ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Zrádná operace Zrádná operace Henry Kenneth Bulmer

Televizní seriál o CI5 mám rád už od dětství, takže možnost přečíst si knižní podobu bylo lákavé.
Kniha Zrádná operace vlastně obsahuje hned tři seriálové díly, a to : Jízda naslepo, Muž bez minulosti a Ve veřejném zájmu.
Počtení to nebylo špatné, ale přeci jen lepší jsou natočené seriálové díly.

27.10.2017 3 z 5

Akta Julián Akta Julián Gregg Loomis

Žánrový průměr. Nejzajímavější jsou ty pasáže, kde se probírají historické události. Slabší než první díl.

10.10.2017 3 z 5

Na zabití Na zabití Peter Swanson

Vcelku solidní thriller s mnoha zvraty. Hodně situací dopadne jinak, nežli je u jiných knih obvyklé, takže autor trochu rozboural zažitou šablonu. Dobře funguje i systém kdy je každá následná kapitola vyprávěna z pohledu jedné z klíčových postav. Dobrých 60%.

02.10.2017 3 z 5

Fešandám se nedaří / Rozsvítíme a můžem krást Fešandám se nedaří / Rozsvítíme a můžem krást James Hadley Chase (p)

FEŠANDÁM SE NEDAŘÍ
Příběh se stylizuje do americké drsné školy. Hlavní postavou je neohrožený soukromý detektiv Fenner. Jeho chování je zde trochu přehnané, protože Fennerovo drsňáctví je až karikaturou na knihy tohoto žánru. V mnoha případech se chová hloupě a také přehnaně riskuje. Jsou zde pasáže, které působí až komicky. 40%.

ROZSVÍTÍME A MŮŽEM KRÁST
V tomhle příběhu chce nový bankovní manažer Calvin ukrást výplaty uložené v jeho bance. Většina děje je psána z pohledu Calvina. Tento druhý příběh je určitě lepší.Má rychlé tempo, mnoho zvratů a zajímavý konec. 60%.

25.09.2017 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Cesta není epický postapokalyptický román. McCarthy stvořil spíše komorní příběh otce se synem, kterak putují zpustošenou krajinou ve zničeném světě. Dovedným popisem vypravuje jejich každodenní útrapy v boji o přežití. Zcela v souladu s atmosférou, nedal McCarthy svým postavám jména, protože v takovém světě nemají jména žádný význam.
Zoufalství a beznaděj se zhmotňuje na každé stránce. Knihu mohu rozhodně doporučit k přečtení. 80%.

20.09.2017 4 z 5

Honba za Phoebe Honba za Phoebe Ross Macdonald

Honba za Phoebe přináší jeden z klasických detektivních scénářů, a to pátrání po zmizelé osobě. Archer drtivou většinu knihy jezdí všude možně a vyptává se, pátrá a kombinuje. Případ je slušně zašmodrchaný a konečnému rozuzlení neschází překvápko.
Vcelku solidní díl, tak za 60%.

16.09.2017 3 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Pochmurný román ve kterém stát ovládá a kontroluje veškerou činnost lidí, a to do té míry, že chce znát i osobní pocity a myšlenky obyvatel. K tomu přispívá i hlavní postava, chemik Leo Kall svým výzkumem na séru pravdy Kallocainu.
Kall mi byl protivný hned od počátku příběhu, kde jsou jeho názory zmanipulovány propagandou. Doufal jsem, že nakonec prozří...
Konec vystihuje celé ladění knihy. Orwellovu 84 v mnohém připomíná, ale přesto za ní Kallocain trochu zaostává. 60%.

10.09.2017 3 z 5

Mrtvý úsměv Mrtvý úsměv Ross Macdonald

Slušná detektivka z tzv. drsné školy. Je zde vše co se dá očekávat, lehce ironický detektiv, pořádně zamotaný případ ze kterého moc peněz nekouká, směsice rozličných postav od kalifornských boháčů po recepčního v motelu. Hlavním tahounem příběhu je jednak sám Archer a pak také různá prostředí ve kterých detektiv pátrá.
Kniha neoslní, ale ani nezklame 60%.

02.09.2017 3 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Dohromady hodnotím 80%. Oba příběhy jsou dobré, hlavní hrdinky jsou sympatické postavy, kterým čtenář vcelku přirozeně fandí. Levinův styl nechává čtenáři široký prostor pro vlastní úvahy a dedukování co se to děje a proč.
Určitě mohu doporučit.

29.08.2017 4 z 5

Temná Budapešť Temná Budapešť Vilmos Kondor

Asi nejzajímavější na příběhu je místo kde a kdy se odehrává. Jinak to byla celkem nuda s fádní zápletkou, popisem vyšetřování i závěrem.

05.08.2017 2 z 5

Zatmění Zatmění Boris Starling

Po solidní úvodní zápletce, příchází vcelku rozvláčný a nudný děj, který připomíná mlácení prázdné slámy. Inspektor Scotland Yardu Herbert Smith je docela nekňuba, kterému to pomalu zapaluje a při řešení případu se posouvá vpřed jak zpomalený film.
Jedním z lepších momentů je odhalení pravé identity jedné z postav.
Závěrem bych asi doporučil zvolit si jinou knihu na dané téma. 50%.

