ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Obě dějové linky v odstupu 20 ti let jsou napsané solidně, ale skoro nic se nedozvíte, jen pouhé náznaky, takže vše směřuje až k finálnímu rozuzlení. No a otázka za všechny prachy je: jestli to stojí za to?
Ne tak úplně, vysvětlení zde samozřejmě dostanete, ale nějaký brilantní závěr to není. Je to tím, že v průběhu čtení si nějakou teorii už vytvoříte, a třeba já jsem nebyl zas příliš daleko od pravdy.
Beru to jako zajímavou prvotinu z bankovního prostředí, kterou vidím tak na 60%.

21.11.2019 3 z 5

Maxwellův vlak Maxwellův vlak Christopher Hyde

Nejvíce mě bavila úvodní část, kdy lupiči plánují svou loupež ve vlaku a pak se o ní pokusí, ovšem teroristická skupina je předběhne. Další průběh je i v rámci stísněného prostoru vlaku napsaný slušně, ale po čase se děj začíná táhnout a ten úvodní příběhový švih se vytrácí. Konec je víceméně očekávaný. Za nevšední nápad a prostředí tak dávám 3 hvězdy.

16.11.2019 3 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Kniha je dobře napsaná, děj je čtivý a rychle plyne. Největší záhadou je proč Audie Palmer utekl z vězení jeden den před propuštěním. K tomu se pak váže překvapivé rozluštění minulosti. Celkově příběh hodnotím jako zajímavý skoro až filmový.

13.11.2019 3 z 5

Automobilové neštěstí Automobilové neštěstí Robert L. Pike (p)

Automobilové neštěstí je pouze průměrná detektivka bez výrazného překvapujícího dění, která má dobrý nápad a snaží se přiblížit románům z americké drsné školy. Vyšetřování probíhá v oblasti tušení a nesrovnalostí při automobilové nehodě. Akčnější pasáž je zde také jen jedna, a to až před závěrem případu. Proto hodnotím 3/5.

08.11.2019 3 z 5

Jericho Jericho Christopher Hyde

K přečtení Jericha mě přiměla lákavá zápletka, kdy u malého města havaruje kamion převážející smrtelně nebezpečnou látku, která pak unikne. Poté Ch.Hyde zručně rozvíjí příběh obyvatel městečka, přitom ladění románu je spíše pesimistické, což je vzhledem k okolnostem reálné. Musím říct, že se mi kniha líbila a budoucím čtenářům ji mohu doporučit.

05.11.2019 4 z 5

Hra pro lvy Hra pro lvy Nelson DeMille

Hodně se mi líbil začátek s přistávajícím letadlem, který skvěle rozjíždí zápletku. Dobrý nápad je střídání kapitol z pohledu Chálila a protiteroristické jednotky v podání Johna Coreyho. Rozdíl v textu je okamžitě patrný. Bavil mě Coreyho frajerský ironický humor a spousta vtipných hlášek. Pasáže s Chálilem jsou svým pojetím jiné, působí nebezpečně a sebevědomě. Z textu je to doslova cítit.
Se samotným závěrem jsem také spokojen, takže knihu bych klidně doporučil a její procenta vidím někde kolem 85%.

29.10.2019 4 z 5

Arktická mise Arktická mise Robert Ludlum

Líbila se mi základní zápletka o znovuobjeveném zmizelém letadle z dob studené války, které mělo na palubě antrax. Také následný boj tří skupin o tento náklad měl dobrý průběh. Každá skupina chtěla s antraxem provést něco jiného, což taky přispělo k dramatičnosti děje. Bohužel některé pasáže jsou zejména ke konci trochu přehnané, chápu to jako snahu o vybičování napětí, ale mně osobně to začínalo trochu vadit. Celkový zážitek z knihy bych tak viděl na 60%.

20.10.2019 3 z 5

Bitevní hranice Země Bitevní hranice Země Robert R. McCammon

Oceňuji zejména neotřelý nápad, kdy lidé primárně nebojují z mimozemšťany, ale Země je pouze bitevním polem pro dvě znepřátelené mimozemské rasy.Dobře jsou tu popsáni Gorgoni i Cyfeři, a rozdíly mezi nimi. Ladění příběhu je dost ponuré a situace lidstva zoufalá s neurčitou jiskrou naděje. Na závěr jsem byl tedy fakt zvědavý, a výsledek je poměrně vydařený. Proto knihu hodnotím 70%.

16.10.2019 3 z 5

Bojovník Bojovník Chris Ryan (p)

Bojovníka jsem si zvolil, kvůli minisérii s vojákem SAS Danny Blackem. Příběh se odehrává v atraktivním mexickém prostředí, kde Blackův tým provádí tajnou operaci proti mexickému drogovému kartelu. Kniha je napínavá, plná akce s mnohdy dost brutálním průběhem. Prostě nikdo se tu s nikým nemazlí.
Ryan si za to u mě vybojoval 80%.

