TomHr TomHr komentáře u knih

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Dokonalá znalost policejního prostředí a postupů zdobí všechny Dánovy knihy a nejinak je to i v tomto seznámení s vraždármi z kancelárie 141. Klasická detektivka, úspěšné pátrání po vrahovi staré ženy, se prolíná s popisem špíny prorůstající od nejvyšších struktur státní moci přes bezpečnostní službu alias cestovku až po prokuraturu a policejní důstojníky. Jedná se o velice zajímavý vhled do fungování moci v divokých devadesátých letech, objasňuje pozadí některých nepochopitelných událostí z doby vlády velkého vůdce nového samostatného Slovenska, které si ještě pamatujeme z tisku aj z tlače. Na jednu stranu je to fascinující čtení, ale na druhou stranu se svou zdlouhavostí a překombinovaností vymyká Dánovu přímočarému stylu. Takže jako úvod do série z Nášho Mesta bych tuhle knížku nedoporučil, neboť někoho může spíše odradit, a to by byla fakt škoda!

29.01.2020 4 z 5

Sluneční jezero Sluneční jezero Ludvík Souček

Po letech jsem zhltnul celou trilogii naráz a musím říct, že ke konci mě osobité "autentické" výpovědi některých aktérů lehce prudily. Ale stejně je to dobře vystavěná a napsaná kniha. Dneska by musel Souček řadu věcí pojmout jinak; je zajímavé srovnání, jak se změnily naše znalosti astronomické a technické - dnes by pozornější žák druhého stupně základní školy odhalil některé nesrovnalosti. Ale v době vzniku... pecka!

15.01.2020 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Jakmile čtenáře začne prudit sáhodlouhé líčení každého hnutí mysli jednotlivých hrdinů, lze přeskočit i několik stran. Příběh doopravdy rozvíjí jen několik málo odstavců. Ale ano, takhle je to postavené, kniha jen zvolna odhaluje, co se skrývá v pozadí krádeže mimina. A zřejmě bylo zapotřebí splnit počet normostran, takže se přimontovalo to zbytečné finále.

17.10.2017 3 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Na konci Strážců Varadínu zanechává autor Kornela Báthoryho v bezvýchodné situaci v tureckém zajetí. Kapitán se tedy smiřuje s pomalou smrtí na galejích. Ovšem osud přichystá pár kotrmelců a souhrou náhod je z Báthoryho svobodný člověk. Zpola nedobrovolně se stává členem doprovodu muslimů na cestě za prastarým pokladem, ze kterého se vyklube cosi, co lidé měli radši nechat spát. Šťavnatý příběh, plný nástrah, útěků a soubojů je vlastně zajímavý blízkovýchodní cestopis. A mystika a magie k Báthorymu prostě patří, nepůsobí nijak rušivě.

09.07.2024 5 z 5

Lovec čertů Lovec čertů Juraj Červenák

V hlavní roli Bohdan Jaroš – a náramně mu to svědčí, i bez starých kumpánů. Tentokrát vyšetřuje sám, na plné obrátky. Pěkně šťavnatý příběh má spád a napětí a i přes neúčast Steina a Barbariče knížka nepostrádá nic z toho, na co jsme v sérii zvyklí.

07.07.2024 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

(SPOILER) Pokračování chytlavé pohádky – další osudy outsidera, který chytrostí a umem ke štěstí a mistrovskému glejtu přišel. Aneb co všechno potkalo Lukáše v Itálii. A že toho bylo! Dokonce únos na Castello Nuovo, ano, ten hrad zmiňovaný v jiných Niedlových sériích, i ten Hynek Tas se ukáže. Všechno dobře dopadne, jak to má v pohádce být. Hrdina si málem padne do náruče s obávaným a nelítostným hradním pánem. A to je zásadní na adresu knížky: nepříliš konzistentní jednání některých postav.

13.12.2023 4 z 5

Život za podpis Život za podpis Vladimír Körner

Mám rád autorův styl. Smysl pro detail na jedné straně, bohatý popis zajímavým jazykem; vzápětí několika málo slovy načrtnuté prostředí, atmosféra a zkratkovitý děj. Často autor ponechává dostatek prostoru pro fantazii čtenářovu. Někdy se Körnerovy knihy nečtou zrovna snadno, je potřeba se zastavit, prožít scénu a věci domyslet.
Příběh je prostý, jedna dějová linie popisuje osudy mladého hlavního hrdiny, jeho milostný příběh, mladickou nerozvážnost, postupné zaplétání se s policejní mašinérií. Sledujeme deziluzi, putování z Prahy do Kladska na pruské pomezí a pomalu nastupující rezignaci. Cestu lemují zvláštní postavy a výstižně vykreslené charaktery coby ilustrace různých způsobů, jak se lidé srovnávají s válečnými událostmi.
Stěžejní myšlenka knihy není moc optimistická, celou prostupuje vědomí zkázy a úpadku člověka. Nejedná se o kulervoucí čtení, od kterého se nelze odtrhnout, ale každopádně o zajímavý zážitek.

