Terva Terva komentáře u knih

Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž Brian K. Vaughan

Ty nikdy neuvažuješ
o osudu?
Proč si osud
někoho vybere
a jinýho ne?

Svět bez mužů není tak idylický, jak se nám ženy snaží namluvit.....

Dlouho jsem o tomto komiksu a příběhu věděl, ale až teprve nedavno nastal čas si jej pořídit a pustit se do něj. A hned začátek mě překvapil. To postupné odpočítávání až do samotného konce, či počátku, chcete-li, bylo úchvatné a napínavé. Začalo to před devětadvaceti minutama a končí to …...TEĎ!

Malá ochutnávka:
Jsi moje nejlepší kamarádka, Beth. Jsi geniální, je s tebou sranda a tvůj nejmilejší film je „Millerova křižovatka“, ani jsem netušil, že ženský jako ty existujou. S tebou si připadám lepší, chytřejší, statečnější a nechtěl bych tě.......

Po samotném „vymření“ mužů je to trochu pomalejší. Skupiny žen se teprve formují, trochu moc politiky tomu taky moc nepomůže a tak nezbývá, než si počkat na další sešit. Snad se to trochu víc rozjede. Kresba povedená, scénář má své díry.....

Citát: Rolling Stones jsou mrtvý.

05.09.2020 4 z 5

Mutantský faktor Mutantský faktor Todd McFarlane

Soukám se do těchhle podvlíkaček skoro každý den,
abych šel do šílených bitek.
Nedochází mi tolik, jak by asi mělo,
že se prostě jednou nemusím vrátit domů.
(Mutantský faktor)

Obsahuje komiksy Spider-Man #15-17, X-Force #4 a Marvel Comics uvádí #48-50. V tomto svazku se nachází sedm sešitů z různého období života Spider-Mana. Nejhorší na tom je, že sešit X-Force #4 je jen hostujícím příběhem. Linie se totiž již rozjela v sešitech X-Force#2 a #3. Jenže tohle je Spider-Man a tak jsou nám tyto další (předcházející) X-Force příběhy zapovězeny.

Citát: Když ryješ bradou v hlíně, mluvíš vážně drsně. (Sabotáž 1)

Jednou mi tu celkem zamrazilo. V příběhu Sabotáž z roku 1991 je vidět obě věže Světového Obchodního Centra. Levá věž není celá, protože výbuchem přišla o několik vrchních pater. Jo, je vidět, jak dokáží být komiksy prozíravé a možná i někdy určují budoucnost. Sabotáž part1 je druhým nejlepším příběhem v této knize. Jeho pokračování je však příšerné.

Citát: Máš dvě možnosti... vzdej se a zemři, nebo tě uštvu a zabiju. (Sabotáž 2)

Avšak celkově je to opět jen průměr. Všechny ty příběhy vám v hlavě skáčou, časy se mění, prostředí pokaždé jiné a vše se tváří prostě zmateně. Navíc poslední tři sešity v tomto svazku jsou celé divné. Mají jen názvy, horko těžko jsem vyčetl datum vydání, ale to je vše. Chybí tu zásadní údaje. Kresba, scénář, barvy nebo inker, to v příbězích „S životem v koncích“, prostě není. Jedná se o ty poslední sešity, kdy se Spider-Man setká s Wolverinem.

Citát: Velcí hrdinové inspirují velké zlo. (Živý nikdo nevyvázne!)

Nejlepší příběh je „Živý nikdo nevyvázne“ ten se velmi povedl a je perlou v tomto svazku. Nejhorší, jak obsahově, tak kresbou je X-Force – Sabotáž 2. Ostatní jsou jen klasickým průměrem, který nijak nevybočuje z linie průměrné kvality. Vybral jsem pár citátů a vložil je daným tvůrcům na jejich profily. Při čtení všech těch dobrodružství jsem poslouchal skupinu Mercyful Fate. K povídkám jsem napsal samostatné komentáře, přidal malé ochutnávky, nějaký ten citát a hlavně hodnocení. Vše najdete v sekci „povídky“ u této knihy a nebo zde:

Citát: Musím si dávat bacha, mám být po smrti, měl bych se vyhnout focení.... (S životem v koncích)

09.05.2020 3 z 5

Star Wars omnibus: Boba Fett Star Wars omnibus: Boba Fett Andy Mangels

Kam až sahá Galaxie, kdekoli se srocovali uprchlíci
nebo kuli pikle narušitelé zákona,
jedno jméno se vždy pronášelo šeptem.
Jméno, které zaselo strach i do toho nejodvážnějšího srdce.
Boba Fett.

Když se na konci sedmdesátých let objevily první Star Wars komiksy, nebyly ničím jiným než pouhým nenuceným převyprávěním Lucasova filmového díla. Ale s postupujícím časem si, stejně jako knihy, i komiksy uzmuly právo formovat svět Star Wars podle svého. Toto je sbírka devíti povídek rozvíjející osud nejznámějšího nájemného lovce v galaxii, Boby Fetta.

Citát: Jsem rád, žes nepřišel o krk, za co jiného bych tě pak pověsil. (Oběť)

Ke všem povídkám jsem napsal stručný obsah a přidal komentář, malou ochutnávku, citát, a hodnocení. Z průměru hodnocení všech devíti povídek pak vzniklo celkové hodnocení této sbírky. Vše najdete v sekci „Povídky“ u této knihy a nebo zde:

A dal jsem si s tím velkou práci, tak si to alespoň přečtěte!!!! Nebo na vás pošlu Darth Vadera i Boba Fetta najednou! Daeth Vader se bude dlouze ptát, všechno z vás dostane a pak vás zabije. Boba Fett vás zabije a pak se jen zeptá, zda dostane druhou půlku výplaty.

Citát: Odpusťte mi, na chvíli se mě zmocnil optimismus. (Nepřítel Impéria)

Příběhy jsou z různých částí Galaxie a dokonce i z jiných časových období. Není to ucelené a každou povídku lze číst samostatně. Nenavazují na sebe v takové míře, aby vadilo přeskakování. Jsou však seřazeny chronologicky podle Yavinské války. Příběhy jsou napsané v letech 1997 až 2011, což je snad každému jasné, že styl příběhů, kresba i chování hlavního hrdiny se po těch letech mění. Je proto nutné například příběh z roku 1997 a příběh z roku 2011 brát s rezervou a mírným čtenářským odstupem.

Citát: Ahoj Arone. Chybíš mi a velmi tě miluju. Doufám, že budeme brzo spolu... (Vrak)

Nádhernou obálku má hned první příběh v tomto svazku. Jedná se o příběh „Boba Fett: Nepřítel Impéria“. Obálku nakreslil Ken Kelly. A je to nádherná vizuálně barevná podívaná. Hlavně se mi líbili ty barevné linie na skafandru Boby Fetta. A i stíny na Darth Vaderově masce jsou skoro uměleckým dílem. Úplně jsme zaplesal, že hned první kresba v této knize mě tak krásně naladila......

