Teckovana komentáře u knih
Pokud jste někdy uvažovali, co jsou houby zač a zdali a jak vnímají nás houbaře, tohle je kniha přesně pro vás. Vydařené ilustrace a poutavé texty autorů Danteho Pečárky a Funga Imperfecta potenciálního mykologa rozhodně chytí a nepustí. Chtělo by to další ročník tohoto houbího periodika. :-)
Mozaika příběhů několika obyčejných lidí z Helsinek, kteří hledají své štěstí. Trošku mi to připomnělo film "Láska nebeská". Často je to úsměvné a sarkastické, místy trochu smutné a občas docela napínavé. Dobře se to čte, ale není to žádná řachanda ani intelektuální lahůdka. Pro čtenáře může být poněkud matoucí, že některé postavy mají velmi podobná jména začínající písmenem S (Suvi, Sylvi, Sylva, Saimi, Sami, Seija, Salla, Sini, Sinikka).
Tváří se to jako sci-fi, ale je to spíš dystopická cli-fi lehce říznutá (mezi)planetární ekologií a přírodním šamanismem. Pokud hledáte akční příběh, tak ten tu opravdu moc není, ale o to zajímavější myšlenky tento román v dopisech obsahuje. Zaujala mě také významná role hub a lišejníků a starověkého sumerského mýtu pro budoucnost Země. Předchozí do češtiny přeložený román o vodě "Strážkyně pramene" byl taky velmi zajímavý, i když se držel více "při zemi". Knihy Emmi Itäranty jsou pro přemýšlivé čtenáře velmi znepokojivé a uvěřitelné vize naší budoucnosti, ale možná je lze vnímat i jako podobenství naší neutěšené současnosti.
Průměrná kniha pro nepříliš náročné čtenáře. Mluvící kocour byl celkem fajn, povrchní úvahy o životě a smrti mě zaujaly méně.
Tato kniha balancuje mezi několika žánry - bildungsroman, detektivka, rybářská latina a milostná romance se tu prolínají s pohádkou či hrdinským eposem. Obdivuji invenci překladatele - všechny ty laponské příšery a potvory mají v české verzi velmi přiléhavé pojmenování. Když to shrnu, jde o docela napínavé a zábavné čtenářské osvěžení. :-)
Baseball mi vůbec nic neříká a středoškolská matematika pro mě znamenala víceméně nutné zlo. Přesto mám pocit, že autorka tato témata podává velmi zajímavě a s typickou japonskou elegancí. Něco podobného měl ve svých románech Sóseki Nacume.
Romantický příběh z japonského středověku, který by určitě stálo za to uvést na jevištích. Izumi Kjóka byl autor velmi originálních povídek, románů i dramatických textů. Je škoda, že v češtině jich není dostupných více.
I přes dílčí výhrady k některým názorům je to velmi zajímavý studijní materiál, zejména pro začínající japanofily. Mrzí mě, že autor už další eseje na dané téma nenapíše.
Staří zenoví mistři a poustevníci odcházeli obvykle do hor, tchajwanský autor si vybral rybářskou loď. Dlouhé odloučení uprostřed oceánu bere jako skvělou příležitost k přemýšlení a cvičení vůle. Současně ale nezapomíná pozorovat, co se kolem děje - létající ryby, delfíni, albatrosi i samotní námořníci a jejich jednotvárný život na lodi autora fascinují a velmi barvitě to vše popisuje.
Jednoznačně zde platí, že cesta může být cíl.
Tato propagandistická brožura byla sepsána Bedřichem Reicinem, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Bed%C5%99ich_Reicin
Tohle není pouhá romance o láskách jednoho studenta, ale tak docela to není ani brilantní esej o světové literatuře. Je skvělé, že se k nám tento román dostal, ačkoli zatím pouze ve slovenské verzi. Turecká literatura nám má mnoho co nabídnout a Ahmet Altan určitě patří k jejím nejlepším reprezentantům, i když vlastní země jej za jeho dílo nezřídka "odměňuje" dlouhým pobytem ve vězení.
Pěkná filozofická a psychologická sonda do duše mámy postiženého syna.
(SPOILER) Pro fanoušky AG povinnost, ale nudit se nebudou ani ostatní čtenáři. Je to nezaměnitelně košaté dědečkovské vzpomínání o tom, co zajímavého zažil a vyposlechl v Brně a jak postupně přišel na to, kdo je a čím by se chtěl zabývat a také jak přišel o maminku. Krásné jsou zde také ilustrace.
Velmi zajímavá kombinace Orwella a Ready Player 1 dohromady. Autorka skvěle vypíchla současné globální problémy a předkládá svou verzi nepříliš růžové, ale o to uvěřitelnější budoucnosti. Další parádní kousek z finské dystopické školy.
Výborná kniha shrnující současné poznatky z ekologie a mykologie, ale velmi čtivým a nekonvenčním způsobem. Pokud se zajímáte o lišejníky, mykorhizu, heterotrofní rostliny nebo psychotropní látky, tuto knihu byste neměli minout.
Trošku romance, trošku krimi, ale asi nejvíc tam cítím oslavu života a jiskřičku naděje. Celou dobu mě napadalo: Tohle by mohl zfilmovat Pedro Almodóvar, měl by skvělý scénář.
Kniha rozhovorů čtenářům přístupnou formou přibližuje, kdo je Josef Baxa a proč zrovna on byl nedávno prezidentem navržen jako nový soudce ústavního soudu. Možná to bude znít jako fráze, ale těžko si na tuto práci představit někoho lepšího z hlediska osobnostních i odborných kvalit s celoživotními zásluhami o budování právního státu.
Jaroslav Havlíček byl nepochybně génius psychologické prózy a je to znát i na jeho "hororových" povídkách a novelách. Tento výbor představuje jakousi "best of" sbírku a stojí za pozornost. Jen mě mrzí, že velmi slibné romaneto Smaragdový příboj autor nestihl dokončit. :-(
U anotace knihy by měla být výstraha na spoiler, protože připomíná zápis do čtenářského deníku snaživého středoškoláka - najdete tu stručný děj úplně celého románu. Nicméně byla by docela škoda knihu zahodit jen proto, že už zhruba víme, co se tam stane.
Román je to totiž napínavý a natolik autentický, že bych se nedivil, kdyby šlo o skutečné osudy zapomenutého hrdiny z historie. Připomněl mi trochu Antoina de Saint-Exupéryho, ale bez Malého prince.
Velmi užitečná informacemi nabitá kniha vysvětlující soudobé japonské popkulturní fenomény v širokém kontextu dějin země vycházejícího slunce od konce 2. světové války až po rok 2019. Pro čtenáře mangy, diváky anime, sběratele pokémonů a vůbec všechny japanofily poslouží jako solidní studijní materiál.