ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Jízda na hadu Jízda na hadu Stephen J. Cannell

Zápletka je jednoduchá, snaha čínské triády zvýšit svůj vliv na ekonomické a politické dění v USA. Vše se odehrává v době, kdy má dojít k předání Hongkongu číňanům. Příběh ujde, čte se celkem dobře i když některé pasáže jsou trochu nepravděpodobné. Ale to mi zase tolik nevadilo. Výsledek solidní, tak za 3/5.

11.07.2019 3 z 5

Paměti starého chlapáka Paměti starého chlapáka Charles Bukowski

Paměti jsem si přečetl po dlouhé době znovu a opět mě nezklamaly. Klasický Bukowskiho styl s tradičními tématy. Fejetony a povídky psané strohým stylem se syrovým humorem, do kterého Buk vkládá svá moudra, která by se dala tesat do kamene. Když mám hodnotit, tak 2/3 jsou výborné a zbytek solidní, takže nějakých 80%.

07.07.2019 4 z 5

Stopařka Stopařka James H. Cobb

Je to taková detektivní road movie v knižní podobě. Prakticky celý děj se odehrává na silnici v autech, kromě pauz na odpočinek, jídlo nebo hledání peněz. Cobbův styl kopíruje Raymonda Chandlera či Rosse MacDonalda. Můj dojem z knihy je tak na zařazenou trojku.

03.07.2019 3 z 5

Černý kafe Černý kafe Sophie Loubière

Černý kafe je sice v žánru thrillerů, ale klasické napětí zde vlastně není. Zpočátku se děj rychle posouvá, od roku 1966 až 2010, jako seznámení s vraždami na route 66. Pak sled událostí spojí Desmonda a Lolu a ti společně začnou pátrání po sériovém vrahovi. Příběh obsahuje několik point, které mají svou důležitost. Když bych měl hodnotit, tak čistý thrillerový napínák to není, ale kniha je napsaná trochu zvláštním způsobem, který má originalitu. Za mne to určitě nebyla ztráta času. 70%.

29.06.2019 3 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Události okolo atentátu na Heydricha jsou mi všeobecně známy, takže při čtení nešlo o zjištění překvapivého děje nebo konce. Prvotním cílem se stal způsob jakým to Jiří Šulc sepsal. Myslím, že se mu to povedlo, od příprav v Anglii, až po závěrečnou přestřelku v kostele.
Zajímavé jsou i pochybnosti nad atentátem. Úvaha, zda-li pozdější německá odveta na českém obyvatelstvu nebyla příliš vysokou cenou. 80%.

21.06.2019 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Vcelku mě to bavilo. Robert Langdon je prakticky hned od začátku na útěku. To pokračuje vlastně po celou knihu. Znovu je zde mnoho historických informací z oblasti náboženství, umění či architektury, ať z Florencie nebo Benátek. Příběh má slušný spád a zajímavou zápletku. Takže Infernu dávám 70%.

16.06.2019 3 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Tohle je klasika klasik scifi románů. Překvapilo mě, jak je to útlá knížka, čekal jsem mnoha set stránkovou knihu typu verneovek. Když přihlédnu k době sepsání, tak je to vcelku dobré. Lehce ponurý obraz budoucnosti s morálním vyústěním se mi nakonec líbil. Stroji času tak dávám 3/5.

09.06.2019 3 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Úplně první díl o 87. revíru. Ještě zde chybí mnoho postav, které pak celou sérii provází. Jako vstupní díl celkem dobrý, vyšetřování vražd policejních detektivů má nakonec jednoduché rozuzlení.

08.06.2019 3 z 5

Vítězství odvážných Vítězství odvážných Chris Ryan (p)

Tím hlavním je v knize bratrská linka. Sam Redman zjišťuje, že jeho bratr Jacob nejenže žije, ale zdá se , že pracuje pro nepřítele Britů a má být zlikvidován.
Vše se točí okolo tohoto vztahu, až do samotného závěru. Skoro až detektivní zápletka pak vrcholí finální záchrannou akcí. Velmi dobrý díl, tak za 70%.

06.06.2019 3 z 5

Poldové Poldové Evan Hunter (p)

Tady se do vyšetřování několika případů zapojí vlastně všichni policisté z okrsku. I když jsou některé zločiny závažné, tak jejich lehce neohrabaný postup při řešení působí komicky a vytváří humorné situace. Zde si McBain skutečně vyhrál se situačním humorem, jak v dialozích, tak činech. Např. stačí zmínit začátek, kdy se na služebně maluje...

01.06.2019 4 z 5

Cizí agent Cizí agent Brad Thor

Kniha byla vcelku dobrá. Asi bych se k ní podruhé nevrátil, ale žádný propadák to není. Žánrově se zde odehrává tradiční schéma zápletky. Za sebe dávám 3/5.

