tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Jeho slovo je zákon Jeho slovo je zákon Ed McBain

Pánové z 87. zabránili obrovskému masakru. Hlavní iniciátor byl jedním z těch, které pan doktor Koukolík nazývá citovými deprivanty. Z jeho výpovědi na policii mi šel mráz po zádech. Co mi to jen připomínalo? Že by politiku?

08.02.2021 5 z 5

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Tentokrát jsem se snažila pánům detektivům z 87. napovídat, ale nedali na mne. Alespoň jsem s nimi pobyla delší čas.

28.01.2021 5 z 5

Sekera Sekera Ed McBain

Chlapci z revíru 87. tentokrát pátrají po vrahovi, pátrají a pátrají a kromě nálezů mnoha kostlivců v různých skříních jejich námaha vychází naprázdno. Ještě, že je Steve miláčkem paní Fortuny!
(Mimochodem - pěkný rým na jméno April není snadné nalézt ani v češtině ani v angličtině. Napadá mě snad jen mitril:-))) Ale kde by detektiv vzal čas číst o hobitech:-))) )

05.11.2020 5 z 5

Koho zvolil vrah Koho zvolil vrah Ed McBain

Nemůžu přestat číst. Mé srdce momentálně bije jen pro 87. revír! :-)))

08.10.2020 5 z 5

Příběhy bájné Indie Příběhy bájné Indie Vladimír Miltner

Jak jsem jen mohla na tuhle knihu zapomenout? V mém šerém dávnověku jsem u ní vydržela hodiny. Nejen kvůli krásným příběhům, ale hlavně pro půvabné ilustrace, ty mne tehdy naprosto uchvátily. Dokonce jsem ji schovala, aby ji maminka nenašla a nemohla ji vrátit do knihovny:-))) Nevyšlo, jdu juknout do zdejšího bazaru...

18.09.2020 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Krásné verše. Ale co to vlastně bystrý, moudrý, cituplný Cyrano viděl na té povrchní husičce Roxaně, to jsem nikdy nepochopila.

25.07.2020 5 z 5

Cit slečny Smilly pre sneh Cit slečny Smilly pre sneh Peter Høeg

Člověk čte, aby se v knihách něčemu přiučil. Tady mi šla hlava kolem z množství zajímavých informací o sněhu a ledu. Konečně jsem pochopila, co jsou čísla reálná, racionální, celá...:-)))
Slečna Smilla, to ledové iracionální číslo, si mé sympatie nezískala.

26.06.2020 3 z 5

Tři knihy o Pavím Očku Tři knihy o Pavím Očku Bohumila Sílová

Paví Očko, jeho sestřička, zvířátka, zurčící říčka Janebo...Jako maličká holčička jsem byla tehdy s nimi pod příkrovem africké džungle a všechna dobrodružství prožívala s nimi tak opravdově, jak to dokáže jen dětská dušička s velikou fantazií. Bohužel, kniha byla bráchova, takže jsem ji na dloooouhýýýý čas musela oželet. Až do dneška, dokud jsem nejukla do tunajšího bazaru :-))) Strašně se na ni těšíííím!!!

06.06.2020 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Mráz po chrbte.

06.03.2019 5 z 5

Pollyanna Pollyanna Eleanor H. Porter

Když mám světabol, spolehlivě ho zažene, když zkouším hrát "tu hru" s Pollyannnou. Možná "ta hra" vypadá naivně a pošetile. Možná někdo řekne, že v dnešní době nemůže fungovat. Ale ona funguje. A funguje vždycky a funguje spolehlivě.
Jsem ráda, že jsem si příběh Pollyanny, po shlédnutí filmů, konečně přečetla, i když je napsán poněkud zdlouhavým stylem, protože se mi v duši rozhostila tichá a mírná radost. Jsem ráda, že je dnes pošmourno, takže mohu bez výčitek svědomí usednout ke klávesnici počítače a s ostatními se o tu radost podělit, protože sdílená radost se násobí.