Citát: Nepřítel mého zaměstnavatele je také můj nepřítel. (Jatka)

Brzy zjistíte, že Boba Fett je drsňák. Nebojí se ani Darth Vadera. Jeho cesty jsou poseté mrtvolami. Je to ten druh hrdiny, který nejdřív střílí a pak se teprve ptá. No, někdy se zeptá, ale hned pak střílí. Tak že je to vlastně jedno. Na své otázky chce přímé odpovědi a nebo střílí. A když mu dáte odpovědi, no tak pak převážně střílí. Boba Fett je střílející postava, která vám možná přiroste k srdci, a když ne, tak vás zastřelí. A pak ještě pro jistotu jednou. Dvě dávky Boby Fetta.

Citát: Vypadá to, že Jabba připravil vesnici o Boha. (Yavinská vasilika)

Ještě se vrátím ke kresbě hlavních obálek. Další takovou nádheru bych chtěl vyzvednout. Jedná se o obálku příběhu „Záchrana“. Obálku nakreslil Tim Bradstreet. Hned jak jsem jí viděl, úplně mi zamrazilo. Není výrazně barevná, zvýrazněn je jen Boba Fett. Ale celé to okolí prostředí ve kterém se nachází působí fantasticky. Další obálka u které jsem se dlouze kochal.

Citát: Slave 1 Bobu Fettovi! Máme tu vetřelce! (Záchrana)

Co se týče scénářů – inu, je to devět povídek ve své podstatě každá od jiného scénáristy. Na pár výjimek, jako je třeba John Wagner, ten tu má čtyři. Jinak je to svým způsobem všechno rozdílné, ale na druhý pohled všechno stejné. Vždy se jedná o válku mezi Povstalci a Impériem. Hlavním spojníkem je Boba Fett, který nehledí na strany a pracuje pro toho, kdo mu zaplatí. Nebo spíš pro toho, kdo mu zaplatí víc – nepřítel mého zaměstnavatele je i můj nepřítel. A to je na všech těch příbězích zajímavé. Nikdy nevíte, co Boba Fett provede.

Citát: Tak že mě bereš s sebou? Ne, jak jsem řekl, odměna je za tvou hlavu. (Smrt, lži a zrada)

Když jsem četl Star Wars: Letopisy rytířů Jedy, pouštěl jsem si jako hudební doprovod soundtracky k Lucasovo filmům. Ale bylo toho dost a ke konci knihy už mě celkem slušně hrabalo. Chápete? Poslouchat čtyři hodiny jen tů tů tů tůdydůůů..... To se raději nechám zastřelit od Boby Fetta. U tohoto svazku devíti příběhů jsem udělal změnu. U každého příběhu jsem poslouchal něco jiného. Ale v mém stylu. Tedy Metal. V komentářích u každé povídky jsou kapely zmíněné. Kdo má zájem tak hurá do sekce „Povídky“ u této knihy.

Citát: Nerad beru Povstalecké odměny, ale lov je lov. (Dva pohony zkázy)

Vzhledem k tomu, že povídky, které jsem k této knize vložil, se seřazují abecedně může to být trochu nepříjemné. Tady následují povídky, tak jak jdou chronologicky v tomto svazku za sebou. Nenavazují však dějem, každá pojednává o něčem jiném, ale někdo to má rád popořadě. Tady je základ, jehož časový údaj je bitva u Yavinu:

1 - Nepřítel Impéria
…..Přibližně tři roky před bitvou u Yavinu.

2 - Yavinská vasilika
….. Krátce před bitvou u Yavinu.

3 – Oběť
…..Krátce po bitvě u Yavinu.

4 – Vrak
…..Přibližně šest až sedm měsíců po bitvě u Yavinu.

5 – Jatka
…..Přibližně devět měsíců po bitvě u Yavinu.

6 – Záchrana
…..Přibližně jeden rok po bitvě u Yavinu.

7 – Dva pohony zkázy
…..Přibližně pět let po bitvě u Yavinu.

8 - Smrt, lži a zrada
…..Přibližně deset let po bitvě u Yavinu.

9 - Agent zkázy
…..Přibližně deset let po bitvě u Yavinu.

Citát: Mrtví zbraně nepotřebují. (Agent zkázy)

02.05.2020 4 z 5

Anděl bez slitování Anděl bez slitování Miroslav Žamboch

Až přijde na lámání chleba,
přežijí jen ti, co se rozhodnou správně
Otec jí vždy říkal,
že panika je zbytečná.
Strach ne, ten bystří smysly.

V tomto příběhu není použito jméno Bakly, nikdo pořádně netuší, zda je to Bakly. Jsou tu jen střípky pokapané krví a popis zbraní. Katzbalger se širokou čepelí a řemdih na červení zářícím řetězu. No, pro znalce je to jasný Bakly. Vše je brutální, ale když se na scéně zjeví Bakly, bude to ještě brutálnější. Jeho gigantičnost se neskrývá ve výšce, ale v proporcích. Vlastně je tu Bakly velmi málo. Hlavní linie příběhu je o Zuzaně, jeho dceři, které opět hrozí nebezpečí díky jejím magickým vlastnostem a uměním.

Malá ochutnávka:
Časy se mění, za jeho mladých let čaroděje upalovali, teď na ně pořádají hony a podle toho co se povídalo, z nich dělají vysoce postavené pány. Tedy z těch, co všechno přežijí. Ale nepochyboval o tom, že obyčejný člověk z toho málokdy vyjde bez úhony, a určitě nikdy s vlastním prospěchem.

A jeho slova jsou zcela jasná: Nemám lidi rád, nezáleží mi na nich. Zabíjím je jakýmkoliv možným způsobem. Bez výčitek, co nejjednodušeji. Nejvíc však zuří, když hrozí nebezpečí jeho dceři. Opět jeden z temných a krvavých příběhů odehrávající se v neurčeném světě a nevyřčeném čase. Příběh smutku, lásky, nenávisti a stálého boje o vlastní život. Bylo to rychlé, krvavé a bestiální.

Citát: To už však smrt vpadla mezi ně. Praskání kostí, kloubů, drcení chrupavek a trhání svalů, řev zmrzačených, poslední steny umírajících.

25.04.2020 5 z 5

S ďáblem nejsou žerty a další příběhy S ďáblem nejsou žerty a další příběhy Mike Mignola

Pamatuj, že jsme zaměstnanci
úřadu paranormálního
VÝZKUMU a obrany.
Výzkum je rovněž součást naší práce.
(Pohřbený slib)

Tak že opět se setkáváme se stejným fenoménem jako v sérii Hellboy, kdy je podstatná část dvanácti knih v sérii, pouhým svazkem povídek. Zatím co byl první Abe komplexním příběhem, je kniha druhá „už“ jen sbírkou. Tato kniha obsahuje tři příběhy. Opravdu jsem čekal dlouhé a velké dobrodružství a opět jsem se nedočkal. Tak se nedá nic dělat – opět jdeme paběrkovat. Musím však vyzvednout kresbu. Všichni tři přizvaní malíři jsou borci. Jejich kresba je prostě perfektní.

