vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Bez počátku a konce Bez počátku a konce Paul J. Steinhardt

Kniha, která popisuje originální teorii Ekpyrotyckého vesmíru, která konkuruje běžně příjimané Inflační teorii. Autoři mají pravdu v mnoha věcech, například, že inflační teorie je dost vykonstruovaná a že jejich model platí podle prozatimních znalostí stejně dobře a přitom je hezčí. Mne s etaké jejich teorie hodně líbí, bohužel i ona má své mouchy, hlavně je postavená na neprokázané M-Teorii. Uvidíme také co přinese následující vývoj ve fyzice, pokud by se potvrdil objev reliktních gravitačníc vln tak jak byl ohlášen, bude to pro tuto teorii znamenat téměř konec. Zatím ale stále žije :-) Knihu bych asi nedoporučil úplným začátečníkům s fyzikou a kosmologií, za mne však plný počet.

10.09.2014 5 z 5

Gagarin: Byl první? Gagarin: Byl první? Pavel Toufar

Na jednu stranu kniha obsahuje mnoho zajímavých nových informací, zejména o výběru prvního oddílu kosmonautů v SSSR, na druhou stranu také některé jen mírně upravené části předchozích knih pana Toufara. Pro ty kdo od pana Toufara dosud nic nečetli jednoznačně doporučuji, já dávám 4 hvězdy.

10.09.2014 4 z 5

Kosmický jackpot Kosmický jackpot Paul Davies

Tato kniha je napsána jasně a srozumitelně a současně kniha příliš nezkresluje realitu a není pozadu za fyzikálním vývojem. Doporučuji pro všechny, kteří mají rádi fyziku nebo i jiné přírodní vědy a chtějí se dozvědět něco o vesmíru a současném vývoji ve fyzice a kosmologii. Jedna z nejlepších popularizačních knih o fyzice, které jsem četl.

09.09.2014 5 z 5

Nedokončené príbehy Nedokončené príbehy J. R. R. Tolkien

Velmi zajímavá kniha, příběhy jsou bohužel často opravdu nedokončené, ale přesto strhující. Oceňuji zvláště příbehy Galadriel a Celeborna a přísahy na Isildurově kameni uprostřed Gondoru.

09.09.2014 5 z 5

Stalin a bomba Stalin a bomba David Holloway

Vynikající kniha o historii sovětské fyziky. Spousta užitečných informací jakož i drsných příhod s politiky. A další důkaz zrůdnosti komunistického režimu, který neváhal tvrdě zakročit proti své inteligenci.

18.06.2020 5 z 5

Koniec Pavúkov v Tatrách Koniec Pavúkov v Tatrách Milan Vranka

Velice zajímavá a čtivá kniha o vynikajících slovenských horolezcích, kteří zahynuli předčasně v horách. Mnoho z nich jsem znal i předtím a zejména příběh o havárii vrtulníku se zachránáři v mlýnické dolině je obecně známý. Na druhou stranu jsem se dozvěděl spoustu nových věcí o bratrech Pochylých a dalších. Za zvlášť zajímavý považuji příběh Ivana Bortela, jediného lezce z nešťastné výpravy do Peru, který nezemřel při lavině pod Huascaranem, ale o několik dní dříve při pádu v lehkém lezeckém terénu. Obecně je zajímavé, kolik z těchto lezců zahynulo velmi smolně v lehkém terénu. A jako varování by se měl uvádět příběh lezců zemřelých na Pumori, kteří měli odjet do Jižní Ameriky, ale dvě věštkyně jim "vyvěštily" neštěstí, takže změnili cíl, kde posléze tragicky zahynuli. Takže se názorně ukazuje cosi o horolezecké pověrčivosti a jejím smyslu a o úrovni "předpovědí" věštkyň. Navíc když jako neštěstí se dá s trochou snahy označit cokoli, od ztracené rukavice, přes zlomenou ruku až po smrt...

Druhá kratší část knihy potom rozebírá životy dvou legend horolezectví zemřelých na vážné choroby.

Celkově knihu hodnotím jako velmi zajímavou a poučnou. Dávám tedy plný počet hvězd.