09.11.2018 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Poté, co jsem pominula časovou nesrovnalost s těhotenstvím markraběnky a smrtí katovky oproti předchozím dílům série, jsem si opět středověce a detektivkově pochutnala. A řeknu vám, pánbůh zaplať za rovnoprávnost!

03.10.2018 4 z 5

Tato kniha se mi dostala do ruky jako první z knih páně Fulghumových. A troufám si tvrdit, že hned ta nejlepší. Když se chci od srdce zasmát, najdu si nezapomenutelnou pasáž o pářících se mývalech.

03.04.2017 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Kdysi jsem vytvořila několik ozdůbek naší domácnosti. Návštěva je okomentovala slovy: "Hele, celá řada ptákovin!" Tahle věta mi neustále tane na mysli, když čtu Legii. Pro tento díl to platí dvojnásob a také se dvojnásob bavím.

29.12.2022 5 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Dobře napsané, fajn vymyšlené (i když se nad tím neustále vznáší duch Zaklínače - takový jeho spinn-off to je). Na mne příliš mnoho vnitřních orgánů, tělesných tekutin a rozkladných procesů.

13.06.2022 4 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Seznámila jsem se s Erikem a Nikky žijícími pod Clonou. Prvotina pana Sekerky, Nájezdník z Pustiny, mne uvedla do postapokalyptického světa a neudělala to špatně. Dobře vymyšlený příběh, doufám, že se mohutně rozvine, je celkem napínavý, má spád. Jazykově na úrovni, dokonce autor umí pracovat se slovy soustředit se a soustřeďovat se. I jsem se přiučila něco argotu.-)))
Co mi tam chybí, je trochu víc břitké ironie a odlehčujícího sarkasmu.
Celkem fajn čtení a těším se na další setkání.

19.01.2021 4 z 5

Příliš tiché hodiny Příliš tiché hodiny Ed McBain

Tři povídky, tři bonbónky. Autor mne nutí nedodržovat spánkový režim, musím se co nejvíc zdržovat na služebně 87. revíru, aby mi neuniklo nic ze zdejšího dění. :-)))

31.10.2020 5 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

Čtvrtý příběh ze série Revír 87 za dva dny. Jedu, ani nejím :-)))

08.10.2020 5 z 5

Italské pohádky Italské pohádky Italo Calvino

K některým z těchto pohádek by měl člověk znát něco málo z dějin Itálie. Pak pochopí, například, proč hrdinové jezdí do Francie a tam si tropí z místních mocipánů šašky. Některé příběhy pocházejí z nějakého pradávného celosvětového fondu pohádek, jen jsou přizpůsobeny lokálnímu prostředí i temperamentu obyvatel. Některé jsou krásné, vtipné a chytré, jiné méně. Ale způsob, jakým jsou vyprávěny, je pro odchovankyni naší paní Boženy a pana Karla Jaromíra takový strohý, nepoetický a občas uspěchaný.

19.08.2020 3 z 5

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

I když kniha drobátko zastarala, například výzkum Etrusků pokročil a výběr odborníků na římské dějiny, od kterých jsou čerpány citace a teorie, také není zrovna trendy, pořád má co říci. Interpretace se ujal pan Pavel Soukup a jeho, tu mírně patetický tu jemně ironický, projev dodává tomuto dílu tu pravou atmosféru. Ráda se k tomuto stručnému shrnutí římských dějin, které znám od dětství a které autor v průběhu let postupně aktualizoval, vracím. Proč? Je poctivé a netváří se, že jen ono je to pravé.

25.05.2020 4 z 5

Z dějin české každodennosti: život v 19. století Z dějin české každodennosti: život v 19. století Milena Lenderová

Skvěle shrnuté všechno, co jsem kdy o tomto období četla, slyšela, viděla. A nějaká ta třešnička na dortíku navrch. Namátkou: kremační pec vymyslel Fridrich Siemens :-)), to už z hlavy nedostanu. Hlavně, až si půjdu zakoupit třeba novou mikrovlnku:-)))

28.05.2023 5 z 5