

09.07.2021 5 z 5

Smích je mým řemeslem Smích je mým řemeslem Věna Hrdličková

Naučná kniha, která přináší výklad fenoménu zábavných vyprávění a několik překladů autentických historek vyprávěných jako rakugo. Zajímavé je to hlavně pro japanology, běžný čtenář se nejspíš příliš nezasměje, což se dá snadno pochopit - vtipné to má být zejména v živém podání vypravěče s gesty a mimikou, přepisem na papír a překladem se kouzlo poněkud vytrácí.

08.07.2021 4 z 5

Démon Démon Edogawa Lampo (p)

Velmi čtivě napsaná detektivka s japonskými reáliemi na téma démonického spisovatele detektivek, o němž nikdo nic neví. Pátrání probíhá v ich-formě a kořeněno je milostným vztahem a jednou nevyjasněnou smrtí.

27.06.2021 4 z 5

Místnost Místnost Jonas Karlsson

Originální jednohubková novelka o poněkud excentrickém člověku a jeho podivuhodné pracovní kariéře. Björn se chová chvílemi jako autista a někdy jako psychopat, ale těžko říct, jestli to celé není něco jako podobenství o nepochopeném géniovi.
Pro Český rozhlas knihu skvěle načetl Martin Myšička, tato verze má oproti knize určitě o jednu hvězdu navíc. :-)

19.05.2021 4 z 5

Stavitelé z říše zvířat Stavitelé z říše zvířat Emilia Dziubak

Super inspirace pro malé stavitele a přírodovědce. Ilustrace nemají chybu a spoustu nových informací se zde dozvědí i dospělí.

13.05.2021 5 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Kurt Vonnegut nazval svůj román Jatka číslo 5 podtitulem "Křížová výprava dětí". Myslel tím, že v posledním období 2. světové války navlékali poslední velitelé uniformu s puškou každému klukovi, kterému už bylo 15.
V této knize šel autor ještě o něco dál a rok po válce dal samopal a výbušniny do ruky asi tak desetiletému klukovi. Nicméně většina zde popisovaných dětí, které přišly o rodiče, neměly nic než hlad, strach a touhu přežít. Tyto děti proto podikaly své malé "křížové výpravy" z východního Pruska do Litvy, aby se svým poválečným osudem bojovaly. Neveselá, ale potřebná kniha.

29.04.2021 4 z 5

Washingtonovo náměstí Washingtonovo náměstí Henry James

U tohoto románu by to velmi chtělo udělat nový český překlad. Nemám v ruce originál a chápu, že příběh se odehrál v devatenáctém století, takže jistá zdrženlivost je namístě, ale i tak mám pocit, že český překlad nebyl adekvátní jazyku čtenářů už v době svého prvního vydání na konci let osmdesátých. Je to docela škoda, protože Henry James určitě nenapsal tuto knihu středověkou angličtinou, nicméně některé dialogy mi tak v českém překladu znějí a ruší zážitek z trefných myšlenek autora (výrazy jako: hýřil a marnotratník, švarný mádenec, hrome, milý mladíče atd). Příběh samotný pak vyznívá trochu jako nechtěná parodie a svou nesrozumitelností se současným čtenářům poněkud vzdaluje. Věřím, že uznávaný předchůdce moderní psychologické prózy by takto archaicky vyznívat nemusel.

04.04.2021 4 z 5

Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Antony Cummins

Autor své povrchní povídání o tradičním Japonsku sepsal tak nepřehledně a rozříštěně, že se mi to dost špatně četlo a neulehčily mi to ani časté překlepy v japonských jménech. Je smutné, že sjednotitel Oda Nobunaga, který je zde často zmiňován, není ani jednou napsán správně. Navíc jsou mnohé japonské zvyky líčeny z pohledu Evropana jako barbarské, kuriozní a víceméně nepochopitelné. Pokud to myslíte se studiem Japonska vážně, tak pro první seznámení s esencí tradiční japonské kultury raději sáhněte po něčem jiném, třeba Tanizakiho Chvále stínů.

08.08.2020 2 z 5

RAJc je preč RAJc je preč Pavel Vilikovský

Pan Vilikovský je, bohužel, už pryč, ale jeho rajc se rozhodně neztratil. Tento "bilanční" román sympatického autora s autobiografickými prvky by neměl ujít pozornosti těch českých čtenářů, kteří slovenštině ještě trochu rozumějí. Jde o to přečíst tuto knihu a díky ní lépe prožít všední den. :-)

31.03.2020 5 z 5