22.09.2016 5 z 5

Výstřední vesmír Výstřední vesmír Robert P. Kirshner

Mám pocit, že naše generace vědců a i odborné veřejnosti tak docela nedoceňuje objevy z dnešní doby, ale i z uplynulých několika desetiletí, včetně elektroslabého sjednocení, nebo právě zrychlené expanze vesmíru. Proto jsem mimořádně rád, že vznikla tato kniha autora, který se na objevu zrychlené expanze vesmíru přímo podílel a který je předním světovým odborníkem na supernovy. Kniha je už trochu staršího data, proto nebyly ještě všechny záležitosti kolem objevu vyjasněny, přesto mi kniha přišla lepší než kniha na totéž téma od Richarda Panka Čtyřprocentní vesmír. Možná i kvuli tomu, že Panek není vědec. V úvodu knihy je příjemné shrnutí historie objevování supernov a objevování expanze vesmíru. Dále jsou zmíněny metody měření a měření statistických odchylek. A pak už se autor pouští do samotného vývoje objevu jeho týmu a konkurenčního týmu z Berkeley. Zástupci obou týmů po zádluze v roce 2011 získali Nobelovu cenu za fyziku. Kniha se četla mimořádně příjemně a dobře, navíc pro mne přinesla i některé novinky a připomenutí zapomenutých věcí. Dávám tedy jasných 5 hvězdiček.

26.04.2015 5 z 5

Schody ke hvězdám Schody ke hvězdám Anthony Francis Aveni

Zajímavý pohled na astronomická pozorování tří rozličných kultur, lidí, kteří postavili a používali Stonehenge, Inků a Mayů. A je zde i rozebráno k jakému účelu pozorování používali a jak s tím souvisely jejich stavby. Dále se dozvíme něco o jejich životě. A na konci knihy něco o původu naší moderní vědy z Babylonských a Řeckých pozorování a teorií.
Jak už jsem napsal, kniha byla hodně zajímavá z odborného astronomického pohledu. Ovšem moc se mi nelíbilo občasné srážení naší moderní civilizace a naší vědy a některé údajné souvislosti mi občas přišly až jako z numerologie. Naštěstí těchto věcí co mi vadily ale nebylo moc, takže si knížka 80% zaslouží.

02.04.2015 4 z 5

Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Michio Kaku

Zajímavá exkurze Michia Kaku do snah o sjednocení základních přírodních interakcí do jednotné teorie. S touto snahou přišel už Einstein, tato kniha ovšem ukazuje snahy po Einsteinově smrti s modernějšími poznatky. V čele jasně stojí hypotéza strun, která je velmi krásná a nadějná, bohužel však současně zatím nepříliš dobře prokázaná. Knihu hodnotím jako podnětnou a srozumitelnou a mohu ji doporučit všem zájemcům o problematiku moderní fyziky. Do nejvyššího hodnocení ovšem něco chybí, Takže za 80%.

07.01.2015 4 z 5

Jazyk matematiky Jazyk matematiky Keith Devlin

Jedna z nejlepších popularizačních knih o matematice, kterou jsem kdy četl. Na rozdíl od jiných knih tady nejsou desítky témat v krátších kapitolách, ale naopak pouze několik základních delších kapitol seznamujících čtenáře se základními matematickými poznatky a problémy. Kniha se četla velmi dobře, občas jsem sice některé pasáže musel číst vícekrát, abych pochopil oč jde, ale to u podobných knih očekávám. Knihu tedy doporučuji a dávám plné hodnocení.

07.01.2015 5 z 5

Paralelní světy Paralelní světy Michio Kaku

Možná proto, že jsem dříve četl jiné knihy od Michia Kaku, se mi tato zas tak nelíbila. Téma je velmi zajímavé, to ano, ale některé věci se hodně opakují. A opět je spousta tvrzení založeno na vysoce spekulativní strunové hypotéze. Také se mi zdá, že Kaku je zde trochu sebestřednější než v jiných svých knihách. Celkově tedy za 4 hvězdy.

07.01.2015 4 z 5

Na vrchol žádné zkratky nevedou Na vrchol žádné zkratky nevedou Ed Viesturs

Knížku jsem koupil jako dárek k Vánocům pro svou matku, která je bývalá horolezkyně. Už ji má skoro přečtenou a hodně se jí líbí. Ovšem ještě před Vánoci jsem si ji přečetl ji. Je opravdu velmi zajímavá, takže jsem ji přečetl skoro jedním dechem. Opravdu zajímavý příběh jednoho špičkového horolezce, jeho výstupů, kamarádů a rodiny. Doporučuji všem, které zajímá horolezectví nebo cestování. Dávám jasných 5 hvězd.

04.01.2015 5 z 5

Atomy v rodině Atomy v rodině Laura Fermi

Velice originální pohled na život a dílo jednoho z největších fyziků všech dob očima jeho manželky. Toto dílo velice oceňuji z několika důvodů. Předně není běžné, aby životopisy významných vědců psali rodinní příslušníci a dále je zajímavé se podívat na život v Itálii v první polovině 20. století očima vědce a také později na život v USA očima migrantů. Navíc Fermi je skutečně velmi významným vědcem, ale u nás se na něj bohužel často zapomíná, takže je dobré si přečíst jeho životopis. Dozvíte se tak něco o prvním atomovém reaktoru z nějž by dnešní jaderní inženýři šíleli, o vývoji atomové bomby nebo o méně známých (ale neméně skvělých) Italských fyzicích té doby.

