tenax tenax komentáře u knih

Zelená ratolest Zelená ratolest Edith Pargeter

Druhý díl trilogie je stejně dobrý, ne-li lepší než první. Navíc se zde do osudů hlavních postav více promítají dějinné události a komplikované vztahy mezi Anglií a Walesem v první polovině 13. století. A tak to mladý Harry, rodem Angličan a vychováním Velšan, vůbec nemá jednoduché. Jeho vztah s Ralfem Isambardem osciluje mezi nepřátelstvím a respektem, a Harry postupně vyzrává v muže stejně čestného a zásadového, jako byl jeho otec.

18.02.2015

Jak luštit křížovky? Jak luštit křížovky? kolektiv autorů

Pro začínající luštitele křížovek je to nepostradatelná pomůcka, pokročilí si své znalosti osvěží a doplní.

15.02.2015 4 z 5

Malá encyklopedie křížovkáře (4. díl, meg-o) Malá encyklopedie křížovkáře (4. díl, meg-o) Roman Reisenauer

15.02.2015 4 z 5

Malá encyklopedie křížovkáře (2. díl, f-koj) Malá encyklopedie křížovkáře (2. díl, f-koj) Roman Reisenauer

15.02.2015 4 z 5

Malá encyklopedie křížovkáře (1. díl, a-e) Malá encyklopedie křížovkáře (1. díl, a-e) Roman Reisenauer

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Úžasná směs romantiky a dobrodružství, okouzlujících popisů architektury a krajiny, ale i vnitřního života a citů hrdinů. Vznešené dialogy, které by v jiných případech působily směšně, zde naprosto odpovídají stylu románu a jsou nenahraditelné. Čímž zároveň oceňuji překladatelku, odvedla skvělou práci.

05.02.2015 5 z 5

Pevnost Pevnost Bernard Cornwell

Cornwell snad neumí napsat špatnou knížku. Málo známá epizoda z bojů za nezávislost je popisována podrobně krok za krokem. Přitom to není žádné suchopárné čtení, naopak jde o strhující příběh lidí na obou stranách konfliktu se všemi jejich kladnými i zápornými vlastnostmi. Čtenář tak vlastně nemůže fandit některé ze zúčastněných stran, ale jen konkrétním osobám, ať už jde o Brity nebo americké povstalce. Plusem je navíc mapka dějiště na předsádce a tradiční autorova historická poznámka na závěr.

25.01.2015 5 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Postupné vyvražďování účastníků uzavřené společnosti připomíná Deset malých černoušků a podobné detektivky, když se do věci ale zaplete démon Azazel a duch nitranského kata, je zaděláno na napínavý akční příběh. Myslím, že nijak nevybočuje z celé série, čtení „odsejpá“, chytne a nepustí do poslední stránky. Já se bavil a nic víc jsem ani neočekával.

06.01.2015 4 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Se změnou autora se trochu změnil styl příběhu této série, tentokrát je to spíš detektivní sci-fi, i když ani tady nechybí démoni, kteří ale neovládají ani tak lidi, ale spíš stroje. Tato kniha není tak akční jako předchozí části, i když akce je zde také dost. Stále je to ale napínavé a zábavné čtení, které svádí k vyhledání dalších dílů.

01.01.2015 4 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Opět zábavné a napínavé dobrodružství party Felixe, Vincence, Waltera a Klaudie, plné třeskutých dialogů a absurdních situací. Na můj vkus sice až moc práchnivějících mrtvol, rozstříknutých mozků, vyhřezlých střev, vydloubnutých očí a potoků krve, ale vím, že to k tomuto žánru patří, tak jsem se jen bavil. Ale rozhodně nedoporučuji číst při jídle nebo jíst při čtení.

23.12.2014 4 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Typický úvodní díl série, který představuje hrdiny a jejich schopnosti, prostředí a svět magie. Nepatřím ke skalním fanouškům tohoto žánru, ale tahle knížka mě pobavila a těším se na pokračování. Skvělé hlášky, napínavý a svižný děj, poněkud bizarní hrdinové, co víc si přát od tohoto typu literatury…

20.12.2014 4 z 5

Zloději ostatků Zloději ostatků Vlastimil Vondruška

Příběh Martina ze Stvolna byl dotažen až do úplného konce a tak by to chtělo celou sérii nějak zhodnotit. Po velice nadějném začátku v prvním, dobrém druhém a ucházejícím třetím sklouzl čtvrtý díl série do slabšího průměru. Stále je to sice napínavé dobrodružné vyprávění, ale jako historický román nevěrohodné a přitažené za vlasy. Celá série obsahuje tolik zázračných osvobození těsně před popravou, takřka nadpřirozených schopností Martina ze Stvolna (třeba v posledním dílu, kde se během několika měsíců naučí arabsky číst a mluvit natolik, že je schopen filozofovat a diskutovat o lásce a smyslu života), jeho geniálního trubadúrství i rytířského umění, že je to až neuvěřitelné. Vůbec celý čtvrtý díl ve mně vzbuzuje pocit, že se autor v předchozích dílech příliš rozepsal a pak nevěděl, jak dál. O tom by svědčil jak tříletý předěl mezi vydáním 3. a 4. dílu, tak náhlé zakončení, kde je na pár stránkách popsáno několik desítek let zbytku Martinova života. Přes všechny výhrady je to ale dobré odpočinkové čtení, kterého člověk nemusí litovat.