Citát: I tak primitivní případ je lepší než sedět tady a nic nedělat. (Posedlý)

Tři příběhy, které kreslí trojice malířů Patric Reynolds, Peter Snejbjerg a James Harren. Scénář má na svědomí John Arcudi s vřelým doporučením Mike Mignoli. I tady se potvrzuje, že Mike už nemá zrovna moc velký zájem na tomto univerzu a jen rozdává úkoly...a asi za to bere i prachy, jak jinak. Potíž je v tom, že lidé, kteří dali příběhům Hellboy a Abe Sapien zelenou, tak učinili proto, že se jim líbila kresba Mike Mignoli, ale ten už dlouho nic nenakreslil. Otázka je: Jak dlouho to bude jeho fanoušky bavit.

Citát: Nemám v oblibě podvodní boje se zombiemi. (Pohřbený slib)

Když to celé shrnu, má tato sbírka dvě velmi průměrné povídky a jednu nadčasovou a velmi povedenou. Průměrem jsou příběhy „Posedlý“ a „Pohřbený slib“. Nadprůměrem a nejlepším příběhem se tak stal ten třetí ve svazku. Je po něm nazvaná i tato kniha. S ďáblem nejsou žerty. Vybral jsem symbolických třináct citátů a vložil je Johnu Arcudimu na jeho profil. Proč zrovna Arcudimu? Protože Mike Mignola už do příběhu moc nemluvil. Jen rozdal rozkazy. Při čtení těchto povídek jsem poslouchal České skupiny Gaia Mesiah (Excellent mistake 2018) Mucha (Tos posrals 2019) a Illuminatica (Ruby Rose Mayhem 2018)

Citát: Vem si příklad ze skautů, Abe. A buď vždy připraven. (S ďáblem nejsou žerty)

Komentáře, malé ochutnávky, citáty a hodnocení k povídkám si můžete přečíst zde:

21.02.2020 4 z 5

Lži Lži Greg Rucka

Pamatuji si, že jsem věřila,
že „Wonder“ znamená „Úcta“.
Že jméno, které mi dali, vypovídalo o obdivu.
Kdysi možná.
Ale příběh se stále mění.

Upřímně? Trochu jsem měl v tom začátku o dítěti chaos. Nejdřív jí bohové řeknou, že bude mít dítě z hlíny a písku (Golem?), ale hned další děj už má holka chlapa a dítě se narodí normální cestou .....nebo si královna a Olympský bůh místo š*kání hráli na písku? Scénář je chaotický a někdy jsem ty dvojsmysly ani nechápal. A abych napsal pravdu i jsem se trochu ztrácel v ději.

Citát: Myslím, že jsem Bůh Války.

Kresba je nádherná, tady vo ničem nemá smysl diskutovat. Pan malíř Liam Sharp prostě umí. Jeho obrazy jsou krásné a oku lahodící. Hltal jsem každý jeho výjev. Pravda, trochu mi unikal děj, ale když je kresba hezká, na pozadí moc nekoukáte. Jenže hned při první nádherné dvojstraně se v koutku oka (rozbitého skla) objevuje Superman a Batman. Což jsou dva pánové, kteří ve své podstatě nesnáší humor. (neplést z LEGO) Přidejte k nim Bohyni Války a je jasné, že tady moc srandy nebude.

Citát: Jsem vaším nepřítelem pouze tehdy, budete-li tak se mnou jednat.

Bohům žel, scénárista Greg Rucka se prostě rozhodl, že to bude chaotické a sám se řídí svým heslem „Příběh se stále mění a nic nedává smysl“ Co stránka, to jiný děj. Při každém otočení listu se musíte soustředit a přepnout mozek. Naštěstí se tu nadále Batman neobjevuje a Superman jen slovně, ale i tak ta absence humoru z toho dělá až moc smutný příběh. Navíc reklama na obálce, že jde o - cituji: „Ideální start pro nové čtenáře“ je lživá. Čtenář, nový čtenář, jako třeba já, je vržen do víru již rozjetých událostí a z těch málo flashbacků se toho moc nedozví.

Citát: Tvůj Ráj stvořili vaši Bohové. Možná si s tebou hrají....

Vybral jsem pouhopouhých šest citátů a Greg Rucka už je má na svém profilu. Nebýt mistra kreslíře, který nese jméno Liam Sharp (mimochodem, víte, že ten člověk napsal pět knih, ale u nás na DK je to pouhopouhý „ilustrátor“?) dal bych i menší hodnocení. Tento člověk to zachránil Za zmínku stojí „Galerie alternativních obálek“ na konci knihy. Je od různých ilustrátorů, ale je to nádhera. Při čtení jsem poslouchal Švédskou metalovou skupinu Blackshine a jejich dvě studiová alba „Our Pain is your Pleasure“ (1997) a „Soulless & Proud“ (2002)

Citát: V každém z nás je trocha božského.

16.01.2020 3 z 5

Bouře a běsy Bouře a běsy Mike Mignola

Vznešení
mrtví Británie
vstávají z hrobů,
jak bylo předpovězeno.
A následují svého krále.

Pokud čtete tyto řádky, přečetli jste i všechny předešlé příběhy. A tady jsme na konci. Vyvrcholení Hellboyova dobrodružství, kde vše v jedno se spojí. Jak jsem čekal, je to gigantické. A už mě vlastně ani nevadí, že to nenakreslil Mike Mignola, ale Duncan Fegredo. Mám totiž tak trochu pocit, že už překonal nejen sám sebe, ale i, bohužel, Mignolu. S volbou přichází i odpovědnost, a tak M.M. jen může slintat na tím, kam D.F. dovedl jeho velkého červeného chlapce a co provedl z jeho nitrem. Tak směle do-to-ho. Ragnarog přichází. Bum.

Citát: Řekl jsem, ať jdeš do hajzlu, kámo! Teprve se rozehřívám!

A pravděpodobně hned při pohledu na první obraz v této knize pochopíte, co jsem napsal výše. Pohled na anglický venkov by ještě před třemi lety Fegredo nakreslil se svítícím sluncem někde na horizontu a k tomu přidal fialové kytičky – dnes už ne, přátelé, dnes už krásně vystihne ponurost mlhy a padajícího mrtvého listí. A až uvidíte závěrečnou bitvu, bude vám běhat mráz a smrt po vašich bodlinatých zádech.

Malá ochutnávka:
...pár let nato jsem se vrátil do Anglie, nastěhoval se k Harrymu a zase se chytil flašky. Pak jsem jednoho dne vystřízlivěl, že jsem mohl vyjít ven...A BUM! Čarodějky. Pak přišla ta věc v Rusku, byla tam zima a kostry....no a pak jsem se nastěhoval ke dvojici duchů a začal se propíjet jejich vinným sklepem...... Proto jsem se rozhodl, že přestanu pít. BUM.

Tak tohle bylo úžasné vyvrcholení nejen celé trilogie, ale i celé dvanácti knižní série. Pravda však zůstane taková, že kompletní ucelené příběhy jsou lepší než ty povídkové. Povídky jsou spíše důkazem Mignolovo lenosti, což je obrovská škoda. Ještě štěstí pro čtenáře, že má velké nástupce v oboru kreslení. Z příběhu jsem vybral deset citátů. Při čtení jsem nostalgicky poslouchal britskou post-black-metalovou skupinu Fen a jejich studiová alba Winter (2017) a The Dead Light (2019)

Citát: A až tohle všechno skončí, vrátím se do úřadu.

