ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Kniha se mi moc dobře nečetla. Nemá zrovna uhlazený styl vyprávění, dále jsou zde hodně šroubované dialogy a to platí i při spolupráci kriminalistů. Exner by měl být jasným tahounem příběhu, ale jeho charakteristika končí u toho, že je dobře oblečen a jezdí mercedeskou, což je dost málo. Třeba jsou v sérii lepší díly, ale tenhle mě zklamal, zvlaště když se jedná o klasiku našich detektivek.

16.02.2018 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Vytvořená hororová atmosféra na mne valný dojem neudělala. Hlavní hrdina se bojí prakticky všeho a celý úvod působí dost komplikovaně a místo děsu je spíše matoucí.
Naopak detektivní pátrání v minulosti se povedlo. Od závěru jsem čekal nějaké lepší vysvětlení a taky zakončení. 50%.

11.02.2018 2 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Celkově asi spokojenost, i když je kniha spíše romantická, navíc je napsaná trochu poetickým jazykem, to zase tolik nevadilo, musel jsem přihlédnout k době kdy byl román napsán a vlastně se tento způsob k příběhu hodil.

03.02.2018 3 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Příběh mě tedy příliš nezaujal. To se týká jak amatérské dvojice detektivů, tak řešeného zločinu i průběhu vyšetřování.
Od Christie je to lehce podprůměrná detektivka.

28.01.2018 2 z 5

Vetřelci komplet - svazek 2 Vetřelci komplet - svazek 2 Robert Sheckley

Kniha obsahuje dva příběhy, ovšem jejich hlavní námět je stejný, lidská posádka se snaží získat vetřelčí mateří kašičku.
První příběh, Válka vetřelců byl trochu lepší, celkově se však jedná o průměrnou knihu s vetřelčí tématikou.

25.01.2018 3 z 5

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Jako první jsem viděl zdařilou filmovou verzi. Scénář byl však upraven, protože kniha se od filmu liší.
Začíná to už jménem Kondora, kniha Malcolm, film Turner. A jsou zde i další rozdíly, včetně závěru ( tady dávám přednost filmovému konci ).
Škoda, že v knize není vynikající filmová scéna ve výtahu. ( von Sydow vs. Redford)
Jinak jsem byl s knihou spokojen, a ocenil bych ji 70%.

16.01.2018 3 z 5

V nemilosti V nemilosti Dick Francis (p)

Asi největší zajímavostí příběhu je to, že pachatel je znám hned od začátku. Ovšem veřejnost tomu nemůže nebo nechce uvěřit, a Halley se tak stane terčem posměchu a opovržení.
Solidní Francisova detektivka.

13.01.2018 3 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Čtení knihy byl docela boj, moc jsem nevěřil, že to nakonec dočtu. Přitom začátek byl dobrý, ale zhruba od 150 stránky začíná sáhodlouhý popis nezajímavého děje, ve kterém se hlavní pointa příběhu úplně vytrácí. Celkově je kniha zbytečně dlouhá.
Některé kapitoly jsou fajn, ale ty střídají pasáže o ničem, jakoby chtěl Hill pouze natáhnout text.
Závěr není taky žádná sláva.
No dočetl jsem to, ale velký zážitek jsem z knihy neměl.

10.01.2018 2 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Knižní sága Vesmírná odysea je klasika žánru scifi. Právě tyto knihy mě kdysi k žánru scifi přivedly. Clarke na mě působí jako vizionář, podobně jako před ním Jules Verne.
2010 jsem si teď přečetl po dlouhých letech znovu, a zjistil jsem, že to pro mě neztratilo nic ze své přitažlivosti a opět se mi kniha líbila. ( třeba pasáže s Bowmanem)
Takže absolutní spokojenost.*****

01.01.2018 5 z 5

Vlk v pasti Vlk v pasti John Connolly

Vlk v pasti obsahuje vše co mám na Connollyho knihách rád. Je zde samozřejmě Charlie Parker, dále jeho zabijáčtí přátelé Louis a Angel, trochu mystické městečko kde se děje něco zlého...
K tomu zajímavě vystavěný příběh, který mě bavil, takže zaslouženě 4/5.

