veriszv veriszv komentáře u knih

Exit West Exit West Mohsin Hamid

Mistrovsky uchopené téma migrace, problém s asimilací v novém prostředí, nepřijetí, strach z neznáma a jakási snaha o definování domova a toho, co ho vlastně tvoří...

Spousta témat, která jsou ale i v nevelkém rozsahu knihy skvěle zvládnutá, navzájem se prolínají a žádné není upozaděno. Navíc je ještě všechny stmeluje vztah dvou hlavních postav, který je kvůli událostem, kterými musel projít o dost složitější než běžné vztahy.

Autorův strohý styl vyprávění, kombinace magického realismu v podobě kouzelných dveří a aktuální téma, dělají z knihy opravdu mimořádně zajímavé dílo.
Za mě opravdu velké překvapení a silný příběh, který ve mě bude ještě nějakou dobu rezonovat. Takže knihu jen a jen doporučuju!

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Co o této knize říct?
Moc se mi líbila a jsem z ní nadšená, ale vlastně k ní mám spoustu výhrad...
Kniha je, minimálně ze začátku, poměrně náročné čtení, u kterého musíte opravdu přemýšlet. Filozofické úvahy, odkazy na jiné texty a podobně. Potom na scénu přichází nový obyvatel domu Kakuro, děj se víc rozběhne a filozofie jde trochu do pozadí.
Knihu jsem četla pomalu, některé pasáže vícekrát a hrozně jsem si ji užívala.
ALE…
…Ale vlastně se mi víc líbila druhá část, kde už to nebylo tak hutné.
…Ale, i když tam bylo spoustu super myšlenek, místy mi přišlo, že do textu vlastně vůbec nepatří, protože s ním téměř nesouvisely.

Postavy mě hrozně bavily, bavila mě jejich různorodost a skvěle vykreslené charaktery.
ALE…
… Ale až asi v půlce knihy mi došlo, že je Renée jen padesát čtyři let. Ono to totiž po většinu času působí, že je Renée kolem sedmdesátky.
…Ale Paloma byla na mě asi chytrá až moc.

Závěr mě zklamal, protože tento typ závěru naprosto nesnáším… ale to už je čistě osobní záležitost.

Takže když si to po sobě čtu ještě jednou, vypadá to, že se mi ta kniha vlastně nelíbila. Ale to není pravda. Jsem z ní fakt nadšená, jako celek se mi to moc líbilo. Ale když se nad tím zamyslím, bez výhrad to prostě není.
Asi se mi líbila více autorčina Růže sama, ale myslím, že se budu vracet k oběma, obě jsou kouzelné.

09.01.2022 4 z 5

Plastic Free aneb Jak se zbavit plastů v životě Plastic Free aneb Jak se zbavit plastů v životě Beth Terry

Řešíte svoji ekologickou stopu? Vzděláváte se v této oblasti?
Pokud ano, tak by vás Plastic free nemělo minout!
Plastic free je knihou pro všechny, kteří uvažují nad tím, jakou mají spotřebu plastu a nad tím, jestli by s tím nešlo něco dělat.
Autorka Beth Terry o tom přemýšlela taky a popisuje svoji cestu k bezplastovému životu.
Kniha je rozdělena do několika kapitol podle témat, která jsou rozpracována hodně podrobně. Místy mi to přišlo až příliš, na druhou stranu, pokud do tématu chcete opravdu proniknout, není to na škodu. Najdete tu kapitoly, které rozebírají plastové tašky, plastové nádobí, kosmetiku, recyklaci a její úskalí, elektroniku a další. Ke každému tématu je navíc na konci kapitoly sestaven seznam akčních kroků, které můžete udělat v dané oblasti.
Je to hodně konkrétní a hodně praktické. Někdy i dost radikální, ale třeba se časem propracujete i k těm těžším úkolům. Hlavně si ale každý může vybrat alespoň něco. Něco, na co stačí právě v danou chvíli.
Kniha je zpracovaná opravdu komplexně, takže tu najdete i několik příběhů “bezplastových hrdinů,” jak je autorka nazývá. Ale taky je tu třeba kapitola o tom, jak nás to může přerůst a jak se člověk může stát na aktivismu až závislý.
Hodně se mi líbilo, že autorka klade důraz na osobní zodpovědnost a na to, že opravdu každý může něco změnit.
Zkrátka tohle bylo užitečné, sice hodně podrobné, ale velice praktické a jsem ráda, že mě to popostrčilo na té moji cestě zase trochu dopředu.

