veruptackova veruptackova komentáře u knih

Celou tu dobu Celou tu dobu Rachael Lippincott

Celou tu dobu se čte neuvěřitelně lehce, přestože zpracovává nelehké téma. Věřím, že vás příběh vezme za srdce a i když si ze začátku budete možná myslet, že tohle bude jedno velké klišé, věřím, že i vás autorky dokáží překvapit. V knize je totiž hned několik zajímavých zvratů. A i když jsem minimálně jeden z těch největší očekávala, uměly i mě autorky párkrát překvapit. Navíc oceňuji i vývoj hlavní postavy a umění autorek nechat svého hlavního hrdinu díky tragédii dospět.

13.09.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha je plná romantických popisů přírody, silných emocí a předsudků, která ukazuje, jak člověka formuje dětství a jaký vliv může mít na jeho život.

Autorce se podařilo zaznamenat nejen krásu neobydlených bažin, ale i dobu, ve které záleželo na barvě pleti a původu. Nechybí ani dramatické zvraty a šokující konec.

Doporučuji nejen knihu kvůli úžasnému příběhu, který je na pomezí několika žánrů a proto věřím, že se bude líbit většině čtenářů, ale i velmi povedenou audioknihu. Hlas paní Štvrtecké příběhu dodá neskutečnou podmanivost!

10.09.2021 5 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Zaujala mě specifičnost, kterou autorka používá. Například, že jedna z hlavních postav byla předchozím povoláním hrobníkem mi přišla zvláštní, ne úplně reálná, ale rozhodně je to detail, který si budu dlouho pamatovat.

Přiznám se, že jsem opravdu očekávala oddechovku a úplně ji nedostala. Není to taková ta klasická jednoduchá romantika, ale naopak se snaží jít i lehce pod povrch. Stejně jako knihy, které píše January a Augustus, je i Letní sázka trochu kombinací obojího.

Pokud máte rádi romantické příběhy, které se snaží čtenáři i něco předat a ukazují i lidskost, komplikovanost některých vztahů a řešení problémů, bude pro vás tahle kniha ideální.

06.09.2021 3 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Laura Griffin

Nejvíce se mi na knize líbilo jiné prostředí než je u krimi nejběžnější. V tomto příběhu sice figuruje i policie, nicméně odhalit pravdu se snaží hlavně Kira a její bodyguard.

Přebal sliboval thriller pro ženy a já tak trochu čekala erotický thriller. Nenechte se zmást tak jako já. Tohle je spíše krimi s kapkou erotiky a možná i lehce romantiky.

Pokud hledáte thriller, u kterého vypnete a bude se snadno číst, mohu Vám Na život a na smrt určitě doporučit.

02.09.2021 3 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Konečně pohled na druhou světovou válku z jiného úhlu. Z pohledu knih a knihovny, která poskytovala i v nelehké době naději a rozptýlení. Díky tomu mile ráda knize odpustím i pár chyb a překlepů v textu. :-)

Tohle není kniha plná zvratů, ale nezaměnitelné atmosféry. Je napsaná s takovým citem, že získáte pocit, že se jedná o skutečný příběh. Nejen v nelehké válečné době, ale i v roce 1983 mají postavy své starosti a chyby, díky kterým jsem si je okamžitě zamilovala. Přestože se v knize prolínají dvě časové roviny, jedna z postav se nachází v obou. Odile hraje velkou roli i v příběhu Lily a díky tomu můžeme sledovat vývoj její postavy a charakterové rysy. Obě časově roviny se skvěle doplňují. I když příběh plyne v pomalém tempu, rozhodně jsem se při čtení nenudila, ale naopak nadšeně hltala každou stránku. Díky krátkým úryvkům slavných klasiků se mi rozšířil i TBRlist o spoustu klasiků, které mám chuť si okamžitě přečíst.

Poznámky autorky jsou třešničkou na dortu této knihy, díky které zjistíte, že příběh vychází ze skutečných událostí a osudů lidí, kteří žili pro lásku k literatuře.

23.08.2021 5 z 5

Přepište svůj příběh Přepište svůj příběh Benjamin Hardy

Přečtení této knihy bylo pro mě rozhodně přínosné. Velmi se mi líbily myšlenky zobrazené na jednoduchých a přehledných příkladech skutečných osob. Vyvracení známých teorií a zažitých stereotypů donutí člověka zapřemýšlet. Fascinovala mě doporučení, které mohou změnit vaše budoucí výsledky. Popis toho, jaký vliv může mít na člověka tak banální věc jako je například chodit dříve spát. Byly to hlavně představené argumenty, proč tak učinit, které mě donutily se opravdu zamyslet a vyzkoušet, zda je to pravda. Autor vám navíc poskytne druhý pohled na věci, které vás utvářely. Takové, které podle vás mohou být negativní, ale vlastně to nemusí být pravda. Naopak je můžete využít k posunu dál ke svému cíli.