28.07.2017 2 z 5

Melouch Melouch Michal Viewegh

Procentuální hodnocení knihy není lichotivé, ale tak hrozné to zase nebylo. Myslím, že hlavní zápletka zůstala nevyužitá, rozhodně se zní dalo vytěžit mnohem víc. Rušivý byl i způsob vyprávění, kdy příběh vypravuje scénárista producentovi a dochází tak k přerušování děje...
Melouch bych tak hodnotil 50%.

22.07.2017 3 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Říjnový seznam mě lákal, kvůli tomu, že je psán od konce na začátek. Opravdu originální nápad. Jenže při čtení jsem zjistil, že tento efekt není zase nijak výrazně znát jak jsem si původně představoval. Bylo to dobré, ale nic navíc. Až teprve posledních asi 60 stránek se tato finta naplno projeví a závěr je opravdu výborný. Hned po dočtení jsem si přečetl znovu první kapitolu, abych si připomněl jak to skončilo...
Takže dávám 80 %.
Taky by mě zajímalo jak knihu Deaver psal, jestli normálně a pak kapitoly otočil, načež je pouze upravil aby dávaly smysl a moc toho neprozradil, nebo hned postupoval od konce na začátek.

21.07.2017 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Ano je to tak, Sochař smrti je výborný thriller. Má vše, brutální sériové vraždy s hádankou, rychlé tempo, napětí i důstojné zakončení. Knihu bylo těžké odložit, vždy mě přinutila dát si ještě jednu kapitolu...a pak ještě jednu...
Hodně mi sedí i Carterův vyprávěcí styl. Proto bez nějakého přehánění dávám knize maximum hvězd, a rozhodně ji mohu doporučit.

17.07.2017 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Pátá vlna má dobře propracovaný příběh. Měl jsem sice trochu problém uvěřit variantě, jak se mimozemšťané infikovali do lidských těl, ale dejme tomu...
Závěr schválně končí nedokončeným finálem, aby mohl autor navázat druhým dílem a zajistil si čtenáře...

15.07.2017 4 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Kniha je velmi propracovaná. Přes příběh, samotné vraždy, policejní práci, soudy, postupy při vyšetřování, ale mnoho dalších detailů, které si Hailey nastudoval a v knize posléze použil.
Opět potvrdil, že má u každé knihy poctivou přípravu, a z výsledku je to také vidět.

10.07.2017 4 z 5

Vetřelci komplet - svazek 1 Vetřelci komplet - svazek 1 Steve Perry

Autorům se povedlo vytvořit originální děj s vetřelci. Občas sice využívají filmové dění, ale pouze jako vzpomínky svých hlavních postav, což ničemu nevadí.
Jen ten závěr.. tam mi přišlo, že posádka kolem Ripleyové a Wilkse spoléhá dost na tušení a náhodu... takže 70%.

05.07.2017 3 z 5

Elitní sniper: Vlk Elitní sniper: Vlk Scott McEwen

Vlk, který volně navazuje na předchozí díl, s názvem Cíl Amerika je o něco horší. Zde se z Shannona stane nepřekonatelný bojovník, který si poradí i s velkou přesilou nepřátel. Ano, kdyby byl zabit na dvacáté stránce, tak by nebylo o čem psát. Utrží sice nějaká zranění, ale jinak prochází hordou protivníků jako nůž máslem. Tady mohli autoři jeho schopnosti trochu brzdit.
Naopak kapitoly, kde se řeší politické záležitosti, ty jsou povedené a vlastně mají hlavní podíl na tom, že jsem knihu dočetl. 50%.

27.06.2017 2 z 5

Dlouhá řada mrtvých Dlouhá řada mrtvých Lawrence Block

Tento příběh nemá elektrizující napětí či dramatičnost, naopak je spíše pomalý a klidný. Matt Scudder totiž jen přezkoumává určitá podezření a domněnky, a není jasné zdali je vůbec co prošetřovat.
Block se zde vyžívá v každodenní rutině svého detektiva a velice zdařile popisuje jeho pátrání.
Závěr knihy opět nezklamal, hlavně bych vyzdvihl neobvyklý trest pro pachatele....

22.06.2017 4 z 5

Vetřelec vs. Predátor - Armagedon Vetřelec vs. Predátor - Armagedon Tim Lebbon

Armageddon měl být velkolepým završením trilogie. Jenže není. Jednotlivé boje, opět v různých částech galaxie, kdy lidé společně s Predátory válčí tváří v tvář proti vetřelcům jsou fajn.
Ale popisy toho, jak jedna vesmírná loď vystřelí laserem nebo plazmou na druhou loď nejsou nic zvláštního.
Lebbon mě překvapil tím, že umožnil vetřelcům pohyb ve volném vesmíru jen tak, vůbec jim nevadil veliký mráz ani vakuum? Prostě si vesele útočí na celou vesmírnou stanici. To přehnal.
Ani moc neprozradím, když napíšu, že závěr je hodně laciný. Ještě těsně před koncem to vypadá, že Rozlícení nakopou Sféře lidí prdel a pak jedno lusknutí prsty a všechno je jinak...

18.06.2017 2 z 5