woodward woodward komentáře u knih

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Musím se přiznat, že ještě mnoho let po prvním přečtení Poplachu v Kovářské uličce na mě jméno Bočan působilo automaticky silně negativním dojmem - bohužel i u lidí, kteří si to fakt nezasloužili. Teď už mě to přece jenom přešlo. ;)

17.08.2015 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

V sedmdesátých letech byl pro mě Malevil bomba, dneska se k němu vracím už jen velice zřídkakdy; nějak mě všechny ty postkatastrofické vize lezou krkem. Ale napsané je to krásně, není to americká magořina a Merla mám rád i pro jiné jeho knihy. Takže pět hvězd.

17.08.2015 5 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Mně se nejvíc líbí bratr na Slovensku, který lstivě vyprovokován tatínkem připustil, že králíkům nedal, přestože jim dal...

16.08.2015

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Velká česká klasika. Ne že bych si v ní listoval denně, ale je to báječně postavený a skvěle napsaný příběh z postředí, které autor velmi dobře zná.

ad Stammel: až budeš starší, třeba trochu zmoudříš. Tohle je román o době národního obrození od jednoho z bardů vlastenecké literatury, a je třeba k němu přistupovat z hlediska doby kdy byl napsán. Ty řeči o "citovém stihomamu" a o "smysluplnosti" vlasteneckých řečí se hodí pro patnáctiletého kluka, kterej si myslí, že už je dospělej. V tvém věku jsou takové úvahy dost na pováženou.

16.08.2015 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Vzpomínám si, jak jsem tuhle knížku před lety poprvé uviděl u jednoho kolegy. Řekl mi, že "je to taková fantasmagorie, ale je to úžasný". Vypůjčil jsem si ji a musel jsem souhlasit. Je to úžasný!

16.08.2015 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Jářku, kluci, nandejte jim to, a oni jim to nandali. Inu není nad to, když děti poslouchají svých rodičů. ;)

15.08.2015 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Sám už dávám přednost spíš Homérovi, Ovidiovi, Vergiliovi atd., ale rozhodně doporučuji dávat tuto knihu dětem, jako první seznámení s kořeny západní kultury.

15.08.2015 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Stárnu. Kdysi mě John Wyndham okouzloval každým svým dílem, které se mi dostalo do rukou. Ale ty časy jsou pryč a už se k jeho knihám nevracím, i když je rozhodně doporučuji příznivcům dobré sci-fi.

15.08.2015 4 z 5

Pode mnou Země Pode mnou Země Antoine de Saint-Exupéry

Přemýšlivé, hluboce lidské povídání o pilotech a letadlech, jehož autor byl pilotem - a to v dobách, kdy vzlétnout s poštovní linkou bylo větším dobrodružstvím a hrdinstvím, než je dnes obletět planetu ve vesmírné lodi.

28.06.2015 5 z 5

Zrození Británie Zrození Británie Winston S. Churchill

Dějiny anglicky mluvících národů jsou velkým dílem velkého autora. Churchill historii miloval, rozuměl jí a využíval ji celý život jako inspiraci. A díky svému nadání vynikajícího spisovatele a řečníka o ní také psal. Pro každého, kdo se chce poučit o historii západní civilizace, jsou jeho knihy nepostradatelné.

23.06.2015 5 z 5

Villon Villon François Villon

Tyhle verše dokážou přimět ke zpěvu i toho, kdo nikdy zpívat neuměl.

22.06.2015 5 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

K téhle knížce se opakovaně vracím už dlouhá léta. Je to chytré, je to zábavné, paní Sayersová s očividnou chutí využila své znalosti prostředí reklamní agentury, a navíc mě vždycky potěší aspoň na čas nakouknout do těch idylických let po Velké válce, kdy ještě nikdo netušil, že za rohem už číhá druhá, ještě větší a hroznější.

20.06.2015 5 z 5

Norimberský proces Norimberský proces Joe J. Heydecker

Je to kniha obsáhlá, napsaná s pozoruhodnou nestranností. Není to ale příběh o procesu, spíš vyprávění o Hitlerově hrůzovládě, prokládané vhledy do soudního řízení. Autoři jako by vyprávěli příběhy dva - současně a napřeskáčku. Výsledek působí nepřehledným, někdy až matoucím dojmem. Za pečlivě shromážděná fakta a nestrannost při jejich prezentaci dám čtyři hvězdy.

18.04.2020 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Macek a jeho chucpe - nikterak překvapivé. Nebudu to číst.

