ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

První na zabití První na zabití Andrew Peterson

Čte se to celkem dobře. V knize je dost bojové akce, ale držené v reálných mezích. Děj stále postupuje vpřed a vysloveně nudné pasáže tu nejsou. I když kniha asi neaspiruje na síň slávy literatury, tak žánrově je to slušný román.

05.12.2018 3 z 5

Zpěv Sirény Zpěv Sirény Val McDermid

Někdy se prostě stane, že mi kniha nesedne a jednoduše mě nebaví. Tady se to stalo, od stylu jakým je psaná, přes postavy, prostředí i závěr případu. Takže jen 2/5.

01.12.2018 2 z 5

Děti boží Děti boží Harold Coyle

I když je příběh smyšlený, tak Coyle v něm využil své vojenské zkušenosti, doplněné o znalost z oblasti zbraní, armádní techniky či taktických postupů. Zejména se však soustředil na osobnostní rysy postav jejich pocity a chování.Prim pak hraje ,, duel'' dvou poručíků. Nově příchozí poručík Reider je čerstvým absolventem West Pointu a hned je natěšený ukázat jak nové koště dobře mete. Naopak poručík Dixon je mazák, který je u jednotky dlouho, ale má pouze dohlížet na první akci ve které je velitelem roty Reider.
Celý děj se odehrává při rutinní hlídkové výpravě po okolí.
Malinko netradiční válečný román, kde se sice také bojuje ( nakonec dost) ale tím hlavním jsou vztahy mezi vojáky v kritických situacích.
Velmi dobrý příběh. 70%.

25.11.2018 3 z 5

Nulová šance Nulová šance Chris Ryan (p)

Nulová šance je solidní kniha o jednotce SAS. Jedna část zavede Sharpa a jeho muže k diverzní akci v Libyi, druhá se pak odehrává na britských ostrovech. V knize Ryan opět plně využívá vlastní zkušenost jako člen SAS. Příběh byl vcelku fajn, a členové jednotky jsou velice dobří, ale jejich schopnosti dosahují únosné míry. To jsem byl rád, protože vše pak působí věrohodně. Hodnotím 3/5.

19.11.2018 3 z 5

Risk Risk Dick Francis (p)

Risk je spíše průměrná detektivka v rámci Francisovy tvorby. Ani úplně neohromí, ale zároveň její přečtení nebylo zklamáním. Solidní 3/5.

11.11.2018 3 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Vždy se mi líbilo jak Francis dovede popsat atmosféru na závodišti. Sychravé podzimní počasí, hemžení v paddocku, lidi od tisku, jezdce, diváky, bookmakery, majitele i trenéry. Pak v několika větách vylíčí průběh dostihu, že to čtenář doslova vidí. Detektivní zápletka je také povedená. Mladý jezdec Rob Finn začíná mít úspěch a stoupá na žebříčku žokejů. Stává se z něho hvězda. A najednou konec. Ať se snaží sebevíc jeho výsledky jsou stále horší. Ztrácí důvěru majitelů i trenérů, ale hlavně víru ve vlastní schopnosti. Vůbec to nechápe, začíná si myslet, že předchozí úspěchy byly jen náhoda.
Zápletka se povedla a konečné rozuzlení je taky výborné. Nervy patří k mé oblíbené silné trojce, ještě s Reflexem a Smrtí favorita.

08.11.2018 5 z 5

Lov vlka Lov vlka Ralph Pezzullo

Příběh byl dobrý. Spousta akce, tajné operace na cizím území, politické zákulisí, to vše nahuštěné do rychlého na sebe navazujícího děje. 70%.

07.11.2018 3 z 5

Boží oko Boží oko James Rollins (p)

Boží oko začíná vcelku lákavě. Blížící se katastrofa ve formě komety řítící se k zemi, do toho trochu mystické historie, to bylo fajn. Postupně však příběh slábne, a nakonec je z něho směsice dobrodružství Indiana Jonese a Lary Croft. Proto jen 3/5.

02.11.2018 3 z 5

Domeček z karet Domeček z karet Michael Dobbs

Dobrý návod jak vystoupat po politickém žebříčku. Urquhart působí navenek jako naprosto solidní a loajální člen strany, ať už uvnitř strany nebo ve vztahu k médiím. Pravdivý bude i tlak vyvíjený od bohatých podnikatelů, kteří také působí v zákulisí politického dění. Kniha je nejspíš velmi aktuální i dnes.60%.

27.10.2018 3 z 5

Zmizelé dívky Zmizelé dívky Ed McBain

Kulisy příběhu jsou klasické. Buranské městečko, buranští policajti, a poté co zmizí Colbyho snoubenka, všichni kteří ji předtím viděli, tvrdí, že Colby cestoval sám.
Pak jde pouze o to zjistit co se s ní stalo, a jak tuhle fraškovitou situaci vyřešit.
Líbil se mi více začátek příběhu, tak jak se děj blíží k závěru, zápletka trochu slábne.
Asi takový McBainův průměr. 3/5.