Tajemství Querburů Tajemství Querburů Michal Vlk

Tahle middle grade je plná napětí, dobrodružství a navíc předává nenásilnou formou i spoustu životní moudrosti. Pro mě, jako milovníka přírody, je ale asi největší plus v tom, že kniha u dětí nenápadně prohlubuje i kladný vztah k přírodě.
Příběh je doplněn krásnými ilustracemi a kniha přišla zabalená tak, že je vidět, že si s tím autor opravdu vyhrál do nejmenších detailů.
Zkrátka skvělý, jsem příjemně překvapená a těším se až ji budu číst se synem. A taky se těším na pokračování!

Ariadnina niť Ariadnina niť Jan Bajtlik

Ariadnina nit je kniha plná velkoformátových bludišť a z každého musíte najít cestu ven. Navíc se při tom dozvíte všechno o řecké mytologii, navštívíte olympiádu i řecké divadlo. Zpracovaná je kniha opravdu na jedničku a já jsem z ní nadšená!
Zkrátka skvělý předávání znalostí hravou formou.
Víc takových knih!

Dům bez zrcadel Dům bez zrcadel Iva Pekárková

Bohužel jsem ale asi čekala něco jiného. Myslela jsem si, že bude příběh víc o vztahu Markéty a jejích klientů v Anglii, ale spíš se jednalo o vhled do života stárnoucí ženy, která v životě pořád nenašla to pravé, a tak hledá a hledá…
Nesedla mi hlavní hrdinka a její pohled na svět, proto mě spíše než její osobní život zajímal ten pracovní.
Nicméně někomu to může sednout přesně naopak. Žena, která se snaží skloubit práci, rodinu a osobní život a do toho najít lásku a vůbec svoje životní místo…
Takže sečteno podtrženo, já jsem z knihy zklamaná, ale asi za to můžou hlavně moje očekávání. Nicméně je to podle mě kniha, která když vás mine, tak o moc nepřijdete…

09.01.2022 2 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Od knížky dostanete přesně to, co čekáte. Jednoduchý příběh, romantickou zápletku, vtipné momenty, a i když víceméně ničím nepřekvapí, tak je to v rámci žánru super čtení, které se nebojím doporučit.

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Opět skvěle vystavěný a uvěřitelný příběh, dokonce jsem si v jednu chvíli myslela, že jsem na to přišla... Samozřejmě jsem byla úplně vedle.
Na autorčiných knihách se mi líbí ten psychologický rozbor postav, díky kterému jsou všichni reální. A taky to, že to nejsou žádné krváky.
No zkrátka, já se určitě časem pustím do další autorčiny knihy.

08.01.2022 4 z 5

Rychleji mluvit nedokážu je kniha naprosto o ničem, přesto jsem ji přečetla jedním dechem.
Myslela jsem, že to bude spousta nostalgického vzpomínání na Gilmorova děvčata, ostatně k tomu odkazuje i název, ale asi jsem si měla lépe přečíst anotaci, kde se koneckonců píše, že jsou to spíš střípky ze života Lauren Graham. Ony tam jsou i ty vzpomínky na Gilmorky, ale já chtěla zkrátka víc!
Nicméně lehkost s jakou je kniha napsaná a plácání jedno na druhé mi stylem ty Gilmorky připomínalo, a tak mě to vlastně bavilo číst.
Aby to bavilo i vás, musíte být fanoušci Lauren Graham, milovat Gilmorky a nečekat nic převratného.
Jo, je to kniha, bez které se určitě obejdete, ale pokud máte náladu na oddechovku, proč ne?

08.01.2022 2 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Můj první knižní Sherlock!
Studie v šarlatové mě moc bavila, nejprve se seznámíme s dvěma hlavními aktéry, tedy Holmesem a Watsonem, a potom už se s nimi vrháme do řešení prvního společného případu.
Trochu mě překvapil skok v polovině knihy z Londýna mezi Mormony a chvíli jsem přemýšlela, jestli to není chyba, ale nebyla!