21.11.2017

Pěšec proroctví Pěšec proroctví David Eddings

Typickej Eddings. Postavy celé série Belgariad jsou pěkně vymyšlené, vyprávění je poutavé, ale všechno ostatní - vztahy, instituce, "pravidla příběhu" - je očividně "nedůstojno" autorovy pozornosti.
Po Eleniu a Tamuli je to už má třetí série od Eddingse a musím konstatovat, že tenhle pán je zcela typickým produktem amerického přístupu k věci: Obecenstvo si potrpí na zeširoka a barvitě vylíčené prostředí ve kterém se příběh odehrává - hlavně musí být znát, že to tam chodí jinak než v našem světě. Jenže obecenstvo (najmě v USA) je málo vzdělané a nerado myslí, a podle toho k němu lze přistupovat. Takže naplácáme barvy, názvy, souvislosti ve velkém množství, hlavně aby to nedalo moc práce a nezabralo moc času, neb čas jsou peníze. Pokud je příběh sám o sobě zajímavý, blbečkové si těchto nedostatků ani nevšimnou. Autorů, kteří "vyrábějí" pokleslou literaturu továrním způsobem za účelem rychlého výdělku, je za korunu kilo. Je škoda, když to potká takového, který opravdu umí psát. Jak jsem řekl, postavy a příběh jsou báječný - jen proto dávám čtyři hvězdy.

29.08.2016 4 z 5

Vražda po plese Vražda po plese Ngaio Marsh

Je to tak trochu panoptikum; gardedámy, debutantky a vůbec všechna ta maličko ošuntělá aristokratická nádhera přežívající z viktoriánských časů ještě ve 30. letech 20. století. Lordi jsou natvrdlí a gardedámy zlomyslné. Nicméně inspektor Alleyn je profík a díky svému původu se mezi těmi figurami pohybuje s graciézní účelností až k nevyhnutelnému závěru. Anglická klasika jak má být. Tedy... žádné velké umění, ale dokonalé řemeslo. Pět hvězd.

20.07.2016 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Druhý příběh o mistru Shardlakovi se točí kolem tajemství řeckého ohně, což, jak autor přiznává v závrečné poznámce o historických souvislostech, je zápletka zcela fiktivní. Naproti tomu není vůbec nic fiktivního na politických napětích a zvratech, o nichž se v této knize píše a které čtenáři pomohou pochopit, jak se vlastně stalo, že odklon Anglie od Říma nakonec nepřivedl ostrovní království k protestantskému náboženství "kontinentálního" střihu, jak ho známe třeba z německých zemí. Sansomova série detektivek umístěných do bouřlivých časů vlády Jindřicha VIII. je opravdu poutavým vhledem do překotného sledu událostí té doby a pozorný čtenář v ní najde některá historická fakta i vysvětlení, která se v učebnicích dějepisu objeví jen v poznámce pod čarou - pokud vůbec.

09.05.2016 5 z 5

Král musí zemřít Král musí zemřít Mary Challans Renault

Dvoudílný román o Théseovi (druhý díl se jmenuje Býk přichází z moře) je vcelku pěkné vyprávění, jež starobylou pověst nahlíží očima moderního člověka (ať už si pod tímto pojmem představujeme cokoliv). Byla to jeden čas taková móda. Podobně i Robert Graves geniálně převedl legendu o Zlatém rounu do střízlivých výrazových prostředků literatury moderního věku. Filosoficky je mi pohrdavé shlížení na starodávné pověsti trochu proti mysli - nemám rád nadutost v žádné podobě a historické romány jsou žánrem, kde se nafoukanost současnosti ve vztahu k minulosti (často zcela neopodstatněná) dost přehání. Ale Mary Challans Renault napsala svůj román dobře, se znalostí věci, a její vidění nadpřirozených či nepřirozených aspektů příběhu z pozice "reality" (kdoví, co se myslí pod tímto pojmem, že?) nepůsobí nadutým ani urážlivým dojmem.

22.03.2016 5 z 5

Slavné příběhy anglických dějin Slavné příběhy anglických dějin Robert Lacey

Určitě to není kniha určená těm, kdo se chtějí rychle naučit anglickým dějinám, jak tu někdo napsal. Ale tomu, kdo má všeobecný přehled, pomůže dohledat některé detaily a odhalit historky, které se sice tradují, ale do historie nepatří. Asi nejvíc mě pobavilo vyprávění o Robinu Hoodovi, který se nejspíš jmenoval trochu jinak, byl to zloděj a pytlák a do folklóru nadlouho vstoupil jako humpolácká, spíš komická postava zloděje v příbězích předváděných o lidových veselicích. Uhlazeného ochránce nebohých z něj udělalo až romantické šestnácté století. V závěrečných kapitolách si autor trochu přihřívá polívčičku se svými politickými názory, tak mu dám jen čtyři hvězdičky, ale jinak dobrý.

06.03.2016 4 z 5

Agatha Raisinová a zlý veterinář Agatha Raisinová a zlý veterinář M. C. Beaton (p)

Po přečtení druhé knihy o Agátě Raisinové je mi to jasný; paní Beatonová vymyslela báječné detektivky s báječnou titulní postavou ale doopravdy vůbec nedomyslela to Agátino zázemí. Agatha je sympatická rozechvělá dušička, občas trochu zbrklá, sice chytrá a cílevědomá, ale určitě ne drsná, ostřílená podnikatelka-bojovnice, jak se nám tu předkládá; leda by se s odchodem z podnikání "převtělila" do úplně jiné osoby. Ale vzhledem k tomu, jak pěkně se autorce daří splétat její příběhy a malovat obrázky z života na vesnici, to není tak závažná chyba. Je to milé, zábavné, místy napínavé, místy sranda. Pět hvězd.

19.02.2016 5 z 5