veriszv veriszv komentáře u knih

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Óda na přírodu, kniha o samotě, o lidech, o ptácích, o životě,…
Lyrická, melancholická, jemná. Někdo říká, že to bylo pohlazení po duši. Na mě působila spíš smutně. Kvůli tomu, jací jsme my lidi, ale i kvůli Len, za kterou mi bylo smutno pro její samotu, i když ona tak byla vlastně šťastná.
Asi nesdílím to všeobecné obrovské nadšení, které kolem této knihy panuje, ale i tak je to kniha, minimálně pro svůj námět, výjimečná a mě se moc líbila. Obzvláště potom v audiu v interpretaci Dany Černé.

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Téma aktuální až mrazí a příběh, který je čtivý tak, že se na konci budete divit, kam se podělo těch 300 stránek.

Delphine de Vigan napsala knihu, která je vztyčeným prstem pro všechny, kteří mají sociální sítě, obzvláště pak pro ty, kteří na nich dennodenně vystavují světu svoje děti.

Kromě toho, že je ta kniha skvělým psychologickým románem s prvky thrilleru oceňuju to, že se autorka zkusila zamyslet nad tím, kam se to celé posune za pár let, a tohle nahlédnutí do budoucnosti bylo uvěřitelné a ne nijak přitažené za vlasy.

Jediné, co bych vytkla, je taková jakási šablonovitost postavy policejní vyšetřovatelky. Clara je jak přes kopírák všech osamělých knižních policajtů. Ale je pravda, že Mélanie to svojí, vlastně až bizarností, vyvažovala.

Tahle kniha je úplně pro všechny.
Kupte ji všem na Vánoce a doporučujte na potkání.
Smutné je, že ti, co by si ji měli přečíst jako první, se k ní pravděpodobně stejně nikdy nedostanou…

Ticho a vřava Ticho a vřava Nihad Sirees

Pro mě velké překvapení!
Neměla jsem vlastně žádná očekávání, ale kniha byla skvělá!
Děj odsýpá, i když to vlastně celé spíš stojí na myšlenkách než na ději.
Skvěle vykreslená až mrazivá atmosféra totalitního režimu s popisem všech jeho praktik a postupů.
Otevřený konec mi nevadil, ale upozorňuju, že tam je, protože ne všichni jsou milovníci nedokončeného.
Pokud chcete do nějakého takového režimu nahlédnout, tohle zkuste!

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

“Odzbrojující román kladoucí prostou otázku: Mohou dobří lidé změnit svět?”

Tak začíná anotace Leonarda a Hladového Paula. Já bych to asi úplně tak velkolepě neviděla, tak pozor na to, abyste nebyli zklamaní.

Nicméně já zklamaná nakonec nebyla. Jedná se o velmi milou knihu, která se hodí do období, kdy všechno stojí za ***** (doplňte dle libosti). Tohle je totiž taková ta milá kniha o milých lidech, která je jako měkoučká deka, co zahřeje u srdce.

Jedná se o komorní příběh dvou svobodných třicátníků, kteří jsou úplně obyčejní a klidně by mohli být vašimi sousedy. V jejich obyčejnosti, laskavosti a pokorném přístupu k životu je ale něco neobyčejného a neuvěřitelně uklidňujícího.

Děje tu moc nenajdete. Knížka plyne pomalu a spíš vám opravdu předá takový klid a milý pocit než cokoli jiného, takže jen varování, pokud na knihy bez děje moc nejste, tak tahle vás asi nenadchne.

Pokud jste při čtení těchto pár mých řádků dostali pocit, že je to kniha pro vás, tak ji zkuste, dýchne na vás klid.

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Čekala jsem prvoplánovou romantiku, což jsem sice dostala, ale podanou tak zábavným a milým způsobem, že jsem knížku neodložila ani na chvíli a přečetla skoro na jeden zátah.
Je skvělé, že autorka prostředí Tokia opravdu využívá pro skvělou atmosféru a není to jen pozadí pro zatraktivnění příběhu. Je tu spoustu zajímavostí o Japonsku, kultuře i turistických místech.
Moje první setkání s autorkou, ale určitě ne poslední.