21.08.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Poslouchala jsem jako audioknihu, která je opravdu výborně načtená.

Pokračování příběhu Citry a Rowana začíná možná trochu zlehka, ale postupně si pro nás autor opět připravil spoustu akce a zvratů.

Young adult knihy už téměř nečtu/neposlouchám, ale tahle série rozhodně stojí za to a já jsem zvědavá na závěrečný díl.

18.08.2021 4 z 5

Výlety (nejen) s dětmi Výlety (nejen) s dětmi Eva Obůrková

Publikace je rozdělená do jednotlivých částí naší krásné republiky a je plná různorodých tipů, díky čemuž si každý výletník najde to své. Kniha má v názvu "nejen s dětmi" a opravdu není orientovaná pouze na rodiny s dětmi, ale na turisty všeho druhu. Najdete v ní to nejzajímavější ať už preferujete výlety za hrady a zámky, turistiku, zoo nebo dětská hřiště.
Oceňuji i přítomnost piktogramů, se kterými to autorka nepřeháněla, ale naopak je do knihy zaznamenávala s citem (např. pokud se jedná o turistickou trasu, kde by vás možná nenapadlo vzít kočárek nebo pejska) a díky tomu jsou snadné na orientaci a donutí čtenáře si jich opravdu všimnout. Samotný popis jednotlivých výletů je stručný, ale výstižný a doplněný o odkaz, kde můžete najít více informací.

Nejvíce jsem byla zvědavá, jak autorka byla důkladná a jaké tipy najdu ve svém nejbližsím okolí. Musím uznat, že výlety vybrala opravdu zajímavé a jsem opravdu ráda, že nesáhla pouze po těch nejznámějších.

Jediným mínusem knihy je její váha. Tohle opravdu není průvodce, který s sebou budete na výlety vozit v batohu. Má totiž kvalitní vazbu a je opravdu obsáhlá, takže i poměrně těžká. Doporučuji proto výlet naplánovat z pohodlí domova. :-)

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

4,5*
Thrillery miluju, ale těm young adult se snažím vyhýbat, protože přece jen pár let už nejsem cílová skupina a většina knih tohoto žánru je na mě příliš předvídatelná. Návod na vraždu pro hodné holky z této skupiny vystupuje. Má totiž opravdu propracovanou zápletku, zajímavé postavy a úžasné zpracování. Rozhovory, protokoly, emaily a mapky vložené do běžného vyprávění pro mě byly příjemným zpestřením čtení. Nejvíce však oceňuji samotnou zápletku, protože i když jsem měla od začátku teorii, autorka mě donutila o ní zapochybovat a vymyslela skvěle promyšlený příběh, který do sebe na konci krásně zapadl.

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Julie Caplin je jedním z mých letošních objevů roku. Dříve jsem romantické knihy moc nečetla, ale po vyzkoušení Kavárny v Kodani si myslím, že pokud chcete v rámci tohoto žánru vyzkoušet nějakou knihu, tuhle sérii doporučuji všema deseti. Tyhle knihy totiž kromě romantického klišé nabízí i něco navíc - úžasný popis míst a chutí.
Na Pekárnu v Brooklynu jsem se velmi těšila, protože hlavní postava Sophie se objevila už v prvním díle. Proto pokud plánujete číst více knih s této série, minimálně u těchto dvou doporučuji vzít to popořadě.
Příběh Sophie se čte opět skoro sám. Bavilo mě pošťuchování mezi hlavními hrdiny a i když je příběh předvídatelný, perfektně jsem si u něj odpočinula. Autorka dokonale zachytila rozmanitost New Yorku a určitě nejen mě nalákala na jeho návštěvu.

Slečny Slečny Anne-Gaëlle Huon

Slečny jsou historický román, který na krátkém rozsahu zachycuje několik dekád života rozdílných žen, které mají jedno společné - odhodlání. Na knize nejvíce oceňuji originální prostředí. Rosin příběh začíná v roce 1923 a vychází ze skutečných událostí, ke kterým autorka přidala smyšlené příběhy svých hrdinek, které byly rozhodně uvěřitelné.
Autorka toho zvládla na cca 300 stranách zachytit opravdu hodně. Současně musím přiznat, že tohle je jedna z mála knih, u které bych byla ráda za více stran. Některé problémy a situace by si zasloužily více prostoru, aby u mně vyvolaly ještě více emocí.

