ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Výkupné Výkupné James Grippando

Příběh má dvě roviny, jednak předvolební boj o post prezidenta, a únos vnučky kandidáta na prezidenta generála Howea. Nikoho asi nepřekvapí, že únos má s volbami spojitost.
Trochu mi vadilo, že generál Howe byl hned od začátku vylíčen jako záporák, zatímco jeho soupeřka Allison Leahyová byla skoro dokonalá správňačka.
Celkově kniha nebyla špatná, sice nic ohromujícího, ale Grippando to umí dobře poskládat i s gradujícím závěrem.

29.06.2018 3 z 5

Upírské příběhy Upírské příběhy Arthur Conan Doyle

Celkově sbírku povídek drží hlavně ty, které jsou s Holmesem.

23.06.2018 2 z 5

Michael Jordan - Život Michael Jordan - Život Roland Lazenby

Kniha mi nabídla mnoho informací, které jsem se neměl možnost dozvědět. Nejvíce jsem se těšil na jeho roky v Chicagu.
Najednou vše vidím v jiném světle, jeho vztahy se soupeři, spoluhráči , trenérem Philem Jacksonem, vedením klubu Bulls, rodinou atd.
Zajímavé je taky jeho reklamní spojení s Nike. Proč se rozhodl skončit s basketem a chtěl být baseballistou. Opětovný návrat a další tři tituly s Bulls.
Jordan je pro mne nejlepší hráč všech dob, a tahle kniha mi pomohla více pochopit kým byl a co ho hnalo vpřed.
Knihu bych určitě doporučil, a to ani nemusíte být fanouškem Michaela Jordana.

16.06.2018 4 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Příběh má solidní Deaverovu úroveň. Sériové vraždy s hádankou pro Rhymea. Ten závěr si mohl odpustit, úplně zbytečně překombinované, přitom posledních cca 80 stran zápletku vůbec nevylepší spíše naopak. Zkrátka čeho je moc toho je příliš. 70%.

29.05.2018 3 z 5

Enigma Enigma Robert Harris

Tak tahle kniha mě moc nebavila. Přitom téma a prostředí : špionážně detektivní román, kde se vyskytuje německý šifrovací stroj Enigma, se mi zdál dostatečně atraktivní.
Četba o luštění šifer nebyla zase tak zábavná jak jsem si myslel, a ani detektivní zápletka nebyla ohromující.

26.05.2018 2 z 5

Sniper Sniper Stephen Hunter

Opět velmi povedená kniha. Hunter zde zcela erudovaně seznamuje čtenáře se vším, co se odstřelovačského řemesla týká, no a když k tomu přidá dobře vymyšlený příběh, který dovede odvyprávět, tak není co řešit.
U mne si vystřílel 4/5.

20.05.2018 4 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Na začátku mi zápletka přišla solidní, ale přece jen mne moc nezaujala. Když jsem se začal smiřovat s tím, že to nebude nic zvláštního, tak se překvapivě příběh výrazně vylepšil a začal mě zajímat i bavit.
To vydrželo zhruba až do konce, i když úplný finiš hraje trochu na city, ale beru, že Weaver chtěl alespoň částečný happyend. Hodnocení tak 70-75 %.

07.05.2018 3 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Kamenná opice, s ohledem k dalším dílům série s Lincolnem Rhymem, které jsem už přečetl, vychází zhruba jako průměrný díl, ať už zápletkou, dramatičností či závěrečným rozuzlením. V knize bylo asi vše co jsem očekával, ale možná mi chybělo něco navíc. 3/5.

01.05.2018 3 z 5

Bounty Bounty Caroline Alexander

Kniha je hodně obsáhlá a podrobná. Ovšem vyprávění příběhu je spíše dokumentární formou, nebo podobně jsou napsané články v novinách.
To nejzajímavější tzn. vzpoura, a to co ji předcházelo, je v knize popsáno krátce a neurčitě. Naopak následný soud je zdlouhavý a neustále se opakující otázky a odpovědi, kdy prakticky všichni námořníci vypovídají to samé, tak tady už je to docela nudné.
Následný závěr, který k příběhu historicky patří, už celý děj pouze dokončil.
Autorka musela projít určitě spoustu dokumentů, to se cení, ale samotná schopnost přiblížit tuto slavnou událost se jí povedla jen průměrně. 3/5.