08.12.2014 5 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

První Cimrmanova hra, kterou jsem viděl. Už tehdy se mi hodně líbila a líbí se mi pořád. Ať už Cimrmanovy básničky (Nový York a Liptákov mé obce nejmilejší), pasáž s počasím a nebo obě hry (Petr něco červenýho Bezruč). Opět musím dát pět hvězd.

Dlouhý, Široký a Krátkozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký Zdeněk Svěrák

Druhá z mých nejoblíbenějších her. Takto si představuji dobrou a kvalitní pohádku. Nejlepší je samozřejmě scéna s dědem Vševědem. A mimořádně geniální je i konec: "Já bych si s dovolením také ještě vzala." Samozřejmě pět hvězd.

Blaník Blaník Zdeněk Svěrák

Podle mne jedna ze dvou nejlepších her z Divadla Járy Cimrmana. Moc se mi líbí jak je tato hra silně a přitom tak docela nenápadně a vtipně antikomunistická. "Jsou tam a přijedou!" "Byli jsme napadeni z pěti světových stran a v Blaníku se nepohnula ani noha." "Já bych to za pozvání vojsk nepovažoval."
Každopádně jak říká Cimrman v jiné hře, má-li být spící vojsko národu v budoucnu k něčemu, musí nutně přezbrojit.

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

První Verneova kniha kterou jsem četl, když mi bylo snad 10let. Tehdy mne nadchla a upřímně řečno hlavně tím, že jsem si také přál mít dva roky prázdnin. Už tehdy mi přišlo zajímavé, že loď s dětmi na palubě měla zásoby tekutin hlavně v podobě alkoholických nápojů, což jsem jim záviděl o pár let později :-). Jinak je to ovšem zajímavý námět a pamatuji se, jak byla kniha napínavá a jak jsem se na některých místech bál. Zpětně se mi kniha už tolik nelíbí, ale na 3 hvezdy to stále je.

17.11.2014 3 z 5

Moje osmitisícovky Moje osmitisícovky Reinhold Messner

První kniha o horolezectví i první kniha od Messnera kterou jsem měl v ruce. Od té doby jsem si horolezectví zamiloval a tak mám s touto knížkou spojeno spoustu krásných vzpomínek na dětství. Lidé jako Messner, Kukuczka, Habeler, Kammerlander, Kurtyka pro mne byli dětskými hrdiny a jsou mými hrdiny dodnes. :-) U této knihy jsem strávil mnoho odpolední ve velkém napětí jak ta či ona Messnerova výprava dopadne. I dněšní optikou se mi kniha zdá velmi zajímavá, čtivá a přínosná. Dávám jasných 5 hvězd.

21.10.2014 5 z 5

Po záhadných stopách Po záhadných stopách Jaroslav Mareš

Stejné hodnocení jako u předchozí Marešovy knihy. Kdysi jsem to hodně "žral" dnes už vím, že Mareš často přehání a někdy bych řekl, že si i vymýšlí, takže občas to není ani tak popis faktů, jako spíše zábavná fikce. Kryptozoologie má aspoň od ostatních pavědeckých nesmyslů ten plus že není nebezpečná. Přes občasnou nevědeckost mne kniha bavila, takže 3 hvězdy.

21.10.2014 3 z 5

Moje světočára Moje světočára George Gamow

Skvělá kniha o životě jednoho z nejgeniálnějších fyziků minulého století. Bohužel nedokončená, ale i tak je rozhodně na co se těšit. Dozvíte se spoustu věcí z Ruska první poloviny minulého století, kde Gamow vyrůstal. Jeho otec byl učitelem a učil mimojiné i Lva Bronštejna alias Trockého, takže se dočtete jakým byl žákem, dále i něco o práci fyzika té doby a o osudech jiných fyziků, třeba Matvěje Bronštejna popraveného komunistickou vládou. Tomuto osudu Gamow unikl, když se pokoušel utéct ze SSSR tím, že na gumovém člunu přepluje Černé moře a nakonec se nevrátil z jedné konference. Během života de facto vymyslel teorii velkého třesku, předpověděl reliktní záření nebo se zabýval možností řízené termojaderné fůze. Zbytek života prožil v USA. Gamow byl nejen geniálním fyzikem,ale i výborným vypravěčem a opravdu zajímavým člověkem. Vlastní biografie se tak opravdu povedla a já dávám plný počet.

06.10.2014 5 z 5