17.12.2014 3 z 5

Smrt a sedm němých svědků Smrt a sedm němých svědků Anna Bauerová

Docela zajímavá detektivka, klasické schéma uzavřeného okruhu podezřelých, originální motiv vraždy. Dobré odpočinkové čtení.

11.12.2014 4 z 5

Vládcové ostatků Vládcové ostatků Vlastimil Vondruška

Pravděpodobně měla mít tato série pouze tři díly, ale Vondruška se, jak je jeho dobrým zvykem, rozmáchl do šíře, spřádá další zápletky a tak je na řadě ještě „čtvrtý díl trilogie“. Sice dobrodružné příhody a schopnosti trubadúra, rytíře a milence Martina ze Stvolna jsou stále fantastičtější a nepravděpodobnější, jako příběh se to dobře čte a tak se těším na poslední díl.

10.12.2014 4 z 5

Případy c.k. policejního komisaře Pobudy Případy c.k. policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

Nejde vlastně o klasické detektivky, kde autor předloží všechna fakta, byť umně zamaskovaná, a čtenář má šanci odhalit pachatele ještě před koncem knihy. Spíš bych to označil jako vyprávění o složité cestě ke zjištění totožnosti oběti a poté k odhalení pachatele, to vše v době, kdy neexistovaly některé moderní vědecké metody, ale na druhé straně perfektně fungovala habsburská byrokratická mašinerie evidence obyvatel a rutinní úřednické postupy.
Z četby dýchá nostalgie, trochu na závadu je přílišné a opakované zdůrazňování dobového místopisu a dialogy ve stylu tehdejších novinových článků a úředních dokumentů. To je dáno také tím, že autor zřejmě čerpal z autentických materiálů a jejich jazyk do značné míry převzal. Ale jinak je vcelku pohodové čtení, něco na způsob Četnických příběhů Michala Dlouhého, jen posunuté ještě o kousek dál do minulosti.

02.12.2014 3 z 5

Křížovkářský slovník Křížovkářský slovník Vítězslav Koudelka

Jedna z řady šikovných brožur než se člověk dostane k internetu.

01.12.2014 4 z 5

Tajemství českých kronik, pověstí a mýtů Tajemství českých kronik, pověstí a mýtů Vladimír Liška

Jednotlivé kapitoly sice připomínají formou a rozsahem podobné články v populárních záhadologických magazínech, na rozdíl od nich ale uvádějí každé téma v širších dobových souvislostech (např. husitství – povodně – hladomor). Jsou psané srozumitelně a docela napínavě. Dobré čtení, které pobaví a zároveň poučí.

27.11.2014 4 z 5

Křížovkářský slovník Křížovkářský slovník kolektiv autorů

Pro křížovkáře takřka nepostradatelná pomůcka, pro ostatní výborný zdroj prvotní informace při setkání s nějakým neznámým pojmem.

26.11.2014 5 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Výborné, i když zdaleka ne pohodové čtení. Francouzské tažení Jindřicha V. v roce 1415, vrcholící bitvou u Azincourtu, je popisováno prostřednictvím příběhu mladého anglického lučištníka Nicholase Hooka. Nechybí naturalisticky vylíčené bitevní scény, podrobnosti o obléhacích technikách, výstroji a výzbroji bojovníků, dobovém chápání morálky a cti, ale i romantická linka vztahu Nicholase a Melisandy, nemanželské dcery jednoho z francouzských šlechticů. To vše je namixováno do strhujícího vyprávění, které Cornwell umí. A jako zajímavá tečka je nakonec tradiční autorova historická poznámka, kde uvádí na pravou míru některé licence, které použil při psaní románu.

22.11.2014 5 z 5

Zlaté zrcadlo Zlaté zrcadlo Ondřej S. Nečas (p)

Další příjemné čtení, na rozdíl od předcházejících dílů je hlavní postavou skutečně hejtman Ambrož. Skvěle popsaná ponurá atmosféra panského sídla a hornického městečka, klasická detektivní záhada „zamčeného pokoje“, nečekané vyústění příběhu – co víc si přát? Snad jen další pokračování série.

15.11.2014 4 z 5