28.12.2017 4 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Tempo příběhu je trochu zdlouhavé a nudné. Stále je to Childův styl vyprávění na který jsem zvyklý, takže se to dalo snést.
Nejzajímavější je vlastně ta věc, která je nabídnuta k prodeji za 100 milionů dolarů. Když jsem pak zjistil co to je, měl jsem pochybnosti jestli něco takového doopravdy existuje a je to možné vyrobit... nevím, ale dejme tomu...
Jinak od Childa spíše průměrný výkon. ***

24.12.2017 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Výborné, příběhem jsem profrčel velkou rychlostí. Znovu mne udivuje jak Carter dokáže do svých knih vložit nějaké originální aspekty, které jsem nikde nečetl, to při záplavě obdobných thrillerů nebude vůbec snadné.
Zde to je např. pravé zaměstnání manžela druhé oběti... jsem rád, že to Carter v knize velice účinně využil...
Navíc u mne opět dokázal probudit touhu číst co nejrychleji a zjistit kdo je vrahem...
Takže mi nezbývá, nežli knihu doporučit a dát jí maximum.

17.12.2017 5 z 5

Chronolity Chronolity Robert Charles Wilson

Jedním slovem: zklamání.
Celou knihu se pročítám poměrně slušným příběhem, a očekávám nějaký povedený závěr, jak to s těmi chronolity vlastně je.
Ale konec je takový nijaký, vyšumí do ztracena. Škoda.

13.12.2017 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Hawkinsová využívá oblíbený styl vyprávění děje, a to deníkovou formu z pohledu několika postav.
Ovšem trochu se veze na vlně obdobných knih, a vlastně nepřidává nic nového. Nechává čtenáře tápat zatajováním klíčových informací, aby je pak vytáhla v překvapivém finále.
Nějaké podobné knihy už mám přečtené, takže tento trik už na mě nemá takový efekt.
I tak ale solidních 60%.

07.12.2017 3 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Začátek příběhu se mi líbil, jenže pak se vše motá kolem smrti jedné z postav, probírá se to ze všech stran, ale je to neustále to samé. Prostě už jsem chtěl aby byl konec, ale vlastně ani ten mě nenadchnul.
Jinak styl Joe Hilla silně připomíná jeho otce Stephena Kinga.

02.12.2017 3 z 5

Důstojník a špeh Důstojník a špeh Robert Harris

První polovina knihy mě moc nebavila, byla trochu zdlouhavá a popisná, navíc jsem měl pocit, že ať už bude nakonec Dreyfus vinný či nikkoliv, nebude tím kniha ani lepší ani horší.
Ale vydržel jsem, a soudní proces v druhé půlce mi byl dostatečnou odměnou. Takže nakonec nelituji a celkově jsem s příběhem spokojený. 60%.

26.11.2017 3 z 5

Vetřelec - Covenant Vetřelec - Covenant Alan Dean Foster

Foster přepsal filmovou verzi do knihy, takže těžko hodnotit samotný děj. Snad jen to, jak se mu to povedlo.Řekl bych, že to bylo vcelku dobré. Film jsem neviděl, ale získal jsem konkrétní představu o čem pojednává. 60%.

17.11.2017 3 z 5

Tajná kniha Tajná kniha Grégory Samak

Určitě neotřelý knižní příběh, kdy hlavní hrdina může pomocí knih cestovat časem a případně ovlivnit v rámci svých možností běh dějin.
Kniha má trochu jednodušší sloh, ale to mi nijak zvlášť nevadilo.
Závěr je vcelku povedený a poučný, když Elias zjistí, že změna minulosti (z dobrým úmyslem) nemusí znamenat dobro pro budoucnost.
Samakovo dílko hodnotím 60%.

12.11.2017 3 z 5

Temnější než noc Temnější než noc John Lutz

Sérii s Quinnem čtu celkem pravidelně, sice na přeskáčku jak se mi knihy dostanou do ruky, ale to zas tak nevadí. Tento vstupní díl vytvořil vzorec, který se pak v dalších knihách opakuje.
Kvalitu bych označil jako standard, který se pak v sérii víceméně udržuje. Závěr byl jeden z lepších, protože ten se Lutzovi pokaždé úplně nevyvede. 70%.

11.11.2017 3 z 5

Nic není svaté Nic není svaté Dennis Lehane

Osa příběhu je jednoduchá, pátrání po zmizelé dívce. Lehanův styl se dobře čte, navíc vše je trochu jinak, nežli se z počátku zdá. Celkově mi čtení knihy přineslo to co jsem od ní zhruba očekával. Slušných 60%.

04.11.2017 3 z 5