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Hynek Grábl je chlap, kterej si celkem zpackal život. Nachází se v krizi středního věku, není spokojenej ani doma ani v práci a vlastně neví kudy kam.
Na jednu stranu je vám ho až líto, na druhou vlastně ne, protože se chová hrozně.
Co ale Petra Dvořáková dokázala je to, že ať si o Hynkovi myslíte cokoli, tak ho vlastně tak nějak chápete.
Autorka skvěle vykreslila nemocniční prostředí, a i když byste řekli, že je u nás po všech Ordinacích a Modrejch kódech vytěžený až na dno, tak se mi to zpracování moc líbilo. Zároveň jsou tu zaznamenány pocity bezmoci ze zpackaného života, dobře vykreslené charaktery a prostě mě to bavilo.
Na druhou stranu je otázka, jestli vás baví číst o každodennosti, kterou znáte nebo jestli spíš v literatuře jdete po nových tématech. Pokud vás víc láká to druhé, tak to tu nenajdete. Já to ráda střídám, takže jsem spokojená.

Objetí mravenečníka Objetí mravenečníka Martin Vitický

Kniha má úžasnou atmosféru a je vidět autorova znalost prostředí, a to jak geografického, tak toho diplomatického. Kniha je totiž z prostředí vysoké politiky a diplomacie, což pro mě bylo příjemné osvěžení a změna, ale pozor pokud vás politické pletky nebaví, mohlo by to na vás být politické až moc. Nicméně já jsem si to užila, i přesto že jsem se občas trochu zamotala v množství jmen.
Hlavní postavy byly velice sympatické a téměř ihned jsem si je oblíbila. Na druhou stranu všichni byli možná až moc odvážní a na to všechno, co je v knize potká, mi přišlo, že dost málo emotivní. Během krátké chvíle se jim totiž obrátil život vzhůru nohama a na můj vkus všechno brali tak, jak to je a nějak moc to neprožívali.
Děj příjemně ubíhá a neustále vás drží v napětí. Pomáhají tomu i krátké kapitoly, které mají i názvy, což pro mě bylo také příjemné zpestření, protože poslední dobou jsem četla jen knihy, co měly čísla nikoli názvy kapitol.
Pokud chcete zkusit něco trochu jiného ze zajímavého prostředí a nevadí vám politické pletky, určitě doporučuju. Mě kniha moc bavila a dostala mě z mojí měsíc trvající čtecí krize. Už se těším na další autorovu knihu!

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Jedna z těch knih, které člověka obohatí nejen o poutavý příběh jednoho přátelství, ale i o spoustu zajímavých informací.
Kniha, která otevírá čtenáři ženský svět Číňanek, plný bolesti a krutého zacházení.
Velké téma je zde svazování ženských chodidel, což je takové utrpení, o kterém se moc dobře nečte a člověku se nad tou zbytečnou bolestí spíš tají dech. Ale je zde poodhaleno i tajemství ženského písma a nebo třeba hierarchie a tradice v čínské rodině.
Jazyk je místy až poetický a je to takové pomalé vyprávění, které nevím jak by se mi četlo, ale v podobě audioknihy se mi poslouchalo velmi dobře.
Pokud vás zajímá čínská kultura a chcete do ní trochu více nahlédnout, tak tuhle knihu určitě zkuste.

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

První polovina knihy je hodně rozvleklá, samé pečení a jeden ples za druhým. Druhá část už má větší spád, nicméně obavám se, že některé čtenáře může ten začátek odradit.
Jinak se mi ale kniha moc líbila, miluju Alenku v říši divů a byla jsem nadšená z toho, jak to autorka celé uchopila. Skvělé nahlédnutí do nitra postavy a jejího vývoje. Příběh o tom, jak lze někoho zlomit, změnit, zničit… A i když víte jak to dopadne, celou dobu vlastně doufáte, že to bude jinak.
Pokud vám tedy pomalejší vyprávění nevadí a máte rádi Alenku, tohle se vám bude líbit!

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Letní sázka je přesně ta romantika, kterou v létě chcete číst!
Moc se mi líbilo, že to nebylo jen o romantice, ale že tam autorka zakomponovala i rodinné problémy, čímž kniha dostala nový rozměr a nebyla tak plochá, jak tyhle romanťárny bývají.
Navíc zákulisí psaní knih, špičkování mezi hlavními postavami a celková atmosféra byla skvělá.
Hlavní romantická linka je celkem předvídatelná, ale to už u těchto knih bývá, nicméně i tak jsem si to užila a téměř 400 stránek přečetla jedním dechem.

