TomHr TomHr komentáře u knih

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Příběh lehce temný a jak se moderně říká "mysteriózní", ale především zábavný, po některých ne až tak záživných knížkách ze série Letopisů. Výborná oddechovka zasazená do historických kulis a atraktivního prostředí skalního města. Tentokrát za pět hvězd.

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Perfektní znalost prostředí kriminálky, perfektní znalost poměrů v podsvětí, čtivě vykreslené a uvěřitelné postavy, několik dějových linií. Prostě detektivka Dominika Dána.

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Tuhle knihu jen tak nedostanete z hlavy. Přehršel námětů na přemýšlení a současně náměty na asi tak pět silných knih. Kombinace ženského románu, zprávy adoptivního rodiče krajně problémových dětí, popis tvůrčí krize současné autorky, hodnocení vztahu s matkou a se slavným otcem... Každopádně velice otevřená zpověď, kdy autorka pojmenovává věci pravými jmény, nic nezastírá a tak nějak se nestaví do lepšího světla (dokázal bych sám o sobě takhle psát?). Výsledek je depresívní, tísnivý. Ale na druhou stranu: jestli nám naše problémy někdy připadají jako neřešitelné, vzpomeňme si na Terezu Boučkovou!

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Po pár stránkách je to celé nějaké povědomé... on to fakt Macbeth! Ten od Shakespeara. Převyprávěný do vypečených detailů, jen zasazený do druhé poloviny dvacátého století a do nějaké země - nezemě. Občas napínavé pasáže typu chicagské gangsterky, ale jinak poučná studie nejsilnější drogy - moci. Nicméně i s Nesbovým Macbethem mám stejný problém, jako s celým Shakespearem: motivace a pohnutky hrdinů působí příliš často násilně, nepravděpodobně, tak nějak vyumělkovaně.

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Naši známí antihrdinové mě opět přilepili ke knize, odtrhl jsem se až na poslední stránce. Ale po přečtení podobný těžko definovatelný pocit jako u Marca: nedokážu říct proč, ale tak nějak to prostě nebylo na pět hvězd.

Vlci Vlci Farley Mowat

Vcelku vtipná oddechovka na pomezí vědeckého pojednání a naivního přírodomilství.

Kritické momenty kosmonautiky Kritické momenty kosmonautiky Ondřej Šamárek

Od útlého věku mě fascinují lety do vesmíru, takže řadu v knize popisovaných událostí jsem znal. Přesto jsem si se zatajeným dechem přečetl líčení krizových a kritických situací v podání Ondřeje Šamárka. Dvakrát (!) na blogu a teď si užívám pěkně vypravenou knihu v papírové podobě. Z knihy je patrná spousta práce, sbírání střípků informací z mnoha zdrojů, aby z nich vzniklo poutavé a napínavé vyprávění. Určitě lze knihu doporučit i lidem, kteří nesdílejí fascinaci vesmírem, rozhodně se nejedná o suché strohé popisy technikálií!
Pro mě etalon literatury faktu.

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Vondrušku a jeho Hříšné lidi mám moc rád, ale tady se autor vrhnul po hlavě do krajně překombinované zápletky a jen několik vysoce nepravděpodobných náhod a logických nesrovnalostí mu z ní pomohlo ven. No nic, příště se třeba zadaří líp. Těším se!

16.07.2018 2 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Málokdo z umělců (spisovatelů, herců, muzikantů...) si umí sám ze sebe udělat legraci, navíc tak, aby sebeironie nepůsobila strojeně. Tohle umění autorka zvládá bravurně a jedná se asi o největší devízu knížky. Je to dílko úsměvné, výborné třeba na zkrácení čekání u doktora. Dojem kazí některé neobratnosti jazykové, zdlouhavá souvětí hrozící vybočením z vazby.

25.04.2018 3 z 5

Báječná léta s Klausem Báječná léta s Klausem Michal Viewegh

Autobiografická jednohubka, knížka, ve které autor popisuje svou rodinu, jak to bylo s rozvodem, jak se seznámil s druhou ženou, místy se obhajobou své tvorby vypořádává s kritiky. Přímočaře podané epizody jsou prokládány citáty proslulého narcisty; ve srovnání s Klausovými sebestřednými bláboly o to víc vyniká Vieweghův příjemný jazyk, umění nadsázky, ironie a zkratky.

25.04.2018 3 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

Předchozí díl série (Talisman) jsem nečetl, ale nevadilo to. V knize je znát Kingův rukopis: pomalu se rozvíjí děj, zvolna se seznamujeme s postavami a s prostředím, temné skutečnosti vyplouvají na povrch přispívají k ponuré atmosféře, aby vše vyvrcholilo fantaskním napínavým finále s (relativně) dobrým koncem, jak to má být ve správné pohádce. Byť se jedná o pohádku pro dospělé.