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Tuhle bichli, která má lehce přes 500 stran nám doma už dlouho, ale ta dálka mě od čtení prostě odrazovala. Proto jsem se rozhodla sáhnout po audioknize a udělala jsem dobře. Začátek příběhu, který se věnuje Hladovým hrám mě opravdu bavil. Byl to příjemný návrat do světa, který mě před lety očaroval a přesvědčil mě, abych si přečetla více dystopií. Problémem této knihy je však její rozsah, protože jsem se za polovinou začala nudit. Věřím, že bych knihu možná i odložila, ale díky skvělé interpretaci Miroslava Táborského se tak nestalo. Samotný konec byl zajímavý, ale musím přiznat, že mě trochu zklamal a přišel možná až moc uspěchaný.

15.08.2021 3 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Hned o začátku mě zaujal způsob vraždy a hlavně situace, která vznikla při nálezu prvního těla.
Autor nám už zpočátku servíruje dva potenciální podezřelé a vyšetřovatelé pouze řeší, který z nich je onen vrah, což mi přišlo neobvyklé a originální.

Kladně hodnotím i vyšetřovatele. Chambers má skvělý smysl pro detail a Winter mě několikrát rozesmál, což se mi u krimi knih často nestává. Tohle duo „packalů“ mě prostě bavilo. Oceňuji i psychologickou stránku zejména, jak dával vrah vyšetřovatelůmzabrat. Čím je provokoval a co v nich vyvolával za emoce. Daniel Cole mě mile překvapil, protože pokud máte na obálceuvedeno „ona bude jeho mistrovský kousek“ a většinu knihy vyšetřovatelépostupují určitým směrem, vytvoříte si jako čtenář představu, kam to povede.Autor mě však vyvedl z omylu a závěr jsem neodhadla.
Nemám zkušenost s autorovou předchozí sérií, ale určitěse do ní po přečtení Imitátora také pustím. Knihu bych doporučila všemmilovníkům dobrých britských detektivek.

15.08.2021 4 z 5

Od Ne tak úplně soukromých e-maily Coco Pinchardové jsem čekala pohodovou, vtipnou oddechovku, u které si odpočinu po náročném dni.
Námět jako takový už tu párkrát byl, ale protože knihu napsal můj oblíbený autor detektivek, takže jsem prostě byla zvědavá a musela si ji přečíst.

Zaujal mě styl, jakým je tento příběh vyprávěn, protože je celý psán formou e-mailů, které hlavní hrdinka píše svým přátelům a rodině. Díky tomu se kniha čte opravdu snadno a rychle.

Bohužel však musím přiznat, že jsem se při čtení ani jednou nezasmála. Příhody Coco mi nepřišly vůbec vtipné, naopak některé situace byly pro mě až moc na silu. Tohle mi zkrátka nesedlo a sama preferuji jiný typ humoru.

Měla jsem možnost číst příběh Coco ve společném čtení a opět se potvrdilo, že každá kniha má svého čtenáře, protože některé čtenářky byly nadšené. Proto doporučuji mrknout na web Grady na ukázku, jestli tahle kniha bude váš šálek kávy nebo ne.

12.08.2021 2 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Tahle kniha má vše, co má dobrá romantická komedie mít.
Hlavní hrdinka s talentem na trapasy. Hrdina, který změní její pohled na celoživotní smůlu. Úžasná dovolená na Havaji, romantika, pošťuchování a napětí mezi hlavními hrdiny.
Navíc nám duo autorek ukázalo i soudržnost v rodině, lásku a schopnost rvát se za své nejbližší.
Z knihy jsem opravdu nadšená, protože jsem se při čtení už dlouho tak dobře nepobavila!
Nelíbánky změnily můj pohled na tento žánr a nasadily vysokou laťku dalším knihám tohoto žánru. Upřímně doufám, že se dočkáme filmového zpracování, protože tomuto příběhu by to na stříbrném plátně opravdu slušelo!
Doporučuju všem milovnicím romantických komedií. Tahle kniha je letní #mustread.

08.08.2021 5 z 5

Ukradený příběh Ukradený příběh Elizabeth Coleman

3,5*
Opět se mi potvrdilo, že na určitý žánr prostě musí mít člověk náladu. Ukradený příběh jsem měla rozečtený relativně dlouho, ale začátek mě moc nechytil. Zpětně si však myslím, že to nebyla úplně chyba knihy. Knihu jsem na týden odložila a když jsem se k ní vrátila, byla jsem z příběhu už mnohem nadšenější. Čtení mě bavilo, místy jsem se i zasmála a některé trapné situace, které hlavní hrdinka prožívala mi v hlavě nějakou chvíli ještě zůstanou. Uznávám, že někomu by možná mohla vadit naivita a některá rozhodnutí hlavní hrdinky, ale podle mě tohle není ten typ knihy, který by vám měl změnit život. Naopak je to příjemná oddechovka, u které se pobavíte.