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Kniha, která se snaží být originální, šokovat a zaujmout tolik, až to bylo na škodu.
Tohle byl opravdu bizár. Thriller z pohledu vražedkyně, snaha přijít s něčím novým a šokovat, to všechno schované za heslem, že krev není voda.
Do knihy jsem se pustila proto, že jsem chtěla zkusit další nigerijskou autorku. Koneckonců i v anotaci je zmíněno, že se má jednat o román o lásce, a také o Lagosu. Jenže prostředí nebylo využito vůbec a postavy byly vykreslené povrchně, takže to vlastně nemělo na čem stát. Autorka se snaží mluvit o rodinné minulosti a ukázat proč, ale mě to prostě nestačilo… Když už sleduju vražedkyni chci víc vědět o jejích pohnutkách a o jejím nitru. Autorka se pravděpodobně soustředila více na morální dilema Korede, ale i tak mi tam něco chybělo.
A tak po šokujícím začátku už vlastně nic nepřekvapí a všechno plyne, tak jak tušíte.
Tohle za mě tedy ne!

09.01.2022 2 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Dobrodruhům je kniha zařazená do žánru cestopisy, ale cestopis úplně nečekejte.
Tereza Ramba (Voříšková) spíše shrnula pocity, myšlenky a nejintenzivnější zážitky z různých zemí, které navštívila. Je to hodně niterné, osobní a určitě to nesedne všem. Minimálně by vám asi Tereza měla být sympatická jako osobnost, aby se vám kniha líbila.
Mě se líbila moc, našla jsem si v ní spoustu zajímavých myšlenek a obdivovala jsem Terezinu odvahu.
Kvůli formátu audioknihy jsem sice byla ochuzena o fotky, ale zase vidím jako přidanou hodnotu, že knihu načetla sama Tereza, takže je to jako by svoje zážitky vyprávěla přímo vám.

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Tohle je výstup z běžné tvorby Radky Třeštíkové, minimálně v rámci jejích knih se jedná, řekla bych až o experimentální kousek.
Dlouhé věty, chaotický proud myšlenek, prolínání minulosti, současnosti,…
U čtení musíte být neustále ve střehu, protože střípky skládačky Vladěnina života vystupují jako z husté mlhy jejích myšlenek. Ale to jak autorka dokázala vykreslit život a pocity jedné ženské je skvělý, ať už si o Vladěně a jejím počínání budete myslet cokoliv…

Není to pro každého, o čemž svědčí ta spousta negativních recenzí, ale pokud vás baví to rýpání se v rozervaných duších a pátrání proč a jak k tomu došlo, tak vás třeba taky chytne…

Nečetla jsem všechny knihy autorky, mám přečteno jen Osm, Bábovky a Veselí, ale zatímco tyto řadím mezi fajn oddechovky, u kterých za chvíli nevím o čem byly, tak myslím, že Foukneš do pěny ve mě chvíli zůstane. Za mě určitě mé nejlepší setkání s autorkou!

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Manželovo tajemství bylo moje první setkání s Liane Moriarty a určitě ne poslední!
Tuhle audioknihu jsem začala poslouchat, když jsem byla nemocná a nešlo mi s horečkou moc číst. No a nemohla jsem přestat…
Skvělý psychologický román, jehož děj se rozbíhá pozvolna, nicméně nakonec už to pěkně fičí! A navíc mě díky skvělému stylu psaní autorky bavil i ten pozvolný začátek.
Tři ženy, jejich propletené osudy a dokonale vykreslená psychika. Co s člověkem udělá vina? Touha po pomstě? Několik let skrývané tajemství? A co na to všechno řekne morálka?
Zkrátka tleskám a těším se na další knihu!

Marokánka Marokánka Christine Mangan

Temný příběh o manipulaci, vydírání, podezírání a toxickém vztahu, v jehož vyprávění se střídají Alice a Lucy, skáče se z přítomnosti do minulosti a zase zpátky, a vy přemýšlíte, které dívce máte vlastně věřit.
I přesto, že je autorčin styl psaní dost pomalý, natolik se mi líbil, že mi to vlastně ani nevadilo. Začetla jsem se hned od prvních pár stránek.
Příběh je zasazen do horkého a prašného Maroka, což bylo velice originální, ale klidně bych uvítala ještě větší důraz na prostředí, protože si myslím, že určitě mohlo být využité trochu víc. Vztahy mezi jednotlivými postavami byly taky trochu povrchní a jednotlivé zvraty potom nepůsobily takovým efektem, jakým by mohly.
Celkově se mi ale tento znepokojivý příběh líbil. Námět “komu mám vlastně věřit” mě prostě pořád baví. A i když potenciál nebyl vyždímán úplně do plna, tak si myslím, že kniha stojí za přečtení.