25.04.2018 3 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Kniha se od pozdější filmové verze celkem dost liší. Milostná aférka mezi Hooperem a Brodyho ženou mně moc pochuti nebyla, protože to vytvořilo nepřátelský vztah mezi Hooperem a Brodym.
Tleskám Spielbergovi, že tohle ve filmu úplně vynechal, udělal jen dobře.
Závěr byl ve filmu taky lépe ztvárněn. 3/5.

14.04.2018 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kvůli veliké oblibě a skvělému hodnocení, jsem měl od knihy velká očekávání.
První polovina je taková seznamovací a rozjezdová, což je pochopitelné, když se Blomkvist musí prohrabat materiály o rodině Vangerů a čtyřicet let starým případem.
Poté co spojí síly se Salanderovou ( to je hodně originální postava) a pátrání začíná býti úspěšné, se mé dojmy z příběhu vylepšily. Tato detektivní část je opravdu velmi dobrá.
Já sice nejsem velký fanoušek severské krimi, takže mé hodnocení je spíše střízlivé, ale rozhodně si zaslouží 70%.

11.04.2018 3 z 5

Ostermanův víkend Ostermanův víkend Robert Ludlum

Celkem slušný špionážní román. Hromada informací u kterých nevíte zdali jsou pravdivé či nikoliv.
Hlavní postava Tanner chce v prvé řadě ochránit svou rodinu, ale neví komu může věřit.

02.04.2018 3 z 5

Ponorka U-571 Ponorka U-571 Max Allan Collins

Collins sepsal tuto knihu podle filmového scénáře Jonathana Mostowa.
Povedlo se mu to vcelku dobře.

30.03.2018 3 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Nemohu napsat, že by Solaris byl špatný román, jen po dobře vymyšlené úvodní zápletce, bohužel příběh vyšumí do ztracena.
Poslední kapitola, kdy Kelvin bilancuje, je naopak povedená.

27.03.2018 2 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Obsah knížky jsem znal podle filmové verze. Napsáno je to vcelku dobře, i když některé komické situace jsou ve filmu vtipnější.
Přesto mne kniha nezklamala.

23.03.2018 3 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Zajímavým aspektem knihy je představení oboru grafologie při policejním vyšetřování.
Zbytek příběhu má Deaverovu tradiční vysokou kvalitu zpracování.
Vtipná je epizodní rolička pro L. Rhymea.

19.03.2018 4 z 5

Vetřelci komplet - svazek 3 Vetřelci komplet - svazek 3 Kristine Kathryn Rusch

Oba příběhy mají stejný námět, vědce kteří dělají pokusy s vetřelci a využívají k tomu lidi.
Zrůda je mnohem akčnější, je zde hodně vetřelců a prakticky neustává boj mezi nimi a vojáky.
Labyrint je naproti tomu komornější a s hutnější atmosférou. Určitě byl výrazně zajímavější.

14.03.2018 3 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Opět výborně napsané. Brutalitu zločinů posouvá Carter na úplně novou úroveň. Závěrečné rozuzlení je chytře vymyšlené a překvapivé.

06.03.2018 4 z 5

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Tohle třetí pokračování bylo trochu slabší. 2001 i 2010 jsou naprosto perfektní. Kdyby tuhle knihu napsal kterýkoli jiný spisovatel, tak bych hodnotil o jednu hvězdu více, ale protože jde o Clarkea, který si nasadil laťku hodně vysoko, tak snižuji na 3 hvězdy.

28.02.2018 3 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Když napíšu, že kniha byla výborná, tak to bude otřepaná fráze, která je tím pověstným nošením dříví do lesa.
Jako čtenář musím nejvíce ocenit Carterovu schopnost podnítit ve mně chuť a touhu přemýšlet a pátrat po pachateli, obětech ( co je spojuje) či motivu.
Tohle považuji za jasný důkaz kvality jeho tvorby. Brutalitu zločinů chápu jako prostředek k tomu, abych přál úspěch detektivům, kteří zločiny vyšetřují. I tohle funguje.
Zvláštní je, že po dočtení, kdy se objasní odpovědi na otázky proč a kdo? Tak se dají vrahovy činy pochopit.
Zkrátka Carter zase naplno zabodoval. 100%.

20.02.2018 5 z 5