08.01.2022 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Dívka pod hladinou sklízí recenze s příchutí zklamání, protože všichni čekali Šelmu a ona to Šelma není...
Já jsem ale spokojená, sice uznávám, že styl vyprávění autora je opravdu jiný, než v jeho předchozích knihách, a že vědecké pasáže, které i mě v Šelmě moc bavily, tady chybí, ale i Dívka pod hladinou má podle mě co nabídnout.
Hlavní hrdinka Sloan pracuje jako policejní potápěčka a celá kniha se tak odehrává ve velice atraktivním a originálním prostředí, na moři a pod hladinou. Příběh je akční má spád a napětí, zkrátka ideální čtení, pokud chcete něco oddechovějšího. Navíc mě hodně bavila i chemie mezi všemi postavami. Víceméně to byli všichni sympaťáci a dost jsem si je během čtení oblíbila. I proto doufám, že i přes tolik zklamaných reakcí bude Andrew Mayne pokračovat dalším dílem.

08.01.2022 3 z 5

Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Sarah Harvey

Já na ty self-help knihy moc nejsem, ale jednou za čas se do nějaké ráda pustím. V rámci mé aktuální fascinace Japonskem jsem tuhle moc chtěla zkusit.
Kniha je rozdělena do několika částí. Nejprve autorka představuje samotnou metodu a potom se věnuje její aplikaci v různých oblastech života - zdraví, práce, peníze, domov a vztahy.
Mě osobně nejvíc zaujaly části domov a peníze, protože například o zdraví se zajímám dlouhodobě, a tak většinu rad už aplikuju nebo se o to alespoň snažím. Oceňuju, že je kniha napěchovaná praktickými příklady a nápady na konkrétní změny. Některé, jako třeba strávit hodinovou pracovní pauzu na oběd v galerii umění, mi sice přišly úsměvné, ale většina z nich byla opravdu aplikovatelná.
Z knihy jsem se sice nedozvěděla nic převratného, na co by člověk po nějaké úvaze nepřišel. Ale na druhou stranu jsem se hlouběji seznámila s metodou Kaizen, o které jsem měla spíš jen letmé povědomí a během čtení jsem měla neustálé nutkání knihu odložit a začít něco dělat, takže bych řekla, že účel určitě splnila.
A nesmím zapomenout zmínit ani to, že ta kniha je nádherná a po grafické stránce je naprosto vymazlená.
Pokud uvažujete, že chcete v životě něco změnit, ale přijde vám to moc složité nebo pokud chcete třeba jen zjistit, co to ten Kaizen vlastně je, určitě knihu zkuste!

Když má štěstí kliku Když má štěstí kliku Aurélie Valognes

Když má štěstí kliku je na jednu stranu milý příběh sbližování babičky a vnuka, na druhou stranu příběh o tom, jak může matka opustit své dítě.
Na události se díváme očima Jeana, takže navíc vše podáno dětským pohledem.
Mě to přišlo takové neslané, nemastné...
Podle anotace jsem čekala trochu backmanovský příběh, který mě chytne za srdce, a nedočkala jsem se.
Špatné to nebylo, ale že by mě to nějak nadchlo se taky říct nedá, spíš to bude jeden z těch příběhů, u kterých za chvíli nevíte, o čem byly.
Nicméně pokud jste fanoušci pomalých vyprávění, nevadí vám pohled dítěte a hledáte nějakou trochu hlubší oddechovku na léto, tak tuhle klidně zkuste.

Na konci světa Na konci světa Hana Oboda Kolaříková

Kniha s velice zvláštní, pochmurnou atmosférou. Dýchá z ní příjemná vůně lesa, kterou vyvažuje tíživá pachuť minulosti. Příběh je psaný zajímavým jazykem, je niterný a rozhodně probudí emoce.
Pokud máte náladu na atmosférickou jednohubku a těžké životní osudy, zkuste.

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Další dětská, která mě v dětství minula...
Naštěstí i v dospělosti se dá dětská kniha vychutnat a člověku dá možná někdy i víc, než kdyby byl dítě...
Anna je ukecaná tak, že by mě z ní jistojistě bolela hlava, ale fantazii má tak nádhernou, že jí to odpustíte.

