vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Štorcha jsem jako kluk přímo žral (ano, některé knihy měly okousané rohy :-) ) a jednoznačně patří k mému literárnímu vývoji a tak se znatelně podílel na tvorbě mé osobnosti. Bronzový poklad je dle mého názoru asi nejlepší kniha od Štorcha z těch, které jsem četl. Všeobecně mi přijde, že když jsem byl kluk, byla spousta kvalitní dobrodružné literatury pro děti a mládež (hlavně KODky), dnes je sice knižní trh přesycený, ale z velké části balastem.

06.11.2014 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

V podstatě porno, přes snahu o děj o nic jiného nejde. Jen vyzkoušeno, po pár stranách mě to nepřestalo nudit, takže jsem to (nepozorovaně) vrátil. Proto nehodnotím, nebylo by to objektivní. Nedokážu si dobře představit autorku při psaní, jestli to psala všechno ze své představivosti, musí mít dobrý šuplík u postele, resp. dobře vybavený, popřípadě více nabíječů:)
Pro znalce přátel: už tam chyběli jen vikář a Zelda :)

12.08.2014

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Tak dobré, až se mi to nechtělo věřit. Kdyby to někdo stylem zařadil mezi Kulhánkovu tvrobu, přešel bych to bez mrknutí oka. Pitoreskní kombinace mě nepřestávaly udivovat a smál jsem se víc než u srandokapsu. Želvy ninja s Trhačem, superman debílek, paranoidní Sherlock Holmes, Conan, Smrt, kačer Donald, pospojování v akční řeži nebývalých rozměrů, prostě paráda na entou.

01.08.2014 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha, která mě přivedla k scifi a fantasy literatuře, které jsem až na drobné zálety stále věrný. Asi bych neřekl, že to je nejlepší postapo kniha, ale rozhodně je nejlepší ve své době vzniku.

15.07.2014 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Ačkoliv je kniha děsivá, pravdivá a skvěle napsaná, není v ní popsán negativní vliv Babišovy činnosti na krajinu.
Hloubková úvaha ukazuje, že významnou měrou k intenzitě povodní 2024 přispěl právě Andrej Babiš.
Jednak jeho politika biopaliv i jeho zemědělské firmy způsobily masivní pěstování řepky na megapolích bez remízků, takže se voda nezadržuje v krajině a při dešti steče rovnou do řek.
Řepka vyčerpává půdu víc, než jiné plodiny, takže to ještě zhoršuje schopnost půdy absorbovat vodu.
Velkoformátové zemědělství těžkými stroji zhutňuje půdu, která tak ještě hůř bere vodu.
Agrofert je největší výrobce hnojiv, která zabíjí přirozené procesy v půdě, které zvyšují schopnost absorbovat vodu, další hřebíček do rakve. O hnojivech se toto ví už dlouho, ale výtěžek z pole je na prvním místě.
Velkoformátové hospodářství přispívá k extrémním výkyvům počasí, velkým suchům a extrémním dešťům.
Takže kvůli podnikatelským a politickým aktivitám Babiše povodně zasáhly více lidí a mnohem hůř, než jak by to bylo bez něj.

18.09.2024 5 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Z těch knih od Pratchetta, které jsem četl, jsem zvyklý na úplně jiný spád a čtivost. Šňupec nelze nazvat jinak, než zdlouhavý. Taky protažený a zbytečně natažený. Jen tak tak tři hvězdy.
Je to taková Zeměplošská detektivka (Zeměplochu mají mimochodem i na Slovensku..), ale oproti těm standardním detektivkám je zápletka slabší a lehce předvídatelná, žádný WOW moment se tentokrát nedostaví a oproti standardním Pratchettovkám je zase příběh přece jen méně poutavý a zábavný.
Není proto překvapením, že jsem knihu četl dva měsíce oproti mému obvyklému průměru dva týdny.

Zeměplocha je skvělá, nicméně stále trvám na svém starším vyjádření, že nejlepší Pratchettovky jsou Kobercové a úžasný Mauric.