31.12.2019 5 z 5

Prastarý meč Prastarý meč Rick Riordan

Kapitola 1 - Neskákejte ze střech!

NEVRHEJTE SE POD AUTA
a nepodpalujte se.
Tam, kde já, stejně neskončíte!

OBSAH KOMENTÁŘE:

1 Neskákejte ze střech.
2 Dobré ráno! Dneska zemřeš.
3 Existuje Bůh smíchu?
4 Čas Malých ochutnávek.
5 Psychoanalyzuju kozu. (47)
6 Nezrazujte meče. (Doba citátů)
7 Nebudeš káleti na hlavu Umění.
8 Se vším smradem, nebo nic. (Zase jeden citát)
9 Slovníček
10 Teď měly následovat magické runy
11 Tak jo, ještě jeden (citát)

Kapitola 2 - Dobré ráno! Dneska zemřeš......(smíchy)

NO A PAK JSEM UMŘEL. KONEC.
Magnus Chase, bostonský bezdomovec, zemře. (to není spoiler) Stane se z něho einherj, najde si po smrti kamarády a vyráží společně najít prastarý meč nazvaný Sumarbrander. (a dojde ke změně jména) To ještě netuší, co je ten meč zač. Magnus si pak někdy říká, že by mu bez toho meče možná bylo líp a nebolely by ho uši. On to není jen takový meč, je to pěkný....kus ocele skutý trpaslíky....a kdykoliv ho Chase použije umírá s ním. (někdy i smíchy)

Kapitola 3 - Existuje Bůh smíchu?.....

UŽ DLOUHO MĚ NEZACHVÁTILA KNIHA TAK RYCHLE, jako ta O bozích Asgardu.
Sice jsem v první chvilce čtení úplně ignoroval názvy kapitol hned na začátku knihy, ale asi u druhé kapitoly (možná třetí) jsem to vzdal.......a...... vrátil se na začátek. Pěkně jsem si názvy kapitol proštudoval, některé názvy jsem si dokonce přečetl vícekrát. (hlavně mě fascinoval název kapitoly 47) A nejen tento. No a pak jsem se celou knihu těšil na vybrané kapitoly a cestou k nim jsem horečně přemýšlel, o čem že to vlastně ty kapitoly budou. Že se cestou budu chlámat a pochcávat jako Bůh smíchu a chcaní (ani nevím, zda takový existuje), to už byl jen takový velký (mokrý) bonus.

Kapitola 4 - Čas Malých ochutnávek.....

PŘEJEL JSEM POHLEDEM POLICE: mí oblíbení autoři fantasy a hororů z dob, kdy jsem.......byl mladší – Stephen King, Darren Shan, Neal Shusterman, Michael Grant, Joe Hill. Mé oblíbené komiksy – Scott Pilgrim, Sandman, Strážci, Sága. A spousta knížek, které jsem si chtěl přečíst v ….knihovně. (Tip pro bezdomovce: veřejné knihovny jsou bezpečná útočiště vybavená záchody. A málokdy odtamtud někoho vyhodí, pokud si čte, moc nesmrdí a nevyvádí)

Kapitola 5 - Psychoanalyzuju kozu.....

KROM HRDINŮ Z DEVATENÁCTÉHO PATRA jsou nejlepšími postavami v tomto příběhu Otis a Marvin. Dvě „osobnosti“ které bych mohl analyzovat jako Jing a Jang. Otis, klaďas optimista, který miluje depresivní příběhy, je akční, do všeho hrr a kvůli srandě se klidně nechá i …..sežrat. Marvin, jeho opak, pesimista, který se rád drží vzadu, moc nevystrkuje růžky a bojí se, …..že ho někdo sežere. Oba jsou velmi sympatičtí a je s nimi sranda. Škoda, že je večer sežerou. (To nebyl spoiler, to byl osud)

Kapitola 6 - Nezrazujte meče.....

ANO JE ČAS DÁT SI NĚJAKÝ CITÁTEK:
Při rozhovoru s meči se nepozná, kdy si dělají legraci. Nevidíte žádný výraz ve tváři. Ani tvář.

Kapitola 7 - Nebudeš káleti na hlavu Uměni.....

TĚŽKO ŘÍCI, KDE UMĚNÍ KONČÍ A KDE ZAČÍNÁ. U Thora je to problém. Marvel nám z něho udělal usměvavého, milého, čistého blondýna s velkým …..kladivem. (nejsem si jistý, zda má modré oči) Rick Riordan ho vidí trochu jinak. Thor je děsivější, brunátnější a kleje. (A prdí) A ztratil Mjölnir. Vlastně Thoř – pardon Thor už toho ztratil víc. Ale to nikomu neříkejte, je to tajné. No a v druhém příběhu je nutné to kla...(vy víte co)...najít. Jinak bude ještě větší průser. Po přečtení této knihy si snad ani větší průser nedokážu představit. Jo, jasně ragnarök, ale ten je snad ještě dal...jo a ták, hm, tak asi ne.

Kapitola 8 - Se vším smradem, nebo nic.....

TAK JO, UŽ NEBUDU PRUDIT. Ještě jeden citátek a jdeme na druhý příběh. (ale na komentář druhého příběhu si ještě budete muset chvilku počkat) Vybral jsem velké množství citátů a vložil je do ….Valhali. (Můj profil – Oblíbení – Citáty)
…..Navíc tu byla sauna, horký bazének, průchozí šatna, průchozí sprcha a průchozí záchod. (S tím posledním si dělám legraci, ale vážně to byl exkluzivní trůn, hodný velevážených mrtvých)

Kapitola 9 – Slovníček

EINHERJ(OVÉ) – velcí hrdinové, kteří statečně zemřeli na Zemi (MIDGARD), vojáci Ódinovy věčné armády, trénují ve Valhale na ragnarök. Kdy se ti nejstatečnější z nich přidají k Ódinovi proti Lokimu a obrům v bitvě na konci světa.
LOKI – bůh špatnosti, magie a lsti
MJÖLNIR – Thorovo kladivo
ÓDIN - „Všeotec“ a vládce bohů. Bůh války a smrti. (ale i poezie a moudrosti)
RAGNARÖK – den zkázy v bitvě na konci světa
SUMARBANDER – Meč létá! (pardon – Meč léta)
THOR – bůh hromu, syn Ódinův (také Bůh prdů)
VALHALA - ráj válečníků v Ódinových službách
ZÖRCHCAN – Bůh smíchu a chcaní

Kapitola 10 – Teď měly následovat magické runy

POŘADÍ POUŽITÝCH MAGICKÝCH RUN NEDÁM. Některé znaky jsem nenašel ani na Japonské klávesnici a Keltsko-Vikingskou klávesnici jsem nikde nesehnal. (ani ve starožitnictví)

Kapitola 11 – Tak jo, ještě jeden (sjedem)

JSEM HLADOV PO CITÁTECH:
Doufám, že nás nechají najíst, než nás zase zabijí. Umírám hlady.