19.07.2021 4 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

4,5*
Od této knihy jsem čekala něco možná trochu jiného, ale z výsledku jsem nadšená. A to i přesto, že mě první třetina úplně nevtáhla a postrádala jsem více akce. Napodobitel byl na můj vkus snadno odhadnutelný, ale tím pro mě mínusy této knihy končí.

Co mě zaujalo byly emoce a situace, se kterými semusela hlavní hrdinka vyrovnat. A oceňuji i způsob, jakým byl vrah odhalen a opravduzajímavý pohled do jeho mysli. Velmi mile jsem byla překvapena vývojem děje. V polovině knihy se totiž stane to, čím většina jiných thrillerů končí. Trochu jsem se bála, co se tam těch dalších skoro 200 stran bude dít, ale hned na pár dalších stranách jsem byla více než uklidněna. Dramatickýsoudní proces se mě nadchnul. Mám ráda knihy, ve kterých proti hlavní hrdince stojí rovnocenný protivník a v případě této knihy to platídvojnásob. Dlouho se mi nestalo, aby mě závěr knihy šokoval a tento jsemopravdu neočekávala. Takže i přes trochu vlažný začátek jsem opravdu nadšená.
Vrahova žena je opravdu povedený právnický thriller, kterých já osobně moc nečtu, ale díky této knize své rozhodnutí přehodnotím.

19.07.2021 5 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Na prvních stranách mě zarazil netypický způsob, kterým hlavní hrdinka čtenáře seznamuje se členy rodiny. Počáteční rozpačitostvšak vystřídalo nadšení z odlišného pohledu snachy a tchyně na jedno a to samé. Fascinovalo mě, jak je možné si některé věcivysvětlit a kam člověka zavede nedostatečná komunikace.  Minulost Diany mě překvapila a upřímnějsem nečekala, že se příběh bude ubírat tímto směrem. Bylo opravdu zajímavésledovat, co ji formovalo v jejich názorech. Střídání minulosti apřítomnosti se v knihách objevuje často, ale nenapadá mě kniha, kde bykapitoly z minulosti byly tak dobře vsazeny do děje. Dalším plusem této knihy jeurčitě čtivost. Pokud bych měla tolik času, pravděpodobně přečtu knihu na jedenzátah a to je něco, co se mi opravdu často nestává. Další věc, která se miopravdu dlouho nestala je, že jsem neměla absolutně žádnou teorii, jak příběh skončí,nehledala jsem vodítka a pouze si užívala čtení.

19.07.2021 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Po přečtení letošní novinky od Natashy Lester bylo jasné, že si budu chtít přečíst vše, co autorka napsala. Opravdujsem se chtěla oprostit od srovnávání Švadleny a Skřině, ale úplně se mi tonepodařilo. Autorka používá osvědčený vzorec – prolínání minulosti apřítomností, která na sebe skvěle navazuje a odhaluje opět silný a fascinujícípříběh, který je jiný a do jisté míry originální. Kniha je čtivá, plnázajímavých detailů a opět mě donutila si spoustu věcí vyhledat. V tomto případěto byly hlavně budovy v New Yorku a jejich historie. Skříň plná Diora promě byla uvěřitelný příběh, který vycházel z hrůzné historie a vzbudil vemně spoustu emocí.  Na začátku Pařížské švadlenydošlo ke dvěma náhodám, díky kterým na mě příběh působil spíše jako pohádka prodospělé (v tom nejlepším slova smyslu). Rozhodně je však pro Natasha Lester objevemroku a zařadila se k mým nejoblíbenějším autorkám.

19.07.2021 4 z 5

Dítě „L“ Dítě „L“ Tammy Cohen (p)

"Kattovky se pro mě stávají zárukou dobrého, napínavého čtení.
Opět jsem se velmi rychle začetla a obě dějové linky mě nadchly. Oceňuji skvělou psychologii postav a opravdu jsem si užívala intriky a změny chování v jinak semknutém kolektivu londýnské kanceláře. Ještě více mě zajímala linka Dítěte "L", protože jeho případ byl hrůzný, ale i do jisté míry fascinující. I když jsem měla od začátku teorii, jak budou dvě linie vyprávění propojeny, zvládla mě autorka zmást a nakonec vlastně i překvapit. I když bych asi v polovině knihy pár stran proškrtala, protože se mi už zdály už trochu navíc, jsem rozhodně spokojená.

08.07.2021 4 z 5