13.08.2024 3 z 5

Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví L. Ron Hubbard

Všimněte si prosím, že všechny pozitivní komentáře knihy a stejně tak všechny pochvalné recenze jsou z fake účtů. Na rozdíl od jiných, podobných manipulativních pseudovědeckých kydů, je autor této už po smrti. Jenže co po něm zůstalo? Scientologická církev, zlodějská organizace, která manipuluje, okrádá, vydírá a podle několika dokumentů, které jsem viděl i unáší a vraždí lidi. tato kniha je prvním krokem do propasti, na jejímž dně je právě scientologická církev. Pro nezkušené, naivní jedince bez schopnosti kriticky přemýšlet je zde reálné nebezpečí, že těm pseudovědeckým žvástům uvěří.

01.07.2024 odpad!

Černá kniha církve Černá kniha církve Michael Hebeis

Uznávám, tohle dílo není zrovna snadno čitelné, ale o to bohatší je obsahem. Komukoliv, kdo by se snad chtěl zastávat církví, kniha nastiňuje, jaký zločinecký klub to je. A to samozřejmě kniha odhaluje jen to, na co se přišlo. Toho, na co se nepřišlo, bude ještě mnohem víc.
Jak může věřící vědět byť jen procento z toho a přesto jít do kostela??
Jediné vysvětlení, které mě napadá, je hrubý, ale opravdu tristní nedostatek informací a nezájem o ně.
Nebo pokrytectví.

Co bych knize možná "vyčetl", je přece jen malý rozsah. Téma by se dalo natáhnout více do historie a rozebrat třeba upalování čarodějnic a podobně, ale chápu, že se autor možná nechtěl pouštět do věcí, které se obtížně dokazují.

25.06.2024 4 z 5

Manipulativní sekta obviňuje vaše okolí z manipulace. Jenže to je špatná manipulace, scientologická církev vás manipuluje tím "správným způsobem". Scientologická církev (a dianetika) cílí na nevyrovnané nebo narušené, lehce zmanipulovatelné jednice s cílem vytřískat z nich poslušnost a peníze. Takhle jednoduché to je. Kniha je pseudovědecký blábol s naprosto vymyšlenými průzkumy se z prstu vycucanými čísly. Hlavně, ať to vypadá jako věda, pak tomu lehce zmanipulovatelní jedinci budou věřit a o to jde především.

06.04.2024 odpad!

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Takže, po povídkovém doplňujícím jedenáctém díle, s odstupem dejme tomu dvacet let, se hraničářův svět stává poněkud temnějším, až by se dalo říct, že zčernal jako zlevněnka v Přívozu. Na co většina čtenářů čekala od druhého dílu, si Will moc neužil a teď je z něj Zorro mstitel, což se nelíbí bandě jeho kamarádů a snaží se mu ze všech sil najít nějakou zábavu. Já bych řekl jen ho nechte, cesta mstitele z pera páně Flanagana bylo bylo zcela jistě dobré čtení, ale to ne, to by některý dvanáctiletý čtenář mohl mít zlé spaní, nebo se dát na drogy, nosit čepici kšiltem dozadu a vůbec spadnout k okraji společnosti.

Postavy tak říkajíc z knihy na knihu dospěly, přece jen hlavní čtveřice byla až do desátého dílu taková dětská, vlastně vcelku příjemným způsobem. Odrostlejšímu čtenáři to tak nabízí vzpomínání na vlastní mládí a tehdejší optimistickou naivitu, že vždycky všechno dobře dopadne a dnešní nasranost je zítřejší příležitostí. To, že postavy Hraničáře tak skokově dospěly, je vlastně tak trochu bolestné a popravdě ne zcela žádoucí (mluvím samozřejmě za sebe).

Svět hraničáře se změnil.
Není horší, nebo lepší, je temnější a blízký konec, vlastně několik konců, je cítit v ovzduší.

Přiznám se, je mi z toho trochu smutno. Will mi bude chybět. To už je halt nebezpečí větších knižních sérií, ony postavy, existující pouze v těch písmenkách, Vám přirostou k srdci. To si taková postava neexistuje a pak si ve Vás vyvolává emoce, potvora.

09.10.2023 5 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Ačkoliv autor v této knize poněkud vypadl z rytmu, nastaveného předchozími deseti knihami, doplnil střípky, které přece jen trochu chyběly a doplnil tak celkový obraz Hraničářova světa.

08.10.2023 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Začínám být fanoušek hraničáře! Přes poměrně jednoduchý děj a lehce naivní podtón, který se nese většinou young adult literatury, je to velmi čtivé, jako všechny dosavadní díly, má to slušný spád a dokonce je to chvílemi napínavé! Tento výraz nepoužívám často!
Vrhám se na další.