22.11.2023 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Varování 1: Z téhle knížky se nedozvíte, jak doopravdy skončil první díl Larse.
Varování 2: Hrdina je stále tak dokonalý borec, že to u disponovaných jedinců může vyvolat alergickou reakci.
Alespoň knížka měla nějakou zápletku, takže byla konzumovatelná. Ale dost bylo Larse.

23.06.2023 2 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Autor v sobě nezapře příznivce čínské cesty k blahobytu: projekty jsou zásadně celoplanetární, katastrofy epických rozměrů, lidstvo jako celek vymírá nebo se spojuje a bojuje za přežití jako jeden muž. Náboženství a vyšší principy mizí, zůstává jedno měřítko profitabilita, moc peněz. Naštěstí na několika místech z nepříliš optimistických vizí budoucnosti vykoukne jednotlivec, konkrétní hrdina. Pak vidíme, že autor dokáže zajímavě popsat charakter postavy. Kvalita povídek kolísá, některé jsou nápadité, příběhy bývají (jak je u autora zvykem) kořeněny technickými detaily, jinde se jedná o nezáživné kraviny. Knížka není špatná, ale kvalit Vzpomínek na Zemi nedosahuje.

02.06.2023 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Příběh zaujme hned od prvních kapitol, skutečně jsem byl zvědavý, jak se poměrně přímočarý příběh bude odvíjet. Postupně se přidávají další časové linky a fantastické až hororové prvky založené židovské mytologii. Sem tam se (zbytečně) opakuje některý motiv, ale celkově děj nepostrádá spád, napětí. S množstvím postav autorka neplýtvá, jsou však vykresleny velmi dobře. Mix detektivky, fantasy a hororu funguje na jedničku. Skvělá knížka a příjemné překvapení!

04.11.2022 5 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Lahůdka pro milovníky severských detektivek. Příběh ne z některé metropole, ale z opravdového severu, z finsko-švédského pomezí. Mrtví vlci, pašeráci, feťáci, dealeři a gangy, nájemní zabijáci (zabijačky? nebo jak je vlastně ženský rod od zabijáka?), panoptikum místních policajtů a lidiček, kteří přežívají v krásném a nehostinném kraji. Celý umně vystavěný příběh rámují bílé noci a ospalá atmosféra malého městečka coby organismu, který má mládí a dobu rozkvětu dávno za sebou. Kniha vyžaduje trochu soustředění, ale odmění zajímavým zážitkem.

11.10.2022 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Martin Goffa umí vyprávět. Vtáhnout do děje, stupňovat napětí, pracovat s tajemnem a zvolna odkrývat vrstvy příběhu. Audiokniha nenudila, i díky výborné interpretaci se dobře poslouchala. Jenom hlavní postava novináře byla vadou na kráse.
Myslím si, že by si mohl čtenář sám udělat obrázek o hrdinech knihy na základě jejich chování v různých situacích, podle jednání a vztahů s dalšími postavami příběhu. Autor promyslel hlavní postavu novináře Vráze do posledního detailu: jak přesně vypadá, kolik kiláků jezdí na kole, jaké má rád jídlo, jaké nosí trenky a nevímco ještě. Nechává tak nulový prostor fantazii čtenářově! Copak jsme se z mnoha knih dozvěděli podobné informace třeba o Stevu Carellovi? A je proto ten neokázalý detektiv méně "živoucí" postavou?
Marek Vráz řečený Terence zkrátka v jinak dobrém ději tak nějak vadí. A to je jistý nedostatek, když se jedná o hlavního protagonistu a samotného vypravěče příběhu.

29.04.2022 3 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Ze začátku zajímavá knížka, která slibuje zajímavou vygradovanou zápletku. Pak se dlouho nic neděje, autor čím dál víc vyplňuje stránky vatou v marné snaze stupňovat napětí a v úspěšné snaze splnit požadovaný počet písmenek. Ve skutečnosti by děj vydal na krátkou povídku, tak na dvě tři normostrany. Konec je očekávatelný a dojem z knihy moc nevylepší. Zkrátka nenaplněná očekávání.