08.01.2022 5 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

Temné rodinné příběhy, co všechno se pod tou pokličkou někdy může schovávat...
Druhá tvář je čtení nepříjemné, nervy drásající a obzvláště pro mámy bych řekla ještě jednou nepříjemné...
Příběh je vyprávěn du formou, což je sice neobvyklé, ale velice rychle jsem si na tento styl vyprávění zvykla. Nicméně na co už jsem si nezvykla, byl podle mě opravdu velký nedostatek akce a ta celková rozvleklost.
Knihu nedoporučuju číst pokud máte nějaké obavy z mateřství, protože tady je mateřství vykresleno opravdu v těch nejhorších barvách.
Je to zneklidňující příběh plný temných věcí, u kterých člověku není moc dobře. Ale nepřináší podle mě nic nového, závěr je celkem předvídatelný a zkrátka je to za mě ta kniha, kterou když si nepřečtete, tak o nic nepřijdete.

08.01.2022 2 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Kočka a město mě nalákala překrásnou obálkou a Japonskem. Dostala jsem spoustu postav, spoustu příběhů, které spojují kočky a Tokio a celé to bylo takové magické a odpočinkové, zkrátka ideální na dovolenou.
Ač Brit, dokáže na vás Nick Bradley dýchnout japonskou atmosféru a provést vás Tokiem křížem krážem.
Povídkové příběhy jsou propojeny kočkami, pulzujícím městem a některými postavami. Postavy jsou velice různorodé, zajímavé a umožní vám tak na Tokio nahlédnout z různých úhlů pohledu.
Pokud máte rádi proplétající se příběhy, trochu tajemna až snovosti, zároveň současnosti s opakujícím se tématem blížící se olympiády, čtete rádi Murakamiho nebo se vám líbilo Probudím se na Šibuji, tak tohle je kniha do které byste se měli pustit jako další.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

I když se jedná o detektivku, není to žádný krvák, ale spíš psychologická sonda do života několika postav.
Postavy jsou zajímavé, různorodé a skvěle propracované. Navíc se střídají jejich pohledy na věc, což já v knihách prostě miluju.
I vyšetřovatel Josef Bergman je sympaťák a já se těším až si přečtu nějakou další knihu z této série!

08.01.2022 5 z 5

Léčivá příroda: Jak může šinrin joku, uzemnění, pobyt venku nebo jen otevřené okno uzdravovat Léčivá příroda: Jak může šinrin joku, uzemnění, pobyt venku nebo jen otevřené okno uzdravovat Alice Peck

Alice Peck dala v této knize dohromady neskutečné množství informací a zajímavostí, které jsou o prospěšnosti přírody dostupné. Není to kniha nijak odborná, spíše tak letem světem proletí různé poznatky a pokud budete chtít vědět víc, odkáže vás na příslušné výzkumy. Vše je doplněno krásnými fotografiemi a praktickými příklady, jak dary přírody využít.
Pokud máte i vy rádi krásné knihy plné zajímavostí, mohla by se vám líbit!

04.12.2021 4 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Originální debut URaNovA české autorky Lenky Elbe pro mě byl velmi milým překvapením!
Lenka Elbe se inspirovala příběhem svého dědečka, politického vězně, jehož osud byl spjat s Jáchymovem a jehož vyprávění o padesátých letech se stalo tím základním kamenem proč napsat knihu.
Místo “klasického” příběhu o utrpení ale autorka zvolila vyprávění z nadhledu cizince, který přijíždí do lázní a celé to tak, alespoň z mého pohledu, pozdvihla k originalitě.
Kniha je žánrovým mixem a těžko říct, co převládá. Najdete tu prvky fantasy, absurdního humoru i hororu, vše dohromady to pak tvoří čtivý příběh, který by klidně mohl být v některých pasážích trochu kratší, ale i tak se čte dobře.
Nejvíc mě na knize překvapil humor a sarkastické poznámky, které vyprávění skvěle odlehčují. Zároveň co všechno autorka dokázala vymyslet za zvláštnosti v těch fantasy prvcích! Smekám!
Ale uznávám, že občas toho potom možná může být na čtenáře i trochu moc, proto pro lepší pochopení a orientaci, co autorka chtěla sdělit, určitě doporučuju podcast Na dotek Petra Viziny, kde je Lenka Elbe hostem a spoustu toho objasní.
Takže sečteno podtrženo: Uranova mě uchvátila svojí originalitou i myšlenkou a určitě by neměla uniknout ani vaší pozornosti!

04.12.2021 4 z 5