23.10.2018 3 z 5

Zabijáci – Vraždili pro vlast Zabijáci – Vraždili pro vlast Chris Ryan (p)

Příběh se odehrává v průběhu několika let, a postupně Ryan čtenáře provede Srbskem, Irákem a končí v Izraeli. Zápletka je dobrá, k tomu musím přidat realistické vojensko - taktické operace. Ty jsou popsané velice přehledně, musím je ocenit, protože při četbě jsem si je dovedl bez problémů představit. Jednou věcí mě Ryan nemile překvapil, když nechal zabít dvě postavy u kterých jsem to vážně nečekal. Soudím, že většina autorů by tyto postavy, poté čím si v příběhu prošli, nechala žít. Ne tak Ryan. Pokud chtěl ve mně, jako čtenáři, vyvolat chuť po pomstě, tak se mu to zdařilo. Palec nahoru. 4/5.

21.10.2018 4 z 5

Můj divoký hokejový život Můj divoký hokejový život Luboš Brabec

Na tuhle knihu jsem se docela těšil. Miroslav Fryčer je zajímavá osobnost, a přečíst si o jeho životě bylo lákavé. Asi nejzajímavější kapitoly, jsou ty o emigraci a kariéře v NHL. Vše je napsáno otevřeně a bez obvyklých sportovních klišé. 70%.

17.10.2018 3 z 5

Zóna smrti Zóna smrti Chris Ryan (p)

Příběh čtenáře zavede do různých částí světa. Začíná Afghánistánem přes Belfast, Mogadišo až do Londýna. Kniha má celkem solidní děj s akcí i napětím. Ryanův styl se čte dobře, takže jsem byl spokojený. Vystihnul dobře taky rozdílnou atmosféru mezi prostředím kde se děj odehrává. 70%.

14.10.2018 3 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Celá kniha má vlastně poklidný průběh. Reacher se do situace, kdy čelí přesile dostane jen dvakrát. Jinak je to celé o cestování, přemýšlení a čekání. Fakt až moc klidné. Pár zajímavých detailů se sice najde, ale zážitek není lepší nežli 3/5.

08.10.2018 3 z 5

Třikrát Evan Tanner Třikrát Evan Tanner Lawrence Block

Ačkoli je Lawrence Block můj oblíbený spisovatel a jeho knižní série se Scudderem nebo Kellerem mám rád, tak postava Evana Tannera je pro mě nová. Bohužel ani jeden příběh se mi nelíbil. Samotný Tanner mě nezaujal, jeho zlodějsko-špionské akce taky ne, některé pasáže mají být humorné, ale to na mě taky nezabíralo. K přečtení jsem se musel nakonec přinutit. Čtenářům radím, zvolte si od Blocka raději něco jiného.
Zloděj, který nemohl spát : 40%
Zmizení : 40%
Tanner a dvanáct akrobatek : 30%

01.10.2018 2 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Zloba se od předchozích románů svou koncepcí dost liší. Příběhově zde Carter nabízí děj, který silně připomíná Mlčení jehňátek.
Opět se to čte dobře, ale tradiční skoro dokonalé úrovně tato kniha nedosahuje. Asi největší problém jsem měl s až absurdně dokonalým plánováním pachatele. Pak mi ještě vadilo jedno překvapivé zhmotnění jedné postavy, ale to se na konci celkem obstojně vysvětlí.
Konečný dojem 70%.

27.09.2018 3 z 5

Zavírací hodina Zavírací hodina Lawrence Block

Zavírací hodina má Blockovo typické pomalé tempo, které mám rád. Obsahuje líčení atmosféry newyorských čtvrtí, hospod a barů, kam se Scudder vydává.Oba případy ke kterým se Scudder přimotá, také dlouho postrádají nějaký pokrok. Konečné vyústění je pak povedené, ať už výbornými dialogy v případu přepadení baru, tak rozuzlením s obviněním Tommy Tillaryho z vraždy manželky. Za sebe dávám 70%.

22.09.2018 4 z 5

Zlatý míč Zlatý míč Milan Macho

Kniha čtenáře seznamuje s držiteli Zlatého míče mezi lety 1956 až 1985. Každý hráč je na několika stránkách představen, ať už v rámci celé kariéry nebo nějakého důležitého momentu. Dnes už jsou styl i informace překonané, ale v době vydání, kdy u nás podobných publikací bylo jako šafránu, se taková kniha hodila každému fotbalovému fandovi.

22.09.2018 3 z 5

Černý kříž Černý kříž Greg Iles

Příběh běží celkem solidně, vlastně až do spuštění závěrečné diverzní akce na německém území v táboře smrti Totenhausen. Má to být velké akční finále, jenže je popsáno dlouze a rozvlekle, přitom se jedná jen o několik hodin. Autor tomu věnoval zhruba 250 stránek, čímž docílil i značné nepřehlednosti událostí. Bohužel nakonec bylo mým hlavním cílem abych už to měl za sebou. Přesto si děj zaslouží 60%.

18.09.2018 3 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Kniha má bravurní nástup. Carter se s ničím nezdržuje a jde do toho naplno hned od první kapitoly. Napětí mě doslova přikovalo ke knížce. Pak následuje jízda jak na horský dráze až do konce. Naprostá bomba, takže maximální hodnocení i doporučení.

10.09.2018 5 z 5