12.10.2019 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

V příběhu autorka chytře míchá minulost s přítomností, čímž vytváří stav, kdy se okolnosti a řešení vražd zdají zcela nepochopitelné. K tomu přispívají i postavy, protože mnohé z nich spojuje to klíčové 12 leté období.
Je to britská detektivka, takže v ní převládá logické hledání pachatele(ů), nežli střílení či automobilové honičky.
Knihu a zážitek z četby bych tak ohodnotil 70%.

06.10.2019 3 z 5

Rudá válka Rudá válka Vince Flynn

Kniha je napsaná celkem dobře, solidní dramatický děj, kterým Mills vlastně navazuje na tvorbu Vince Flynna.

30.09.2019 3 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Celkem dobrý nápad. Některé pasáže jsou trochu přehnané, ale v zásadě se to dá přijmout. Konec jsem tak nějak očekával, takže nepřekvapil- nezklamal. 3/5.

24.09.2019 3 z 5

Pohřešuje se prezident Pohřešuje se prezident James Patterson

Na tenhle román jsem se těšil. Byl jsem zvědavý jak to dopadne, když spojí své síly bývalý americký prezident a zkušený spisovatel. Musím říct, že mě to bavilo, přitom zápletka je jednoduchá, boj proti kyberterorismu z pohledu amerického prezidenta.
Příběh má spád, je srozumitelný, dávkování napětí také ujde a postupné odhalování pravdy funguje až do konečného finále. Nenapadá mě nic, co bych mohl knize výrazně vytknout, proto dávám 85%, a s klidem doporučuji.

20.09.2019 4 z 5

Predátor Predátor Wilbur Smith

Tak tahle kniha mě moc nebavila. Je tu sice dost akce doplněné solidním příběhem, jenže ten je z velké části tuctový. Prostě a jednoduše většinu toho jsem už četl někde jinde a v lepším podání.Za mě nějakých 50%.

07.09.2019 2 z 5

Zabiják Zabiják Jonathan Kellerman

Bylo to celkem dobré. Trochu jiná detektivka z pohledu psychologa jako hlavní postavy příběhu, která má neobvyklé okolnosti případu který se zde řeší.

31.08.2019 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Po první třetině, kdy mě příběh moc nebral jsem to chtěl zabalit, protože od románu co získal Pulitzera čekám mnohem víc. Poté co začal soud se to zlepšilo, teda ne že bych knihu honem doporučil, ale nakonec jsem to dočetl, a to už samo o sobě je dost dobrý. Celkový dojem je tak na trojku.

21.08.2019 3 z 5

Absolutní zbraň Absolutní zbraň Chris Ryan (p)

Absolutní zbraň nabízí zhruba průměrnou úroveň příběhu. Přečetl jsem to v pohodě, v knize nebyl žádný výrazný zádrhel, takže další solidní díl Ryanovy tvorby o vojácích z SAS.

14.08.2019 3 z 5

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

Na MacBridea jsem dostal tip, knihu jsem poté zvolil v knihovně víceméně náhodně. Je to solidně napsaná detektivka ze skotského Aberdeenu. Policajti nejsou žádní géniové, řešení případů které vyšetřují si musí tvrdě vyšlapat. Nebylo to ohromující, ale četlo se to dobře, a tak jsem nakonec s výsledkem spokojený.

02.08.2019 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Když je na obálce knihy ta samolepková pečeť světový bestseller je to někdy ošidné. V Temné hmotě ovšem Crouch dokázal, jak je nadaný spisovatel. Musím říct, že nejvíc mě chytil začátek, v této fázi mě příběh bavil na 100 procent. Jakmile Jason pochopí co se mu stalo, tak úroveň lehce poklesne, ale prakticky stále zůstává děj velmi zajímavý. Závěr pak autor vyřešil k mé spokojenosti. Knihu bych ocenil 4 hvězdami.

26.07.2019 4 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Bylo to hodně zvláštní. Devět částí, přičemž každá znich je samostatným příběhem. V každé části je trochu skrytý odkaz na část jinou, ale mnohdy se jedná o náznak, kterého je těžké si všimnout. Celkově je to pak dost nelichotivý obraz společnosti. Závěr je depresivní a naklání misku vah na stranu, kde je lidstvo bez šance...
Těžko se mi to hodnotí jako celek, některé části jsou velmi dobré, no a pár jich bylo slabších. Výsledek je pak 3/5.

19.07.2019 3 z 5