01.03.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tak tohle jsem nedal. Prý velkolepá sci-fi. Až někam na stou stranu jsem četl jen samou propagandu Čínské lidové republiky, což mě tak zhnusilo příběh, že jsem jej dočetl jen z velkým úsilím. Na sto stranách vás spisovatel seznamuje s politickou situací Číny v okolí roku 1967 – sci-fi, prý. Dál to nedávám. Sice jsem si pořídil celou trilogii, ale další knihy do ruky nevezmu. Sice se na mě čínští soudruzi asi budou zlobit, ale mě je to šumák.
Knize dávám jednu hvězdu za krásný propagační obal. Nedivím se, že tohle opustilo Čínu jako nejvelkolepější sci-fi poslední doby. Protože obsah tomu skoro vůbec neodpovídá. Možná se v dalších knihách bude něco dít, ale už jen jména hlavních hrdinů je těžké si zapamatovat a když přidám spousty cizích výroků a slov z oblasti fyziky, chemie nebo kvantové matematiky – já to nedávám.
Ani nebudu přidávat citáty, protože spousta výroků se motá právě kolem revoluce v Číně a malou ochutnávku jsem nevyhledal, neměl jsem na to chuť.
Obrovské zklamání minulého roku.

15.02.2019 1 z 5

Želvy Ninja: Menu číslo 3: Jedinečný originál Želvy Ninja: Menu číslo 3: Jedinečný originál Kevin Eastman

Panenko skákavá!
Zelenej mimozemšťan!
Nepamatuju se,
že bych tě kdy kreslil.
(Kirby a pokřivený krystal)

Tuhle knihu jsem dostal jako dárek za objednávku několika knih v nakladatelství Comics Centrum. Nikdy jsem si první ani druhý díl nekoupil. Znal jsem osud této série v České republice. Podle tvůrců v CC se s zahraničním nakladatelstvím Viacom a s tvůrci příběhy strašně špatně domlouvalo. Po několika pokusech to nakonec pan Dort vzdal a série tak skončila své krátké trvání u třetí knihy. A když se na to podíváte objektivně všimnete si, že to je vlastně skoro nejhorší přebal, který kdy nakladatelství CC vytisklo. To proto, že zahraničí si nepřálo udělat Český přebal. Na což je i upozorněno na konci této knihy. A že CC umí dělat nádherné knihy, to snad ví každý.

Citát: Je čas nakopat někomu zadek. (Vánoční mimozemšťani)

Ale pojďme k obsahu. Kresba je pěkná. Je skoro podobná tomu, čemu já říkám „žvýkačková.“ Jednoduchá komiksová okna, výrazné barvičky – prostě nic složitého. V tomto svazku najdeme čtyři příběhy. Což si ostatně můžete přečíst v menu nabídky, které sestavil šéfkuchař Václav Dort. Jedná se o příběhy „Vánoční mimozemšťani“, „Kirby a pokřivený krystal“, „Odkaz“ a „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. V každé z nich vypráví jednotlivé Želvy Ninja svůj příběh. Ale abych řekl pravdu, pizzu kvůli tomu žrát nezačnu.

Citát: Po zbytek dne si můžete dělat, co chcete . . . jen zkuste zůstat potichu. (Odkaz)

V prvním příběhu se nám představí Michelangelo. Jeho šílená jízda městem nezůstane bez povšimnutí police. Avšak náš Mike L. Angelo to zvládne Vánočně. Mel Gibson by záviděl. Druhý příběh má na starost Donatello. Jeho cesta za opravou kotle na teplou vodu je skoro až hororová. Shakespeare by asi nechápal. Třetí příběh mě sice bavil, ale nebyla to zábava. Je v něm i dost smrti. Poslední příběh patří Leonardovo nebojácnému úsilí. Příběh je nedokončený, páč měl pokračovat v čísle 4. A čtenář už ví, jak to dopadlo . . .

Citát: Ať už Leonardo dělá co chce, jednomu věřte, jakmile ho v tý jeho palici něco napadne, jde za tím nelítostně až do konce. (Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá)

Komentáře k povídkám samotným najdete zde:

02.08.2024 4 z 5

Život je pes Život je pes Warren Ellis

„Spider je sice
svinský parchant
a morální vakuum,
ale lepšího kámoše nenajdete.“
(Můj kluk je virus)

Svazek obsahuje čtyři povídky, ale poslední povídka je složena z mnoha novinových článků a skečů. Musím uznat, že ten poslední příběh se mi strašně líbil. Připadal jsem si, že procházím na tripu celým městem a na každém rohu na mě čeká pes, kočka nebo zabiják, v lepším případě všechno dohromady. Prostě jsem si to kurva užíval. A mám pocit, že Spider Jerusalem na tom nebyl o moc hůř. Jinak celé to bylo povedené. Nejhorší povídka byla ta s názvem „Úlet do divočiny“. To bylo hodně divné. Ale jinak cajk. Komentáře ke všem povídkám najdete v sekci Části díla u této knihy.

Citát: Minulost jí byla odebrána a budoucnost má svých starostí dost. (Další chladné ráno)

Spider Jerusalem má kočku. Ta nemá jméno, říká jí Kočko. Kouří černý Ruský cigára. (ta kočka Kočka). Mimochodem, má dva obličeje a nejlépe dva kartony cigár v záloze. Spider zase hulí Okřídlený ráčky. V zásobě má vždy pět kartonů. A při tom žere protirakovinový prášky. Vida, jak v budoucnu legalizovat kouření. To byla taková rekapitulace předešlého svazku. V tomto svazku kočka Kočka moc vidět není. Má však celkem srandovní skeč v posledním příběhu „Zmraz mne polibkem“ v článku nazvaném „Velký únik“. Všem doporučuji si to pořídit a přečíst.

Citát: Tohle zkurvený město mě nutí psát, dokonce i když mě chce zabít. (Zmraz mne polibkem)

31.05.2024 5 z 5

Zpátky v ulicích Zpátky v ulicích Warren Ellis

„Kdyby jste mě
měli rádi,
tak si ještě dneska
všichni hodíte
mašli.“

„Vzduch začíná smrdět parfémem a deodoranty.“

Tuhle sérii jsem zpočátku propásnul. A později už bylo skoro pozdě. Sehnat všech deset dílů mě vyšlo docela draho. Až čas ukáže, zda to byl dobrý obchod. A jak je tady na DK již dávno nějakým podivným zvykem, u komiksů se odhaluje jen tvůrce scénáře. Nikdy nesmíte oficiálně přidat další nezbytné profese pro tvorbu komiksů. Tak jsem z prominutím vložil důležité informace do anotace u této knihy. Myslím si, že je u komiksů dobré vědět základní informace. Hlavně kdo dělal kresbu (Darick Robertson) nebo další profese, jako jsou barvy, inker nebo lettring. A hlavně překlad. Komiks není jen psaný příběh, komiks je kreslený film a za každým filmem je panel plný informací o tvůrcích.