09.01.2022 3 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Atmosféra Hollywoodu, silné charaktery, zakázaná láska, neskutečná životní cesta jedné ženy, která je popsána tak věrohodně, že stejně jako u Daisy Jones přemýšlíte, jestli není skutečná.

Evelyn vás místy bude rozčilovat, místy ji nebudete chápat, místy vám jí bude líto a místy ji budete obdivovat. Jedno je jisté, chladnými vás nenechá.

Kniha má v sobě mnoho těžkých témat, ale i tak je neskutečně čtivá a stránky mizí pod rukama. I ta angličtina se dá zvládnout a není moc náročná, i když nechápu, jak je možné, že u nás kniha stále nevyšla…

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Nejsem odborník, ale knihy Michaely Klevisové na mě působí spíš trochu jako psychologické romány s detektivní linkou než čistě detektivky. A asi i proto mě tolik baví, ale pro ty, kteří chtějí jednu akci za druhou to asi úplně nebude. Mě baví, to pozvolné odhalování všech skutečností a vykreslení atmosféry a prostředí. A taky mě baví, že se nejedná o žádné krváky, protože ty já fakt nemám ráda.

Takže pokud máte u detektivních příběhů stejné preference jako já, tak Michaela Klevisová je to pravé!

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Tahle kniha se ke mně dostala úplnou náodou. ale jsem za to moc ráda, protože tohle byla opravdu skvělá atmosferická jednohubka!

Kniha o jedenáctileté Olivii, je plná strašáků na poli, duchařských historek ze staré knihy a jednoho školního výletu na starou farmu. Autorka má úžasný styl psaní a ta atmosféra, kterou tu vytvořila je neskutečná!

Navíc jsem si opravdu oblíbila Olivii i jejího tátu a i v tak krátkém příběhu mi stačili přirůst k srdci.

Jediné co mi trochu nesedělo bylo chování jedenáctiletých dětí, kteří se chovali opravdu vyspěle a s rozmyslem, takže za chvíli zapomenete, že jsou to takto malé děti, ale spíš vám přijde, že jsou dospělí.
Proto musím říct, že i když je kniha pro věkovou kategorii 8-12, já bych to v 8 asi nedala a fakt bych se bála. Ale co já vím, jak statečné jsou nebo nejsou dnešní děti…

Horory nečtu ani se na ně nedívám, ale tahle hororová atmosféra byla fajn. Sice mě trochu mrzí, že jsem knihu nečetla až na podzim, když za oknem pršelo a já měla zapálený svíčky, ale užila jsem si to i tak a přečetla ji během pár hodin, což o něčem svědčí!
PS: Je to sice první díl série, ale určitě se dá přečíst samostatně!

Klíčem je klid Klíčem je klid Ryan Holiday

Klíčem je klid nabízí moudrost starověku zabalenou do úhledného balíčku, která je navíc podaná zajímavou formou. Kniha je rozdělena do tří částí - mysl, duše a tělo a autor naznačuje cestu, jak stoického klidu dosáhnout nebo se mu alespoň co nejvíce přiblížit.

Každá kapitola začíná příkladem nějaké známé osobnosti a na této ukázce je potom rozvedena celá hlavní myšlenka dané kapitoly. Díky praktickému příkladu je kniha lehce pochopitelná a navíc se člověk dozví různé zajímavosti ze života Kennedyho, Churchilla a dalších.

Kniha je napsaná opravdu poutavě a něco předá každému. Pokud tedy fandíte knihám osobního rozvoje a zajímá vás toto téma, můžu tuto knihu jen doporučit. Já se k ní určitě někdy vrátím.

Obchodník s hudbou Obchodník s hudbou Rachel Joyce

Od Rachel Joyce jsem kdysi četla Nepravděpodobnou pouť Harolda Frye a naprosto jsem jí propadla. Takže Obchodník s hudbou mě nemohl minout.

Líbí se mi, jakým stylem kniha mluví o hudbě. Jak vám ukáže, že na hudbu se dá dívat různými způsoby.
Skvělý je dohledávat si skladby o kterých Frank mluví a hledat v nich to, co tam slyší on. Vytvořit si takový soundtrack ke knize.

Pro někoho možná kniha bude až příliš sentimentální a melodramatická, ale mě to asi nevadilo. Sice jsem čekala víc od té vztahové linky, která upadla do takového až klišé bych řekla, ale ta hudební část byla skvělá! Takže u mě určitě vede Harold, nicméně Frank má taky svoje kouzlo.

09.01.2022 3 z 5