25.04.2018 5 z 5

Kladivo ráje Kladivo ráje Ken Follett

Zajímavě vystavěný děj a zajímavě popsané postavy; členové utopické komunity vs. FBI. Nejedná se o černobílý příběh, ve kterém jsou padouši zlí se vším všudy a strážci zákona do jednoho hodní správňáci. Jedinou vadou na kráse bylo, že jsem tak nějak nedokázal příběhu uvěřit. Prostě pohnutky a jednání hrdinů na obou stranách barikády byly příliš vykonstruované, místy až nelogické.

25.04.2018 4 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Uznávám, nejedná se o ohromující literární skvost. Ale jako oddechovka je tahle knížka, a ostatně i další Wodehousovy knihy nejen s Jeevesem, naprosto ideální. Zkrátka když chcete vypnout a jenom se nechat příjemně bavit, sáhněte po Jeevesovi!

25.04.2018 4 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Možná kdybych byl malý kluk, třeba bych dílko hltal. Asi že jsem se ke knize dostal až v pozdně dospělém věku, moc mě nezaujala. Je to tak nějak pořád to samé dokola, přiznám se, že jsem od poloviny přeskakoval stránky.

25.04.2018 2 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Detektivky mám prostě rád. Lars Kepler (tedy autorská dvojice) štědře koření své knihy vším, co ke správné detektivce patří: zápletka s překvapivým rozuzlením, nezničitelný a neokázale statečný hlavní hrdina, strhující finále, tady navíc v neotřelém prostředí... Co víc si přát? Knihy s Joonou Linnou jsou dlouhé, přesto přečtené natotata.

Solaris Solaris Stanisław Lem

Krásná kniha. Za svých pubertálních dob jsem hltal sci-fi, všechno co mi přišlo pod ruku. Snad jenom Philip K. Dick mě oslovil tak jako Solaris.
Můžeme se zamýšlet nad morálními dilematy, která vyvstávají před hrdiny. Můžeme se zamýšlet nad samotnou definicí života, co už je život, kde končí. Pro mě to ale není hlavní devíza knihy. Proč jsem se nemohl odtrhnout od textu, je zvláštní snová atmosféra bizarní planety, podivnost oceánu, jeho "chování" a "staveb", jejichž smysl je nám utajen. Stanisław Lem vystavěl zvláštně krásný fantastický svět, který se zcela vymyká našemu chápání, který je obtížně popsatelný pomocí lidských pojmů. Po mnoha desítkách let výzkumu planety, přes stohy vědeckých prací, stále Solaris navozuje tísnivý pocit někde úplně vzadu v mozku - podvědomý strach z neznáma.

Uzol Uzol Dominik Dán

Všem ostatním knihám ze série Naše Mesto dávám pět hvězd. Tady o jednu méně.
Uzol se odehrává v prehistorických dobách, na sklonku socialistického budování zářných zítřků, v době nástupu Richarda na kriminálku. Autor na jednu stranu dává nenapodobitelným způsobem najevo svůj nepříliš lichotivý názor na ono "lidově demokratické" zřízení. Na druhou stranu jsou hlavní hrdinové tak nějak příliš naivní, odsouzení do rolí pasivních prorežimních přitakávačů. A estébácký šéf je takový hodný dědoušek k zulíbání... Uznávám, do hodnocení téhle knížky se mi míchá politika. Ale když ona je z velké části o politice!

04.04.2018 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

První část knihy tak trochu netradiční, ve srovnání s ostatními. Čtenář čeká, co se z toho vyvrbí... a ono se vyvrbí - zase starý dobrý Dominik Dán a jeho sympatická smečka policajtů, humor, napětí a vůbec všechny ty správné ingredience.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Bezelstný a naprosto neotřesitelný pan Kaplan třídu přímo miluje. Spolužáci i vyučující představují obecentstvo, jsou (často nechtěnými) svědky jeho krkolomných jazykových eskapád. Nemůžu si pomoci, ale mám rád tento druh humoru, ale i rozšafnou osobnost Hymana Kaplana.
Pan překladatel, myslím, spíše než překlad musel vytvořit novou knihu na motivy anglické předlohy.

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Ojedinělá osobnost pana Hymana Kaplana se s dychtivostí dítěte vydává do neprobádaných a zrádných zákoutí (českého, v originále anglického) jazyka. Jeho nálezy a vynálezy jistě pobaví každého, kdo má rád jazykozpyt se všemi pravidly i nelogičnostmi. Kupodivu si cestu k téhle knížce našly i moje děti, které mají nějaký pravopis... na párku.