Malá ochutnávka:
Přes Jižní bloky se ke mně z Japonského ostrova nese dunění bubnů kodö – vesnice svolává své děti domů na noc.
Brány nočních klubů se rozevírají a do ulic se z nich sype smích.
Městská cigareta mne sytí a hladí na jazyku.
V dáli zarachotí střelba . . .
Zaslechnu sténání milenců při souloži . . .
Kofein mne zalechtá v konečcích prstů, mozek zajiskří pod náporem inteligentních boosterů.
Kráčím ulicí. Jsem doma.

A teď něco ke kresbě. Kresba je příjemná, plná detailů v pozadí. Komiksová okna jsou přiměřená a nijak zbytečně nevybočují z daného příběhu. Tím myslím, že tu jsou převážně čtverce a obdélníky. Barvy jsou veselejší, ale k obsahu se prostě hodí. Převažuje zelená a červená. Žvýkačkový tip je očividný a je jasné, že se snaží prostě pobavit čtenářovo oko. Kreslené scény však nevybočují a nelze tu najít nějakou specifickou kresbu , která by převyšovala jiné. Prostě a jistě to vše krásně plyne a neruší diváka v jeho čtení. Kresba i barva jsou jedním slovem – povedené.

Citát: Prachy byly dávno v kopru a většinu hadrů a zbraní, co jsem za ně koupil, už jsem dávno směnil za drogy, jídlo a kabelovku.

Co se týče scénáře – musel jsem si zvykat. Spider Jerusalem je sprostý buran, který se ničeho neštítí. Trochu mě naštval, když při odjezdu z hor sejmul hospůdku pod horama se jménem „Bastard´s“, to si u mě podělal škraloup. Příběh je prošpikován sprostými slovy, nevybíravým politickým nadšením, chlastem a vševlezlou novinařinou. A protože se to vlastně odehrává v budoucnosti, bude čtenář několikrát překvapen, než vůbec pochopí. Například co je kostka na výrobu produktů, včetně jídla. A určitě někteří genderovci ocení svobodu domácích spotřebičů. (Moje domácí spotřebiče fetujou. To je běs.)

Citát: Pořád mám v živé paměti ten článek, cos napsal, když sviňák vyhrál volby. Už nikdy nechci vidět slovo kurva napsaný osmtisíckrát za sebou.

Tento svazek obsahuje šest sešitů, které na sebe obsahově navazují. Je to plné násilí, černého i ironického humoru, najdete tu humor klasický i kanálový a sem tam se mihne i mimozemšťan. S tím posledním jsem byl nadmíru spokojený. I když je možné, že se při procesu změny druhu člověku seškvaří čelní laloky na malá černá hovínka, i tak jsem doufal, že tomu tak není. A že ta revoluce v Andělské ulici za to bude stát. I když ten sráč, co tam hlídá barikádu tomu moc věrohodnosti nedodá. A přebírat od mimozemšťanů jejich genom je fakt odvaz! Ovšem Spider Jerusalem se nezalekne. A já mu fandil. Vlastně, hlavní postavu jsem si oblíbil. Protože jí jen tak něco nezastaví a to je na tom to nejlepší.

Citát: Vyhradil jsem si chvilku na depresi.

18.05.2024 5 z 5

BRSRKR: Kniha třetí BRSRKR: Kniha třetí Matt Kindt

Kde to jsem?
Kdo jste?
...jste...
...zde je tvé místo...
...tvé poslání, je čas....

Kniha má opravdu nádherný přebal. Vizuálně to na mě docela působí. A samozřejmě, že to dokáže nažhavit na obsah posledního třetího dobrodružství s Keanu Reevesem. Vyvrcholení trilogie, kterou jsem pravda, zas tak moc neocenil. Předcházejícím knihám jsem dával okolo 50%. Ne jinak je tomu i u této knihy. Nadmíra červené krvavé barvy mi tak nějak vadila. Vím, je to hlavně o krvi, ale já osobně bych ocenil i nějakou jinou vložku. Trochu humoru, třeba, nebo víc propracovanější kresby. No, našlo by se toho víc.

Citát: Takže . . . vy mi také umíte číst myšlenky?

Nejkrásnější kresby jsou ty momenty, kdy se Diana prochází ve skleníku mezi květinami. Jinak je kresba taková mdlá, moc se tam mluví a zpočátku se ani nic závratného neděje. Vlastně je to to, co tvůrci slibovali. Prostě řežba, krev a ke konci i trocha zvratů. Galerie obálek mi také moc nesedla. Nejkrásnější obálky jsou tu pro mě vlastně jen dvě. Obálka sešitu #12 kterou nakreslil Ron Garney a obarvil Bill Crabtree a druhou obálkou je ta na přebalu. Nakreslil jí Jerome Opeňa a barvy měl na starost Dave Stewart. Jinak celkově opět průměr.

Citát: Nikdy jsem ho neviděl být víc berserkrem.

25.12.2023 3 z 5

Muž mimo čas Muž mimo čas Jimmy Palmiotti (p)

Ministerstvo zdravotnictví varuje:
kouření způsobuje rakovinu plic,
srdeční onemocnění
a může škodit v těhotenství.
(Vítejte v ústavu)

Podle předcházejících komentářů k předešlým příběhům je už jasné, že mi tato série do oka rozhodně nepadla. Nelíbí se mi to provedení ala Western, kde se v té době prohánějí dlouhopláštníci v absolutně se nehodících kostýmech. Jediný, kdo je tam stylově oblečený je samozřejmě Jonah Hex. Myslel jsem si zprvu, že celý to bude o něm, ale zas tak pravda to není. Tady si to všimli tvůrci a aby to ještě vylepšili, přenesou Hexe do naší doby. To asi, aby si ti dlouhopláštníci moc nestěžovali na písek, horko, růže z Jericha a špatnou stravu s broky v mase.

Citát: Ani s tím, jaký je tvrďák, se člověk z 19. století nemůže psychologicky přizpůsobit tak nepřátelskému prostředí, aby přežil. (Muž mimo čas)

Tak že tady se Hex konečně pořádně sejde s tím neustále zachmuřeným kostýmem, co si říká Batman. Pro mě to znamenalo neštěstí, protože je to snad jediná postava z DC, kterou totálně nesnáším. Tak že jsem to dočetl už jen tak automaticky. Krom příběhu Vítejte v ústavu svazek ještě obsahuje příběhy Muž mimo čas, Oprávněný (nezní ten název divně?), pak je tu příběh Co jest a co nikdy nebude – ten je příjemně nakreslený. Avšak celkově je kresba průměrná. Jen trochu svitlo zelené, když vylezl Bažináč. Je zde docela fešácky nakreslený.

Citát: Cítím alkohol . . . a cigarety! (Oprávněný)

A když přiletěl Superman (Nemilosrdná pravda) tak to už jsem brečel a byl úplně nešťastnej. (Mimochodem víte, že Superman je jedinej mimozemšťan, co nosí kostým člověka?) Chudák Hex, říkal jsem si, co mu to ti tvůrci sakra provedli!!! Ani ty cigarety mu v současnosti nechutnaj. A v jednom příběhu se dokonce žení. Nevěsta byla docela trapka. To se vůbec nepovedlo. Pravda může za to Bažináč, ale i tak . . . nepovedené. A o nemocnici už ani nebudu mluvit. Tohle mi hlava prostě nebere.