25.04.2022 3 z 5

Smrt krále Šumavy Smrt krále Šumavy Martin Sichinger

Smrt krále Šumavy je zařaditelná mezi knihy pro mládež, jen jednoduchá zápletka na pozadí je spíše dospělácká. Hlavní (dětský) hrdina je přesídlen z Prahy na samotu na horách a – jak jinak – začne se mu tam líbit: tenhle motiv je průhledný a knize nepomáhá ani příliš mnoho černobílých postav a mravoučných hlášek. Po výborné Kocovině šumavského léta tohle dílko zklamalo; snad jsem čekal něco jiného.

17.02.2022 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Tentokrát se ocitáme v trochu jiných kulisách, než na jaké jsme u Nesba zvyklí. Ale i daleko na severu autor bravurně splétá osudy antihrdiny – zabijáka, který vlastně zabijákem tak úplně není. Nechybí napínavé okamžiky a nečekaná pointa, milostný vztah na nečekaném místě, to vše v přízračné krajině a ve zvláštní atmosféře bílých nocí.

26.10.2021 5 z 5

Správná věc Správná věc Marek Hnila

Krátká prvoplánová agitka podezřele dobře pasující na dnešní realitu. Kladní hrdinové jsou jenom kladní, záporní jsou jenom záporní. I přes jistý vnitřní konflikt je celá kniha nějak černobílá. Děj chudičký, předvídatelný a nepříliš logický. Na celém dílku je znát, že autor je mlád a zřejmě na vlastní kůži nezažil třeba každodenní realitu budování socialismu.
Oceňuji snahu o práci s jazykem, ale do očí bijí spíše stylistické krkolomnosti ("Poté, co vkročil do baru, se udivil").
Jako práce gymnazisty na téma osobní odvahy a plíživě nastupujícího autoritářského režimu dobré. Avšak k plnokrevnému románu vyzrálého autora má Správná věc daleko. A to píšu s přesvědčením, že ten náš cizák, ten reálný, měl dávno táhnout do... kam slunce nesvítí.

27.10.2020 2 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Ani s odstupem si nejsem jistý, jak knihu ohodnotit. A to jsem zapálený fanda sci-fi. Na jednu stranu výborné náměty, zajímavá mimozemská civilizace, kterou kniha jen po troškách odhaluje. Na druhou stranu velice rozporuplné charaktery a jednání postav, školáci s těžko uvěřitelnými schopnostmi vzhledem k věku. Líčení Enderova vývoje ve vesmírných institucích je trochu naivní (a místy zdlouhavé), přitom se mohlo jednat o zajímavé školní drama - včetně šikany, různých skupinek a nepsaných pravidel. Ještě nevěrohodněji působí to, co se mezitím odehrává na Zemi: ze dvou děcek, byť geniálních, se prostřednictvím politických statí stávají globální celebrity. Snad v osmdesátkách, kdy kniha vznikla, v době Studené války, politika světovou veřejnost zajímala více. Dneska jsou to úplně jiné věci, které hýbou těmi internety. Politické komentáře jsou všem šumák...
Zajímavě vypointovaný závěr svým filosofickým přesahem jen málo vylepšuje výsledný dojem z knihy.

07.10.2020 3 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Hlavní vadou na kráse je dost nepravděpodobná postava hlavního hrdiny - supermana. I po deseti letech týrání v kriminále zůstává neotřesitelně kladným a spravedlivým. Je nesmírně chytrý, asi má nějaký promyšlený plán... teda jestli byl v plánu únos dítěte, tak to zas tak chytré nebylo.
Přese všechno je knížka napínavá, děj svižně odsýpá a o zvraty není nouze. Autor umí čtenáře zaujmout a občas pobavit nějakou tou hláškou. Pokud se přeneseme přes žánrové klišé, kdy osamělý hrdina tahá za kratší konec a přesto vždy vítězí nad lží a nenávistí, tak se jedná o super oddychovku.

11.09.2020 4 z 5

Křižovatky Křižovatky Jan Cimický

Tak trochu mix klasické detektivky a červené knihovny, ale celek funguje velmi dobře. Knížka není kulervoucí, ale milá, čtivá, napsaná bohatým jazykem. Autor dokáže velmi dobře vystihnout atmosféru místa i vnitřní život postavy.
Pan profesor je jednoznačně k zulíbání, jak se jde udat, i když nic nespáchal.

08.07.2020 4 z 5

Podivuhodná cesta  fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Romain Puértolas

Zvláštní pokus o naroubování Stoletého staříka na jiné reálie, takový jsem měl pocit při čtení. Ovšem 10 rozdílů nalezneme snadno. Tak například příběh je absurdní a rozhodně málo uvěřitelný. Humor násilný, taková ta sranda za každou cenu. Kniha je výrazně angažovaná... Přese všechno se Podivuhodná cesta fakíra četla lehce a vcelku pobavila.

24.03.2020 3 z 5