vlkcz vlkcz komentáře u knih

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Nevšední detektivní román z dob, kdy v Brně žilo 6000 obyvatel. Přestože se v knize objevuje skutečně dost postav, těžko říct, která je hlavní. Spíš si tuhle roli předávají. A stejně tak se i zločiny vyřeší bez úporné snahy. Prostě děj příjemně plyne a člověk se jen tak mimochodem dozví řadu zajímavostí z historie. Jsem zvědav, zda i pokračování udrží vysokou laťku.
Pro mě rozhodně lepší než Vondruškův Oldřich z Chlumu.

30.11.2018 4 z 5

Laudato si´ Laudato si´ Jorge Mario Bergoglio

Ano, je to mnohdy depresivní čtení. Ale samotná skutečnost, že se tématu věnuje papež, dává naději. Jen by možná tlak církve na skutečné viníky popisovaného stavu mohl být výraznější.

27.11.2018 5 z 5

Náklaďáky Volvo Náklaďáky Volvo Erlend Loe

Úplně jiné než Doppler. I když má kniha stejného hrdinu a dotýká se podobných témat, stylově jde o text, který neuznává žádná pravidla žádného žánru, kde se vedle románových postav dostává ke slovu přímo autor, chvíli komedie, chvíli drama, chvíli tragédie. Nemohl jsem při čtení nemyslet na svého oblíbence Toma Robbinse.
Tohle fakt můžu. Ale nemusí to být pro každého.

26.11.2018 5 z 5

Kurandera Kurandera Hernán Huarache Mamani

Těžko mi, jako muži, hodnotit. Oceňuji, že nejde jen o příběh, ale také o návod k cestě. I když bez učitele je to celé asi stejně k ničemu. Že když má člověk pořádný důvod, dokáže cokoliv. I když ten uváděný mi přijde hodně laciný (stejná výhrada jako u Coelhova "U řeky Piedra jsem usedla a plakala"). Ale na druhou stranu, nikde není psáno, že člověk následuje svůj osud jen kvůli vznešeným cílům.
Celé je to ale napsané tak nějak divně. V komentářích níže několikrát zmiňované Zasvěcení také není úplná beletrie, ale přeci jen je vícevrstvé a nejméně o jednu třídu výš.
Navíc mám pocit, že dnes už nejde o to, být 100% ženou či mužem, ale každé pohlaví by v sobě mělo objevit svůj doplněk z opačného. Ženy jsou v tomhle dál, bohužel většinou objevují jen zmrzačené mužství, které vidí kolem sebe. No a muži s objevováním svého vnitřního ženství jsou "tabula rasa".
V tomto případě jde, pro mě, jen o málo lepší průměr.

23.11.2018 3 z 5

Vítr sedmi vůní Vítr sedmi vůní František Niedl

Jak už to tak u povídkových knih bývá. Některá povídka je lepší, jiná horší. Ale řekl bych, že ani jedna z těch čtrnácti není špatná. Na druhou stranu, myslím, hodně vyčnívají oba příběhy na téma Bezdomovectví, ty jsou opravdu výborné.

20.11.2018 3 z 5

Doktor v žitě Doktor v žitě Richard Gordon (p)

Vzpomínám na seriál, který se mi kdysi líbil. Také proto jsem sáhl po Doktorovi v žitě. Nejdřív jsem se nemohl začíst, ale zhruba po třetině to nabralo spád. Člověk se dobře pobaví, ale Jeeves nebo Tři muži (kdekoliv) jsou přeci jen jiná liga.
Celkově tak 3,5*.

14.11.2018 4 z 5

Číst se to dalo, ale že bych z toho byl nějak unesený, to ani náhodou. Jestli to má být podle Magnesie Litery nejlepší próza roku, tak to byl rok hodně podprůměrný. Přiznávám, že nejvíc mi vadil styl psaní. Nekonečné věty, časté opakování, používání číslic v textu. Ale chápu, že někoho to může zaujmout
Pár zajímavých myšlenek a trochu překvapivý závěr na víc než průměr, podle mě, nedosahuje.

13.11.2018 3 z 5

Dějiny, jak je možná neznáte Dějiny, jak je možná neznáte Pavel Zahradníček

Zajímavě, stručně a přehledně podané církevní vysvětlení 10 mýtů o křesťanství. I když u některých to vysvětlení jde trochu stranou (zkoumat případné úpravy Bible je z mého pohledu nepodstatná drobnost, spíš by mě zajímalo věrohodné vysvětlení, proč nejsou v Bibli zařazená např. apokryfní evangelia). Ale pro rychlé seznámení s tématy velmi dobrá kniha.

07.11.2018 3 z 5

Přistižen Přistižen Harlan Coben

Nevím, jestli jsem někdy dal detektivce plné hodnocení, ale tahle si to zaslouží. I když ono zase na druhou stranu nejde jenom o detektivku. Autor se dotýká témat, která musí každého postrčit k tomu, aby o nich popřemýšlel. Právo a spravedlnost, vina a trest, odpuštění, zneužitelnost technologií... A navíc to má spád a je to velice dobře napsáno.