Citát: Hlava mi tě nebere ani omylem, Kale. Nejde o to, co umíš, ale o to, co neumíš. (Nemilosrdná pravda)

23.11.2023 1 z 5

Tokijský ghúl:re 5 Tokijský ghúl:re 5 Sui Išida (p)

„Sama netuším
jak budete
předstírat,
že jste
ghůlové“

Inspektor Kidžima je fakt frajer. Jeho činy a skutky určitě stojí za potlesk. Fak nejlepší postava v této knize. Na první pohled vypadá jak několikrát přelepovaná prasklá pneumatika – prostě samá záplata. Jeho krutost však převyšuje jeho zjev. Má skvělou motorovou pilu. Jeho metody...prostě stojí za zamyšlení. Sice jsem mu moc nefandil, ale rozhodně si zaslouží větší pozornost.

Citát: To si děláš prdel...

Rozesmála mě scéna s cigaretama. Lucky Strike a situace kolem nich. Hlavně to varování na krabičce: „Kouření má negativní dopad na zdraví nezletilých. Jste-li nezletilý a někdo vám nabídne cigaretu, rozhodně si jí neberte“. „Můžu si jednu vzít?“ Tak že opět spousty akce, napětí, lásky, nějakého toho oživování a sem tam i srandy.

Citát: Nakonec najdeš odpověď, která je pro tebe přijatelná.

23.01.2022 4 z 5

Královská hra 1 Královská hra 1 Nobuaki Kanazawa

A je to tady -
Královská hra pro celou vaší třídu.
Proti rozkazům Krále není odvolání
a vyplníte je nejpozději do 24 hodin.
PS: Hraní je povinné a nejde se ho vzdát.

Jsem královsky zhrozen. Hned na první straně je seznam 32 studentů 1.B. Sakra, to se v tom asi velmi brzy ztratím. Na můj vkus je obsazení moc mladé. Skoro si ve svém věku, připadám jak úchyl, když to čtu. Sice to začalo nevinnou pusou ale „rozkazy“ jsou čím dál tvrdší a odvážnější. A zmenšuje se i počet hrajících. No, nakonec, když se na to soustředím, nemám chaos v postavách.

Citát: Nikdy z pusy nevypouštěj slova jako „chcípni!“

Jsem celkem překvapen, že se tvůrci pustili touto cestou. Ačkoliv je osazenstvo mladé, jde tu o sex a smrt. Jsem zvědav kam až to dokáže Nobuaki Kanazawa dotáhnout. Vybral jsem i pár citátů a vložil je scénáristovi na jeho profil. Rozhodně mě kniha první nezklamala, ale, je to teprve první kniha, nechám se překvapit a už teď jsem nažhaven na druhou. Kresba Hitori Randa vás určitě nezklame, je to prostě klasický manga styl. Při čtení jsem poslouchal nové album ženské skupiny Burning Witches. Studiovka se jmenuje The Witch of the North (2021)

Citát: ...ale beze všeho, jen si spolu zapíchejte.

13.06.2021 5 z 5

Na západ od pekla Na západ od pekla Ed Brubaker

Šplhali
přes těla
svých mrtvých,
jen aby
se k ní dostali.

Na tomto, v pořadí již třetím, komiksu v sérii Fatale mě zaujala hned úvodní strana. Je rudá, krvavá a postava (nebudu jmenovat) která je zde znázorněna vypadá nasraně i strhaně zároveň. Sean Phillips se na této podobizně pěkně vyřádil. Ostatně, celé ta kresba tohoto příběhu je nádherná, temná a ve své podstatě vzrušující. Phillipsův styl se mi prostě líbí. Všechny ty komiksový okna, to prostředí a dokonce i postavy na čtenáře působí strašidelně a zároveň vlastně i kouzelně. Na jedné straně vás varují před nebezpečím a na druhé straně vás nutí číst dál a propadat se hlouběji do příběhu.

Texas 1936
...a pak spolu byli na útěku. Zažíval to největší vzrušení jaké kdy poznal. Přes den jeli napříč Texasem a každou noc se milovali. Na svého mrtvého parťáka ani nepomyslel. Ani na snoubenku, kterou opustil. Vlastně na nic ze života před Jo.

Celý ten temný příběh plný krve je protkán jak minulostí, současností a možná i budoucností. V tomto svazku se dostaneme dokonce až někam do roku 1286. Ed Brubaker nás vede zpět, tam kde možná začalo peklo. A že tohle bude asi hodně krvavé, tomu nasvědčuje už jen název, a to nesmím vynechat úvodní stranu obálky. Dokonce i název kapitoly „Překrásný způsob smrti“ vás donutí se nad celým příběhem zamyslet. Je to opravdu jen o smrti? A nebo je v tom něco hlubšího, něco, co ještě není vidět, ale pomalu to putuje na povrch? Možná za tou vší smrtí bude nějaké zrození.

Citát: Tančila do rytmu hudby z hlubin země.

25.04.2021 5 z 5

Y: Poslední z mužů 5 - V kruhu Y: Poslední z mužů 5 - V kruhu Brian K. Vaughan

Ježíši, já se přihlásím
jako dobrovolník
na výcvik asistenčních opic
a sám pak skončím jako mrzák?
Karma je posraná městská legenda.

Je potřeba si připomenout časovou linii příběhu. Tento pátý díl, Y-5 V kruhu se odehrává již dva roky od nešťastné události, kdy došlo k vymření skoro celé mužské populace. A to jak u lidí, tak i u zvířat. Již dva roky sledujeme osud Yorika Browna a jeho opičího kamaráda Ampersanda, jak se plouží životem a zemí, kterou ovládají samé ženy. První tři díly mě nadchly, ten čtvrtý se mi zdál stupidní za svůj dosti nelogický a mnohdy až nesmyslný obsah.. Tady je komentář k pátému dílu.

Citát: Církev není zkurvená proto, že jí vedou muži, ale proto, že ji vedou lidi!

Musím uznat, že kresba Pia Guerra se mi líbí. Vlastně díky němu jsem si tento komiks pořídil a moc se nepídil po obsahu. Někdy se dá obsah prominout, nebo ho upozadnit, to když je dobrá kresba. Pokud se mi kresba nelíbí, nepomůže tomu někdy ani dobrý obsah. Tady je kresba sice střídmá, ale je pěkná. Zamrazilo mě třeba u jednostránkové kresby, kdy se zřítilo letadlo. Je to odstředěně nakreslené, ale přesto to vyvolá mrazení.

Malá ochutnávka:
….vidíte, jak se ten prsten v jednom světle blyští jako zlato, a v jiném jako stříbro? To představuje mužskou a ženskou stránku, kterou máme my všichni. V mnoha kulturách věří, že v okamžiku nabídky sňatku si muži a ženy vymění role. Z prsteníčku mladé dámy se stává symbolický falus, zatímco muž nabízející prsten.....
Jo, kamarádi o mně říkají, že jsem píčus.
Kolik?