29.05.2019 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Kniha byla příjemným překvapením. Skvěle se povedl začátek, kdy se agent Burke probudí v lese u řeky se ztrátou paměti. Pak následuje pasáž odhalování a pátrání, kde autor zdařile vytváří atmosféru bezmocnosti až zoufalství hlavního hrdiny. Přitom tajemno městečka Pines zůstává nadále z velké části skryto. V závěru je pak vše až krystalicky odhaleno a vysvětleno.
Příběh se mi líbil a zaslouží si 4/5.

22.05.2019 4 z 5

Pekelný oheň Pekelný oheň Chris Ryan (p)

Pekelný oheň je má druhá knížka s vojákem SAS Danny Blackem. Opět má napínavý děj, který vede přes různé části světa. Závěr je vyšponovaný prakticky až do poslední vteřiny. Za mne 80%.

17.05.2019 4 z 5

Vražedná výměna Vražedná výměna Simon Kernick

I přesto, že se děj odehrává v Londýně, tak mi atmosférou silně připomínal starý americký kriminálky ze 70 tých let. V hlavních postavách úplně vidím takový borce jako byli Steve McQueen a Roy Scheider.
Hlavní postavy Iversson a Gallan jsou pro vyprávění děje také skvěle zvoleni jako protiklady a soupeři. Střídání děje z jejich pohledu se taky povedlo. K tomu musím přičíst, že jsem se upřímně bavil textem, který byl protkán lehkým ironickým humorem.
Vražednou výměnu jsem si přečetl po letech znovu, a opět mě to bavilo. 85%.

05.05.2019 4 z 5

Black Mask: Antologie detektivních příběhů Black Mask: Antologie detektivních příběhů Otto Penzler

V době vzniku určitě čtivé, ale dnes je styl těchto povídek už překonaný. Mnohé obsahují klasické rekvizity: soukromý detektiv, drsní policajti, gangsteři, nebezpečná sexy děvčata, chlapácké řeči, noční kluby a bary, panáky whisky, cigára, kouřící hlavně pistolí a mnoho dalšího. Úroveň povídek byla od slabších po dobré, takže mé hodnocení je někde kolem 50%.

05.05.2019 2 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

U téhle knihy jsem vůbec netušil co mám očekávat. Z anotace jsem usoudil, že by to mohlo být zábavné čtení z trochu jiného soudku, než jsem zvyklý.
Nakonec mě to moc nebavilo, kniha si své fanoušky asi našla, ale já k nim nepatřím.

01.05.2019 2 z 5

Kdo přežije, vyhrává Kdo přežije, vyhrává Chris Ryan (p)

Kniha se dělí zhruba na tři části. V úvodu Neil Slater pracuje jako školní trenér ragbyového týmu a poté co zabrání únosu jednoho studenta je vyhozen. Pak dělá bodyguarda bohatým paničkám, a když ho to přestane bavit, vstoupí do Kádru, tajné skupiny která řeší problémy tam, kde politické řešení nestačí...
Čte se to snadno, děj rychle plyne a stále se něco děje. Závěr byl trochu přitažený za vlasy, ale s tím jsem se hravě srovnal, a dojmu z knihy neublížil. Od Ryana nadprůměr.

29.04.2019 4 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Kniha s výborně zvoleným námětem. Líbilo se mi využití skutečných osob např. Roschmann, Glücks, Wiesenthal. Hodně jsem se dozvěděl o ODESSE jakožto organizaci.A Forsythův náznak jak německá společnost neměla zájem o hledání nacistických zločinců, prostě chtěli to už nechat být a žít přítomností.
Samotný Peter Miller měl někdy víc štěstí než rozumu. Z toho vychází i závěr vyšetřování, který se k příběhu hodí.

26.04.2019 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Příběh se mi vcelku líbil. Dobře je popsána cesta expedice amazonským pralesem, a její boj s nástrahami pralesa i nepřátelskou vojenskou skupinou. Ujde i vysvětlení symbiózy mezi stromem Jaggy a indiány.
Závěr je sice trochu pohádkový, ale to jsem nějak vstřebal. Ta částečně zmutovaná zvířata chránící strom, jsem bral, i když 40-ti metrový kajman je už trochu moc. Tady snad došlo k chybě v překladu, v originále šlo možná o 40 stop, což bych považoval za pravděpodobnější.
Ale jinak mě to bavilo, a hodnocení je nějakých 70 %.

21.04.2019 3 z 5

Špatný voják Špatný voják Chris Ryan (p)

Tento příběh bych ohodnotil jako velmi zdařilý. Napínavý děj, hodně akce ( i dost drsné) k tomu také aktuální námět, boj proti bojovníkům z islámského státu. Plusem je i postava Dannyho Blacka, klasický tvrďák z SAS.
Od Ryana mám už něco přečteno, a Špatný voják je úrovní rozhodně nadprůměrný díl. 80%.

16.04.2019 4 z 5