02.11.2018 5 z 5

Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Gabriele Dell´ Otto

Nejsem asi správná cílovka, komiksy znám většinou z jejich filmových zpracování, takže možná jsou mé výhrady obecně ke všem komiksům. Ale tady mi přišlo špatně snad úplně všechno.
Děj se neposunuje plynule, ale ve skocích, mezi kterými ale chybí nějaké spojení. Zato spousta panelů se vyplýtvá na zbytečné detaily. Chování postav mi přijde nelogické až imbecilní. Kingpin ví, že Spideyho potřebuje pro splnění svých plánů, ale přesto nevynechá jedinou možnost jak ho zabít. Mentallo umí ovlivňovat myšlenky lidí, ale Kingpina se musí dovolit, jestli smí to či ono. Atd.
A ani ta kresba není bůhvíjaká.

31.10.2018 odpad!

Trochu rozpaky. U zhruba první třetiny až poloviny jsem si říkal, zda jde o knihu stejného autora, který napsal Alchymistu nebo Bridu, která se dějem také mihne. Tak ploché až nudné mi to přišlo. S blížícím se koncem se začaly konečně objevovat i zajímavé vedlejší postavy, které děj oživily svou moudrostí. Konec bohužel opět spadl do šedi, takže ty 4* jsou mírně nadhodnocené. Celkově hodnotím zhruba na úrovni Veroniky.

30.10.2018 4 z 5

Benátská zrada Benátská zrada Steve Berry

Nemám rád knihy, které se tváří jako realita a vystupují v ní neexistující státy, fiktivní prezidenti atd. Trochu mi to kazilo i Alexandrijskou knihovnu, ale tam to bylo jen na okraji. Benátská zrada je na tom postavena a to už je pro mě problém. Ale kdyby to aspoň drželo pohromadě a bylo detailně promyšleno. Zovastinové má být 47 a její otec padl za války proti nacistům. Takže rok 1992 max. 1993. No jo, ale kde se pak ocitá těch údajných 15 let po rozpadu sovětského svazu? A kdy tedy byla ta první válka v Zálivu od jejíhož konce uplynulo podle několika zmínek v textu téměř 20 let? To jen tak na okraj.
Hvězda navíc je za Cottonovu snahu přehrát případ zpátky na Paintera Crowa (Sigma Force od Jamese Rollinse). Ale jinak je tenhle díl slabý jako čaj z pětkrát vyluhovaného pytlíku. I přesto, že je to opět napsáno velice svižně.

27.10.2018 2 z 5

Flow Flow Mihaly Csikszentmihalyi

Zdá se mi, že je na knize místy znát, že je už téměř 30 let stará, což u literatury tohoto žánru může být docela problém. Ale jako základní vhled do tématu dobré.
Každopádně je lepší flow žít, než o něm číst.

25.10.2018 3 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Humor, nostalgie za dětstvím, připomenutí doby, která byla opravdu hnusná...
Od všeho něco a perfektně namixováno.

18.10.2018 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Trochu příliš ruské, na můj vkus. I když přijmu, že jde o satiru, tak postavy jednají tak imbecilně, že mi je za ně trapno a smích se nějak nedostavuje.

16.10.2018 2 z 5

Síla ohně Síla ohně Nora Roberts

Sice bych měl k některým těm magickým věcem drobné výhrady, ale jinak mě to dost bavilo.

15.10.2018 5 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

I přesto, že jde o prozaický útvar, je na mnoha místech znát ruka básníka. Poetické části ještě šly, ale celkově mě Horečka nijak neoslovila. Spousta cigaret, vodky, sem tam správné socialistické uvědomění, občas lehká rebelie proti němu. Ale celkově vcelku o ničem.

13.10.2018 3 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Teď už vím, kde bral František Novotný inspiraci pro svou Valhalu, (tedy Konečný den). Ale jinak je to obsahově jiné. Žádná magie. A opět skvělý Dick, i když jde o jeden z jeho časných románů. Originální využití I-ťing, klasické téma skutečnosti prožívané reality.
"Pravda je strašná jako smrt. Ale je těžší ji najít."

10.10.2018 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Asi se budu muset vrátit k filmu, který mi přišel trochu o něčem jiném. Anebo v době, kdy jsem ho viděl, jsem byl trochu jiný já sám.
Každopádně tahle knížka je hrozně těžká na hodnocení. V podstatě nemá děj, respektive ta hlavní linie se posunuje jen pomalu. Do toho vstupují příběhy dalších osob a ty se postupně ovlivňují. Spousta zajímavých myšlenek, které musely být ve své době revoluční, dneska, alespoň v některých kruzích, jsou naprosto normální.

07.10.2018 4 z 5

Cesta bílého jeřába Cesta bílého jeřába Eva Joachimová

Nechávám bez hodnocení. Nepochybně zasvěcený vhled do tématiky, která se sice v poslední době stává módní, ale přitom veřejnosti chybí hlubší pochopení pozadí, které je za tím schováno. Bohužel mi místy přišel autorčin postup mírně chaotický, i když, jak sama podotýká, originální zdroje jsou ještě nesystematičtější. Když jsem zkusil aplikovat popsané metody na sebe a své známé, tak jsem nijak překvapivých odhalení nedocílil. Ani shoda nebyla výrazná. Přesto se k ní budu určitě vracet.

04.10.2018