No a co se týče obsahu? Musel jsem se smát. Yorika už nebavilo, aby ho furt doktorka Mannová píchala, píchala injekcí do zadku, a tak si odskočil zapíchat. Kam a s kým, ptáte se, inu k tomu se musíte pročíst sami. Tohle je sešit „odskoků“, odskočíme si do Austrálie, podívat se za Beth, Yorikovou „předkatastrofickou“ holkou, zjistíme něco o jeho sestře Héro a hlavně se podíváme i do Yoriko minulosti. Všechno to jsou velmi zajímavé a poučné „odskoky“.

Citát: Říká, že je to nuda, ale že se se mnou nudí rád.

Celkově tento příběh není špatný. Najdeme tu i pár filmových a knižních hlášek, zasmějeme se a trochu budeme smutní. Jo a jsem strašně rád, že agentka 711 z předchozího dílu, neměla tak velký vliv na Yorikovo bláznivé a nevypočitatelné chování, jak se nám tvůrci snažili vklínit v předchozím nepovedeném příběhu. Za čtyři hvězdy je toho akorát. Vybral jsem pár citátů a některé si můžete přečíst v tomto komentáři. Při čtení příběhu „V kruhu“ jsem poslouchal skupinu King Diamond a jejich remastrované verze studiových nahrávek „Abigail“ (1987) a „Abigail II.“ (2002)

Citát: Haló...? Jsi tam Bože? To jsem já, Margaret.

16.10.2020 4 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Anthony Del Col

...soud vás uznal vinnou
zločinem čarodějnictví!
Spasíte svou duši
a vyzpovídáte se ze svých hříchů,
než předstoupíte před soud?

Pokud se vám úvodní citát nezdá, věřte, je to tak. Assassins v dobách pálení čarodějnic a to konkrétně v nejznámějším městě – Salemu, roku 1692. Dějově velmi zajímavé, i když na tento žánr moc nejsem. Nehrál jsem ani hru, nečetl žádnou knihu. Až komiksu jsem neodolal. Vlastně bych si ho ani nekoupil, kdyby mi jej někdo neposlal jako dárek. Díky.

Malá ochutnávka:
Naším úkolem je zamezit templářům získat obrovskou moc. A to přesně hodlám splnit, i kdyby to stálo život stovku mladých chlapců. Desetkrát tolik životů tím zachráním.

Kresba vás praští do očí. Je čistá, plná ostrých okrajů a temnějších barev. Prostě krása pohledět. Kreslíř Neil Edvards – to jméno si musím zapamatovat – a vybarvovač Ivan Nunes si na tom dali záležet. O scénáři se toho moc nedá napsat, jsou to Assassin´s, kdo zná, ví co se dá očekávat, kdo nezná určitě bude spokojený, jako já. Při čtení jsem poslouchal Maďarskou skupinu Omega a jejich živý projekt Kisstadion z roku 1979

Citát: Zradit Bratrstvo znamená smrt!

22.03.2020 3 z 5

Providence Providence Alan Moore

Initium sapientiae
timor domin –
Strach
z pána
je základem moudrosti.

Sledoval jsem, jaké katastrofické scénáře doprovázely tuto knihu na náš trh. Už jen chyba v jedné větě na zadní straně obalu knihy mě měla varovat. Po rozbalení (kniha ani moc nevoní) na mě vypadnul malý lísteček s nápisem ERRATA, následované omluvou, že na straně 15. bohužel vypadl podklad bubliny, a ten si můžete přečíst na tomto lístečku. Ani se nebudu ptát, kde je strana patnáct v nečíslované knize. A další upozornění je o tom, že v příběhu osmém vůbec bubliny nenajdete. Je to němý příběh :-) :-) :-) Naštěstí už mám tu opravenou verzi knihy, kdy je přímo do knihy vložen ten samý příběh, ale je o pár centimetrů menší a je jen modrý na bílém podkladě – fakt paráda. Lovecraft by Argo považoval za hororové nakladatelství a Moore by z knihy pěkně zešílel, jak někdo dokáže jeho už tak nevýrazný příběh ještě víc zfušovat.

Citát: Pokud vy ženské dostanete volební právo, už mě v téhle zemi nikdo neuvidí.

Ale pojďme k příběhům samotným. Začneme kresbou. Alan Moore si dělal vše. Jak kresbu tak i scénář. A vlastně bych měl upozornit na to, že to není plnohodnotný komiks, protože každou povídku uzavírá několik stran psaného textu. Z příběhů se tak stává ze dvou třetin komiks a z jedné třetiny klasická kniha. Kresba je úplně obyčejná. Ničím nepřekračuje svůj žánr a vlastně jen obsahuje postavy, domy a jejich vybavení. Barva je střídmá až světlejší. Jen celostránkové kresby, které jsou vloženy mezi každý příběh a Galerie na konci knihy, jsou povedené.

Malá ochutnávka:
...knihu napsal Chálid íbn Jazíd.....
...tvrdil, že obsahuje informace, jež potřebuje ke své práci, o prodlužování života a nesmrtelnosti....
...Aha, ano. Čtyři METODY. První se týká STRAVY, druhá TEPLOTY, další je přenos DUŠÍ a na závěr oživení MRTVOLY.

Ovšem ze scénáře jsem zklamán. Strašně mi vadí za prvé ty přeskoky v čase, které zvýrazňují nevybarvená komiksová okna a hlavně z čeho úplně šílím, je strašný zlozvyk začít dialog v půlce věty. Velké procento dialogů začíná třemi tečkami ...a čtenáři tak úplně uniká podstata. Možná o to víc jsem pak ocenil psané listy a slovní „zopakování“ nakresleného příběhu. Jenže faktem je, že slovní doprovod příběhů není nic jiného než opakovaní předešlé kresby doplněné více informacema a větším dějem. Dalším mínusem vidím fakt, že se v kreslených příbězích mluví francouzsky a třeba Arabsky, ale nikdo se nenamáhal tyto dialogy přeložit.

Citát: Myslím, že je důležité udržet věrohodnost fantaskních příběhů tím, že autor poskytne racionální vysvětlení, jak se cosi tak neuvěřitelného mohlo dostat k čtenářstvu.

Nakonec jsem si víc užívat psané pasáže, než chudé kresby. Upřímně, asi by bylo lepší mít celý příběh pěkně napsaný na papíře a vynechat kresbu. Celkově jsem z tohoto počinu zklamaný a i když to vlastně bylo mé první dílo, týkající se mistra Lovecrafta, celkem slušně mi mistr Moore vzal chuť na dalšího Lovecrafta. Čímž se toto „dílo“ stalo prvním i tím posledním.... Vybral jsem jedenáct citátů a vložil je panu Mooreovi na jeho profil. Při čtení těchto dvanácti na sebe navazujících epizod jsem poslouchal metalovou skupinu Helloween a jejich méně známá singlová vydání Mr. Ego (1994), Mrs. God (2005) a jejich studiová alba Master of The Rings (1994) a Keeper of The Keys I. a II. (1987-88)

Citát: Opravdu jsem nevýslovným idiotem....

30.01.2020 2 z 5