24.07.2023 5 z 5

Velmi živě vidím v knize promítnutého Elona Muska a jeho činnost posledních let..

12.05.2023 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Závěr byl pro tento typ literatury netradiční, přesto nebyl překvapivý, poslední třetina k tomu tak nějak spěla.
Tradičně Kotletovský kulervoucí spád, jak trenky puberťáka to napínavé bylo a to i přesto, že tam nejsou žádní draci, kouzla ani zombie.
Tato kniha by klidně mohla být poslední knihou série, o to zvědavější jsem na další díl.

26.09.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Půlnoční knihovna mě na první pohled zaujala, jednak zajímavým námětem, ale taky zdánlivě fantasy osnovou na téma "to něco" mezi životem a smrtí a možností chyby napravit. Budu upřímný, sci-fi a fantasy literaturu vyhledávám pro relaxaci a únik z reality, ale půlnoční knihovna byla tak depresivní, že jsem nedokázal číst dál, aniž bych nechtěně depresi byť třeba jen částečně nepřevzal na sebe. Takže nedočteno. Napsáno je to výborně, proti tomu nemůžu říct půl slova, ale zkrátka a jednoduše se vyhýbám depresivní četbě.

23.01.2022

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Ok, uznávám, tohle už je páně Kulhánkovi podobné. U Do pekla a zpět jsem jakoukoli podobnost s páně Kulhánkem jednoznačně odmítl, tady už je to ovšem jiné, superschopnosti, suché hlášky a bitky, které by zabily desítky obyčejných lidí, ale tady se jen opráší omítka z ramen a jede se dál, dávají tušit silnou inspiraci páně Kulhánkem a možná i páně Žambochem. Velmi slušná čtivost a spád poskytují příjemný čtenářský zážitek a uvolnění pocuchané psýchy.
Opráším omítku z ramen a jedu dál.

10.12.2021 5 z 5

Návrat domů s třetí rotou kolem světa Návrat domů s třetí rotou kolem světa Vladimír Rogl

Je velice smutné, že takto kvalitní a hluboká literatura má dnes tak málo pozornosti, kdežto "knihy" jako Viewegh se prodávají po paletách.
Jedna kniha pana Rogla už si vysloužila přetisk, věřím, že i další jeho knihy za to stojí.

18.05.2021 5 z 5

Conan Conan Robert Ervin Howard

Zanedlouho to bude 100 let od napsání prvního Conana. Přiznám se, že čtu rád občas staré knihy, Robinsona, Marka Twaina, Setona, ale na všech zmíněných je znát starší datum "výroby", kdežto na Conanovi nikoliv. Jeho svět neztratil absolutně nic a směle může být předkládán i dnešnímu čtenáři. A že to je velký svět, který zabaví čtenáře na velmi dlouho.
Do univerza, které R.E. Howard vytvořil, se časem nastěhovala spousta dalších autorů, což (s výjimkou autorských honorářů) je pro autora obrovská pocta. Takto vytvořených světů, jakým je ten Conanův, není do dnes mnoho. Vzdáleně se mu blíží snad jen Svět Harryho Pottera, možná ještě Terry Prattchet se svou zeměplochou (ale tu vytvářel pouze Pratchett bez dalších autorů).
Conanův svět je tak svět velký, unikátní a úžasný. Kdo chce číst Conana, měl by začít prvním a jediným Conanem.

29.03.2021 5 z 5

Andykódy Andykódy Andy Bureš

Neodolám a dovolím si ještě jeden komentář. Padlo tu, že se básníkům bude toto dílo jen těžko překonávat. Ano, je to skutečně tak, protože cokoli kdokoliv kdykoliv napíše, nebude to už nikdy tak autentické jako tato prohlášení našeho nejmocnějšího duševního mrzáka. Právě ta autenticita z toho dělá bolestně drsné, ale unikátní, dejme tomu umění.

22.02.2021 5 z 5

Andykódy Andykódy Andy Bureš

ÚŽASNÉ!! Takto to skutečně vypadá jako umění, nicméně se za tím skrývá krutá a bolestná pravda, že to je pravda a jsou to skutečně vyjádření nejmocnějšího člověka v zemi.

11.01.2021 5 z 5